Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

dudik18
20. jan 2014

Ahojte, tak som vcera presadila vsetky moje orchidejky,lebo som zistila ze ich napadli vosky. Niektore su celkom v poriadku, niektore som presadiila a budem cakat ale skusila som aj sackovu metodu. Viete mi niekto poradit,ci ich vobec nemam polievat ked su v sacku, len zatvarat a otvarat sacok? Mal by byt stale vlhky zvnutra? Dakujem za pomoc 🙂

diduska
25. jan 2014

ahojte zeny,je tu prilis vela stranok aby som tu nasla odpoved na svoju otazku,tak ak mate niektora skusenost tak mi prosim odpiste...mam orchideu phaleonopsis a vyrastol mi na stonke keik,lenze tvoria ho len krasne listy a stonka,ktora zrejme bude kvitnut,lenze tento keik nema ziadne vzdusne korene,mam ho uz oddelit alebo čakat na korene?dakujem

zita19
25. jan 2014

@diduska cakaj na korene. Bez nich nevyzije. Ked sa zbera kvitnut, tak sa korenami "zaoberat" nebude. Mozno neskor 😉

diduska
25. jan 2014

@zita19 dakujem,tak počkám 🙂

saska.t
25. jan 2014

@diduska keika musi mat min 2 listy a 2-3 korene s dlzkou cca 5 cm aby si ju mohla oddelit ;)

diduska
25. jan 2014

@saska.t ved to,že vsade pisu o listoch a korenoch ale o kvete sa nikto nezmieni,vyzera to ze najprv zakvitne a tak pusti korene

saska.t
25. jan 2014

@diduska je to normalny jav,korene dorastu 😉

diduska
25. jan 2014

@saska.t a potom čo dalej?odstrihnem a zasadim do kvetinača so substratom na orchidey?stači to takto?niekde pisali zabalit do machu,len si neviem predstavit ze akeho,a este aj zabalit do folie,tak si myslim ze plesen jak vyšitá tam bude..

saska.t
25. jan 2014

@diduska ziaden mach ani folia,ostrihnes aj s kuskom materskej stonky,zasadis do substratu a staras sa o nu ako o ostatne,chvilu jej bude trvat kym sa aklimatizuje a potom zakvitne,nic zlozite.. 😉

eluska88
1. feb 2014

Ahoj,
muz me obdaroval krasnou orchidejkou, ma tri vyhony. Po preneseni domu ji oschla poupata, ale ostatni kvety dal kvetou. Byl k ni keramicky kvetinac-mam ji nechat jen v plastovem?
Zatim jsem ji nepresadila, ted je v mechu a kure, tak nevim, jestli bych ji spis neuskodila. ?
Jak dlouho phalaenophysis kvete a kolikrat za rok?

saska.t
1. feb 2014

@eluska88 to ze uschli je normalne, neustala zmena stanoviska,od pestovtela do skladu-rozvoz do obchodov-prichod k tebe do domacnosti,to vsetko orch. neznasa a este je aj obdobie malo slnka a svetla,nic nepresadzaj,kludne ju nechaj aj v keramickom crepniku, musi sa proste aklimatizovat na tvoje prostredie,treba malo namacat aby neuhnila,orchidea kvitne obycajne 2x v roku 2-6 mes,ale je to individualne,zalezi na podmienkach v ktorych zije 😉

eluska88
1. feb 2014

@saska.t Dekuju 🙂

zuza888
11. mar 2014

Ahojte, potrebujem radu čo s touto orchideou. Dlho si s ňou neviem dať rady. Raz jej korene schli raz hnili, no vždy sa vzchopila. No teraz neviem čo s ňou. Prosím poraďte mi

saska.t
11. mar 2014

@zuza888 nic len cakat a starat sa o nu nadalej,bud sa sama vzpamäta,alebo uhynie,viac sa robit neda,treba namacat vzdy az ked su korene biele tj 1x za 2-4 tyzdne,zalezi od substratu 😉

zuza888
11. mar 2014

@saska.t ďakujem za odpoveď. Takže ju nechať zasadenu a normálne sa starať ako o ostatné. snáď to ešte dá 🙂

helka107
11. mar 2014

ja mám doma dve akéto už som premýšlala že ich vyhodím pri ostatných nevyzerajú dobre stále dúfam že sa vzchopia a baby našla som celkom fajn stránku na FB,asi len začínajú ale dá sa tam pýtať čokolvek anonymne, skúste kuknúť https://www.facebook.com/pages/Materstvo-a-rodi...

mimikyky
16. máj 2014

@saska.t ahoj, môžem poprosiť o radu? Syn má doma orchideu a poslal mi fotky že sa s ňou niečo deje . Citujem " sú tam takè hrčky a to hnedé vypúšťa niečo lepkavé"
Kočky, prosím vás neviete niektorá čo s tým ?

saska.t
16. máj 2014

@mimikyky je napadnuta skodcami,sup do obchodu,existuje extra postrek na orchideu proti skodcom na to nic ine nepomoze,ak ma pri nej aj dalsie orch. rychlo s nimi prec,lebo ich to tiez napadne 😉

mimikyky
16. máj 2014

@saska.t Ďakujem strašne moc ;)

hasimilko
3. jún 2014

ahojte baby, chcela by som sa opytat 🙂 mam doma orchideu ktora mi uz raz odkvitla, takze mi ostali len dve hole stonky, avsak zacala vyhanat nove listky, tiez i vzdusny korienok pribudol a na jednej stonke sa objavil puk, tak som sa tesila, ze znova rozkvitne :P no pred par dnami mi jedna stonka, ta bez puku zostala uplne vlhka, akoby naliata vodou, tak som ju kusok odstrihla v domneni ze jej pomozem, no co cert nechcel cela mi vyschina pomaly az k srdiecku a je to zvlastne, pretoze jedna stonka je krasne zelena s pukom a druha takto :( poradte prosim co mam urobit 🙂 mam suchu stonku odstrihnut az pri srdiecku a ak ano porastie mi tato stonka este niekedy? alebo ako ju mam zachranit??? 🙂

saska.t
4. jún 2014

@hasimilko stonku odstrihnut,orchidea si pusti z ineho miesta druhu stonku,je to uplne normalny jav,ktory sa bude opakovat 😉

hasimilko
4. jún 2014

ok, idem na to, dakujem za radu ;) ;) ;)

mystery7
15. aug 2014

ahojjy,necitala som vsetko, tak neviem ci ste to tu preberali. moj problem: po prestahovani mi zacali irchideje chradnut, nepomaha ani original hnojivo. na stonkacha pazuchach listov sa zacala vytvarat "vata" a z nej vychadzaju biele chlpate vosky. postriekala som ich biolitom-nepomaha,stale sa robia. a potom zacnu odhnivat a zltnut a odpadavat listy a je po orchidey. som z toho nestastna. niekolko som musela vyhodit. teraz som nasla dalsiu napadnutu-postriekala som ju vodou s octom ☹
co falej?

saska.t
15. aug 2014

@mystery7 na toto ti pomoze iba original postrek proti skodcom na orchideje a rozhodne treba oddelit zdrave od napadnutych,inak ich naozaj mozes vyhodit vsetky a treba davat pozor aj na izbove rastliny,tiez to mozu chytit 😉

mystery7
15. aug 2014

@saska.t tyka sa to len kvetov na jednom okne, ostatne su v poriadku. dakujem za rychlu odpoved. a kde zozeniem ten postrek?

saska.t
15. aug 2014

@mystery7 urcite v obchode kvetinarstvo? mali by to mat aj v obchodoch typu baumax atd.ale musi to byt speci na orchideje,pretoze su postreky na rastliny,ktore by mohli orchideje zabit,ani tie speci na orchideje sa nesmu davat na izbove rastliny,postrek treba opakovat po 3 tyzdnoch opät alebo podla navodu... tu v nemecku sa to vola cosmosan ;)

mystery7
16. aug 2014

@saska.t dakujem sa rady,vyskusam

vso10
19. aug 2014

ahojte, svokra ma dve orchidejky a minule som si vsimla, ze maju docela dost prehnite korene. ale kvitnu- jedna je obsypana kvetmi a druha ma len dve kvetinky a ziadne dalsie puciky. ako ich mam zachranit? mam ich presadit i ked kvitnu? ďakujem za rady

saska.t
19. aug 2014

@vso10 nie,treba ich len menej namacat 1x za 2-3 tyzdne,ony sa spamätaju aj same 😉

zuza888
23. aug 2014

Ako sa starať O túto orchideu. Má akoby pokrcene listy. Orchidea šla kvitnúť, no keď sa dva kvietky otvorili, celá stonka uschla, asi 5 stoniek bolo. A to aj napriek tomu či bola poliata alebo nie.