Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

tereniz
21. mar 2016

Mam 9 kusov phaly a ani jedna mi nekvitne 😢
Uz som sa nahnevala a vsetky kvety som presadila. Investovala som do toho skoro 30 eciek,tak dufam,ze sa mi to vrati tym,ze sa rastlinky pozviechaju.Uz sa ani nedivim,ze nekvitli.Prevazna vacsina z nich,mala korenovy system v katastrofalnom stave,vsetko zhnite.Tie mali co robit aby vobec prezili a nie to este kvitli. Ale 3 z nich maju priam ukazkovy korenovy system,do ktoreho som vobec nemusela zasahovat,krasne tvrde listy,medzi zdrawymi je aj vyssie nafotena,ta s tou keikou. A o vsetky sa staram rovnako a su aj priblizne rovnako stare. Takze neviem kde sa stala chyba. Tie 3 zdrave mam z kvetinarstva,dovaza im to tam dodavka na PL znackach.Ostatne ,,chore,, som nadobudla rozne lidl,tesco,kaufland,billa... Takze je mozne ze uz pri kupe neboli v poriadku. Ked som ich presadzala,ten substrat normalne smrdel,akoby takou zatuchlinou.Zhrnula by som v nasledujucich bodoch moju starostlivost,v ktorej som po prestudovani roznych for nasla len same negativa.
1. Som lajdak, v obdobi vianoc som ich mesiac nezaliala
2.Ked im dam do ozdobnych crepnikoch vodu,niekedy ju tam zabudnem aj dva dni
3.Niekedy ich nerosim,niekedy mi to zasibe a rosim ich vodou v rozprasovaci aj trikrat denne
4.Raz za cas som ich dala do vane a zvrchu som ich sprchovala,v srdieckach mohla zostat voda
5.Nevyhovujuce svetelne podmienky,naskor SZ so zatiahnutymi zaluziami,potom J s prevazne zatiahnutymi zaluziami cez den
6.Nehnojim,mali v kvetinacoch len tycinkove hnojivo,ktore som tam napichala zhruba pred pol rokom aj viac
7.To rosenie aj zalievka mestskou vodou zanechalo stopy,na listoch je vodny kamen,aj stary substrat bol miestami biely,zasolenim alebo take nieco

saska.t
22. mar 2016

@tereniz nerosit, nestriedat stanovisko, staci ponarat do odstatej vody 1xza 3-4 tyzdne na hodinu, z vrchu nepolievat vobec, hnojit tekutym hnojivom pre orchideje 1x mesacne, korene vyzerali zle lebo su zhnite od prelievania a statia vo vode.

eleonorcha
22. mar 2016
Používateľ eleonorcha je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od eleonorcha.

@saska.t dobre vediet 🙂

skerinko
3. máj 2016

Kočky poprosím vás o radu. Suseda sa sťahovala a dala mi asi 6 orchidei. Boli krásne ale teraz úplne listy zmäkli a ovisli. Kvitnúť začala každá z nich. Polievam ich asi raz za 2 týždne, hnojivo mám v kvetináčoch tyčinkové, korene sú také sivé a u niktorých také do hneda(zrejme odhnité). Dá sa im nejak pomôcť? Z každej strany počúvam, že orchidejky sú nenáročné na pestovanie ale u mňa to teda rozhodne asi neplatí ☹ ďakujem za každú radu

skerinko
4. máj 2016

Dnes som ich i odfotila, vyzerajú takto, úbožiatka moje
Na poslednej foto má listy na koncoch také do červena, mám to nechať tak alebo odstrihnúť?
Pomoooc.

saska.t
4. máj 2016

@skerinko s tym nic neurobis, moze to mat vela pricin hlavne zmenu stanoviska, kludne sa dalej staraj oni sa spamätaju

skerinko
4. máj 2016

@saska.t Vďaka za odpoveď. Jáááj nemám ja to šťastie na ne. Snáď niektorá prežije 😉

mirkaavincko
20. máj 2016

@skerinko ahoj..tak v prvom rade rastlinu presadiť..je zasadena v nevyhovujúcom substrát..keďže väčšina živých koreňov je mimo substrátu nemá ako prijímať živiny preto je zvednuta..Orchidea musí mať priesvitný kvetináč,lebo je to epifit ktorý v prírode rastie na stomo a korene majú prisum slnka tiež..zdravá rastlina musí byt pevne ,listy masite a nie ovednute ..To že rastlina kvitne neznamená že sa jej darí..môže hynut a chce ešte zachrániť rod..roky pestujeme orch aj menej známe druhy, mám dosť skúseností tak keby trebalo poradiť 🙂 trošku z mojej zbierky

mirkaavincko
20. máj 2016

@tereniz ahoj..počkaj až si keika vytvorí koreňový systém potom uvidíš, že pôjde oddeliť od materskej orch 🙂

tereniz
20. máj 2016

Korenovy system uz vytvoreny ma,je velka ma 5 listkov,ale z miesta,kde vyrastla sa ani trosku nepohla.Rastliny prosperuju obe,matka dokonca na dvoch kvetnych stvoloch z ocka vyhana nove puciky,tak som rozmyslala,ze ich necham tak... 🙂

mirkaavincko
20. máj 2016

Ak ich nechas spolu tak tam hrozí,ze dcérska rastlinka oslabi materskú natoľko,ze to nezvládne a uhynie.Ked má dcérska rastlina svoj koreňový systém je pripravená byť samostatnou rastlinou a tým ,že ich oddelis odlahcis a zachránis aj materskú..Veď kto by chcel mať na krku celý život svoje dieťa 🙂

andrea9130
21. máj 2016

@mirkaavincko ahoj.si fakt dobra.mas viacero druhov ochidei a vsetkym sa dari.tiez mam kopec kvetov..zo trinast orchidei a dve tilandsie.trocha kvetom rozumiem a preto viem ocenit vyborny stav tvojich rastliniek.naozaj..mas moj obdiv..klobuk dole🙂

tereniz
21. máj 2016

@mirkaavincko No ale to sa oddelit neda,lebo ona vyrastla tak zvlastne z boku,nie na stonke ako u tychto rastliniek byva zvykom... Takze keby som ich oddelila poskodim jednu aj druhu. Toto je fotka,ked bola este malicka,uz je podstatne vacssia ma aj korienky aj viac listkov,ale je stale prichytena o bok materskej rastliny...

mirkaavincko
22. máj 2016

@andrea9130 jeeej..dakujem krasne..bola by som velmi rada,keby som sa mohla pokochat aj tvojimi kraskami..budem cakat na fotky :D orchideam sa venujem uz dlho,ale este som nemala moznost podelit sa o skusenosti 🙂

mirkaavincko
22. máj 2016

@tereniz ano viem..videla som fotku..pozri..ak si netrufas,neries to..nechaj nech si poradia, ako budeu vediet 🙂 vela stastia obom 🙂

zita19
22. máj 2016

kym nema vlastne korene neoddeluj. Podla mna na starej vyhnilo alebo vyschlo srdiecko, casom nova pusti vlastne korene a stara odide.

tereniz
22. máj 2016

@zita19 Ale ona uz ma vlastne korienky aj cca 5 ci 6 listov,praveze prosperuju obe,hento bola starsia fotka,neskor som ich presadila do noveho substratu,prosperuju obe velmi dobre,materska rastlina ma dobry korenovy system a dokonca na dvoch kvetnych stvoloch je obrasena novymi pucikmi. A tamlada si tie nove korienky pekne zenie priamo do substartu k mamicke 🙂 To asi aby nevysavala len ju,ale co to nacerpala aj zo zeminy 😎

mirkaavincko
22. máj 2016

@tereniz posli aktualnu fotku prosim..budeme mudrejsie 🙂

zita19
22. máj 2016

@tereniz posli aktulanu fotku z viacerych stran, uvidime ci poradime

mirkaavincko
22. máj 2016

@mirkaavincko spominala si tilandsie? aj ja mam 2 a pozri co som na jednej dnes nasla 🙂 mini ,ale radost obrovska 🙂

mirkaavincko
22. máj 2016

@andrea9130 ta fotka tilandsie bola pre teba 🙂 poslala som si to sama sebe..este si tu len zvykam 🙂

andrea9130
22. máj 2016

@mirkaavincko posielam ti niekolko z nich..nie vsetky mi momentalne kvitnu.akosi vsak zatial neviem donutit paphiopedilum aby zakvitlo.ale uvidime.minule som citala,ze konkretne tomu druhu je treba pridat prirodny vapnik vo forme vajickovej skrupinky do substratu.co sa tyka substratu,najviac sa mi osvedcil z merkury marketu substrat na epifyty.nepridavam uz don nic.tiez som citala,ze sa nesmu presadzat,ked kvitnu.konkretne tu bielu som presadzala,ked kvitla..ofikala som jej korene a kvitne v pohode dalej.

mirkaavincko
22. máj 2016

@andrea9130 ajoj..tak vidim,ze sa mas cim chvalik 🙂 krasne..co sa tyka paphilopedia je to teresticka-zemna orchidea a nieje to epifyt..preto potrebuje viac vapnika ..ja pouzivam rozdrvenu muslu ktoru pred tym poriadne poumyvam..presadza sa kazdy rok po odkvitnuti..do substratu pouzivam zavlahove kamieky,hrubu koru a muslu..neviem aky mas druh,ale mojmu vyhovuju temperovane teploty a kvitne az ked sa ochladi v jeseni na cca 18-15 C a vtedy obmedzim zalievku az kym sa neukaze kvetenie,,vtedy opat vydatne zalievam..aky druh mas?

skerinko
24. máj 2016

@mirkaavincko Ďakujem krásne za rady. Z tých tvojich mi normálne padla sánka. Ja som ich takéto mala len keď som ich priniesla z obchodu. Takže ich začne postupne presadzať a uvidím čo sa stane. Tie listy sa už pravdepodobne nepostavia, že? Ja som ich zalievala ale teraz som ich skúsila namočiť asi na 15 minút. Sledovala som korene keď boli bledé namočila som ich. Vychádza mi to tak raz za 2 týždne. Takže skúsim tvoje rady a dúfam, že sa spamätajú 🙂 Vďaka

mirkaavincko
26. máj 2016

@skerinko ahoj..neni zač..veľmi rada poradím a pomôžem..mám jednu vychytávku o ktorú sa s tebou podelím, a veľmi mi uľahčila zalievanie mojich lások..kedze ich mám doma 46 ks tak si neviem predstaviť namáčať ich na hodku a opet vkladať do crepnikov.Preto ma napadla taká vec ,ktorú si neviem vynachváliť..kupis plastový kvetinac na orch priesvitny,kupujem v kauflande cca 1euro.Na dne majú taký valcek okolo ktorého dam na polovičku roztrihnutu hubku na riad..potom priamo do toho kvetinaca zasadim orchideu zeminou, ktorú pred tým upečiem aby som znicila zárodky hmyzu..zalievam tak aby bola len hubka zaliata vodou..Voda sa postupne vyparuje.Vidím to podľa orosenia vhutra kvetinaca..ak orosenie nieje zname na to, že treba opet vodu doliat..cez leto cca každé 2 týždne, cez zimu cca každý mesiac..ale len aby bola zaliata len hubka a nie aj kora..takto mám zasadene všetky orch a darí sa im..Možno niekto nebude schvaľovať môj spôsob pestovania,ale ja by som to nemenila..Momentálne mi idú kvitnut 7 phaly tak sa určite pochvalim až rozkvitnu 🙂

mirkaavincko
26. máj 2016

@skerinko orchideje kupujem len odkvitnute v akcii,alebo mi ich podaruju ľudia ,ktorý sa o nej nevedia starať..V oboch prípadoch sú listy vacsinou zvednute,ale kým sú zelené a rastlinké sa začne dariť tak sa dvihnu a oto mám potom väčšiu radosť ,keď sa mi odvdacia za moju starostlivost a prvy krat zakvitnu.A ja sa toho neviem dockat,pretože ani netuším akej farby su :D

skerinko
30. máj 2016

@mirkaavincko Ahoj, super nápad s tou hubkou, ešte som o niečom takom nepočula.
Ja keď idem okolo nich v obchode, hneď mi manžel povie , aby som na ne ani nepozerala a prenechala ich niekomu, kto sa o ne dobre postará ☹ Už mi odišlo asi zo desať orchidei. Tak som strašne z toho nešťastná, že sa mi fakt nedarí udržať ich pri živote. Ale ako som spomínala, začali všetky do jednej kvitnúť, tak aspoň trochu mám radosť a dúfam, že sa z nich budem dlho tešiť 😉

mirkaavincko
1. jún 2016

@skerinko ahoj..tak s tou hubkou si určite o tom nemohla počuť,pretože som to vymysl la ja ;) tak hadam si sa už po naučila a o rastlinky sa budes starať lepšie ;)

orakula
2. jún 2016

ahoj moja orchidea ma dlho zvadnute listy už som aj korene ostrihala a dala novu zeminu určenu na orchideu a nič.Začala nornalne kvitnúť a len jeden list sa vzpružil a ostatne su zvadnute take ryhy maju,a3 žlte odpadli,čo s tym robiť

mirkaavincko
2. jún 2016

@orakula ahoj..napis o aké korene ide čo si odstrihla? Odumrete,alebo vzdušné?