Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

martek
23. okt 2008

holky, pred par dny, nebo snad uz tydny jsem vetsinu svych orchii presadila a zacala hnojit...a co se nestalo????
4 ze 6 nekvetoucich zacinaji POPRVE vyrazet kvetni stvol 😵 😵 😵 😵 😵
a mam dve nove, ruzovou Pink Medicine, ta ma neuveritelnych 15 kvetu a bilou s dvema stvoly se 4 velkymi kvety a 4 poupaty 😎
ta bila je z Ikea, no nekupte to, za 179 kacek 😉 😀

danciak
25. okt 2008

Ahojte, precitala som dve strany prispevkov, ale nikde som nenasla temu parazity na orchideach. Ako dar sme dostali snad na 8 orchidei a dlasie tri sme si kupili. Prve mesiace fajn, ale sledovali sme na listoch biele povlaky takej pavucinky a v nich su tak 2mm potvorky s nozkami a chlpkami. Utierali sme ich, nicili, postreky proti tomu nam nevedeli k kvetinarstve, kde sme ich kupili, poradit 😒 Prosime o pomoc, postupne nam schnu, rychlejsie odkvitaju a opadavaju, ale paradoxne vyhanaju nove listy. Co s tymi potvorami robit? ako sa ich zbavit? poslem aj fotografiu, mame tie hnusoby odfotene... Dakujem velmi peknee!

zrzulka
2. nov 2008

Kocky a ked mi tie korene rastu tak vselijako divoko co s nimi? Mam ich ustrihnut???? Ja vobec nehnojim. Nnejako mi to nie je sympaticke a teraz ked mam dieta v byte tak uz vobec nie🙂)) Kvoli comu je to potrebne hnojit??? Nemam pocit zeby mojim orchideam nieco chybalo. Maju krasne listy, obcas im nejaky novy narastie. Korene az po zem🙂))) Akurat ze kvitnu tak raz ci dva razy do roka. keby som hnojila bolo by to castejsie? kto mi poradi?

martek
2. nov 2008

zrzulko, hnojit se urcite nemusi, pokud ti takhle pekne rostou bez hnojiv. koreny urcite nestrihej 😉

zrzulka
3. nov 2008

Martek dakujem, som rada ze to nie je potrebne. ja som nikdy nehnojila ziadne kvety takze si ma velmi potesila🙂)))Naposledy mi zakvitla len 2 kvetmi tak neviem ci prave to nie je dosledok toho ze nehnojim. Ale mne to nevadi, tie kvety boli aj tak krasne a velikanske🙂
A co s tymi korenami? Oni su uz take dlhe ze sa obcas nejaky ulomi. Skusala som ich obkrutit okolo listov. Asi by to chcelo presadit alebo co? Ako sa vlastne orchidea presadza?

roasha
3. nov 2008

zrzulka,presadzanie mas na 1.-2.str.
korene urcine nestrihaj!obcas prehnojit neuskodi,budes mat viacej kvietkov.ja som ich cca 3-4tyz dozadu prehnojila/presadene/,a 4orchidei idu kvitnut. 😵

roasha
3. nov 2008

danciak,mas pavucikovca,to musis kupit postrek konkretne na neho. 🙄

zrzulka
3. nov 2008

Roasha dakujem idem to pozriet. A ake hnojivo pouzivas? my sme kupili specialne na orchideje ale zatial som ho nepouzila. Na jednej z orchidei boli skarede listy. Moj manzel zhodnotil ze to maju urcite vyleptane od hnojiva. Chudatko. Zostrihala som ich a teraz ma krasne ale predtym? Ani by som neverila ze tu orchideu este zachranim ako vyzerala.
Co s korenmi sa asi nedozviem 🙂
Presadzat az na jar nie? Ci mozem aj teraz?

roasha
3. nov 2008

presadit mozes hocikedy,ja som si jednu kupila minuly tyzden,a hned som ju aj presadzala/zemina na orchidei/.dokonca aj v zime keby bol nejaky problem,kludne mozes.korene nechavat,ona vonkajsimi dycha,aj ked ju presadzas,tak tie vonkajsie neponaraj,len ak su nejake pozahnivane.zdravy koren ma byt striebristy,aj pri roseni ros len vonkajsie korene.niekde na zaciatku uz je pisane,niektore firmy davaju do stredu korenov taku hrcu machu,na to pozor,ked orchideu vyberies,a ma to,tak to vsetko povytahuj a vyhod,zvykne to zle robit korenom/zahnivaju/.presadzam hned ako nejaku kupim. 🙂
hnojivo na orchidei,je ich viac druhov,ja raz za cas prehnojim. 🙂
inak obcas sa stane/vacsinou v lete/,pokial je na okne,ze ostane ako zvadnuta-aj listy,-to vadi priame slnko,ja vtedy prevratim len spodok zaluzii,aby odrazali slnko,a nesvietilo mi na ne.

roasha
3. nov 2008

som zle napisala,ak su pozahnivane korene,len tie odrez,ostatne nechaj.

roasha
3. nov 2008

a pri hnojeni hnoj len tie vzdusne korene,listy nie. 😉

zrzulka
3. nov 2008

Dakujem Roasha, vidiet ze sa vyznas.🙂)), ze si odbornicka. dakujem za poradenie. Kvetina je zdrava akurat tie korene tak nejako nekontrolovatelne rastu🙂 Uz sa mi podarilo nejaky aj ulomit:( Preto som ich chcela nejako skratit ci zastrcit. Ja nemam doma vela kvetov.A palmy sme darovali, kvoli malej lebo im otrhavala listy a potom zuzlala.
Akurat tieto moje dve lasky nedam nikomu🙂 Mozno casom nejake pribudnu ale zatial stacia. Ale ked tak vidim predavat orchidej, vzdy ma laka kupit si novu. Mozno raz ked sa prestahujeme do RD tak tam budem pestovat veeeeeeeeeeeeeeeeeela orchideii.
Vdaka este raz ak sa podari tak tento tyzden ich obidve presadim. A skusim aj prihnojit.

roasha
3. nov 2008

ja mam len 7druhov,ale mamulka ma uz ani neviem kolko,min.tyzden dostala dalsie 2druhy,tak uz mozno aj 50druhov ma 😅 🙂 .......to je fantazia,ked to zacne kvitnut,jedno cez druhe 😵 .....ale na to treba fakt rodinny dom a velke okna. 😀

martek
3. nov 2008

tak mam dalsi ulovek 😵
mamce jedno dendrobium vyhodilo Keiko, tak sem ho cornula a zasadila 😎

roasha
3. nov 2008

martek,gratulujem. 😵
mne mamina dala jednu/do polepsovne/ 😀 ,co jej stale pred kvitnutim opadli kvietky,a vyzera to ze sa ma boji-kvietkova stonka sa rozvetvila/doteraz to neurobila/,tak hadam uz aj zakvitne. 🙂
mamina ju uz obzerala,tak sa smiala,ze ma respekt. 😀

pacna
21. nov 2008

baby mam problem začina mi kvitnut orchidea ale jeden puk zožltol a odpadol prečo?

roasha
21. nov 2008

niekedy sa to stava,skus prehnojit.
ja mam teraz jednu od maminy,9x nahodila kvety,a zakazdym opadli 😕 ,bolo o nu perfektne postarane,a aj tak neudrzala kvietky ☹ .
teraz je u mna,a klop klop,kazdu chvilu sa rozkvitne. 😵

roasha
24. nov 2008

........som dnes dostala 2 orchidei....... 😉 😵

livi
24. nov 2008

fakt treba umelohmotný kvetináč? a to prečo? ja som si teraz cez víkend kúpila orchideu, lebo sa mi už dlhšie páčila, ale tiež o nej moc toho neviem 😅

veronkaj
24. nov 2008

prosím poradte mi,
mám orichideu bývam v paneláku a máme tam teplo, mala som ju na paraptete na okne a nič, mám ju teraz na stole asi tak 2 m od okna a nič,
občas vyženie nový list, občas koreň, polievam tak raz za týždeň, že dám do kvetináča vodu a položím tam kochlík alebo zalejem trochu zvrchu

prečo nekvitne??

roasha
24. nov 2008

livi,nam sa najlepsie osvedcili umelohmotne kvetinace,keramicke drzia vlhkost,a mozu zacat zahnivat korene.

veronkaj,orchidea ma obdobia vegetacneho pokoja/nekvitne-moze byt aj 4-5mes,aj viac/,po oddychnuti znovu nahodi kvety.daj ju radsej na okno,a skus ju prehnojit hnojivom na orchidei. 🙂

ivankova
25. nov 2008

ahojte ja si neviem rady s tou ,,mojou krasavicou,, kvitla krasne a ked odkvitla je mi z nej doplacu.Vyhnala nove listy ale po odkvitnuty mi tie ,,pahyle,, chytili nejaku divnu farbu do slabo hneda.Kaszdy den som ju frkala a uz je aj pohnojena hnojivom na orchideu,ale neviem nejako sa nevie spamatat.A Ako to vypada ked ma vegetacny pokoj?
diky pa

dominika2727
25. nov 2008

ahojte...ja by som sa chcela opytat,kedy a ako by som ju mohla presadit......dakujem

livi
26. nov 2008

mne jedna pani v obchode, kde som ju kupovala povedala, že ju nemusím presádzať. ale inak čo viem, tak kvietky by sa mali presádzať na jar.

roasha
26. nov 2008

livi,my presadzame hned ako kupime,kedykolvek/leto-zima/,aj tieto dve co som teraz dostala,presadim,len musim kupit substrat,lebo mi dosiel. 🙂

ivankova,neviem aku mas orchideu,ale niektorym tie kvetne stonky normalne uschnu-take normal odstrihnes,nepolievaj ju stale.
ked ma vegetac.pokoj,tak je taka ista,len bez kvetov. 🙂 prebehni si aj prve strany,mas tam zhruba popisane co robit. 🙂

pacna
10. dec 2008

baby moja orchidea vyhodila vela vela pukov ale ani jeden nevykvitol všetky ozltnu a odpadnu čo s nou?

roasha
10. dec 2008

pacna,tak toto keby som vedela..... 😲
..........takuto mam aj ja jednu,uz mala nahodene kvietky asi 10x,uz -uz mala kvitnut,a stale kvietky ozltli a opadli. ☹
..........nic na nu neplati,hnojenie,viac zalievky,menej zalievky,.....nic...nic...je proste"jalova" 😅 ☹
....aj teraz mohla mat 12kvietkov... 😒

zrzulka
12. dec 2008

kvuitne my orchidea ale zase len dve kvety🙂))ako docielit aby mal viac kvietkov. A co s koirenami co vytrcaju z kochlika. zacali sa lamat:( tak som ich ustrihla. dufam ze som nic nepobabrala.

janette4
12. dec 2008

ahojte, ja tú moju orchide uz radšej ani nehnojím,kvitne mi od 1.1.08. už jej odkvitlo 46kvetov a ešte kvitne 36kvetov.potrebovala by som ju niekam premiestniť,lebo mi ničí nové žalúzie, ale bojím sa,že mi potom bude kapať.

baby, ako ich polievate?ako kážu? ponoriť na 2hodiny do vody raz za týždeň? ja ich polievam normálne do kvetináča odstátou alebo destilovanou vodou 2krát týždenne, dokonca tú jednu normálne zvrchu.

saska.t
12. dec 2008

Ja orchidky namacam, ale nechavam ich tak max 15 min, a uplne im to staci 2 hod. su len vtedy ked na nich zabudnem 😀