Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

veronika13
27. máj 2009

už sa teším keď pôjde keika mne, dúfam, že sa toho dočkám 🙂

roasha
27. máj 2009

veronika dockas 🙂
tato vcera slubil hodit este nejake foto,co som vcera nafotila,tak mozno vecer 🤐 😅

saska.t
27. máj 2009

roasha - kedze zijem mimo sk a tu nikto z mojich blizkych nie je a ludia tu nezdielaju so mnou tuto vasen, nemam ich komu dat 😒 ale neva ja sa z nich budem teskat, tiez mam kazdu inu no tak bude par rovnakych okien mam v baraku dost 😉

blau
27. máj 2009

ahojte, otazocka saska: a co s tymi zelenymi korenami co jej vytrcaju z kvetinaca? presadit? do coho? pocula som ze korene maju radi svetlo, tak ich mam v tych priesvitnych kvetinacoch... dakujem

sirinka
27. máj 2009

diky za odpoved...tak budu nove orchidejky....

sirinka
27. máj 2009

a co ta materska rastlina...este bude kvitnut?

roasha
27. máj 2009

sirinka,uplne v pohode"stara" bude ako dosial 😉 🙂

saska.t
27. máj 2009

blau - to je normalne ze vytrcaju von su to tzv. vzdusne korene a kazda orch. ich potrebuje takze nestrihat, presadzat nemusis 😉

roasha
27. máj 2009

tak este dalsie nase princezne. 😵
http://www.modrastrecha.sk/album/album.php?vAlb...

blau
27. máj 2009

Roasha- parada , tlieskame . Pani papradkova je tiez super a studna ju super. Neprides mi naaranzuvat zahradu? 😵
Kolko mas tych pani orchideiiiiyyy??

roasha
27. máj 2009

to su moje aj mojej mamky,je tam nas mix 😵
papradka je moja,a studna nasich 😀

saska.t
27. máj 2009

roasha - krasne,
mam otazku myslite ze mam presadit orchidej aj s kvitnucou keikou? Ma hroznu velku cast korenov hroznu a uz dlhsiu dobu dokonca v tomto stave aj zakvitla a furt sa nemozem dokopat k tomu ci to mam urobit alebo nie, bojim sa aby som nezabila obe kedze krasne kvitnu ale na opacnu stranu mam strach ze jej vsetky korene odhniju ....
Ale rozmyslam ze keiku oddelim a matersku rastlinku konecne presadim alebo je to velky risk?

roasha
27. máj 2009

saska,ja som ti uz davno hovorila,keiku oddelit-zasadit a matersku normalne presadit. 😉
my presadzame hned po zakupeni,normalne pocas kvitnutia 😉

saska.t
27. máj 2009

ok potrebovala som len povzbudit, nikdy sa neviem dokopat do niecoho noveho co som este nerobila 😀 😅

roasha
27. máj 2009

sa neboj 😀

veronika13
27. máj 2009

roasha, kráááásne 🙂

zfidorka
27. máj 2009

Ahojte,

Chcel by som sa poradit ohladom jedneho problemu, ktory mam s orchideami.
Na dvoch orchideach, ktore sme dostali od babky sa po case obajvili
male chrobaciky cca 0,5 x 0,5 mm bielej farby. Je ich asi odhadom 20ks
a lozia hore dole...v substrate a na korenoch (na listy nelozia).
Orchidei sa vsak zatial dari dobre, rastie jej novy list, nova stonka, zdrave korene.
Jednu z orchidei som presadil, uvidime ci sa znova objavia tie chrobaciky.
Druhu zatial nechavam v povodnom substrate.

Pozn: Zatial to nepreliezlo do ostatnych 5 orchidei, tak by som rad vedel
co to je a ako sa mam tomu branit.

Dik.

Fidorkin manzel. ( Ano, aj chlapi prestuju orchidey 🙂)

zfidorka
27. máj 2009

preklep: prestuju = pestuju 😎

sirinka
27. máj 2009

roasha to je nadhera...k vam by som hned sla na navstevu 😵

veronika13
27. máj 2009

určite presadiť do nového substrátu a použiť niečo proti škodcom 😉

saska.t
28. máj 2009

zfidorkin manzel - no mozno netrba ani presadzat ale urcite treba kupit postrek alebo vyluh a orchidej skodcov zbavit, inak casom uhynu a asi by som preventivne postriekala aj ostatne ak stoja vedla nej , skodcovia v nich este nemusi byt vidno ale zarodky uz mozu byt 😉

roasha- po akej dlhej dobe namacas presadene orchideje? 🙂

veronika13
28. máj 2009

ja by som presadila práve kvôli tým zárodkom

roasha
28. máj 2009

zfidoka,pre istotu pouzit postrek proti skodcom/na obaloch byvaju vyobrazeny aj skodcovia,slaby postrek neuskodi/,nam teraz v lete zvyknuna ne nabehnut aj mravce ,taj trosku dostanu davku biolitu. 😉

saska,po presadeni prvy den orosim/ale kludne ked ju neorosis 2-3dni,nic sa nedeje/,a potom uz uplne normalne 🙂

roasha
28. máj 2009

presadit moze,-ale nemusi,uvidi po postriekani,malo by to padnut vsetko. 😉

saska.t
28. máj 2009

takze ked ju po 3-4 dnoch normalne namocim bude vsetko ok niekde som totiz citala ze namocit 3 dni pred presadenim a po presadeni najskor po tyzdni opät namocit ale dovod preco tam nebol ... 😕

roasha
28. máj 2009

saska,to su take teorie,ako" voda v prutenom kosi" 😉

saska.t
28. máj 2009

roasha - no jasne ja viem, ale ked som si nie ista radsej sa opytam nez by som nieco pokazila 😉

veronika13
28. máj 2009

po presadení aspoň 5 dní nemočiť, kvôli tomu, že ak sa pri presadení poškodili nejaké korene, aby sa viacej nešírila hniloba, ktorá mohla pritom vzniknúť. Takto to zaschne a lepšie sa tie "ranky" hoja

veronika13
1. jún 2009

Ahojte, neviete kde sú teraz akcie na orchidei?

bubadlo27
1. jún 2009

ahojte,
ak sa mozem k vam pridat, ja mam doma 8 orchidei, teraz momentalne kvitnu len dve, o jednu si prichadzam, a na najstarsej , ktoru mam asi roky mi na materskej vyrastla keika a chcem sa vas spytat, ze ako ju mam oddelit, lebo uz je dost velka, ma asi 4 listy a asi 8 vzducnych korenov dost velkych 😉
dakujem za rady 🙂