Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
24. jan 2010

ancurka ano v noci zima cca 18 st. cez den okolo 20st., a asi mesiac 😉 to co popisujes sa robi pri vianocnych ruziach a kalanchoe u orch. som o tom este nepocula 😅

matilko
2. feb 2010

tak mi narástla keiki 🙂 mám z nej radosť, ale neviem, kedy a ako ju oddeliť, má 3listy, najväčší má necelých 5cm na dlžku, ako sa to oddeľuje???

dupinka
16. feb 2010

Ahojte!

potrebujem poradit:

po odkvitnuti orchidey som hned odstrihla stonku nad tretim kolenom. Viem, mala som pockat, kym obschne.
No a ona vyschla a teraz uz pol roka je sucha stonka. Korene su zelene, polievam pravidelne.

dupinka
16. feb 2010

co s nou mam robit? vykvitne mi este vobec???

knobloska
16. feb 2010

Mám stejný problém, já jsem jí odstřihla úplně 😅 a už půl roku nic. Je krásná, má nové listy, ale nekvete. Od března jí začnu přihnojovat a dám jí do chladu.

saska.t
16. feb 2010

baby nemozte robit nic okrem cakania, maju fazu kludu a kedze nove listy pustaju su v poriadku mozno cakaju na viac slniecka ... Pozor orch. nemusi aj rok kvitnut!!!! A je jedno ci si odstrihla hned nad 3 ockom alebo celu stonku orch. si bud pusti novu stonku alebo vykvitne zo starej 😉

matilko jednoducho odstrihnes aj s kuskom materskej stonky 😉

daniella5
27. feb 2010

Dievcata tiez mi odkvitla. uz raz mi odvkitla. odstrihla som nad piatym ockom. odial rastla stonka do vyska cca dalsich 5 ociek a tam zakvitli 3 kvety. teraz zas odviktla. mam ju strihnut? ak ano kde, nechcem aby bola taka vysoka, znova nad tym piatym ockom? alebo nizsie? skuste poradit.
Dakujem krasne

saska.t
27. feb 2010

daniella orchidejky sa strihaju nad 3 ockom prave preto, aby neboli take vysoke kedze to nevyzera moc pekne 😉

daniella5
27. feb 2010

a uz mozem teraz strihat ked odkvitla? Dakujem

saska.t
27. feb 2010

ano 😉 predsa by si nestrihala stonku ked su tam kvety 😀

helena56800
27. feb 2010

Dievčatá, ja som dostala teraz na nar. dalšie dve orchideje. Majú po dve stonky s kvetmi / sice väčšina uschla a opadala, neviem ako sa tie moje sestry o nich starali ☹ mali ich doma asi týždeň / ale majú také vysoké stonky, čiže po odkvitnutí zostrihnem nad tretím očkom, aj ked stonka nebude suchá ako tu čítam, aby boli krajšie 😀

jonki
5. mar 2010

je to skoro neuveritelne jedna moja orchidea ma uz asi 7 kvetov a tie moje zvysne potvorky asi zacinaju vyhanat stonky 😀 ....robila som vsetko co sa pise ako dobre....a nedialo sa nic....povedala som si ze na nich (akoze) kaslem....ked si spomeniem a vidim ze maju povadnute listy tak ich namocim na 20 minut alebo aj 4 hodiny do vody a to je vsetko

ako som tu uz v minulosti pisala u mojej maminy maju spartansku vychovu....stoja vo vode, su na slnku na juhozapadnom okne(zaluzie nie su priklopene), ocko ich otuzuje obcas v lete prievanom ked zabudne zavriet okno, mamka dokonca zabudla pripevnit stonku s dost velkymi pukmi tak sa jej zlomila....zalepila ju lepiacou paskou a vykvitli nadherne kvety 😀 😀 😀 prosto ziadne hyckanie

a vsetky tie rady no ja fakt neviem.....kvetinarka mi povedala ze ona tie svoje normalne cele sprchuje vo vani, mamkina znama ich ponara na noc do vody ( a predpokladam ze voda sa dostane v oboch pripadoch aj do srdiecka listov) a maju ich este krajsie ako mamka..........tak kto sa v tom ma vyznat???

.....idem sa k nim spravat ako k velmi peknej burine a potom dam vediet ci sa moja teoria potvrdila...takto my aspon nebude tak luto ked mi uhynu (ako ta moja zasnubna 😖 ) 😀

addaa
5. mar 2010

Ahojte babulky tak ja sa idem pochváliť, presne na synčekove narodenuny rozkvitol prvý kvietok a dnes má na dvoch stonkách už 6 kvetov a 4 puky. Manžel sa mi smeje, že je to prvý kvet čo mi vydržal. 🙂

michalag
5. mar 2010

Ahojte, tak neviem co sa stalo, ale mne odisla cela stonka tak som ju musela odspodu odstrihnut, ale listy su stale zelene a rastu aj nove .... myslite ze este stonka narastie???

helena56800
5. mar 2010

michalag, neboj sa narastie a krásne zakvitne. Teraz len oddychuje. 😉

jonki
5. mar 2010

teoria sa potvrdzuje 😎 po napisani ranneho prispevku som tie moje potvorky sla pozriet a zistila som, ze jedna orchidea ma dve nove vetvicky na ktorych zacala nahadzovat puky 😀

michalag
6. mar 2010

helenka dakujem 🙂 , normalne som sa zlakla lebo stonka bola uplne vysusena a hneda, ale pokial su listy zelene tak ... len som zvedava kolko jej bude trvat kym narastie 😅

saska.t
6. mar 2010

jonki - rada by som videla orchidej ktorej nevadi stojaca voda v srdiecku listov a neodhnila 😀 v mojich zaciatkoch som to spravila 2x a vzdy odhnili, takze ten zazrak si prosim vidiet a keby si poriadne citala prispevky, tak by si si precitala, ze cim menej sa staras tym lepsie, takze tvoja teoria, nie je len tvoja 😉 ....

jonki
6. mar 2010

saska.t...no asi sme sa nepochopili...stojacu vodu som myslela v misticke nie v srdiecku listov 😉 a to som videla u mojej mamky doma na parapetnej doske...to s tym srdieckom ti davam za pravdu, ze to by na nich bolo moc

len saska ja som ten moj prispevok nemyslela ako radu ako sa starat o orchidey, skor to bolo nadsenie z toho, ze sa s nimi nieco deje a mam pocit, ze z tvojej strany bol pochopeny trosku inak a trosku akoby si mala potrebu utocit... 😒 (budem velmi rada ak sa mylim a je to len moj pocit) sice som mozno mohla napisat tato teoria a nie moja teoria...ale neuvedomila som si, ze sa to niekoho moze dotknut 🙂...ja nejako fakt nemam za potreby na konikovi vyvolavat problemy

ano samozrejme necitala som celu temu...mozno niekde pri zaciatku ano a vacsinou som sa riadila prave Tvojimi radami...ale okrem toho, ze stiham citat forum este robim aj ine veci takze nemaj mi to za zle ale fakt to tu cele nemam nastudovane 😉

michalag
6. mar 2010

baby este mi poradte ak mate niektora skusenost s tymto hnojivom (dnes som ho kupila prvykrat) Floramix Orchidea ako hnojit, ako casto ...???

saska.t
6. mar 2010

jonki - jezisiiii ja som to nemyslela utocne, preto tie usmievajuce smajliky aby to nevyznelo utocne 😀 ja nemam tiez potrebu utocit aj ked ten tvoj prispevok vysiel trosku posmesne 😉 ale problem je vyrieseny tak to nedramatizujme 😀
a ak bude radit aj niekto okrem mna vobec mi to nevadi, skor opacne rada sa podelim o skusenosti niekoho ineho 😵

michala 1x mesacne urcite staci, netreba ich rozmaznavat 😀 , normalne nalejes do urciteho mnozstva vody ponoris ako vzdy a hotovo

michalag
6. mar 2010

ja polievam obycajnou vodou z vodovodu a na hnojive je napisane ze najlepsia je bud destilovana alebo prevarena voda 😕

saska.t
6. mar 2010

nechaj den odstat a mas to to iste 😉 voda z vodovodu je dost chlorova, nasledok moze byt nekvitnutie 😅

michalag
6. mar 2010

saska dakujem 🙂

daniella5
22. mar 2010

dievcata poradte, je to normalne ze po odstrihnuti akokemy ta rezna rana "mokvala"? Jednoducho neschne povrch kde som odstihla je vlhky a ta tekutinka stiekla po stonke dole a zaschla resp. zatuhla, co to je? este som take nemala.

flamenga
28. mar 2010

ahojte,

chcem sa opýtať.... mám orchideu, ktorá má 2 konáriky a na obidvoch má puky. Začala mi však púšťať tretí konárik na kvety a z tých dvoch mi začali opadávať puky..... Nemohla by som ten tretí odstrihnúť? Mám obavu, že ju to veľmi vysiľuje..... či sa mýlim? Poraďte....

saska.t
28. mar 2010

daniella stava sa to 😉

flamenga - stava sa to , ale nemyslim si ze je problem v 3 stonke, moze to mat vela moznosti (radiator, prievan, malo svetla atd) len ho pekne nechaj a nestrihaj, ten treti urcite rozkvitne 😉

flamenga
28. mar 2010

saska ono na tých konárikoch ešte púčiky sú.... zatiaľ "zhodila" len dva, len som si myslela, že mi zhodí všetky 😀 Tak ja ju nechám tak a uvidím, čo sa s ňou udeje ďalej 🙂 Prievan by mať nemala, je na okne, takže ani málo svetla nie a pod oknom nie je radiátor... tak neviem, uvidím 🙂 Takto intenzívne mi začala práveže rásť až práve na tomto mieste, kde je teraz (sťahovali sme sa....)

saska.t
28. mar 2010

problem si vyriesila sama, orchideje neznasaju zmenu stanoviska, je krasne ze sa jej zacalo darit ale svoju obet to prinieslo, zhodila par pukov takze ked si zvykne bude vsetko ok 😉

helka1021
3. apr 2010

Ahojte dievcata,len vam chem napisat ze som bola v BA a v jednom obchodnom dome mali take krasne a velke orchidejky ze mi az sanka padla od uzasu...... 😀 ....postavila som sa k nim lebo som chcela vediet ake su vysoke tie stonky.....a boli mi po pas.....ano stonky mi boli po pas od zeme!!! boli biele a specialne slachtene......cca 100cm!!! tak take vysoke som este nikde nevidela.....radsej nemali ani cenu napisanu 😀
Tie moje co mam doma momentalne maju vegetacne obdobie ale pustaju aspon nove listky... 😉 ...uz sa tesim kedy mi zakvitnu 🙂