Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

penelope2066
23. aug 2014

Mam doma 6 orchidei a z toho zo 4roch mi opadali kvety a stonka ostala hola,na 2 bola zelena a bez kvetov a na dalsich bola stonka do polovoca uschnuta.Tak som ich vsetky obstrihala nad 3 kolienkom stonky a teraz mam vyschnute aj tie zvysky stonky.Co dalej???

saska.t
24. aug 2014

@penelope2066 ustrihnut az dole a cakat kym si pusti nove stonky 😉 je to normalny jav,nic neobvykle... 😉

zrzulka
21. sep 2014

Ahojte babizne, chcela by som sa opytat.Mam dve orchidei a za cely svet nechcu vyhnat stonku. Rastu im nove listy aj korene ale zakvitnut nic :O((( Dockam sa este niekedy? Ako im pomoct?

saska.t
21. sep 2014

@zrzulka nieco im chyba,bud vyziva (hnojivo cisto na orchideje) alebo svetlo-staci postavit na parapety okien 😉

zrzulka
22. sep 2014

Sasi praveze som davala aj take tycinky akoze hnojivo speci pre orchidej, to len polku som dala do substratu, na svetle boli, aj na balkon som ich vylozila a nic. Keby im nieco chybalo nerastli by ani nove listy ani korenie , nie???

saska.t
22. sep 2014

@zrzulka no Problem je aj s presuvanim ,kedze neznasaju zmeny stanovisk,tie tycinky su uplne na nic,najlepsie su tekute,ak ma orch. nedostatocnu vyzivu,alebo malo svetla,vyhana len nove listy a nekvitne,kedze na to nema silu... 😉

zrzulka
22. sep 2014

Sasi dakujem, skusim sa poobzerat po tekutom hnojive, lebo ozaj uz hadam dva roky nekvitli.

aemy
14. okt 2014

Babule prosím poradte mi 🙂 dostala som krásnu orchydeu krásne kvitla mala vela konárikov no už asi 4mesiace je uplne odkvitnuta a tie konariky vyzeraju jak metla :D su zelene možem ich odstrihnut? Či čakať kym vyschnu? vyzera to strašne

saska.t
14. okt 2014

@aemy odstrihnut ,nic sa jej nestane akurat si pusti novu stonku casom 😉

pattinka
17. okt 2014

@saska.t presne tak, ak sa možem zapojiť - ja sa o moje staram ako diva 🙄 a už som tri vyhodila, odhnili mi korene - lebo polievam asi veľa , ostali mi ešte tri, jedna - žltá, je však na tom zle 😢 dnes som sa ju pokusila presadiť - ostrihala som jej hnilé korene - až z nich tiekla voda a jeden je do polovice zdravý - takže dostal posyp škoricou a nový substrát, zo srdiečka púšťa nový list avšak ostatné sú akoby zvráskavené - preto som ju tak polievala - myslela som že je suchá, no a na povrchu mám iba jeden vzdušný korienok - kvitla za posledných 18 mesiacov iba raz a aj to mala iba 3 kvietky , aj tekuté hnojivo na orchidky používam a nič ...

saska.t
17. okt 2014

@pattinka nestaraj sa o ne a budu fit, ja namacam 1x za mesiac aj s hnojivom a vsetky kvitnu v kuse skoro cely rok,mam ich 25, menej je niekedy viac 😉

pattinka
17. okt 2014

@saska.t ... 🙂 to je fakt, ale tých vyhodených mi je strašne ľúto a akosi pri nich oddychujem, keď prídem vystresovaná z roboty, tak ich začnem obzerať a stále do nich ďobkám 😝 a potom ich popolievam a tak, ale už nebudem prisahááám 😠 ...a chcem sa Ťa ešte spýtať. Mám orchideu - manžel ju kúpil s dvoma kvitnúcimi výhonkami - kvitla asi tri mesiace - teraz ostal na jednom výhonku posledný jeden kvet a na oboch výhonkoch mi približne v strede začala púšťať na dvoch miestach lístočky - na jednom výhonku ich má asi 5-6 na oboch miestach a na tom druhom sú ešte malilinké - ale už sú. Sama má iba dve veľké listy a púšťa tretí v strede - ako sa mám o ňu teraz starať - sú to asi nové rastlinky - a zdá sa mi že 4 sú až priveľa - neodíde mi do večných lovíšť? ☹ a všimla som si na tých listoch malinké mäkké biele chumáčiky - v tej strednej čiarke - dala som ich prstom dole, nie je to nejaká choroba? Asi by som sa dokakala 😅 od šťastia, keby som si dopestovala vlastné orchidejky. No to sa však asi nestane 🙄

kiki68
17. okt 2014

moja mamka ma orchidey, ma ich nadherne, pritom sa o to stara ako o burinu, iba co to doplna zaleje do vody a vraj to ma rado priesvitny kvetinac. Nehnoji ich vobec, ma ich asi 10 kusov teraz a kvitne to jak besne. ma to na severnej strane okna na parapete. Ale ja som mala orchideu tiez,iba v byvalej detskej na poschodi,to je dost slnecna izba a podechlo to.

saska.t
17. okt 2014

@pattinka nechaj ich tak,ona to zvladne,hlavne nepremiestnuj a naozaj malo polievaj 😉 musia mat min. 2 listy a 3 korene cca 5 cm dlhe potom ich mozes oddelit a zasadit a mas nove orchidejky 😉 No na tvojom mieste by som kupila postrek na skodce Special na orchideje,vyzera to ako vosky-skodcovia a treba ju oddelit od ostatnych,mozu to chytit vsetky kvety v okoli...

@kiki68 ja ich mam na parapete na juznej strane kde pece slnko furt a ziju,takze Problem moze byt aj niekde inde 😉

pattinka
17. okt 2014

@saska.t dakujem za povzbudenie 😉 urcite ju budem sledovat, ak objavím nový chumáčik určite jej ten postrek hned kúpim, nechcem o nu príst 🙂 ozvem sa ako sa nám vodí 😅 a dakujem 😅

linduska_
19. nov 2014

@saska.t Ahojkaj, namáčaš orchideje 1x do týždňa do nádoby s vodou ponorenú po vrch kvetináča a hnojíš akým hnojivom prosím ťa? Ďakujem pekne vopred za odpoveď 😉

saska.t
20. nov 2014

@linduska_ namacam 1x za 3-4 tyzdne ale Vela zalezi od substratu,ak je Drobny staci tak ako ja,ak su to velke kusy kory 1x za 2 tyz. hnojivo obycajne ale urcene pre orchideje ja mam znacku composana,ale je jedno aka je 😉

lilinka77
27. nov 2014

Ahojte dievčatá pestovateľky. Chcela by som sa opýtať, či hnojíte orchideu celý rok, alebo dávate v zime nejakú pauzu. Skoro všetky mi vyhnali stonky a začínajú sa otvárať púčky, tak som ich chcela ešte prihnojiť, len neviam, či by nemali mať v zime kľud.. Ďakujem za radu.

saska.t
27. nov 2014

@lilinka77 kludne hnoj cely rok,ale v zime nie castejsie ako 1x v mesiaci,v lete by sa malo 2x v mesiaci... ja hnojim cely rok 1x za mesiac,tieto predajne orchideje su vyslachtene hybridy,takze ziadnu pauzu nepotrebuju 😉

luba142
28. nov 2014

ahojte, v akom substrate pestujete orchidey. Chcela by som presadit, poradte do coho aby sa im darilo. Dakujem

luba142
28. nov 2014

@saska.t
@zrzulka mam taky isty problem, tiez mi nekvitnu, len vyhanaju nove listy, aj hnojim pravidelne, nepresuvam ich. Teraz mam od maja novu, odkvitla a teraz ma uz zasa stonku s pucikmi, ale tie strasie nie a nie

klya
28. nov 2014

Baby, ja to sťahujem ako kocka mladé, bez problémov kvitnú skoro vkuse. Pri jednej som bola už zuriva, chcela som presadiť a potvora rok v kuse buď kvitla, alebo mala novú stonku. Čo som počula a aj sa toho drzim- orchidka ľahšie odpusti, keď zabudnete poliať, než keď zalievate pričasto 😉

saska.t
28. nov 2014

@luba142 kvitnutie zalezi aj na svetle a teple,rast pukov podporuje zmena teploty tj.v noci chladnejsie cez den teplejsia, nocna je adekvatna okolo 19 stupnov. Svetlo tiez podporuje tvorbu preto sa im väcsinou dari na okennych parapetach. Subtrat je najlepsi dubova kora,alebo extra pre orchideje,ktory obsahuje dost dubovej kory-musi byt priedusna..
@klya ano najlepsie je na polievanie zabudat,menej je niekedy viac,cim viac ssa staras,tym menej sa im dari a funguje to 100% 😉

penelope2066
2. jan 2015

Ahojte baby, prosim o radu... Nechtiac som zlomila stonku na orchidei ktora uz bola rozvetvena a rastli z nej puciky a aj kvietky ☹ Ostala mi len cast stonky a na nej nejake puciky a kvietky...Mam stonku odstrihnut celu nad tretim kolienkom? Dakujem

saska.t
2. jan 2015

@penelope2066 nechaj rozkvitnut a dokvitnut a az potom ustrihni celu alebo nad tretim ockom 😉

penelope2066
3. jan 2015

@saska.t Dakujem 🙂

zuza888
25. jan 2015

Mám novú orchideu cymbidium, poraďte čo sa s ňou deje nechcem o ňu prísť

saska.t
25. jan 2015

@zuza888 vela vody

zuza888
25. jan 2015

Aha a ako často ich cca polievat

saska.t
25. jan 2015

@zuza888 zalezi na Substrate ak je Drobny a husty staci 1x za 3-4 tyz., ak je hruby (velke kusy 1xza 2-3 tyz