Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

pacna
15. sep 2008

ma to chybu ze tu neni OBIcko skodaaaaa ☹

pipisek
15. sep 2008

lukin
kupuju je taky v obi, mívají zapíchnutý štítek s názvem...asi jsi vzala nějakou, kde to chybí...

koukni na tyhle stránky, je tam spousta fotek, určitě tu svou poznáš 😉

http://www.orchidea.estranky.cz/

lukin
15. sep 2008

Děkuju, jdu hledat 🙂

pipisek
15. sep 2008

Nejspíš budeš mít Phalaenopsis (ty mám nejraději), nebo Cymbidium, Dendrobium, Miltonia..ty mám z Obi já.

lukin
15. sep 2008

Mám toto, ale jsou tam 3 názvy, tak nevím. http://www.orchidea.estranky.cz/fotoalbum/odont...

shura
15. sep 2008

Ahojte .
tiež sa pridám. Ja tieto kvety milujem. Mám doma 11 kusov a každú inej farby. Ale tak ako tu niekto písal, vôbec sa im špeciálne nevenujem. Polejem keď si spomeniem, ešte som nehnojila, presadila som len teraz po prvý raz a rastú a kvitnú ako divé 😀 Chystám sa hnojiť, už som si kúpila aj hnojivo, ale vždy zabudnem...Polievam zvrchu a presadila som to do zmesky substrátu na orchi, mulčovacej kôry a keramzitu - tuším tak sa volajú tie guličky. A presádzala som ich aj počas kvitnutia a nič sa im nestalo. kvitnú ďalej 😉

pipisek
15. sep 2008

já jich mám 8 a zalévám tak 1x týdně velkýho panáka vody každé, vodu nepřevařuju, jen nechám odstát vodu z kohoutku (je chlorovaná, tak aby vyprchal chlor)...hnojím hnojivem na pokojové kytky, prostě všechno jedním vrzem včetně orchidejí...kvetou tak 2x do roka každá, tak snad se jim u mě líbí 😀

jinak v OBI jsem koupila průhledné (trochu mléčně zabarvené) plast. květináče speciálně na orchideje...jeden stojí od 14-25 Kč, záleží na průměru, což je super cena.

pacna
15. sep 2008

jeeej baby kolko ich mate ja len začinam a ked sa jeje bude darit zoženiem si dalšie 🙂

lukin
17. sep 2008

Nevíte, zda i na tu mou orchidej platí, že když odkvete, tak s tím nemám nic dělat? Vždy ale ten "patyk" zežloutne, tak jsem ho ustřihla, ale teď jsem četla, že by se to nemělo.

danielitka26
20. sep 2008

ja som ten patyk odstrihla ako odkvitol posledný kvet na oboch jedna mi vyschla druhá vyháňa z boku ale či to bude ešte niekedy v živote kvitnúť tak to neviem 😝

iva73
17. okt 2008

Ahojte, pridávam sa k stovkám ctiteľov orchideí 🙂 A samozrejme, mam otázku 😎 Co s tým, ak orchidea (Phale)odkvitla niekedy koncom júla, stonku má stále zelenú, uschla len bočná, ktorú som potom odstrihla. Lístky sú stále krásne sýtozelené, ale kvitnúť sa akosi vôbec nechystá a nevyháňa ani novú stonku, tak neviem, čo s tým.Položená je na parapete okna otočeného na východ, v izbe je asi 20-21 stupňov, polievam ju namočením raz za týždeň do dažďovej vody cca na pol hodiny, sem-tam aj rosím listy a korene...Asi sa priveľmi snažím o ňu starať 😀 a ona si to užíva...Ak máte niekto podobný problém alebo skúsenosť,prosím, poraďte...PS: Aj hnojím raz za dva týždne...Prosto, všetko podľa rád či už knihy alebo z rôznych debát na fóre 😉 Vopred vďaka za radu 😵

dukie
18. okt 2008

Ahojte. 🙂

Když odkvete, tak jsou v zásadě 2 možnosti:

- nechat to tak, počkat, až stonek celý uschne a pak ho odlomit (ze zkušenosti ovšem podotýkám, že to trvá strašlivě dlouho... tj. určitý čas i nevzhledně, páč tam máte cosi polosuchýho...),

- zastřihnout stonek asi 2 cm nad kolínkem (pochopitelně tedy odstřihnete tu část stonku, na které byly původně květy) a doufat, že z kolínka vyraší nová část stonku, která vykvete. 🙂 Ze zkušenosti opět podotýkám... ne úplně vždy se to povede, někdy se k tomu kytička prostě nemá a stonek postupně stejně uschne... ale když se zadaří, tak Vám takto vykvete dřív než tou první zmíněnou cestou - údajně to tím takto urychlíte, páč už rostlinka nemusí tvořit znova celý ten stonek...

Přeji všem pěstitelské úspěchy. 😉

lucinkaaa
20. okt 2008

ahojte kocky, mam orchideu, dostala som ju len nedavno. vodu som jej davala len prevarenu, vychladenu a tak raz za 3-4 tyzdne som ju do nej ponorila na hodinku nech si vezme kolko potrebuje. Ona mi ale nejako neprospieva. najskor jej vyschli kvety a opadli a teraz pozeram ze aj obe stonky su uz zhnednute. neviete co sa mohlo stat? je to v poriadku?

dukie
20. okt 2008

lucinkaaa: Co jí je, to nevím. 😕 Ale v pořádku to není. Zalívat se má cca jednou za týden, lepší je spíš sucho než přelití. V přírodě si bere vodu jen z vlhkého vzduchu (u nás tak vlhký není, takže se holt musí zalívat). Já bych řekla, že je možné, že byla "přelitá", jakože moc vlkhosti naráz. Já četla, že stačí ji normálně zalít a hned tu vodu, co proteče ven do misky, vylít, aby v tom nestála. Praktikuju to tak a zatím dobrý. Ale jestli mám pravdu, to nevím. Třeba Ti někdo poradí s jistotou...

Držím pěstičky, ať se rostlinka vzpamatuje. 🙂

zuzik76
20. okt 2008

Ahoj Lucinkaa, mne sa stalo presne to co Tebe. V auguste som dostala krasnu orchideu, dala som ju na komodu do slnecnej obyvacky, zalievala som ju raz tyzdenne. Par pucikov mi rozkvitlo a ostatne mi zacali opadavat a nakoniec mi opadali komplet vsetky kvety, a dve zelene stonky mi kompletne zoschli. Myslela som, ze mi orchidea kompletne odide, ale skusila som ju este zachranit : premiestnila som ju do severnej izby priamo na okno na severnu stranu, kde nesvieti priame slnko, suche stonky som ostrihala a zalievam ju prevarenou vodou len raz za 2 tyzdne - pokial vidim, ze korienky v plastovom kochliku uz nie su mokre. Odvtedy co je asi 1,5 mesiaca sa mi zacala orchidea krasne rozoberat, zacala mi vyhanat krasne 4 nove zelene vyhonky a rastu rychlym tempom 🙂 uz sa tesim na krasne nove puciky 🙂 Takze netreba to vzdavat, kocky 🙂 .... s kvetinkami sa treba obcas aj porozpravat, oni pochopia, ze ich mame radi 😉

maryx
20. okt 2008

poprosila by som tiež o radu, dostala som krásnu orchideu a aj kvitla, len mala z jednej stonky asi šesť výhonkov na ktorých boli púčiky a asi 60 % týchto púčikov mi opadlo bez toho aby vôbec vykvitli a ďalší problém je, že jej vyschol lístok uprostred kvetu a neviem, či mi vôbec ešte vyženie nový list. Myslíte že jej je ešte pomoci? Najviac ma mrzí to s tým listom, lebo sa bojím či mi nezačne kapať celá. Inak sa o ňu starám tak normálne, raz za týžden polejem trochu.
PS: tiež som taký fanatik do orchideí 😎 mám ich šesť 😀

zuzik76
20. okt 2008

jeden stredovy list zozltol a zoschol aj mne, bolo to v obdobi, ked mi tiez opadali skoro vsetky puciky, ostrihla som ho a hotovo. Ostatne listy su stale zelene .... a odporucam nestrihat suche vzdusne korene, aj ja som urobila tuto chybu a skoro mi odisla cela orchidea 😖

whizzy
20. okt 2008

maryx, to sa stava, ze ked ju prinesies domov, opadnu jej kvety aj puky. To je zmenou prostredia.

veronkaj
20. okt 2008

my máme garzonku a tam je len jedno okno a tak neviem kde ju mám dať máme tam slnečno svieti nám slnko skoro celý deň a tá moja už od marca nekvitne, vyženie občas nový koreň aj list ale nekvitne polievam trochu raz za týždeň

zuzik76
20. okt 2008

veronkaj, problemom moze byt to celodenne priame slniecko ... skus ju presunut z parapetneho okna na komodu alebo skrinku, hmmm ?? orchidea ma rada svetle miesta, ale nie priame slnecne luce !

lucinkaaa
20. okt 2008

dukie a zuzik dakujem krasne za odpovede aj ked sa teraz o nu trochu viac bojim 😔 .

zuzik aj moja bola v slnecnej obyvacke na komode hoci na nu nesvietilo priame slniecko a izba je orientovana na vychod. tiez mam orchideu od augusta.

vyskusam jej odstrihnut tie uschnute stonky a premiestnim ju na ine miesto a tiez jej asi nebudem nechavat tolko vody, snad sa spamata...

a v com ju mam nechat, ona je v takom priesvitnom crepnicku, vraj maju mat korene svetlo, nemala by som ju dat predsa do nejakeho tmaveho kvetinaca?

janca704
20. okt 2008

Ahojte, kocky len vam chcem poradit, ze je uplne zbytocne prevarat vodu, ktorou polievate orchidky. Pretoze sa len odpari voda, ale mineraly, kt. je vlastne potrebne odstranit sa varom neodstrania a tak je to zbytocne. Najidealnejsia je dazdova voda ale chytat ju v panelaku je relativne narocne. Ja byvam v RD a vzdy ked prsi dlhsie ako hodinu, supneme pod odkvap vedro a chytame vodu. A nasim orchidkam sa tam veeeelmi paci (mame ich asi 50 😅 ).
Dalsia vec - polievanie - v letnom obdobi sa polievaju orchideje cca raz za 7 dni a to najlepsie tak, ze ich ponorite az po okraj do vody, nechate max hodinku a vyberiete, nechate odkvapkat prebytocnu vodu. Tu hraju ulohu aj priesvitne kvetinace, vdaka ktorym sa substrat rychlejsie vysusi a orchidea potom nie je prilis dlho vo velmi vlhkom prostredi + cez priesvitny kvetinac sa ku korenom, ktore su v nom dostane viacej svetla. V zimnom obdobi staci takto polievat raz za 14 dni. A pri polievani a roseni pozor, aby sa voda nedostala do "srdiecka", teda do miesta, odkial vyrastaju listy. Ak totiz orchidea zacne zahnivat, je to problem 😒

Hnojivo na orchideje, ktore sa bezne predava je prilis silne a mohlo by vam kvetinku spalit, takze opatrne. Ja davam do takeho preiemerneho crepnika s vodou tak 3 kvapky tohto hnojiva a staci to (meriam konduktomerom).

Substrat - u orchidei plati, ze cim jemnejsie korene tym jemnejsi substrat. Predpokladam, ze vacsina z vas ma Phalaenopsis, ktore maju relativne "hrube" korene a preto potrebuju hrubsi, a teda vzdusnejsi substrat, ktory nedrzi tak velmi vlhkost a teda korene nie su vystavene riziku, ze zhniju. Zemina, kt sa predava je prilis jemna, je dobre ju zmiesat napr. kuskami polystyrenu, dreveneho uhlia.

To, ze kvietky uschnu a odpadnu je v pohode. Ak kvetny stvol na kt. boli kvety ostane zeleny, nechajte ho, je mozne, ze z neho vyzenie rastlinka dalsi vyhonok, kt. zakvitne. Ak uschne, mozete odstrihnut. Ak zltnu listy odspodu a odpadnu, tiez je to v poriadku, netreba robit paniku 😉

Nech vam teda robia radost 😵

katako
20. okt 2008

holky, Phalaenopsis do průhlednýho květináče -i kořeny potřebují i světlo. Ten jemný substrát je možné prosít a použít jen větší kousky.

Co se týká orchidejí, tak svého času byla na toto téma snad nejrozsáhleší diskuze na www.living.cz
Mometálně nevím jak to tam vypadá, asi 2 roky jsem tam nebyla poté, co registrovaným začali rozesílat nevyžádanou reklamu na mail a já se víc starala o dítě než o kytky (mimochodem mnoho rostlin to nepřežilo, ale orchideje tento můj nezájem zvládly, přežily a dokonce opakovaně kvetou). Pokud byste tam zavítaly, tak to byly diskuze Orchidejářské žně, Orchideje na jaře apod. v Pokojových rostlinách. Někdo tam kdysi zmiňoval, že v místech, kde orchideje rostou v přírodě, je nejchladněji po ránu. Takže ranním větráním nemůžete nic zkazit, jinak ale průvan není moc dobrý, ani mnoho slunce. Ideální je vlhčí vzduch - postavit květináč na misku s vlhkými kamínky nebo keramzitem, ale tak, aby nebyly kořeny ve vodě, nebo jen konce vzdušných kořenů.

V bytě se dobře daří Phalaenopsisům, pokud se nepřelejí a neuhnijí jim kořeny. V rodinném domě s nějakými chladnějšími prostory lze pěstovat i chladnomilné orchideje.

martek
20. okt 2008
katako
20. okt 2008

Martek, když tam bylo na stránce víc příspěvků, nebyly reklamy v diskuzi, fotky se zobrazovaly celé... 🙂 ale teď už je to o něčem jiném. Zdá se, že tam chodí i jiní lidé, ale to je život. Já osobně jsem raději na koňovi a blikací smajly mi tu nechybí. 🙂

Ty orchidejářské diskuze byly ale vždycky dobré. V těch o bydlení se do sebe dost lidi začali navážet, ale třeba už je to teď lepší. (Popravdě se mi to nechce zkoumat.)

martek
20. okt 2008

katako...taky mi deset prispevku na strance prijde malo.....ale odbornici tam jsou....
do bydleni chodim jen koukat, jelikoz v kuchyni nemam Lacobel a jine moderni vychytavky 😀

brtkoplus
22. okt 2008

Ahojte dnes som dostala orchideu, je naozaj krásna, ale neviem ako sa mám o nu starať aby takou krásnou aj zostala.prosím poradte mi dakujem

zuzulik
22. okt 2008

jeeeeeeeeeej, ja mam doma Dendrobium, dostala jsem k svatku, ale po odkvitnuti mi uz rok nezakvitol , tak som tu stonku skusila skratit a vysli mi po stranach take korienky ...co mam s nou robit??? kto mi poradi??
dakujem Zuzka

janca704
22. okt 2008

Zuzulik, len ho nechaj, nic neskracuj. Dendrobium nekvitne tak casto ako Phalaenopsis, takze si musis pockat. A ak mas moznost, ked teplota v noci zase stupne nad tusim 17 stupnov (mozno 15), mozes ho nechavat vonku - letnit 😉 Ma to rado. Ale bacha na priame slnko, slimaky a tak... 😉

zuzulik
22. okt 2008

Dakujem,janicka 🙂
budem teda trpezliva 🙂 😵