Plasty, konzervy a ich vplyv na plodnosť

guiri
18. júl 2008

Babenky, neda mi to , aby som sa nezmienila o clanku v magazine TIME, ktory povazujem za dost doverihodny a ktry casto prinasa clanky z oblasti vedy a podobne.
Pise sa v nom o tom, ako sme kazdy den obklopeni plastami, teda pocinajuc zubnou kefkou, mineralkami v plast.flasiach, samponmi, teglikami na krem a konciac detskymi hrackami, no a upozornuju ze urcity druh plastu tzv. BISPHENOL-A oznaceny na vyrobkoch ( zospodu zvacsa) cislom 3 a 7 je dokazatelne skodlivy na ludsky reproduckny system a taktiez kvalitu spermii u muzov uz v miernych davkach. Ja som si uvedomila, ze ked som mimo domu, neustale popijam mineralku z plast. flase, no a idem si tusim kupit radsej termosku, ta je aspn ekologickejsia.
Tak len tolko z vedeckeho okienka...

bubba
18. júl 2008

tomu sa nevyhneme aj keby co bolo....inac koli tomu prelievam mlieko zo sackov do sklenenych flias 😅 😅 ale to je asi prilis malo ked si predstavim ze v plastoch su jogurty a vlastne skoro vsetko....br...okrem toho moj svokor je chemik a ten tvrdi ze z plastov sa do potravin uvolnuje daka latka neviem ako sa to teraz vola ale vraj je to karcinogenne samozrejme ze sa to uvolnuje lne v minimalnych skoro az nebadatelnych mnozstvach,ale aj to sa priratava......a potom sa cudujeme 😅 😅 😅 a vraj mikrovlnky a mobily su skodlive 😝

pd900bo
18. júl 2008

neostava nam nic ine len minimalizovat plasty okolo seba..
ja nepouzivam igelitky ale latkove tasky kt. si sama sijem - v pekarni uz odo mna pytali ze aj oni xcu
jogurt si vyrabam sama doma, sice musim kupit k tomu liter mlieka a jeden jogurt ale mam z toho liter jogurtu cize zachranim asi 10 kelimkov
po vodu xodime na horsky pramen .. sice ju naberame do plastov 😝 /hanbim sa/ ale zas na druhej strane keby som kazdy tyzden kupovala 20 a viac flias mineralok tak tyx flias produkujem viac.. takto pouzivam aj rok tie iste flase.. a je toho este urcite viac nech kazdy porozmysla sam.. 🙂

pd900bo
18. júl 2008

aha a zabudla som na plastove hracky pre deti.. no aj my sme ich zopar mali ale pri druhom dietati by som to urcite riesila radikalnym NIE.. ked niekedy vidim co maju tie deticky nahadzane v kocikoch .. uf reklama na plasty

guiri
autor
18. júl 2008

No s tymi latkovymi taskami to je dobry napad. Plastikove flase, to je trocha problem, lebo tu v Barcelone sa voda z kohutika neda pit. Je taka hnusna, akoby slana ci co, takze kupujeme velke plastove kanistre s vodou.
Tu termosku si ale vazne asi kupim ,taku malu do kabelky, aspon mi zostane chladena teraz v teplach 😎
No a jogurtovac sme venovali nedavno svokre a velmi si ho pochvaluje,takze mozno sa dam aj ja nahovorit...

pd900bo
18. júl 2008

ja nemam jogurtovac staci obycajny hrniec.. liter mlieka zohrejes na 50 stupnov vykydnes tam jogurt a das na teple miesto do druheho dna.. tot vsjo
v lete ho davam na okno kde svieti slniecko a v zime na radiator
kelimky samozrejme nevyhadzujem a robim si v nich priesady 😀

kangaroo
20. júl 2008

k tej vode: dobrý je aj filter na vodu, netreba sa tahať s plastovými flašami 😉
tiež by som tie plastové hračky doma najradšej zrušila, ale skúste synovi vysvetliť, že drevené autíčko je lepšie ako plastové a k tomu na ovládanie...

zuzkaprofant
20. júl 2008

V dnesnej dobe asi vsetko skodi nie len plast 😀 😀 keby sa malo na to pozerat tak skodi uz aj vzduch podla mna lebo ani ten nie je najcistejsi 😉