Pasterizované a homogenizované potraviny

betulinka1
6. okt 2019

Spravidla sledujem na vyrobkoch E, palmovy a repkovy olej. Dnes som hladala nahodou zlozenie smotany a zistila som, ze su spravidla homogenizovane (snad to pisem spravne). Ked som dalej hladala info, co to je, tak som zistila, ze aj v pripade pasterizacie sa stracaju vyzivove hodnoty mlieka, smotany a v pripade homogenizovanych vyrobkov, mozu sposobit dokonca zdravotne problemy. Uprimne skoro vsetky mlecne vyrobky su pasterizovane a homogenizovane. Ale potom ake mlieko, smotanu alebo ine mliecne vyrobky kupovat? Od bio farmarov nie, tak su zase ine rizika. Viete mi poradit? Je tu niekto, kto sa v tom vyzna? Co mam na mliecnych vyrobkoch sledovat?

prevenar
6. okt 2019

@betulinka1 tak mu robievaj 🙂 ..moznosti je velmi vela.

betulinka1
autor
6. okt 2019

@soldi nemyslim si, ze je mlieko uplne nevyhnutne pre vyvoj. Moj mlieko ako babo nedostaval. Mozno od 1,5 roka som ho zacala pridavat v strave a asi od 3 rokov ho pije vo forme ryzovej kase. Ale na druhej strane jedol denne cerstvej zeleniny a ovocia viac ako niektore deti zjedia za tyzden. Tazke som vedela, ze nemusim nevyhnutne riesit mlieko. Nahradila som jeho vyzivove hodnoty inak. Ale pokial dieta neje potrebne mnozstvo ovocia a zeleniny, alebo ich je tepelne spracovane, tak su myslim, ze sa mu malo pridat mlieko a nahrada potrebneho vapnika, lebo inak ho nemal odkial ziskat. Okrem makoveho mlieka teda ako sa tu uz pisalo. Samozrejme mak ma tiez svoje pre a proti.

betulinka1
autor
6. okt 2019

@prevenar inak kupeny mak uz mam asi dva mesiace. Ze budem robit nam obom. Kazdemu kvoli jeho veku 😄.

eliska13
6. okt 2019

@betulinka1 Ale jedol iné mliečne výrobky nie?syry, maslo, tvaroh....keďže píšeš, že jedol veľa ovocia a zeleniny a nemusela si riešiť mlieko čo s tým podľa mňa nič nema.Makove mlieko je výborné bola som na Agrokomplexe a rozprávala s výrobcom aj získali tuším najlepsie ocenenie

soldi
6. okt 2019

@betulinka1 ako bolo pisane, aj zelenina tepelne spracovana ma svoj vyznam. ja mam syna, osemrocneho, ktory nepije mlieko a neje ziadne maso, ale miluje vsetko zelene - salat, spenat, kapustu, kalerab, atd. plus donho pcham orechy, suseny kokos, makovy olej, rybi olej (nie naraz, vzdy len jeden) a narosan cucoriedkovy obcas, strukoviny. a potom mam syna, ktory zas neznesie ziadnu zeleninu a ovocie minimum. takze u nas je to so stravovanim vesele 😀 okrem toho mam este 3 rocneho a dojca. a kazdy ma ine potreby a chute.
ale uprimne - ten rozdiel medzi vegetarianom a masozravcom velmi vidno na telesnej stavbe. vegetarian je uplne chudy a vysoky. a masozravec je tiez vysoky a chudy ale svalnaty. aj ked nerobi ziadny sport

betulinka1
autor
6. okt 2019

@soldi sranda ako si vybral zivot bez masa. A ani ryby neje? Ziadne hovadzie aspon kusok v polievke?

betulinka1
autor
6. okt 2019

@eliska13 nie syr neje doteraz ma 5r, jogurty mu zacali chutit az teraz, tvaroh vobec.

montemotherone
6. okt 2019

@betulinka1 To som ešte nepočula 🤔 Kyslomliečne nenahrádzam, občas si ich dáme. Jogurt, tvaroh... Jogurty si robievam, aj z toho automatického, s tým že ich pasterizujem. Sú hustejšie ako z mlieka z obchodu 😉

luckamorka
6. okt 2019

@prevenar z makového mlieka sa ti ten vápnik vstrebe len minimálne, väčšina ho je pre organizmus nevyužiteľná, darmo ho obsahuje veľa 😉

lula313
6. okt 2019

@soldi inak ja som si to tiež myslela, že keď človek neje maso, že musí byt automaticky chudý, ale mám bratranca, ktorý je už asi 10 rokov vegán, sportovec(pokial sa v 18tke nezranil bol hokejista), skoncil FTVŠ a ten ti má take svaly, že by si povedala, že určite berie steroidy, aj má husté vlasy, vysoký je niečo okolo 185 cm. On prestal jest živočíšne produkty lebo mal hrozne ekzemy, alergie a týmto stravovaním sa ich zbavil, takze dá sa nasvalit aj vegetariánom, ale keby na vlastne oci nevidim, ako si nikdy na oslave nedá ani koláč, tak sama neverim

leily1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela_79
7. okt 2019

@montemotherone Ak si fanusik mliekomatoveho mlieka odporucam vyskusat aj kefirove zrna, krasne zrazia kazein, mlieko mas raz dva kysle, so super konzistenciou a kedze mliecne bakterie sa zivia laktozou tak v kefire ostane laktozy pramalo (tak ako aj v inych kyslomliecnych vyrobkoch). Po prevareni mlieka ti prirodzene mliecne bakterie v mlieku neostanu, znicia sa spolu s tymi ktorych sa varenim chces zbavit a preto po vareni mlieko treba naockovat jogurtom alebo smotanou - podla toho co chces ziskat, samo od seba len tak nechce skysnut a kefiraci to zachrania 🙂

prevenar
7. okt 2019

@luckamorka nezmysel

prevenar
7. okt 2019

@betulinka1 no ..asi by si mala zrychlit , lebo sa ti pokazi, kym ho stihnes pouzit lol 😀

betulinka1
autor
7. okt 2019

@luckamorka preco len minimalne?

betulinka1
autor
7. okt 2019

@luckamorka preco len minimalne?

betulinka1
autor
7. okt 2019

@leily1 mam viac dovodov. Uz je vyrabany s modifikovanej repky. Mame na okoli skusobne polia a aj neskusobne polia. Ked postrekuju tak vsetci na okolo su chori, ked postrekuju slnenicu aby rychlejsie vyschla detto. Je to len sukromna statistika, sledujem to uz piaty rok. Okrem toho repkovy olej je v strave viac ako by mal byt. Ak je to mozne, tak doma sa mu snazim vyhnut viem, ze v skolskom zariadeni za nevyhnem. Vysoke mnozstva repkoveho oleja v tele nie su prospesne, viac ti povie google. Samozrejme typ spracovania, typ repky, typ vyrobcu, su faktory, ktore maju vplyv na kvalitu. Uprimne vyrobcovia jedal kupuju najlacnejsie varianty.