Peniaze navyše od manžela počas rodičovskej. Ako to robíte?

bellaregaca
26. apr 2015

Caute kocky, mam problem, muz mi nechce davat peniaze. Ja z rodicovskej dovolenky miniem peniaze na maleho oblecenie, poplatim si seky a nic mi neostane. Muz sa tvari, ze mi to ma stacit, a mne je trapne stale zobrat o nejake drobne. Chcem len vediet ako je to u vas, a ako ste sa dohodli s vasimi manzelmi, partnermi vy🙂 Dakujem za odpovede, velmi mi to pomoze🙂

lulinka81
26. apr 2015

Máme spoločný účet a o peniazoch rozhodujeme spoločne.

senka111
26. apr 2015

Tak ja budem iný extrém. Som doma pomaly 10r.So synom 6r a teraz máme. 2ročnú. O domácnosť sa starám ja,k lekárovi chodím ja,riešim učenie v škole vecí a pod.Za 10r som si nemusela pýtať ani raz peniaze. ☺Keď príde výplata manžel poplati účty ja z môjho školu a nákupy. Ani raz mi nepovedal,že žijem z jeho peňazí. Každý týždeň sa má opýta či ešte mám. Žiaľ syn bol veľmi chorý a musela som ostať doma.S deťmi mi nemá kto pomôcť, pomaly riešim prácu ale musím sa prispôsobiť deťom ja,muž zarába.

brady1
26. apr 2015

@bellaregaca sorry. Je to debil. ked si nevie zratat dve a dve.

senka111
26. apr 2015

Ešte asi oblečenie nenakupujes á mesiac?Tejto veci plánujeme spolocne oblecenie deťom,obuv príp. Iné to chodíme spolu.Zažili sme aj dobu bez príjmu paradoxne nás to ešte viac spojilo.Malá som 5e na deň na varenie a desiaty ešte a to som bola tehotná. Dá sa všetko len sa treba rozprávať, povedz mu,že Ti to nie je príjemné alebo mu daj prečítať diskusiu.prajem aby ste sa dohodli.

mimi8814
26. apr 2015

mame niekolko uctov, jeden spolocny a na ten mi posiela peniaze. Nedohodli sme sa, berie to ako samozrejmost, ze ja momentalne nezarabam teda sa musi postarat on. Nikdy by ma nenechal zobrat o peniaze, bohuzial, zistujem, ze takychto muzov je ako safranu☹

mojong
26. apr 2015

neviem ako to mate riesene, ale asi kazdy za seba ako tak citam,.... skuste nejak preratat spolu rozpocet, co je to co minate spolocne, co je na syna, a co je iba pre teba a prenho osobne. Podla toho uvidite kam utekaju peniaze a manzel si uvedomi ze by hadam nejak mal prispiet aj na ine veci ako na svoje.
Napr.: vyratajte kolko sa minie na jedlo mesacne, na veci pre dieta, poplatky za energie a najom - pripadne ine nutne a opakujuce sa vydavky, atd. Budete vediet aky je odtok penazi, dohodnete sa kto co zaplati napr manzel bude platit pravidelne mesacne poplatky a ty nakupy potravin atd., a mozno aj usetrite niekde 🙂

enya00
26. apr 2015

Nikdy som si nemusela pytat peniaze,ani ked sme este manzelmi neboli.Od kedy byvame spolu,tak mame spolocne peniaze.Ked je tvoj muz takyto,neviem ci by vam nejaka dohoda pomohla,to je v nom.Tak nech kupuje malemu oblecenie on,aj tie seky nech plati on a ty si nechaj cely rodicak,co je aj tak malo.a potraviny do domacnosti kto kupuje?Na to ti tiez nedava?

sense
26. apr 2015

Tak mame kazdy svoj ucet aj prijem...nuz ja na tvojom mieste by som to vyriesila tak ze by som mu prestals prat, zehlit, varit mu atd....a kupovala by som teda stdavu a veci len pre seba s maleho....neviem ako to bolo predtym u vas co sa penazi tyka..ale je to qj jeho syn a mal by platit ak nepomoze rozhovor mozes poziadat o vyzivne na seba a syna a hotovo.

mojong
26. apr 2015

@senka111 ak si extrem tak teda aj my 🙂 fungujeme podobne ;) a klape to, ide o to neminat vsetky peniaze co mame k dispozicii a kupit kazdu somarinu co uvidime a zapaci sa, planovat nakupy jedla aj oblecenia...., da sa vyjst aj z mala a v pohode 🙂 Dobre to pises 🙂

baskamisko
26. apr 2015

tak u nas v rodine drzim kasu ja, mame jeden ucet na ktory chodi aj moja materska aj muzova vyplata, ucty mam na starosti ja, aj nakupy aj vsetko. muz ked chce, povie mi ze potrebuje to a to, vezme si kartu, vyberie si peniaze alebo zaplati. par krat uz z jeho ust vyslo reci typu "davam ti mesacne 800€" ale nikdy to nebolo myslene ako nejaka extra vycitka.
napis na papier, ale mate vydaje, vsetko co platis mesacne, plus kolko potrebujes na dieta a jedlo. a nech ti mesacne dava polovicu na dieta polovicu na jedlo.

natalka13
26. apr 2015

Ktore konkretne seky platis? Snad nie byvanie.
Normalne je,ak zena ide na MD ci RD ze jej muz priepieva na domacnost.
nech si to on vyskusa nakupovat potraviny, drogeriu z prispevku RD.
Uplne normalne sme sa dohodli,kolko mm posielal mne na ucet. Ked mi chybalo,lebo boli vyssie vydavky vypytala som si. Ved ta vetrvka, ci lyziarky ci nieco podobne drahse bolo aj pre jeho deti, nepreflakala som to po baroch.

rose32
26. apr 2015

Cooo?to,co ja za chlapa???on ti ma davat celu vyplstu a ty sa postarat o vseeetko..prvy krat citam ppcujem nieco take,co je lakomy?ved pre dieta a spolocmost ste sa rozhodli a to je spolocne zitie aj peniaze....ja by som uz odisla od neho,zvykli dte si takto a budes citit casom aj ze ta nema rad....

esterba
26. apr 2015

@bellaregaca my sme sa o tom nemuseli dohodnut. Moj muz vie, co je to BSM a aky mala nasa svadba dopad na financie. Ked chcem platit nieco, na co na mojom ucte nemam dost penazi, poviem mu a posle so svojho uctu, ale zas ja pracujem, tak to sa tykalo v podstate len vacsich nakupov, ked sme zariadovali. Pred tehotenstvom sme sa rozpravali o tom, aky dopad to bude mat na prijem, ale od svadby sa vzdy bavime o nasom spolocnom prijme.

mamulka211
26. apr 2015

Prijem oboch partnerov by mal byt spolocny. KEd obaja dostanete svoje peniaze, mate ich spolu "vysypat" na stol a cast odlozit na stravu, cast na seky a co sa zvysi dat cast na sporenie a nechat rezervu, nevies sama naco budes potrebovat pocas mesiaca...lieky, nepredpokladane vydaje...tie rezervne peniaze maju byt na mieste, kde k nim mate pristup obaja a vzdy by mal byt druhy partner informovany, ked ich ides na nieco pouzit. ale aby si pytala peniaze na stravu a podobne veci....to snad nie

moni244
26. apr 2015

My mame spolocny ucet, dve karty, chodi tam aj rodicak aj jeho vyplata, ucty platim ja, stravu nakupujeme vacsinou spolocne, nic nemusim pytat, aj ked sme sa museli uskromnit, ale uz pracujem aj ja a je to lepsie

vroni
26. apr 2015

Muzovi chodi vyplata na moj ucet a drobne z nej davam ja jemu 😀😀😀
Ale vazne: spisala by som si vsetky vydavky, ktore mame, odratala polovicku materskej (druha polovica by bola rezerva na nepredvidatelne vydavky) a zvysok (zaokruhleny nahor) kazdy mesiac skasirovala od pana "zivitela" rodiny. V hotovosti alebo prevodom na moj ucet, mohol by si vybrat.
Sleducuj tieto diskusie uvazujem, ci taketo hovada niekde klonuju.....

sardinka333
26. apr 2015

je čas isť s mužom do ,,stretu,,. jeden mesiac si ved všetky učtenky za čo si minula - šeky - neviem či myslíš všetky šeky domacnosti že platíš ty plus strava pre maleho, oblečenie nepotrebuje snad každý mesiac za ,,ťažké eurá,,. Predostri to mužovi, že ty financuješ vás dvoch a šeky z RD....jeho výplata ide kde? Na čo ju on míňa? Bud je to lakomec a sebec alebo je za tým ešte niečo iné čo nevieme prečo ti peniaze nechce dávať. Ak by to bol prvý pripad tak by som mužovi povedala, či mu má dalšie peniaze na maleho (mimo RD) určit sud na vyživnom...

mojong
26. apr 2015

baby viem ze teraz budem za zlu ale hned utocite na chlapa (chlapov) jasne najdu sa aj vyslovene zgrlosi co si myslia ze zarabaju iba na seba, ....vacsina vsak rozmysla v inej rovine ako my zeny, tak si to uvedomte tiez. Najskor treba skusit sa porozpravat a vystihnut okamih kedy sa to da, vy poznate najlepsie svojich muzov, treba im to vysvetlit dat najavo ze teda ma to fungovat inak a ako si to predstavujete, .........lebo neviem ci sa s vami bude muz bavit este o peniazoch potom co mu vynadate hned do debilov a prestanete mu prat, varit a starat sa o domacnost bez toho aby vedel o co ide,.......

mamulka211
26. apr 2015

Inac fakt nechapem, ked si si ho brala snad si mala predstavu, ze manzelstvo prinasa so sebou spojenie. Spojenie dusi, spojenie majetku, znamena to nezit individualne, ale spolu. to si mohla ostat slobodna matka a len si dat urcit vyzivne. Ja na tvojom mieste, ak by nepomohlo dohovaranie, tak by som si dala na sud urcit predbezne opatrenie na vyzivu dietata a manzelky. Pekne od neho vymoct istu sumu, ktoru ti musi mesacne dat na ucet, aby ti stacila na zivobytie pre teba a maleho.

lucy125
26. apr 2015

Sme manželia 8rokov,mame spoločný učet,spoločne peniaze,ja dokonca mam vačši pristup kedže viem robit s IB a chodia mi vypisy z IB na mobil a o všetkom podstatnom rozhodujeme spolu (neratam zakladne potraviny do kuchyne čo kupim ked je muž v robote,to mu neoznamujem,že som vajička,muku,chleba kupila)

vroni
26. apr 2015

@mojong, muzi definitivne SU schopni mysliet (niektori) a v akejkolvek rovine stoji dieta a domacnost peniaze. K tomuto exaktnemu vysledku priemerne mysliaci jedinec dospeje aj ked sa inak vznasa vo vyssich sferach. Tu nie je rec o tom, ze si muz sam od seba nevsimol, ze zena potrebuje od neho peniaze, ale o tom, ze jej ich davat NECHCE, takze nejaky rozhoror tomu, predpokladam, predchadzal. Isteze je dobre vsetko si vysvetlit a normalne sa dohodnut, ale taka prakticka ukazka niekedy dokaze divy. A niekedy nepomoze ani ta ☹ Myslim, ze ziadna normalna zena nezacne tym, ze najprv muzovi vynada do debilov a potom sa s nim skusa dohadovat "po dobrom". (opakujem, normalna!)

anoja
26. apr 2015

My máme už roky spoločný účet. Nikdy sme to ani neriešili, že sú to moje a tvoje peniaze, sú to naše a hotovo. Tak isto, keď som bola na materksej a on chodil na týždňovky-dvojtýždňovky, obaja máme kartu od účtu a vyberieme toľko,koľko potrebujeme. Ja som si zvykla hneď ako sme začali spolu bývať viesť si také domáce miniúčtovníctvo, aby som mala prehľad vo výdavkoch. Možno by to pomohlo, ale určite, ako tu píše viacej maminiek, treba sa s ním o tom porozprávať, veď nedá sa žiť z tej almužny! A vy predsa neživíte len seba, ale aj jeho, nie?
Alebo ako to spravila moja známa, keď jej muž vykričal, že rozhadzuje peniaze, keď jej materská nestačí, varila a nakupovala len pre seba a malú, upratovala len svoje veci a veci malej, tak isto to bolo s praním. Chlapovi docvaklo po týždni a odvtedy problém nemajú 🙂 Držím palce, určite sa s ním o tom treba otvorene porozprávať

hrcavdeske
26. apr 2015

@bellaregaca v zivote som si nemusela nic pytt, jedine ak je to vacsi vydavok, tak mu zavolam a oznamim, ze som nasla v obchode to a to, a ze to planujem kupit, a aky ma nazor a on na to povie " uz si aj tak rozhodnuta " 😀 mame dva ucty, predtym sme mali jeden a dve karty .
maly sa nam narodil 4 roky potom co sme boli spolu, mylsim, ze dost casu na to si zvyknut narabat spolocne s financiami.
manzel vie, ze som setrna a nekupujem halabala, nepotrpim si na handry, a ani nie som nakupna maniacka, kupim, ked ozaj treba, takze vie, ze nerozflakam peniaze len tak. teraz ked zarabam aj ja, mam druhy ucet, na ktor ymu nedovolujem siahat 😀 chodi mi tam vyplata a mam ju presne urcnu na veci na dorabky do domu, a zijeme len s jeho vyplaty... momentalne zarabame v pomere ja:on 40 : 60 . predtym som zarobila za mesiac, to, co on za tyzden ... a nikdy sme rozdiely nerobili

mamulka211
26. apr 2015

@hrcavdeske ak je to vasa vzajomna dohoda, ze ty si mozes svoju vyplatu nechavat na svojom ucte ku toremu on nema pristup, je to vec dohody. ale poznam pripad, ked si zena nechavala peniaze na svojom osobnom ucte, celu matersku a zili z penazi manzela a po rozvode si ona pekne zobrala celu sumu, ktoru si tam nasporila a on odisiel s holym zadkom. Ja by som nesuhlasila, aby boli peniaze na ucte, ku ktoremu nemam pristup.

jana_eyre
26. apr 2015

od zaciatku co spolu zijeme neriesime koho peniaze su naco.. vzdy zarabal omnoho viac ako ja, ale nikdy som nepocula vycitku ohladom penazi.. /skor si myslim, ze prave ja som ho naucila hospodarit s peniazmi, pretoze ked bol mlady, pobral si kopu zbytocnych poziciek a vyriesili sme to spolocne/

samozrejme mame rozdelene kto co plati z uctu /muz plati ucty, ja platim poistky/ ale co sa tyka beznych nakupov, neriesime ci to ide z mojho alebo jeho uctu - platime podla toho, na ktorom ucte ostali peniaze.. len sa vzdy dohadujeme ak kupujeme nieco vynimocne ci to treba - co sa u nas nestava teraz moc casto, setrime..

odkedy som na materskej, muz mi dal vystavit druhu kartu k jeho uctu a ked idem na nakup, len sa ho opytam na ostatok.. niekedy zaplatim zo svojej karty, aby som mala nizsi poplatok, kedze tb to ma tak nastavene.. este ani raz sa mi nestalo, ze by mi muz vycital nejake minanie, alebo mi povedal, ze mi ma stacit materska 🙄 skusil by to len raz, myslim, ze dalsi krat by sa neopovazil 😀

hradnapani
26. apr 2015

@bellaregaca "rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa" - cize tvoj muz chce, aby si sa ty zabezpecila zo statnej davky, ktora je de facto urcena pre vase dieta? Ty prakticky nemas ziaden prijem, tak nech sa spamata. Urcite by som tieto peniaze neminala na seky. iba na dieta a na seba.
Moj muz ma nikdy takymito poznamkami neponizoval, len by skusil...

moni244
26. apr 2015

@mamulka211 citaj detailne, svoju vyplatu nechava na dorabky domu

garicka
26. apr 2015

my tiež máme len 1 účet a peniaze máme spoločné.... nemáme podelené peniaze na moje a tvoje...

skatarina
26. apr 2015

Spoločný účet, spoločné peniaze,dve karty a každý si vyberá keď potrebuje. Veľké výdaje preberáme.

libka1
26. apr 2015

@bellaregaca nauctuj mu pranie, zehlenie, varenie atd. Plus poplatky za opatrovatelku, tie si podelte dvoma kedze dieta je oboch. Len aby mu krasavcovi vyslo na toto vsetko a nemusel hladat este brigadu... nechapem taketo vztahy, o takeho chlapa by som neobtrela ani zasratu topanku, sorry...