Oslovujete svokru mama?

chimena
28. sep 2007

Ako dlho Vám trvalo, kým z Vás vyšlo slovo mama? Mne asi 4. roky. Teraz už v pohode.

cat
29. sep 2007

ano oslovujem a rada.

tribitka
29. sep 2007

ja oslovujem skorosvokru Marta...

lefika
29. sep 2007

vroni, no vidis, u nas to zas bolo tak, ze oni mne cely cas tykali a ja som im vykala. a tykanie nikdy nenavrhli, ani po svadbe, tak som sa neodvazovala to menit, aj ked mi to teda bolo dost blbe 😒

bibinka
29. sep 2007

moja svokra mi hneď pri svadobnom stole povedala, že je moja mama a že si so mnou konečne potyká- už 5rokov pred svadbou mi to sľubovala a vraj konečne sa dočkala 😀 . ale než mi to vyšlo z úst, trvalo to jeden celý rok.teraz ju volám buď mama alebo Hanka alebo Anička. a svokor mi navrhol tykanie už pri prvej návšteve u nich doma, takže to bolo ok. ale oco mu vravím len keď mu volám a krstným menom ho oslovujem pri bežných návštevách.
môj muž volá zase moju mamu mama a keď sa spolu rozprávame, tak Martuška. on s týmto "okúňaním" nemal absolútne problémy, volať ju takto začal už na svadbe. bože tí chlapi sa tak dokážu ľahko povzniesť nad takéto veci, že? 😅

vroni
29. sep 2007

Lefika, ja som taka huba nevymachana a ked mi niekto zacne tykat, budem aj ja jemu 😀 😀 😀 Uz nejaky ten piatok (zial) nemam patnast a nevidim dovod niekomu vykat, ked on sam je chrapun a mysli si, ze sa na mna moze pozerat zvrchu. Svadba na tom nic nemeni. Ked by mi svokra (moja zlata svokra, nepredstavitelne 😀 ) nenavrhla tykanie, navrhla by som vykanie ja jej (teda aby vykala ona mne), snad by jej to trklo.

lefika
29. sep 2007

bibinka, ked si to tak vezmes, ono to aj JE prkotina, tak sa tym chlapom niet co cudovat. to len my s tym mame vecne problem. moj muz by ludi oslovoval kludne aj rodnymi cislami, keby si to priali 😀

vroni, po tom, co som so svokrovcami zazila, som uz aj ja dost drza: aspon na nieco to bolo dobre 😎
ale vtedy? bola by som pomaly schopna im aj dat zapravdu, ze oni maju pravo mi tykat a ja nie 😖

vavka33
29. sep 2007

JA by som svokru nikdy neoslovila mama.Mamu som mala jej jednu a ziadna ina osoba pre mna mamou nikdy nebude.
Prvej svokre som tikala,ona mi to navrhla v den sobasa.
Druhej vykam a vzdy aj budem,aj keby niekedy chcela,aby som jej tikala

geegee
29. sep 2007

so svokrou si tykame od svadby. Pozaduje oslovenie mama, povedala by som,ze tym, ze ju tak neoslovujem som si vyrobila prvy pruser, ale mne to nejde. Mam svoju mamu a to je pre mna mama. Priamemu osloveniu sa vacsinou vyhybam, ked o nej rozpravam, je "babka".

maruschka
29. sep 2007

osloujem ju mama.Ale jej vykám,aj keď mi po svadbe povedali aj so svokrom,aby som im tykala.Mne je to blbé,lebo ja si tykám iba s tými ľuďmi v rodine,s ktorými mám blízky vzťah.A predsa len,svokrovci nie sú moja krv.Stále sú pre mňa tak trocha cudzí ľudia.Neviem si skrátka na nich zvyknúť.

lefika
29. sep 2007

geegee, tak toto nepochopim, ako moze take oslovovenie niekto vyzadovat? odo mna to nastastie svokra nikdy nechcela, inak by asi bol ohen na streche, lebo by som jej jasne vysvetlila, ze ona moja mama nie je ani nikdy nebude. mas stastie, ze uz je babka a mozes ju volat tak 😉

geegee
29. sep 2007

lefika, ale jej sa stale viac paci "maminka" ako "babka" Ale so mnou nepohne...a vysvetlovaciek sme uz mali niekolko 😀

lefika
29. sep 2007

geegee, oni si tie svokry niekedy neuvedomia, ze takymto natlakom skor dosiahnu to, ze sa im nevesta bude vyhybat, aby ich nemusela oslovovit alebo pocuvat dalsiu prednasku o tom, ze sa patri volat svokru maminka a pod. ☹ u mna by asi dosiahla presne toto, keby vysvetlenie stale nezaberalo

roasha
29. sep 2007

moja nevyzaduje,ale aj tak ju tak neoslovujem,nie je to raz moja mamulka,a basta.ja sa osloveniu vyhybam,a ked,tak poviem babka.no a svokor ma oslovuje"mlada pani",takze k tomu je aj skoda sa vyjadrit.ked ja som taka"oficialna",oni su pre mna cudzi ludia,a raz do roka tu hodinu dve,to vydrzim/pokial ma to nevytoci,a nenatriem im to/.

nevesta
29. sep 2007

Moja mi to navrhla hned rano po svadbe, ale ja mam maminu iba jednu takze ja nie 🙂

andrea.m
29. sep 2007

neviem si predstaviť žeby som tykala svokrovcom šesťdesiatnikom.a požadovať aby mi vykali?no mne to príde trošku divné.sú to rodičia môjho manžela,vychovali ho pre mňa(a dobre 😀 )a za to im patrí moja úcta.

lefika
29. sep 2007

andrea, tvoji rodicia ta predpokladam tiez dobre vychovali, a vykas im za to z ucty 😕
ako vykanie samo o sebe je ok, ale oslovovat mama a ZAROVEN vykat??? to je trhle. tak bud si vyzadujem respekt a uctu (vykanie) alebo ponukam doverny vztah a priatelstvo(to mi vyplyva z oslovenia mama). oboje nejde dokopy 🙄

maruschka
29. sep 2007

lefika,ja vykám svokre a oslovujem ju mama.Takže aj tak sa dá.U nás je to normálne.Aj moji rodičia svojim svokrovcom vykali a oslovovali mama a tato.To je o tradícii.

lefika
29. sep 2007

maruschka, ja nevravim, ze sa to neda, len mi to pripada divne a take povysenecke od tej svokry 😖
ale mozno keby som videla nejaky vztah svokra-nevesta, kde to takto funguje a rozumeju si, tj nie je to nasilu, zdalo by sa mi to ok.
ale bohuzial nepoznam osobne ziadnu nevestu, ktora si pochvaluje svokru 😕

certica
29. sep 2007

ja som to tu necitala cele, ale u nas to bolo tak, ze moji rodicia (teda mama) navrhla mojmu muzovi, aby im tykal este pred svadbou,co bolo cca po roku nasho vztahu. svokrovci mi nic take "neponukli", mne to v zasade ani nevadilo, az tak po 4 rokoch to prislo neurcito.
co sa oslovenia mama alebo akehokolvek ineho tyka, vzdy som sa tomu nejak podvedome vyhybala. teraz je to o to jednoduchsie, ze uz mame dieta a pred nim volame svokru babka zuzu 😀 a svokra dedo mili 😀 . ked som s nimi sama, jednoducho sa normalne bavime, ale bez toho, ze by som ich oslovovala. neviem si na to zvyknut zrejme aj preto, ze sa s nimi vidim tak 4x do roka, pritom vztah mame uplne v pohodke, v zivote ziadne konflikty, podla mna su uplne super, ale ja tam proste citim taku pomyselnu bariera z mojej strany, sama neviem preco. v 99% aj ked so svokrovcami telefonujeme, vybavuje to moj muz 😅
no som sa tusim rozkecala nad ramec priemeru 😀

alena22
29. sep 2007

no ja teda z nejakeho neznameho dovodu nemozem vyslovit mama na svokru akosi mi to nejde teraz je babka a hotovo adko vyriesil situaciu ale pred tam som skratka pockala kym sa na mna pozrie a potom som spustila 😀 😀 😀
a ziadne oslovenie nebolo treba 😉

lidka619
29. sep 2007

alena22 😀 😀 😀 - to bolo dobré

certica
29. sep 2007

presne ako alena napisala, len ona to pekne strucne zhrnula 😀

ela.masa
29. sep 2007

alena tak to bolo aj u mna len po svadbe mi svokra povedala mozes mi" hovorit mama".tyka mi od prvej navstevy mala som 22r.svokor mi vyka doteraz aj ja jemu a svokre to hrozne vadi stale do toho ryje .my so svokrom sa len ticho smejeme.oslovujem ju babka svokra dedo.este ze su deti. 😎

mimi109
29. sep 2007

ja svokru mama nevolam dako to zo mna nevie vyjst 😅
pre mne je mama len jedna a to moja maminka 😵

vroni
30. sep 2007

Hihi, este mi napadlo s tou mamou - moj byvaly volal moju exsvokru (teda svoju mamu) Hana (aj ja som ju tak volala, teda vlastne volam 😀 ) Ked som sa nad tym pozastavovala, preco nehovori mame mama, tak na mna trestil oci, ze vraj: "Co som male decko?" A fakt u miestnych hovorili rodicom mama a otec len deti do tych patnast - sestnast rokov, potom uz oslovovali rodicov krstnymi menami. Takze aj s tou jednou "mamou" to moze byt relativne 😀 😀 😀

deina
30. sep 2007

Mne je strasne divne to, ze otec svojej vlastnej mame vyka. Takisto to robi aj jeho brat, aj moja mama jej vyka (aj ked ju vola "aňu"), len ja a sestra jej tykame. Asi to bolo kedysi beznejsie, ona mala obe deti neskoro (otca, ked mala 36 a jeho brata o 7 rokov neskor).

lefika
30. sep 2007

vroni, deina, na vasich prispevkoch super vidno, ze iny kraj, iny mrav 😀

tessa
30. sep 2007

nie, nevolam ju mama, a ani ju nikdy nebudem tak volat 😉 Nie je to moja mama, mam len jednu mamu 😉
Kedze mame maleho, tak uz ju volam babka, aby si maly zvykol.. 😉

vroni
30. sep 2007

No ano, to s tymi rodicmi bola naozaj "miestna" specialita, takze aj vzdialenejsi "miestni" boli soknuti. Ale aj moji rodicia tykali svojim svokrovcom a oslovovali sa krstnymi menami (na SK), asi to nejako mame v rodine alebo co 😎

sisstin
30. sep 2007

v žádným případě 😔 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐