Plánovanie tehotenstva - neistota

glamorous55
18. nov 2016

Už asi rok cítim, že je "ten správny čas". S touto myšlienkou však prichádzajú ďalšie otázky a strach. Neviem, či som (a či niekedy budem) na 100% pripravená ísť do toho. A ako sa mám najlepšie pripraviť na materstvo? Ktoré doplnky sú tie najlepšie? Bojím sa, že to nezvládnem. Je tu ešte niekto, kto rieši podobné otázky, ale aj napriek tomu je odhodlaný ísť od najbližšieho mesiaca do toho?

mrkvicka060
18. nov 2016

@glamorous55 na to nebudes nikdy na 100% pripravena. Chod do toho, ked to tak citis. Vsetko bude inak, ked sa male narodi, budes vediet co mas robit, je to prirodzene. Jasne, ze to zvladnes. Ja neviem, ci popri prvom zvladnem druhe, ale aj tak mi nieco nasepkava, ze chcem ist do roka na druhe babo... potom mozeme plakat spolu, keby nieco 😀

lili2015
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
glamorous55
autor
18. nov 2016

Som strašne rada, že v tom nie som sama. Všetko by bolo ľahšie keby sa viem pozrieť o rok dopredu, či všetko dobre dopadlo ;) Vtedy by som neváhala ani minútu. Obdivujem každú jednu maminu, že išli do toho. Aj sa dopredu pripravujete napr. nejaké vyšetrenia alebo vitamínové doplnky?Jaj som hľadala či existuje niečo aké ako predtehotenské testy, kde by sa dalo zistiť, či je predispozícia na vrodené chyby ale nič také mi nenašlo.

gabriella93
18. nov 2016

Ako si povedala že teraz je ten správny čas a ak to tak cítiš tak do toho choď... Na rolu matky sa nikdy nebudeš cítiť 100% pripravená... Vždy sa niečo vyskytne čo ťa prekvapí... Ja mám 23 rokov a môj syn má každým dňom prekvapuje... Aj keby som sa akokoľvek chcela na neho pripraviť nedá sa to...vždy prekvapí on mňa a som za to rada... Učíme sa spolu ako na to a ako spolu fungovať a žiť...niako sa na to neda pripraviť to treba len zažiť a ísť podľa svojho najlepšieho vedomia...držím palce... Určite budeš skvelá maminka 😉

lili2015
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
librarian
18. nov 2016

mne teda veľmi nebili biologické hodiny. šla som na to logicky - na jar 2017 budem mať na krku 30 rokov a môj názor je, že do tej 30-tky by sa malo dať otehotnieť ľahšie a malo by byť menej rizík pre dieťa ako po 30-tke. čiže vek sa mi zdal byť už naozaj vhodný na prvé dieťa. bývanie sme poriešené už mali, svadba za nami... finančne by to mohlo byť aj lepšie, ale kde je záruka, že o pár rokov by to bolo lepšie. tak sme sa s manželom zhodli, že na čo čakať. vyšlo to veľmi rýchlo, tehotenstvo bezproblémové. obavy, aké to bude po pôrode, ako to budeme zvládať, samozrejme sú. ale tie má asi väčšina ľudí, čo čaká prvé dieťa. ...kvôli obavám aké to bude a či to zvládnem, by som tehotenstvo teda neodkladala. ...špeciálne som sa nepripravovala nijak - žiadne doplnky, špeciálna strava. ale chodím pravidelne k mojim lekárom a vedela som, ako na tom zdravotne som a aký by u mňa mal byť priebeh tehotenstva.

mrkvicka060
18. nov 2016

@glamorous55 hlavne nestresuj. Chces, aby bolo vsetko ok, ale stres skodi najviac tak sa hlavne ukludni. Ja som neriesila nic, na preventivky chodim pravidelne a ked sme sa rozhodli pre babo, ziadne vitaminy som dopredu neriesila... az ked som zostala tehotna tak som brala kys. listovu. A ak mas byt v strese z vrodenych vad a chorob, a aby vsetko bolo ok, tak nebud tehotna, najprv daj dokopy seba a ked budes v klude a stotoznena s tym, ze budete mat dieta, tak potom chod do toho.. ja niesom uzkostliva, ale v tebotenstve som tiez mala strach z kadecoho... ak uz teraz si vyplasena, v tebotenatve to bude ovela horsie, tak aby ti z toho stresu nepreplo... a to nemyslim vobec v zlom tento prispevok.

moni244
18. nov 2016

@glamorous55 najhorsie, co mozes urobit je presne to, co robis, prilis nad tym spekulujes, naco predtehotenske testy, specialne pripravy? Si na na najlepsej ceste zaradit sa medzi snasilky, co si kazdy den meraju bazalnu teplotu, rataju sj plodne a neplodne dni, od ovulacie sa sleduju, nahovaraju si kazdy priznak a tyzden pred menstruaciou testuju a hladaju ducha. Cele zle, vypnut, prestat rozmyslat a nechat to volne plynut

janetta20
18. nov 2016

Nikdy sa na to nebudeš úplne cítiť,bo si to ešte nezažila... Ale zvládneš to,zvládli to všetky ženy

zuzka0605
18. nov 2016

podla mna najvyssi cas na babatko, mas 28r, a si zrela mat dietatko fyzicky psychicky a myslim aj financne zvladnete vsetko co dieta prinasa.

baaambulkaa
18. nov 2016

na to nikdy človek nie je stopercentne pripravený...ak máte kde bývať a finančne ste na tom ok, neviem síce,koľko máš rokov,a akú kariéru pred sebou (lebo je rozdiel, ak máš 20 a ak už 30), tak choď do toho....pripraviť sa na materstvo? to ako myslíš? jednoducho to sa nedá, to príde samo....ale ako už píše moni244, len nech ti z toho zrazu "neprepne" a budeš si sledovať aj to,koľkokrát pôjdeš za deň cikať....priprav sa na to, že to môže prísť hneď,môže to prísť o polroka, dokonca o rok....

baaambulkaa
18. nov 2016

akurát vidím, že máš 28....tak to už je celkom taký vek, že by som veľmi nevyčkávala 🙂

glamorous55
autor
18. nov 2016

Nie som vôbec úzkostlivá a vystresovaná a určite mi neprepne, len mám rada veci pod kontrolou aj keď viem, ze nie vsetko sa dá naplánovať. Len by som chcela aby vsetko dopadlo dobre a v buducnosti som nelutovala, ze som dnes nieco mohla urobit inak. Urcite to vsetky chapete. Skor by ma zaujimali Vase pribehy, kedy a ako ste "zistili" ze je ten spravny cas.

christine27
18. nov 2016

@glamorous55 neboj sa, som na tom podobne 😀 len s tým rozdielom, že mám 28 rokov a raz sa na to cítim, raz nie...a ešte s tým rozdielom, že asi čoskoro prídem o prácu, vyštudovala som školu, ktorá ma nebaví a asi budem študovať znova...komplikované? kebyže viem, že dojdem do tohto štádia, najprv mám dieťa a potom školu...v podtstate som si len zavarila 😀

baaambulkaa
18. nov 2016

@glamorous55 mali sme svoj byt, užili sme si krásne chvíle sami dvaja a zrazu prišla otázka čo ďalej....že nám niečo chýba, že sme už zažili všetko a teraz chceme byť rodina....rozhodli sme sa vziať, začali sme plánovať svadbu a počas príprav sme si povedali, že tomu necháme voľný priebeh, čo má prísť,príde....prišlo to na prvýktrát

katka1981
18. nov 2016

Na to sa pripravit neda. Ako sa pripravis na to, ze ti dieta nebude mesiace alebo roky spat? Alebo ze bude stale chore alebo bude mat strasny vzdor aj pubertu a bude ta stat potoky slz a nervov? Aj to sa moze stat. V prvom rade treba byt zabezpeceni, lubit sa, rozumne sa stravovat, nemyslim extremy a obaja tuzit po babatku. Nestresuj sa, k nicomu to nepomoze. Podla tvojich pochybnosti o sebe, si zjavne zodpovedna, co je potrebne. Zazijes nieco neopisatelne a dostanes tolko lasky, kolko si nikdy nemala 🙂 Drzim palce.

katka1981
18. nov 2016

@glamorous55, ja som mala 27 ked som si uvedomila ze ten strach treba potlacit, ze je najvyssi cas, dom sme mali takmer dokonceny, resp. obyvatelny uz bol, detaily chybali. Nelutujem, ajked mame extremne narocnu dceru a tyrana v jednom 🙂 a teraz mame synceka a ja som stastna ako nikdy.

tosaneda
18. nov 2016

..Nuz som v rovnakom veku ako ty a rovnako zvazujem co a ako dalej..ale v mojom pripade by teraz dieta ..no netvrdim ze by to bol uplny krok vedla, ale teraz mame dost veci s manzelom nedoriesenych, nedokoncenych..obaja sme mega "rozbehnuti"..Hlavne ja sa davam teraz trosku zdravotne dokopy..Takze za mna by ma to nemilo zaskocilo momentalne..ale ani sa nepokusame..ale zas u mna je to to iste ako u teba potrebujem mat veci pod kontrolou a hlavne ja som ten clen v domacnosti, ktory musi premyslat, zabezpecovat atd..nakolko manzel je pracovne takmer stale v zahranici..😐

glamorous55
autor
18. nov 2016

@katka1981 Pripravit sa problemy so spankom, alebo problemy s pubertou chapem ze sa neda. Skor sa obavam choroby, postihnutia alebo nejakej vady. Neviem preco, ale tato myslienka ma desi zo vsetkeho najviac. Financne problemy sa daju vyriesit, aj pracovne, niekedy aj rodinne a tiez problemy vo vztahu. Mozno aj preto su vsetky tieto pochybnosti a odkladanie materstva. Celeho toho sa trosku bojim, ale zaroven to chcem riskut. Tieto dva pocity sa stale striedaju. A viem, ze keby otehotniem, uz sa nebude dat vratit cas.

glamorous55
autor
18. nov 2016

@tosaneda Tak drzim palce, aby si sa rozhodla dobre ;)

gabriella93
18. nov 2016

@glamorous55 si mladá... Neries takéto veci... A keby aj bolo tak je stále len tvoje... Ak sa rozhodnete pre tehotenstvo zisťujú sa tieto choroby a ver mi ak by aj niečo vyskocilo veľmi by si prehodnotila ci by si to chcela ukončiť... Ja sama mám vrodenú vadu a ani som neuvažovala nad tým že by ju mali zdetit po mne moje dieťa... A veru je úplne v poriadku a nezdedil to... Takže ak nemáš ty alebo alebo v rodine nejaké postihnutie tak na takéto veci ani nemysli... Nemáš vôbec prečo

mirkaaa80
18. nov 2016

@glamorous55 juuj, hlavne to neries a urob. Lebo potom si to zbytočné hlavou skomplikujes. Keď sa ti narodí, povieš si, prečo si sa mamou nestala uz skôr,😉

mirkaaa80
18. nov 2016

@glamorous55 strach z choroby či postihnutia.....a myslíš že to babatko by si potom lubila menej? Bude tvoje a budeš ho ľúbiť najviac nech je akékoľvek.....a všetko zvládnes , veď ženy - mamy sú na to od prírody pripravené😉. Ešte len uvidíš, ked prídu deti, aký potenciál sa v tebe skrýva😃

maluri
18. nov 2016

@glamorous55 ja som pracovala v škôlke, ktorú okrem zdravých deti navštevovali aj tie s postihnutím. Stále som to riešila a premýšľala nad tým. Až kým som neotehotnela 🙂 ľúbila som toho drobca od prvej chvíle ako som zistila ze ho nosím pod srdcom. To som sa už iba modlila 🙂 tento strach prežíva asi každá žena...jedna viac, iná menej. Najdôležitejšie veci máš- partnera, túžbu a aj zodpovednosť 🙂 držím ti palce aby si sa rozhodla správne 😉

katka1981
19. nov 2016

@glamorous55, jasne chapem, neviem ci ta nejak ukludnim, ja som sa strasne bala mat deti, aby po mne nezdedili problem s ocami, strasne som sa bala, modlia, obe deti su ok a to sme este zistili ze ani manzel nema jedno oko v poriadku. Takze velakrat to co ocakavame nenastane a to co necakame, pride. Neovplvnime to.

elenka.k
19. nov 2016

Nikdy si nebudes 100% ista ak budes tolko premyslat. Proste ak citis tak to pride samo a ostatne to zariadi osud - nahoda. Mat silu to je hlavne a myslit len na to, ze konecne budes drzat svoje srdce v naruci.Vsetko dobre prajem!

evittam
19. nov 2016

@moni244 Presne ako píšeš a potom keď už konečne zostane tehotná tak tu bude zase riešiť či môže jesť tamto a hento (žĺtkové rezy, zajaca a podobne), či môže piť vodu z vodovodu, či vôbec môže dýchať vzduch, ktorý je okolo nej a "zbohom" keď sa dieťa narodí....

evittam
19. nov 2016

@glamorous55 Pozri ja-my sme vôbec nič neriešili.....Chceli sme dieťa - tak som vysadila HAK, zadarilo sa pomerne rýchlo. Vôbec som neriešila žiadne vitamíny a iné výživové doplnky akože "pre tehotné", neriešila som čo môžem a nemôžem - normálne som jedla to čo dovtedy a aj som pracovala, športovala kým som mohla, pri druhom to isté. Čím viac budeš riešiť neriešiteľné tak tým viac sa budeš stresovať....Dnes ti nikto nezaručí čo bude a ako to bude. Proste si viac začni užívať život a nechaj to plynúť tak ako má lebo sa zblázniš. 😉
A aké doplnky sú najlepšie - no ty - zdravá a spokojná budúca mamička a zdravý a spokojný plod v tvojej maternici.

tosaneda
19. nov 2016

@glamorous55 Ďakujem, tiež prajem aby ste sa rozhodli správne.. 😉 asi chápem ako zmýšľaš, lebo som asi podobný typ ako ty.. tiež sa všetkého obávam, mám strach, všetko riešim hlavou.. málo čo srdcom.. proste taký príliš zodpovedný typ, lebo inak sa to žiaľ v poslednú dobu ani nedá.. 🙄 😅

evittam
19. nov 2016

@tosaneda Ale veď tu vôbec nejde o to čo riešiš hlavou a čo srdcom, a že len zodpovedné typy sa takto boja - proste netreba sa zbytočne stresovať tým čo nijak neovplyvníš a normálne sa správať a žiť svoj život a nie sa celý život stresovať čo "by bolo, ak by bolo a čo bude alebo nebude....". 😉 Dúfam, že vieš ako to myslím..... 😉 Ja som sa tiež obávala či budú moje deti v poriadku a tiež ja - ale určite nie vtedy keď som ešte nebola ani tehotná.... 😉 Zodpovednosť nie je o tom či a čo máš robiť a nie si ešte tehotná ale o tom kam privedieš svoje dieťa - či si zabezpečená, máš kde bývať, z čoho žiť počas MD a podobne a nie o tom, či môžeš jesť, piť, dýchať a neviem čo.....

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre