Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
11. máj 2010

mokuska - chce to len zacat hnojit a postavit na stale svetle stanovisko, ktore netreba striedat...ziadny prievan a teplo z radiatorov, ak su korene zdrave urcite zakvitnu 😉

anda- tie nove listy na rastline su keiky-dcerske rastliny tej tvojej materskej rastlinky, kedze si ich dala uz dole a presadila si ich rastlina moze zacat cerpat energiu na zakvitnutie... takisto treba zacat hnojit a byt na svetlom mieste. Co sa tyka stoniek: nic sa nestane ak odstrihnete, orch. si pusti nove stonky ale musi mat na to optimalne podmienky ako su dostatok svetla, stale stanovisko, dostatok vlhkosti. Kludne mozu mat vegetacne obdobie aj vyse roka, kedy len pustaju nove listy. Ak chcete podporit tvorbu pukov treba ju na noc dat niekde, kde je teplota okolo 18 stupnov, chlad v noci podporuje tvorbu pukov a samozrejme dostatocna vyziva /hnojenie/

anda123
11. máj 2010

Saska.t dakujem 🙂 Si ma potesila 🙂 Uz som ich dala na balkon, je zaskleny, takze je tam chladnejsie, ako vo vnutry a teplejsie ako vonku 🙂 (zaroven je zam zaluzia, takze na ne neprazi slniecko, ale maju svetlo) Aj ich hnojim, raz do tyzdna (je to ok?) Tak isto casto ich aj polievam. Myslela som, ze sa s nou budem musiet rozlucit, ani som nedufala, ze po tolkom case. Vlastne ona odkvytla pred 4 mi rokmi a od vtedy nic....okrem novych listkov, ktore som odstipla minuly rok a zasadila ich. Ale ked kvitla bola kraaaaaaasna 🙂

saska.t
11. máj 2010

anda orchideje sa polievaju (namacaju) ked maju biele korene mne to vychadza 1xza 2 tyzdne zalezi od substratu v ktorom su zasadene, hnojit staci 1x za 3-4 tyzdne. Ak ma zdrave zelene korene urcite zakvitne 😉

anda123
12. máj 2010

saska.t dakujem 🙂 Ma zelene korene, tak ostava len dufat 🙂 Po tolkom case bude radost o to vacsia.

renda71
12. máj 2010

Ahoj pěstitelky 😵 jsem ráda,že jsem objevila tuto diskuzi,sama mám 4 Orchidee a jsem z nich nadšená 😵 snažím se jim dát tu nejlepší péči (světlé stanoviště,namáčet 1x za 7-10dní,přihnojuji jak tekutým hnojivem pro orchidee,tak střídám s hnojivem pro list,listy pravidelně rosím) doufám,že se ještě dloho budu těšit z té nádhery,momentálně mají rozkvetlých 66 květů a budou ještě další 😉 Všem Vám držím palečky,aby jste se také mohli ze svých kytiček radovat,tak jako já 😉

anda123
12. máj 2010

Renda, tak toto ked vidim....to je cista provokacia 😀 Aj ja dufam, ze sa moje tak preberu a budu take krasne 🙂

renda71
12. máj 2010

Anda,jak píše saska,namáčej až když jsou kořeny bílé, nesnáší přemokření 😉

veronika13
14. máj 2010

ahojte, ja mám orchidee od minulej jari, postupne do zimy my všetky odkvitli, no začali vyháňať nové stonky, tak som sa tešila, lenže na zimu som ich musela premiestniť z verandy, kde mali dosť svetla aj vetrania, ale žiaľ v zime sa tam nekúri do spálne, kde je svetla málo. Postupne im tie stonky prestali rásť aj rast nových listov sa zastavil, ale listy boli krásne tvrdé... teraz na jar v apríli som ich vyložila späť do verandy, no nič sa nezmenilo. nerastú, tie stonky sú také aké boli na jeseň... neviete mi nejako poradiť?

saska.t
14. máj 2010

veronika, chce to len cas,viac urobit nemozes 😉

kami1984
16. máj 2010

Ahoj holky, ja mam doma 12orchidei a 10mi nahodilo pupeny, asi 4 mi kvetou behem celeho roku, porad nahazuji nove vyhony..mam z nich radost🙂

kami1984
16. máj 2010

Něco málo z mé chlouby🙂

maca793
17. máj 2010

krásne 😉

veronika13
17. máj 2010

tu bielu dendrobiu mám aj ja, žiaľ nekvitne a tak skoro asi ani nebude ☹

lela83
17. máj 2010

🙂 Ahojte možem sa pridať? 😉

kami1984
17. máj 2010

Veronika:me vzdy vyroste novy stvol a zacne takto krasne kvest🙂

lela83
17. máj 2010

🙂 Kami to je krasa.Mne už nekvitnu asi rok a som zufala a ti čo si dala fotky no nadhera.Zavydim ti ich.Ja ich mam 8 a ani jedna nič 😒

kami1984
17. máj 2010

Lela:a pritom se o ne nejak extra nestaram...hnojila jsem je ted poprve, co je mam, zalevam 1tydne, nekdy co 10dni a takhle kvetou🙂

lela83
17. máj 2010

Kami to fakt,že sa extra o ne nestaraš?Ja beham okolo nich stale kukam či niečo neni na nich nove a nič a staram sa o ne podla pokynov,teda literaturi čo som zohnala a som zufala stale nič 😒

kami1984
17. máj 2010

fakt nestaram..mam je v oknech na vychod a zapad a obcas na ne kuknu, utru listy, pokud vidim, ze jsou zaprasene...

lela83
17. máj 2010

no tak to ti zavydim.Tie moje nič.Mam ich tušim 8 a nekvitne ani jedna.A take krasne boli,ked som ich kupila a aj dlho kvitli a teraz už dlho nekvitnu.A to ich bud po tyždny osprchujem,ale robim to podla lunarneho kalendara to polievanie,ale ani to nepomaha,tak už fakt neviem čo s nimi 😒

kami1984
17. máj 2010

tak to vubec nevim..ja je vzdy trosku zaliju, jen pokud to do 2dni nevypiji, vyleju to a zaleju je treba za 10dni🙂
pocitala jsem kvety i pupeny a jsem na 237ks🙂

veronika13
17. máj 2010

kami, úžasné... oni keď maj stabilne dobré miesto, darí sa im... to moje prenášanie im neprospieva, ale nedá sa inak...

kami1984
17. máj 2010

Very:dekuji, jsem zvedava, budeme se stehovat, jak mi budou reagovat🙂
ale priznam se, 2mi umrely:(1byla divna uz z obchodu-dostala jsem ji a druhou jsem prelila a nevsimla si toho:(
videly jste uz ty modre a fialkove s bilymi puntiky???

lela83
17. máj 2010

🙂 Kami to ozaj maš kvety + puky dokopy 237 ?Normalne sa mi nechce veriť,tak musiš biť dobra pestovatelka 🙂

kami1984
17. máj 2010

Presne tak🙂 10orchidei a 237 pupenu a kvetu..pocitala jsem i bobisky male🙂

lela83
17. máj 2010

ti kokso,tak klobuk dole

kami1984
17. máj 2010

to nic neni, znam kaktusare, jeho pani pestuje orchidee, sice ma podminky jako v pralese🙂sklenik a rosi tam a to je nadhera🙂ja se muzu zahrabat🙂ale treba i mamce se dari a taky pece v dusledku zadna....ted ji kvetou vsechny, ma jich aso 10?nevim presne

lela83
17. máj 2010

😉 Kami ja som si trocha tuto stranku čitala aj dozadu a asi robim zle aj v tom,že ich stale stahujem,tak som im dnes vyčlenila miesto na zapadne okno ved už kurime minimum,ale mame široke parapety,tak tam ani moc teplo nejde.Ved uvydim možno sa tu aj ja niekedy pochvalim takymi fotkami ako maš ti už aby to bolo. 😉 Inak na tejto stranke som našla dosť dobrych rad ohladne orchideii 😉 A Kami maš aj ine kvietky?Ktore ti robia taku radosť.Ja som maniak už na kvety.Muž je už zo mna a s mojich kvetov nanervy a tom som už nakazila s touto maniou aj našu malu 😉 No mam tich kvetov už moc,ale robia mi aspon radosť.A mooooooooooc ma to bavi 😉

saska.t
17. máj 2010

lela tak to mame podobnu maniu 😀

kami1984
17. máj 2010

Mam🙂koupila jsem si pokojovou azalku, ta je krasna, jinak mam velke 2 benjaminy, fialky, pak tlustice, šťavely-ty jsou krasne a dalsi zelene, ktere ani nevim, jak se jmenuji🙂pak mam zakrsle 3smrcky-cca 10cm, 2bruspanky a venku macesky, petunky, muskaty atd..a manzel ma venku cca 600kaktusu, pestuje je od svych 14let🙂
Kytky obecne miluji, vzdy jsem se bala orchidei, ze mi umrou, az mi babicka koupila 1 a pak to uz jelo🙂potrebuji nova okna nebo zimni zahradu🙂
uvidis, ze Ti pokvetou🙂 ja manii zdedila po mami a babi