Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

daniella5
10. jún 2009

dievky pocujet odkvita mi orchide, cakam ze odpadnu posledne tri listy uz klakaju. ale je dost vysoka.ma 4 kolienka vzdialene od seba min. 10 cm a dalsie 8 vzdialene tak po 5 cm. na tych osmych kvitli kvety. kde ju odstrihnut ci neostrihnut? ved to bude vyzerat hrozne. vdaka za radu, prosim odpiste

daniella5
10. jún 2009

oprava: cakam ze odpadnu posledne tri kvety. inak rastie mi list aj korene.

roasha
10. jún 2009

no tam za 3. "kvietkom" 🙂
ale listy hadam neklakaju..

mattonicj
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
daniella5
10. jún 2009

nie listy nie rastu aj korene ale za 3 kvietkom odpadnutym? mam to dost vysoko.

saska.t
10. jún 2009

dani hovori sa nad 3 ockom tj. odrataj na stopke 3 ocka a nad 3 odstrihni 😉

daniella5
11. jún 2009

ok dakujem, nevedela som kde lebo je vysoka, kvety rastli az hore od piateho ocka. dnes to odstrihnem nad 3 očkom.

dzio2
11. jún 2009

ahojte neviem ci mi kape orchidea alebo len odkvita vyzeraju tie kveti ako zvednute a stonka co drzi ten kvet tak zltne viete mi poradit ?dakujem

daniella5
11. jún 2009

ahoj dzio2. no to mas presne to co ja. presne najprv zacne zltnut stonka co drzi kvietok a potom kvietok zacne vraskaviet a potom odpadne. mne uz odpadli vsetky a uz som ju odstrihla.
saska preco mam odstrihnut nad 3 ockom nemoze byt nad piatym? ma to neaky vyznam?

mima1
11. jún 2009

baby mna dnes napadla taka vec ked som na tu moju jedinu orchideu pozerala ze daju sa dako rozmnozovat? ja som to tu necitala cele lebo uz je to dost stran tak ak to uz bolo a niekto si pamäta tak mi napiste cislo strany precitam si ak je uz pisane o rozmnozovaní dakujem 🙂

zuzu13
11. jún 2009

ja orchideu nestriham...pockam kym nahodi dalsie puky, kvety a to co odkvitlo odlomim az ked to celkom vyschne...t. j. niekedy aj 3 mesiace...totizto sa mi stalo,. ze z odkvitnuteho mi po 2 mes. zacali rast dalsie...tak teraz ich necham tak...a ked sa zacne sama obnovovat, tak potom riesim stare konariky....no a kvitne mi uz 3,5 roka vkuse 😀 😀 😀

saska.t
11. jún 2009

mima - nerozmnozis nijak, kym jej nenarastie dcerska rastlinka keika...

mima1
11. jún 2009

hm aj ked neviem co to je ale budem pozorovat ci tam narastie nieco cudne a potom napisem. 🙂

saska.t
11. jún 2009

mima na stonke ti vyrastue nova mala orchidejka s listami

mima1
11. jún 2009

aha no dobre budem pamätat. ja som zaciatocnik. mam svoju prvu orchidejku. inak mam kvetov az az vseliakych. 🙂

mischell123
12. jún 2009

Ahojte!!! Doma pestujem 3 orchidee. Dvom sa darí dobre. Kvitnú, jedna z nich má dokonca 3 stonky a veľa púčikov z ktorých sa vyvíjajú kvety. Všetko je ako má byť, 🙂 ale listy sú akoby trošku zvráskavené a stratili svoju pružnosť. Ale jedna, najväčšia orchidea sa veľmi nedrží. ☹ Prezimovala bez problémov, na jar začala vyháňať aj nové púčiky. Niektoré aj vykvitli, ale v poslednom čase začali ešte neroztvorené púčiky schnúť a potom odpadávať. Listy začali žltnúť, dokonca 2 odpadli. Teraz nové púčiky nerastú vôbec a narastené kvety akoby vädnú. Korene na vrchu substrátu sú úplne vyschnuté. Je mi jej hrozne ľúto, bojím sa o ňu. 😒 O všetky orchidee sa starám rovnako. Mám ich na strane, kde vychádza slnko, hnojím ich 1x za 2 týždne a kropím prevarenou vodou pár krát do týždňa. Je potrebné ich aj ponárať?? Poraďte mi prosím ako mám orchideu zachrániť.

saska.t
12. jún 2009

mischell - dovodov moze byt vela, prievan, caste polievanie, teply vzduch z radiatorov, moc priame slnko (aj ked ja ich mam tiez na vychode) zmena stanoviska, hnitie vnutornych korenov, to ze su vzdusne korene suche nevadi
Jedine co ti mozem poradit je skusit ju presadit do noveho substratu na orch a odstranit hnile korene .... ty musis vylucit vsetky moznosti co som napisala a podla toho sa zariadit 😉

veronika13
12. jún 2009

ahojte, ja mám ďalšie dve orchidky, vo výpredaji v baumaxe mali za 85,- sK už bola v plnom kvete, ale mne to nevadí, som zvedavá, čo sa bude s ňou diať, keď odkvitne a druhú za 170,-sk no až doma som si všimla že nemá celkom zdravé listy, jeden mi už zpolovice zhnedol, je mäkký, druhá polovica je v poriadku... ako to môžem ošetriť?

saska.t
12. jún 2009

veronika nijak ked bude evidentne odumierat tak odstrihni 😉

veronika13
13. jún 2009

len tu zhnednutú časť, či celý list?

saska.t
13. jún 2009

cely list zbytocne vklada do nej rastlina energiu radsen nech ju vklada do zdravych listov alebo pukov 😉

veronika13
13. jún 2009

to bude čudne vyzerať ta orchidka, lebo dva listy má také, ale ide jej jeden nový, tak hádam sa zas rozrastie

veronika13
13. jún 2009

tebe sa tie keiky ujali?

adam22
13. jún 2009

Ahojte, no zatiaľ som s tým pestovaním nepokročil príliš ďaleko ☹ tie struky som už obral a nechal som ich vysušiť v pohároch od zaváranín...oni zoschli a popukali, vyrojilo sa z nich kopa mikroskopických semien 😲 ....potom som si pripravil rôzne pôdy, ale problém je v tom, že pre vysokú vlhkosť mi vo všetkých pôdach vyrástli plesne a požrali semená... ☹ . Prečítal som o tom pestovaní už mnoho článkov, všade som sa dočítal len o tom, že to je možné uskutočniť len v sterilných podmienkach...Budem si musieť premyslieť iný postup, aby som si neminul ďalší struk nadarmo... 😀 Foto pridám v dohľadnej dobe...práve sa mi robia ďalšie i na rastlinách 😉

saska.t
14. jún 2009

veroni - keiku som oddelila a zasadila len jednu a zatial bez problemov zije 😉 ostatne su este na orchidkach...

veronika13
18. jún 2009

no tak na tej mojej chorej orchidke mi vädli kvety, tak som stonku odstrihla a je vo váze, má ešte jednu, ale ani tá sa mi nezdá. Táto sa mi teda nevydarila, asi som si ju v obchode dobre nepozrela, ale aspoň mám čo zachraňovať a hádam nespravím niečo zlé 😅

veronika13
18. jún 2009

a zdá sa mi akoby mi na jednej začala rásť stonka, zatiaľ je to ešte malinké, len sa to ukázala spod listu, ale má to takú tmavú farbu ako už narastená stonka, tak dúfam, že to nebude koreň, i keď aj ten by ma potešil, lebo mi na nich akosi nič nerastie, zatiaľ všetky kvitnú, no uvidím čo sa s nimi bude robiť ďalej. Na inej diskusii som sa dočítala a aj mi poradili, že ich nemám máčať, tak ako som to robila doteraz, ale kvetináč raz do týždňa prelievať asi 1-1,5dcl odstatej alebo dažďovej vody. Vraj máčanie orchidkám vyhovuje, ale len dočasne, neskôr to vraj spôsobuje hnitie koreňov. Takú mali skúsenosť viacerí. Tak to idem skúsiť a budem už len prelievať. Vy máte s tým niekto skúsenosť?

dzio2
20. jún 2009

ahojky babky poradte odpadli mi vsetke kveti a stonka na ktorej boli kvety tak zozltla ta druha je este zelena co stym je po orchideji? ☹ dakujem za odpoved

maca793
20. jún 2009

ahojte, mám doma 4 orchidei, ale ako odkvitli, tak sa sučí stonka, viem, že ju mám potom odstrihnúť. no bojím sa, že mi už nezakvitnú. sú v polotieni, zalievam 1x za 9 dní. po akom čase zvyknú znova zakvitnúť?

veronika13
20. jún 2009

maca, ak ti schne stonka môžeš ju odstrihnúť nad tretím očkom, ak bude schnúť aj tak, tak aj viac zostrihať. Vyženie novú stonku, ale kedy, to je indi vindi

dzio, mne sa toto isté stalo na tejto mojej poslednej, čo ma aj ten problém s listami, neviem prečo, lebo korene sú ok, tak som stonky zostrihla nad tretím očkom