Plesne v pračke. Ako sa ich zbavím?

susanh
1. aug 2009

Mám 6 rokov zhora plnenú pračku a asi posledný rok sa mi v nej urobili plesne hore nad bubnom v tých gumených a plastových záhyboch. Skusala som aj Bref na plesne aj Savo ale nic nepomaha, navyse sa tam tazko dostanem. Strašne smrdi od tych plesni kupelna. Neviete poradit ako sa ich zbavim? Dakujem.

adrioska
28. jan 2010

Mne sa tiez tvori plesen na tej gume, mam zhora plnenu Electrolux. Striekam Savom, prevarila som aj s octom, nechavam ju otvorenu a teraz uz aj po kazdom prani tu gumu utriem handrou,aby tam nezostali kvapky vody. Plesen sa tvori, aj sa neda cela zmyt, ale uz naozaj neviem, co s tym...chcem sa len opytat, ci to nie je skodlive...predsa tam periem aj maleho veci, urcite sa pocas prania dostane z tej plesne aj do siat...

adrioska
28. jan 2010

Este som chcela dodat, ze ked vyvarate na 90 stupnoch a mate na pracke aj moznost prat na 60, tak kludne davajte to, setrite energiu a zaroven aj vyvarite. Radia to aj elektrarne na svojej stranke v sekcii, kde davaju rady ako usetrit na elektrine. Ja vsetko vyvaram na 60-ke a pradlo je takisto biele ako na 90-ke...to len tak na okraj 😉

popelka
28. jan 2010

ahojky,mna sa nerobia plesne v pracke,zatial ma 1rocnu pracku tak asi za to ,,,,kvapky mi tiez ostanu,ale ja to necham prirodzene vyschnut,nic s tyn nerobim,,,papik

grettka
28. jan 2010

no, my sme sa doma v lete rozlucili s 27 rocnou tatramatkou, vydrzala dost, a najma moja mama je velmi hakliva na domace spotrebice, po kazdom prani ju nechala vetrat a vytrela nadrzku na prasok. Teraz mame pol rocnu whirpoolku, a suplicek na prasok po kazdom prani vyplachnem (tam, kde sa dava avivaz zostava po nej "sliz", tak to vyplachnem a necham vyschnut. Tesniacu gumu okolo dvierok vytriem handrickou a dvierka necham dokoran. Pracku, co mame v podnajme obcas citit akoby plesnou, ale pokial periem na 60, tak nie, to len pri nizkej teplote. Uz som ju niekolkokrat cistila, ludia co tam byvali predtym sa k nej spravali macossky (neznasam, ked sa vyprana bielizen necha niekolko hodin v pracke "kvasit".... Ked som ju cistila na 90 s octom, krasne sa uvolnila ciernota na suplicku a zliezla dole, teraz to nechavam vzdy vyschnut otvorene...

rainee
2. feb 2010

my mame Ardo , plesne za zacali tvorit v tesniacej gume aj nasypke kde sa neda normalne dostat. vzdy som pracku celu vyutierala od vlhkosti, nechavam dvierka otvorene a raz za cas preprerem naprazdno pri 90ke s octom alebo Pracikom. ale prd to pomaha 😠

pinocio
7. feb 2010

avivaž je pľuha ja ju už nedávam, ináč tie ktoré máte práčku kde sa dá odňať násypka alebo šuplíčky dajte to do umývačky riadu - robí to tak moja známa

vieraj
7. feb 2010

no vcera som vyliala liter octu, zapla na 90°C a tesila sa ako o 2 hod. bude krasna a vonava. a nic. cierne tesnenie jak cert a sliz na nadobke je tiez . asi to vydrhnem handrickou 😢

bmmz
9. feb 2010

aj ja som ju nasla kotuha jedna .. dole v tesneni.. kurnik pracka za 30tis. elektrolux

mimkao
9. feb 2010

A keď dávate ocot miesto aviváže, tak koľko? toľko, koľko aj aviváže? Alebo viac, alebo menej?

alinkak
27. júl 2012

Tiež mám problém s práčkou, no hlavne s plesňou. 2 ročná práčka, whirlpool, z hora plnená. Práčku mám stále otvorenú, už som začala používať aj ocot na biele prádlo, že vybieli aj proti vodnému kameňu. Kôš na prádlo som už dala na balkón a ten zápach stále bol v kúpelni. Až sme prišli na to, že to práčka smrdí, že je tam pleseň. Pritom stále čistím tú nádobku na prášok,aviváž.Aj práčku. Ale tá pleseň sa z tých gumičiek nedá dostať. Takže po prečítaní vašich rád som zapla na 95 stupňov, dala liter octu. Uvidíme, čo z toho bude.

alaa
18. okt 2012

Mala som 23 rokov tataramatku - žiadny problém nebol. Moja mama mala 20 rokov wirpoolku zhora plnenú - bez problémov. Moja elektroluxka je od začiatku problém. Perie oveľa horšie, ako tie staré a pleseň sa tvorí tiež v tom gumovom tesnení, ako ste spomínali. ˇKeď som to zbadala prvý krát, skoro som odpadla, bolo tam toho nahrubo - predtým ma vôbec nenapadlo, že v tesnení môže byť plieseň. Čistila som to všeličím - zostali fľaky. Tvorí sa mi to tam permanentne. Práčku necháva, odzačiatku otvorenú. Spotrebiče by mali byť v dnešnej dobe bezúdržbové. Inak značku elektrolux nekupujte, je to iba ofuk na spotrebiteľov. Nestojí za veľa ani práčka, ani chladnička (pri spúšťaní mraziaka Vám všetko vyteká na podlahu, pokiaľ si na dno mraziaka nedáte nejaké handry al. uterák, no a nanič je aj vysavač - ten s tým dlhým dosahom - to je akurát dobré na obesenie - hadica sa netočí tam, kde sa má, a tak nerobíte iné, iba to naprávate... No a čo sa týka plesne - je to náramne "zdravé". Nezničíte to ničím. Veď po Hirošime prežili iba tie. Kde sa hrabe ocot, savo, dettol alebo 90 stupňová voda.
Nuž ale: človeče pomôž si ako vieš - hlavne, že si si kúpil elektrolux. Veľa trpezlivosti prajem.

tanulienka85
25. okt 2012

no ja som sa tiež čudovala, prečo mám zásobník na prášok a aviváž v pračke celý čierny a rozožratý..myslela som si, že to je od toho, že je ten prášok asi agresívny...tak som dala na vaše rady a vystriekala som to savom proti plesniam a zapla som pračku na 95 stupňov....uvidíme, čo to spraví... 😉

katik
7. nov 2012

Ja odkedy nepouzivam avivaz, pliesne zmizli..skusala som ju zaradit opat ale po 2tt prania uz tam ta hnusoba bola..takze my fungujeme zatial bezavivaze ..pouzival gelvoe kapsule Persil, Ariel alebo tekuty ariel. Avivaze su hnus, ale niekto bez nich zit nevie..ano pradlo je makksie vonavejsie, ale zbtocne drazdi pokozku ☹

janafo
11. jún 2013

babeny,super rady,urcite vyskusam ten ocot,alebo aj to Savo,lebo mne sa to robi tiez,Whirpool,9rokov,som z toho zufala,lebo ani to pradlo tak nevonia a asi aj tu avivaz prestanem pouzivat...uz som zufala z toho,dnes som sa s tym umelym bazmekom na prach a avivaz trapila asi hodinu,nedostanem saaj tak do tych najhorsich casti a furt je to tam.pracka je zvrchu plnena a je stale otvorena,teda okrem toho,ked periem. 😉

mysicka123
11. jún 2013

@janafo ahojky,idem skusat aj ja,lebo z tej plesne ma raz porazi... Daj vediet ci si bola uspesna

janafo
12. jún 2013

@mysicka123 ahoj,no nepotesim ta,nebola,teda aspon si myslim,lebo predtym som sa s tymi priepravkami na dverach trapila asi hodinu,aj savom na plesne som to vystriekala,tak neviem,trochu to asi vycistilo.riadne som ju potom poutierala,ani nesmrdi po octe-coho som sa dost bala. skontrolujem si to asi o mesiac, a uvidim...ide ma uz slak trafit.rozmyslam,ze prestanem pouzivat tu avivaz.alebo ju budem davat na pradlo rovno.daj vediet,ako sa ti darilo...

zeytin
15. okt 2013

@janafo vyskusala si dat do pracky 1kg kryštálovej sódy (natrium carbonat -pracia sóda)? s octom to velmi pomaha... 🙂 soda rozpusti zvysky prac. prostriedkov a avivaze a ocot zasa plesne 🙂

ichbinich
15. okt 2013

@zeytin:
Dobry napad, ale nie spolu naraz. To sa pekne zneutralizuje a bude po ucinku 😀
Takze, sodu nasypat ako prasok, ocot naliat ako avivaz. Alebo dva krat pustit pranie: raz so sodou, raz s octom 😉
Ja mojej pracke "doprajem" cistiaci prostriedok na pracky asi dva krat za rok. Hlavne o tom octe sa vedu boje, ci to je dobre na tie gumy alebo nie. Ale kedze mne ocot priserne smrdi, vobec ho nepouzivam...

euronask
23. sep 2015

Skúšala som všetko možné aj nemožné, ale pomohol mi jeden môj známy, ktorý má o tom aj blog

http://vycistimvsetko.blogspot.sk/2015/09/usadi...

peterkyjovsky
26. sep 2016

Ak má Vaša práčka čierne usadeniny na gumovom tesnení tu je riešenie. Čistič pračiek odporúčaný značkou Whirlpool, Hotpoint, Indezit. 12 mesačných dávok za cenu 30 Euro čo je 2,50 Euro na mesiac. Stačí do prázdnej práčky nasypať namiesto prášku na hlavné pranie a nastaviť teplotu nad 60 stupňov a zapnúť. už po prvom očistení zmiznú neprijemne mazľavé usadeniny ktoré podnecujú koróziu ložísk bubna a hriadeľového kríža. Čierna pleseň na gumovom tesnení a za násipkou začne blednúť a po ďalších čistiacich cyklov úplne zmiznú. Obednajte si u nás na emailovej adrese a pošleme Vám to na dobierku alebo môžete platit cez PayPal. Cena je vrátane poplatkov za poštovné.

majica11
2. apr 2018

Ahojte. Mam pracku 3.5roka whirpool a plesen . Neviem sa zbavit. Zhora plnenu . Je to jedno aka pracka.

pusinka263
10. máj 2022

@indy ocot miesto avivaze som este nepocula. Ako potom vonia pradlo? Citit praci prasok? Dakujem za radu.