Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

rybacinka
2. júl 2013

Saska rastlinku som hnojila iba raz (tekutym hnojivom na orchidee, podla navodu) niekedy v aprili, a raz hnojivom urcenym postrekom na list v maji a potom uz nie. Myslis ze ma malo zivin, ze ju treba prihnojit? V prievanie nie je a od kupy stoji na jednom mieste. Vcera som ju vytiahla zo substratu a pozrela korene, ci nahodou nema nejaku plesen alebo skodce a nic tam nebolo. Koflik ma akurat, korene sa netlacia. Saska co este ine by jej mohlo byt?dakujem Ti za rady

saska.t
2. júl 2013

@rybacinka no skus zacat prihnojovat,orch. sa hnoja od marca do oktobra 1-2 x mesacne podla toho ako casto namacas,dovod schnutia to urcite nie je,ale moze pomoct,jedine co ti ostava je cakat a pekne sa starat,nic inne nepomoze,ale orch. su celkovo dost prezitia schopne a jedine co ich dokaze zabit je vela vody a skodce, drzim palce 😉

rybacinka
2. júl 2013

Dakujem Saska, tento tyzden ju prihnojim a pockam ako zareaguje, dam potom vediet ci som bola uspesna.

nakuska
12. sep 2013

ahojte. Orchidea mi zacala z boku vyhanat nove listy .. este som to nevidela,tak neviem co s tym mam robit..dakujem za kazdu pomoc 🙂

saska.t
12. sep 2013

@nakuska Nova rastlinka (keika),ale s tym sa moc neda robit,keby si ju odpojila moze uhynut materska rastlina (na zlom mieste zacala rast) 😅

diabambulka
24. sep 2013

ahojte bambuľky, potrebujem radu... mám doma orchideu a tá pár krát kvitla, odkvitla a zrazu na stonkách kde mala kvety, jej začali vyrastať listy, čo s tým ? mám to zrezať a čo to znamená? vôbec tomu nerozumiem a som zmetená čo to vlastne robí??? poraďte prosím čo s tým...ďakujem za akúkoľvek radu...

diabambulka
24. sep 2013

takto to vyzerá .... a ja netuším čo s tým a čo vlasne tá rastlinka robí, chce sa rozmnožiť?

saska.t
24. sep 2013

@diabambulka to su keiky dcerske rastlinky,ked bude mat kazda 2 listy a aspon 2-3 korene cca 5 cm dlhe mozes odpojit a zasadit a mas dalsie nove orchidejky 😉

diabambulka
24. sep 2013

@saska.t wau vážne, tak to mám šťastie, tak teraz musím čakať kedy ešte vyženú korienky a potom ju môžem odrezaťa poprosím ťa ako ju mám presadiť, mám kúpiť nejakú špeciálnu zeminu? ako na to? raz som presádzala orchideu podla postupu na you tube a od vtedy mi nedržaala v čerpníku, ale vypadávyla, lebo som aj korene odstanovala čo boli zlé...niekde som urobila chybu☹

saska.t
25. sep 2013

@diabambulka väcsinou sa daju len odlomit,alebo ich musis odstrihnut aj s trochou stonky. Treba kupit Substrat cisto pre orchideje - dubova kora, ziadne korene rozhodne neodstrihovat a nezabudni musia mat 3 korene cca 5 cm dlhe,inak sa neudrzia v Substrate a nemusia prezit 😉 Zasadit je jednoduche, das trosku substratu na dno,vlozis orch. a zasypes,vzdy sa budu trosku vyklat v crepniku,kym nepustia väcsi korenovy zaklad, crepnik musi mat dole dierky,aby mohla voda odtiect a najlepsie priesvitny, aby si videla stav korenov , namaca sa az ked su korene biele 😉

diabambulka
25. sep 2013

@saska.t veľká vďaka za info teraz budem pozorne sledovať keiky kedy pustia korene a môžem ísť po substrát 🙂 dúfam že sa mi to podarí, to by bolo super si namnožiť takto orchideu, ešte otázočka a čo pôvodná rastlinka tá vyhynie, alebo prežije? určite sa veľmi vysíli, odporúčaš mi ju potom prihnojiť? 🙂

saska.t
25. sep 2013

@diabambulka povodna rastinka samozrejme bude zit dalej a mozno bude "rodit" dalsie keiky,hnojit by si mala min. 1x mesacne hnojivom extra pre orchideje (kedze ostatne hnojiva maju Vela draslika) a to orchideje nemusia 😉 preto speci pre orchideje ...

penelope2066
25. sep 2013

Dobry den,prosim o radu.Mam doma tri orchidejky phalaenopis.Jedna este ma dva kvietky,ostatne jej uz opadali.Druha je uz uplne bez kvietkov a ma dve stonky,z toho jedna je sucha cela a druha do stvrtiny,Tretia orchidejka ma na sebe kvietky ale su suche a zvadnute a taktiez obe jej stonky su suche.Listy maju vsetky tri pekne.Co s tymi suchymi pahylikmi???Dakujem.

saska.t
25. sep 2013

@penelope2066 odstrihnut uplne dole 😉

diabambulka
26. sep 2013

@saska.t veľká vďaka, idem aj hned pohnojiť, na orchideu hnojivko mám, čo sa týky polievania ste zástancom ponoriť rastlinku na *45 minút do vody a potom vybrať a to robiť jeden krát za týždeň ? alebo inak je to lepšie a čo listy treba ich nejako špeciálne utierať, kropiť, myslím že raz som našla niekde na nete že ak chcem aby mala rastlinka pekné lesklé listy z času na čas utrieť teplým mliekom na handričke... 😵

saska.t
26. sep 2013

@diabambulka som zastancom namacania,ale 45 min. je zbytocnost,namacam 15-20 min.a vtedy pridavam aj hnojivo a potom prebytocnu vodu odkvapkat, namacat az ked chytaju korene bielu farbu u mna staci 1x za 3 tyz. zalezi od substratu, nerosim listy,obcas ich utriem od prachu,aby ma navsteva neohovarala,ze neutieram prach 😀 😀 vlhkou handrou, v zasade je pravidlo,ze cim menej sa staras tym viac sa im dari...

diabambulka
26. sep 2013

@saska.t pekne povedané 🙂 asi sa ťa za cenné rady pozvem na kafe a koláčik 🙂 si veľmi zlatá

penelope2066
26. sep 2013

@saska.t V ktorom mieste odstrihnut?

saska.t
27. sep 2013

@penelope2066 uplne dole ako sa len najviac da, ak ti ostane niekedy aj zelena stonka,ta sa odstrihava nad 3 ockom od spodu, väcsinou este pusti potom kvietky z vrchneho ocka,ale ak uschla cela stonka,treba ju uplne dole odstrihnut 😉

kvetinkajekrasna
22. okt 2013

orchidea je krqsny kvet

kvietok310
29. okt 2013

ahojte.. ja mam doma tiež 7 orchideí... jedna sa mi dokonca rozmnožila.. Tiež tie staršie čo mam skoro rok, po mesiaci odkvitli a nechceli vôbec spolupracovať- potvory :D no teraz už tri hodily nové stonky a začínajú hádzať púčky.. Stačí len trpezlivosť.. Ked si kvietky donesieme domov, sú zošokovane zo tych rôznych hormonalnych hnojív, ktorými ich tlačia.. Ja mám tie svoje na parapete, majú rady mierne hrejivé slnečné lúče.. ponáram raz do tyždna,odstátou vodou a hnojím raz za 2 tyždne.. Držím palce všetkým žienkam 😉

andrea_galova
30. okt 2013

Babenky, ktoré sa staráte o orchidei, mám doma jednu a pekne kvitla, teraz jedna stonka začala odschýnať, no nižšie vytlačilo výrastok a idú na ňom púčiky, čo s tým odschnutým vrchom? Odstrihnúť či nechať tak? A druhá stonka vyschla tiež úplne tú tiež odstrihnúť? lebo veďla sa už tlačí ďalšia

kvietok310
30. okt 2013

Ked moja stonka začala schnúť, tak som ju nad tretím očkom odstrihla,z toho očka začala púšťať nový konárik, na ktorom sa urobili púčiky.. Ak je stonka úplne sucha, odstrihni celú... 🙂

andy1978
31. okt 2013

Dievčatá, idem k Vám po radu.... Pred mesiacom mi manžel kúpil krásnu orchideu so štyrmi palicami a na nich plno kvetov... Dnes mi z nej odhnili 4 listy a mám pocit, že odhníva celá orchidea.. Dá sa ešte nejako zachrániť? Máte s tým skúsenosť? Ďakujem.

saska.t
31. okt 2013

@andy1978 ak ti odhnili listy znamena to,ze bud Vela zalievas,alebo ti ostala stat voda v srdiecku (v strede listov) co je asi tvoj pripad,zachranit sa da, ale je to beh na dlhe trate,orch. komplet odhnije,moze ostat par listov ale nemusi,ty musis akurat cakat,velmi malo namacat a ona sa casom pozbiera a pusti celu novu rastlinku ale podotykam moze to trvat aj vyse roka,Orch. sa namaca az ked maju korene bielu-sivu farbu,nie ked su zelene

kvietok310
31. okt 2013

Asi príliž veľa ponaraš.. skús nejaký čas nepolievať a uvidíš, ako to s ňou pôjde ďalej.. Ja ponaram svoje tak raz za týždeň do odstatej vody ich ponorím každú na 15-20 minúť. Nesmú mať v kochlíku vode. Inak Ti začnú korene hniť.. Alebo strč prsť do substratu, v ktorom je orchidea.. ak citiš chlad a mokro, tak nepolievaj... :D

andy1978
31. okt 2013

@saska.t dakujem za rychlu odpoved, neviem, ci som dobre pochopila... aj ked cela odhnije este ju mam nechat, ci sa do roka nepozbiera? mna to tak stve... odkedy ju mam, zaliala som ju iba dva krat, raz iba tak na spodok nadobky a druhy krat som ju na hodinku ponorila celu a potom vodu vyliala a to bola asi ta chyba... tak pred dvomi tyzdnami som jej dala aj tie hnojivove tycinky, tie sú uz trochu rozpustene... nemam ju presadit do noveho substratu?

erikasadek
31. okt 2013

@andrea_galova logicky ta sucha stonka vyschne az ku spodku , vtedy odstrihnes ale plati jedno , orchidea sa poleje raz za tyzdne pocas kvetenstva, a ked vyschne stonka, tak len raz za mesiac... 😉

saska.t
1. nov 2013

@andy1978 postup namacania si zvolila spravny,namaca sa tak,ze ju ponoris do nadoby s vodou a nechas nejaky cas nasat korene vodu a potom nechas odkvapkat,problem je ak ti kvaplo do stredu listov a ostala tam stat voda, vtedy kazda orch. odhnije,ano pochopila si spravne,obcas namocit a nechat tak, casom sa spamäta ak ma aspon 1 koren zdravy, je schopna prezit, ak su korene hnile treba ju presadit,inak tp vobec nemusi byt tvoja vina, kedze asi presla dost sveta,kym ti ju muz kupil a oni neznasaju castu zmenu prostredia,prievan, Teply vzduch z radiatorov atd.... 😉

govinda
12. nov 2013

ahojte dievčatá 🙂 Prepáčte, že som sa sem takto votrela, ale mám problém po presadení orchideí. Tak 3 týždne po presadení orchideí do novej zeminy sa mi rozmnožili mušky a poletujú okolo kvetináčov, chodia po zemine .... ☹ Nechcem na to použiť postrek, pretože sa bojím, ako by to zvládli tie vzdušné korene ☹ Nemáte nejaký domáci "postrek", ktorý zničí mušky ale kvietku neublíži? Ďakujem za všetky tip.