Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

janca704
30. apr 2009

Kocky, taku tu lepkavu onu vylucuju nejaki skodcovia. Ale ja to mam na kvetnom stvole tiez, minimini kvapocky lepkave, ale skodci ziadny. Podla mna to len rastlikny nieco vylucuju. V kazdom pripade sledujte to, ale ak sa vam tam nic nehemzi, tiez by som to neriesila 😉

pipisek
1. máj 2009

Ahoj pěstitelky,
jdu na radu...proč mi na orchidejích zasychají poslední 1-3 poupátka??? Stalo se mi to zase teď u nově koupené orchideje (phalaenopsis). Pochopila bych to při přenášení orchideje z obchodu domů v zimě, ale teď při 20 st tepla snad nemohla "nastydnout", ne?

veronika13
1. máj 2009

toto som práve našla, môže to byť ono 😝
Štítničky
Nachádzajú sa na zelených až drevnatých častiach rastliny. Majú okrúhle vypukliny s hnedou vrchnou kožou. Prvým príznakom je zosvetlenie listov a ďalej znečistenie rastliny lepkavým medovým povlakom. V mladom štádiu sú väčšinou pohyblivé, samičky sa väčšinou prisajú na jedno miesto, kde zostávajú. Je dôležité včasné ošetrenie, aby sa zabránilo masovému rozmnoženiu škodcov.

saska.t
1. máj 2009

pipisek urcite to bude prenosom ony nerady menia prostredie, nezabudaj, ze to nebolo len k tebe domov ale aj do predajne a bohvie aku cestu presla, stava sa to casto aj ked ma nedostatok svetla alebo je rastlina vycerpana... 😉

veroni ale u vas sa to nehybe takze mozno to nie je ono 😝

pipisek
1. máj 2009

saska.t
děkuji mockrát, mrzí mě to, že nevykvetou 😖

veronika13
1. máj 2009

veď to nehýbe a ani som tam žiadny hmyz nevidela, ale oni môžu chodiť v noci... len jeden kvietok mi už asi čoskoro odpadne a je vstrede medzi kvetmi, tak sa bojím, že to vysáva šťavu z orchidei a postupne by mohli všetky kvietky takto odpadnúť 😖 dneska jej spravím generálku, pozriem korene, prečistím a nanovo zasadím. Všimla som si, že navrchu mi korene začínajú nahnívať a to som ju len včera poriadnejšie poliala odkedy ju mám a to sú už dva týždne

roasha
1. máj 2009
roasha
1. máj 2009

pokial ich mas,tak kup konkretne na ne postrek

veronika13
1. máj 2009

podľa tej lepkavej onej tam sú,ale nenašla som ani jednu, ani v substráte. Presadila som ju a veru substrát bol dosť rašelinový, a asi polovica koreňov boli akési biele, ale nie také ako keď je orchidka smädná, ale také celkom biele a potom z koncov išli už zelené... tam kde boli biele sa mi zdalo, že bol ten substrát taký rašelinový... tak som ho premyla, nech tam zostanú len tie najhrubšie časti, prepláchla vriacou vodou, vysušila a odstrihla nahnité korene, zasypala škoricou a zaspäť zasadila... dúfam, že tento môj zákrok prežije 😔

adam22
1. máj 2009

Ahojte, doma mám zopár orchideí, a počas kvitnutia sa mi podarilo niekoľko z nich opeliť 😅 , po nejakej dobe kvety opadli a zostali len rozšírené stopky v tvare basebalových palíc....takto sa to zväčšuje od februára a stále to neusychá. Ak by tie "plody" vyzreli rád by som sa pokúsil ich rozmnožiť cez semiačka...nemáte prosím nejaké skúsenosti alebo informácie ohľadne takéhoto typu rozmnožovania? Je to vôbec možné? Ďakujem 😉

veronika13
1. máj 2009

adam,tak ty si už vyšší level pestovateľa 😀 ja sa tu snažím tu moju udržať aspoň pri živote 😅

adam22
1. máj 2009

Ďakujem Ti Veronika 😉 ....Možno ti rastlinku napadli tie puklice, podľa toho čo si napísala....Ako už napísali pred tým, sú na to postreky a zaberajú veľmi dobre.... 😉

veronika13
1. máj 2009

no práve som sa dočítala na porade, že proti škodcom je dobrý odvar z cesnaku, tak najskôr skúsim to
a ako si ich opelil?

adam22
1. máj 2009

Však uvidíš, dúfam, že to zabere 😉 , no to bola náhoda, keď sa pozrieš na ich kvety, tak v strede vyčnieva taký hrbolček, ten predok toho výčnelku sa dá odlupnúť.....pod ním sú akési žlté buď peľnice alebo sú to vajíčka...fakt neviem....tie visia na akomsi jazýčku....to som pretočil dozadu. Zo spodu toho výbežku je pravdepodobne vchod do piestika s akousi rôsolovitou lepkavou hmotou...tak som to tam strčil pomocou šparátka....po pár dňoch okvetné lístky odpadli piestik sa uzavrel a navrel a spolu s ním aj tá stopka od kvetu..... 😀 ...a od vtedy si to tam rastie a rastie.... 🙄

veronika13
1. máj 2009

aby ti to nebuchlo 😀
no tak to som zvedavá čo z toho bude 🙂 ten postup si niekde čítal, že tak sa to má robiť?

adam22
1. máj 2009

😀 ....No to dúfam, že nie....Nie nečítal....iba som tak nad tým dumal....a náhodou sa mi to podarilo...tak som i ja zvedavý, čo z toho bude.... 😕

veronika13
1. máj 2009

daj nám vedieť, isto nie som sama, čo som na to zvedavá, najmä na výsledok 😀

saska.t
2. máj 2009

veroni a ty si ustrihla tie biele korene na konci so zelenym??? 😕 lebo to byva ked sa zdravy koren predlzuje a rastie a je to velmi dobre a nie na ustrihnutie 😅 ...

janca704
2. máj 2009

Adam, tak toto je bomba, co si napisal 😕 😀 Urcite daj vediet, co to robi (nemozes hodit foto?), lebo mi bok vyvali 😅

veronika13
3. máj 2009

saska, nie neodstrihla, síce som si nebola istá farbou, ale boli tvrdé, tak som si pomyslela, že ak z nich idú zelené, tak to hádam nie je zlé. Odstrihla som len nahnité časti niektorých.
Včera som pozrela korene orchidky mami, kupovali sme ich spolu, ona mala korene ešte v lepšom stave,no má ju na juhozápadnej strane na parapete, tak má dosť žlté listy.. no nechce ju premiestniť, že nech ju vidno, a vlastne ani veľmi nemá kde 😝

veronika13
3. máj 2009

čítali ste niekto ten link čo som dala na poradu.sk? je tam kopec super rád pre pestovanie orchidey, má to síce vyše 60 strán, ale za dva dni som to zmákla 😀

tincek
4. máj 2009

Ahojček všetci milovníci orchideí. Asi pred mesiacom som si do práce kúpila orchideu. Bola pekná, nič jej nebolo. Asi po 3 týždňoch som zistila, že mi niečo obžiera listy. Ako keby húsenica. Celú som ju vyobzerala, ale nič som nenašla. Asi o dva dni mi niečo odžralo pol stonky kvietku a kvietok zvädol. Keď som však prišla do práce po 3 dňoch voľna, dva kvety boli úplne odžraté a padnuté vedľa kvetináča a na jednom kvietku boli lupene obžraté rovnako ako listy. Vypadá to ako od húsenice alebo niečoho takého. Neviem si s tým poradiť. Nikdy som žiadneho škodcu na tej orchidei nevidela. Poraďte mi čo mám robiť? Už som z toho zúfalá ☹ . Nechcela som ju presádzať keď kvitne... Fakt už neviem ako ďalej ☹

veronika13
4. máj 2009

asi budeš musieť, či sa tá potvora neschováva v substráte. Potom ju zalej vodou zmiešanou s trochou vody, v ktorej bude vyvarený cesnak. Pomáha to proti škodcom, keď nechceš používať chémiu. Tým cesnakovým odvarom môžeš potrieť aj listy a stonku, ale pozor, aby ti to nenatieklo do srdiečka-odhnije...
Možno ešte niekto poradí niečo lepšie. Ja som použila toto na štítničky a zdá sa, že tie lepkavé bodky tam už nemám, ešte je treba ten "náter" po pár dňoch zopakovať 😉

lyongirl
6. máj 2009

veronika, prosím ťa, ako spraviť ten cesnakový odvar? Či od oka...?
Ja neviem, či zmáknem 60 strán pri mojich deťoch 😅 , ja už nestíham čítať ani časpopisy ☹ a som rada, keď si nájdem pár minút a pokecám s niekým tu...

Adam - klobúk dolu, ty si musel riadne tú orchideu obzerať, kým si prišiel na to ako ju opeliť 😀 , to by ma nenapadlo 😕

blau
6. máj 2009

Ahojte, som si kupila dnes nadhernu orchideu, zltu a piestik je fialovy. Len pri prenose som odrazila jeden nadherny kvet, az mi do placu bolo. Ale je nadherna a ma vela pukov.
Saska zacinam blbnut ako ty asi si kupim aj tie police, aby som ich mala kam davat 😎

veronika13
6. máj 2009

ja som asi dva tie stručiky (tie malé časti čo oddeliš, nie dve celé ružice) nakrájala nadrobno a zaliala vriacou vodou, nechala to vychladnúť a potom opatrne natrieť listy, ale asi 5 cm od srdiečka, aby to tam nestieklo.Aj stonku som trochu natrela. Po pár dňoch to zopakovať. Ja som zatiaľ natierala 3x a zdá sa že zabralo

saska.t
6. máj 2009

blau - no moj muz najpr protestoval ale potom povedal ze som si vybrala lacne hobby a esteze som si nevybrala ako hobby auta ze to by sa nedoplatil 😀
dnes som mala radost, u malej v izbe mam zubozene orchideje co mali bud srdiecko odhnite alebo cele boli mimo a cuduj sa svete ony pustili nove rastlinky, taka som na seba pysna 😀

veronika13
6. máj 2009

veeeľmi by som chcela novú orchidku, to už bude asi tá závistlosť, že? 😀

janca704
6. máj 2009

Saska, lacne hobby? 😀 Ja som narocna, ja si taku baars aku z Tesca ci Lidla za 200,- nekupim 🤐 Ja MUSIM mat take, ake nema len tak niekto 😀 😀 😀 Najlepsie taku, aku som este u nikoho nevidela 😅 Jednu som si dala doviest az z Nemecka (volala sa Nemka 😀, mam aj Cesku 😀), ale posla, asi jej neurobila dobre cesta ☹ ☹ ☹
Inak, teraz su akcie snad vsade -Tesco, Hypernova a od zajtra aj Lidl 😉

janca704
6. máj 2009

Veronika, VED SI KUP 😀 😀 😀 😉