Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

flamenga
4. apr 2010

dievčatá ďalší problém 😀 pozrite na moju orchideu... krásne kvitne, ale tie listy 🙄 😖 kde môže byť chyba, že tie listy sú také ako keby suché, nezdravé? Je to vôbec problém ak tak pekne kvitne?

saska.t
4. apr 2010

flamenga - listom uz nepomozes, takto uz ostanu, ako som uz pisala dovodov je vela, stahovanie, vela vody alebo malo atd. ked zacne pustat nove listy , tie uz budu krasne tak sa tes ze krasne kvitne 😉

flamenga
4. apr 2010

saska ďakujem 😵 ja som sa len bála (kvôli tomu, aká je teraz krásna), že by sa jej napriek kvetom mohlo niečo stať... že tie listy sú predzvesť niečoho... lebo nerada by som o ňu prišla 😵

a s vianočnou hviezdou skúsenosti nemáš? Na Vianoce som si ju kúpila a akosi teraz neviem čo s ňou 😅 Vyhodiť ju nechcem, kým žije 😵

saska.t
4. apr 2010

flamenga - myslisr vianocnu ruzu hej? no pomaly by si ju mala zrezat raz za cas poliat ale najlepsie nepolievat vobec nechat ju v klude odpocivat, v oktobri ju zakryt na 3 tyzdne kartonom, potrebuje na tvorbu listov hlavne tych cervenych uplnu tmu a potom ju odokryt a v decembri bude opät uplne krasna (ale upozornujem ze tymto rychlopestovanim kvetom sa nie vzdy dari dalsi rok, väcsinou opadaju a uhynu) 😉

flamenga
4. apr 2010

saska hej, čítala som na nete nejaké rady ohľadom pestovania po odkvitnutí, ale som z toho magor..... viem, že treba zrezať, ale netuším ako 😀 a keď odrežem, to jej mám stonky namočiť do teplej vody alebo pokvapkať voskom zo sviečky alebo ako? Vraj "krváca".... a ešte by ma zaujímalo, či ju potom môžem mať naďalej v izbe na okne.... ak ju nebudem vôbec polievať... neuschne úplne?

Toť môj zázrak:

saska.t
4. apr 2010

zrezat na 10 cm nicim nezalievat ono to uschne, ano uschne ale ked ju zacnes polievat mala by opät ozit, no mne sa to nikdy nepodarilo ☹ takze si vzdy kupim novu 😉 na okne ju mozes nechat a potom v oktobri zakryt po 3 tyz. odokrit a mala by byt opät krasna ale potrebuje kratke dni a dlhe noci /vela tmy/ sama uvidis prinajhorsom ju vyhodis a kupis novu.... pozri ten clanok tam je to lepsie rozpisane 😉

flamenga
5. apr 2010

saska ďakujem za rady 😵 tak ja ju dnes zrežem a budem dúfať, že si ju potom na Vianoce znovu užijem 😀

veronika13
6. apr 2010

potrebujem poradiť: mám dendrobium nobile, tú čo kvitne pozdĺž celej stonky. Odkvitla mi na jeseň, stonka je celá bez listov, len taký pahyl a neviem či ho mám zrezať alebo ešte zakvitne, neviete mi poradiť?

saska.t
6. apr 2010

ak uschol odstrihnut, ak je zeleny nestrihat 😀

veronika13
6. apr 2010

je zelený,ale taký zošuverený... môže ešte zakvitnúť?

saska.t
7. apr 2010

veronika tak to uz asi nie, ale kludne ho nechaj, az kym neodkvitne, aby si si bola ista, niekedy sa aj zazraky deju 😉

maca793
7. apr 2010

vraj ked odkvitne, tak nechať úplne vyschnúť, nestrihať, len potom. mne kvitnú už 4 mesiace sú krásne, a nebadať, žeby odkvitli v najbližšom čase. mám ich na parapete. polievam každe 2 týždne. a vykukli mi nové púčiky z ničoho. som šťastná. 😀

maca793
7. apr 2010

zabudla som ešte dodať, že mala som jednu, čo mi odkvitla, stonka nezoschla, a po čase jej vypukli púčiky možno aj 10 naraz. ale šikovné moje dieťa ju nechcene zhodilo na zem a zlomila sa ☹ ☹ ☹ ☹

flamenga
7. apr 2010

maca mne tak na jednej neuschli úplne konáriky, tak som ich zostrihla nad tretím očkom a toto sa z nich po čase vykľulo:
😵

maca793
7. apr 2010

flamenga
krásne 😉

evellyn007
11. apr 2010

cauky 🙂 nevie nahodov niekto ako sa opeluje orchidea????????? prosim piste 🙂

saska.t
11. apr 2010

v domacich podmienkach nijak, jedine na co mozes cakat je dcerska rastlinka keika, ktora ti mozno vyrastie na materskej rastlinke

juliap
11. apr 2010

evellyn, saska ma pravdu, a v dobrych podmienkach ti tie mladnicky budu pustat, nam teraz na jesen pustila dokonca aj papuckova, co sme vobec necakali

kattarinkaa
11. apr 2010

Saska, prosim...uz som stihla precitat skoro celu diskusii k orchideam...ale nejak, je toho narza vela a mam v tom zmatok.

Prosim, velmi pekne prosim, mozes zhrnut niekolko zakladnych pravidiel, dobrych rad o pestovani orchidei. Velmi pekne dakujem.

Ja osobne sa nemam cim chvalit...mam asi 4 a vsetky vyzeraju biedne. Polievam ich ponaranim asi 1xza tyzden, nehnojim, este som nepresadzala a ked kvitnu tak maju asi dve kvetinky a to je vsetko. A ako som dnes pozerala, jedna ma skoro vsetky svoje korene suche...teda aspon sa tak tvaria. Prosim pomozes, ako mat krasne a zdrave orchideiky.

saska.t
11. apr 2010

katarinka - namacat, az ked maju biele korene, mne staci 1x za 2 tyzdne zalezi aky substrat maju, hnojit v sezone 1x mesacne(od marca do oktobra) hnojivom na orchideje, musia stat na svetlom mieste ale nie priamom slnku, neznasaju prievan a teplo z radiatora, a takisto nemaju radi zmenu stanoviska, toto by malo stacit na uspesne pestovanie 😉

iwetkaa
12. apr 2010

ahojte,tak aj ja by som potrebovala poradiť...mala som krásnu orchideu...ale toho roku sa akosi podarilo ju príliš prehriať lebo sme ju zabudli pri radiátori a ona akosi zvedla...mamka jej chcela pomôcť a tak ju strčila do toho hnojiva a bola tam dlhšie ako mala,takže terapia šokom nepomohla a ona ma listy také zošúchorené ☹ neviem,či teraz ju mám normálne polievať alebo nepolievať že nejak obžije sama...má aj púčiky ale tie od zimy nerozkvitly len stále jedne zoschnú a vybyjú druhé 😒

saska.t
12. apr 2010

iwetka vsetko zalezi na tom ci ma zdrave korene.... treba ju namacat cca 1x 2 tyzdne cca. proste ked ma biele korene, bud sa vzchopi alebo nie viac jej pomoct nemozes, listom uz tiez nepomozes ale tie novo vyrastene budu opät krasne, jednoducho potrebuje cas na vzchopenie co moze trvat aj rok 😉

iwetkaa
12. apr 2010

saska ďakujem,hned idem preskúmať korene...a budeme čakať a čakať čo z toho bude 😉

juliap
16. apr 2010

iwetkaa, potom v zime je dolezite aj pravidelne rosit tie listy, ked aj su orchidejky nad radiatorom, tak aby mali dostatok vlhkosti z prostredia ...
no a pridavam cast nasich krasavic, momentalne nam kvitnu 4, papuckova uz odkvitla, ale davam fotecku, no a chystaju sa kvitnut dalsie 2, tak sa teskame, lebo mame cely rok orchidejky zakvitnute ...

bzuco
29. apr 2010

ahojte
prosím o radu
na kvietku som na stonke ale len hore, kde práve kvitne, spozorovala také biele akoby kvapky vody. no ked som to chytila, je to lepkavé....čo s tým????????????????

saska.t
29. apr 2010

bzuco nic, docitala som sa ze ak sa to tyka phalaenopsis, tak to nic neznamena, pri ostatnych druhoch zevraj chorobu, ale neboj mam to aj ja uz roky a v pohode 😉

bzuco
29. apr 2010

saska...dakujem
lebo som volala s maminou a tá hned, že to určite ju niečo napadlo.....tak sa bojím, aby mi nevykapala, lebo je krásna
lebo za tie 3 roky, čo ju mám, tak ešte nič podobné som nevidela

mokuska
11. máj 2010

chcela by som radu,mam orchidei už druhý rok ale vobec mi nekvitnu len stale puštaju listy čo s tým aby zakvitli,????

anda123
11. máj 2010

Ahojte, tiez by som potrebovala poradit....Pred 4,5 rokmi som kupila krasnu orchideu, ktora zakvitla...Potom kvietky odkvitli (davala som ich prec) a nove uz viac nenarastli. Namiesto toho mi na stonke narastli nove listky asi na 3 miestach. Tak na radu susedy som ich poodstrihavala a ostali mi vlastne len listy a korene .... nove listy s korenmi som presadila do subrstratu na orchidejky. No uz je to 1,5 roka a nic sa nedeje. Narastie mi vobec nova stonka? Alebo sa ich mam vzdat? Mam len listy a korene :/ Moja mamina nestastnica na radu nejakej susedy po odkvitnuti odstihla stonku....narastie este nova? Nebola sucha, len proste odkvitli kvety a mama stonku odstryhla :(
Dakujem za rady 🙂