Plesne v pračke. Ako sa ich zbavím?

susanh
1. aug 2009

Mám 6 rokov zhora plnenú pračku a asi posledný rok sa mi v nej urobili plesne hore nad bubnom v tých gumených a plastových záhyboch. Skusala som aj Bref na plesne aj Savo ale nic nepomaha, navyse sa tam tazko dostanem. Strašne smrdi od tych plesni kupelna. Neviete poradit ako sa ich zbavim? Dakujem.

bihan
1. aug 2009

Neskúšala si pustiť práčku na 90? Myslím, že také čistenie raz za rok naprázdno odporúčajú aj výrobcovia. Skús pozrieť návod.

cmulinko
1. aug 2009

Ja pouzivam zeleny Dettol na plesne,ale neviem ci sa da kupit na Slovensku.

dididi30
1. aug 2009

cmulinko, ten dettol davas rovno do bubna, ci na tu pliesen, ci ako?

lubii
1. aug 2009

Ja som mala dlhé roky Vhirlpoolku a žiadnu pleseň som nemala.Potom sme kúpili Elektrolux a do pol roka už som mala pleseň na tej tecniacej gume nad bubnom.
Prestala som používať aviváž, namiesto nej dávam ocot a občas tak ako hovorila Bihan pustím práčku na 90 naprázdno s octom. Už tam pleseň nie je, ale ostali také svetlé fľaky na gume.

indy
1. aug 2009

my mame pracku brandt a v navode je, ze sa ma na 90 stupnov pustat na prazdno raz za mesiac Ked ju davam takto prat tak do bubna nalejem aj ocot A tiez ocot pouzivam aj miesto avivaze

lamada181
1. aug 2009

baby ja som mala tiez tento problem a skusila som breff fialovy ten na vanu a hajzel nastriekala a zavrela a nechala 10-15 minut potom som to pretrela a vsetko prec potom pustiôa pracku na 90 s octom a v pohode ale asi tak za 3 mesiace to treba zopakovat je to hrozne co sa robi na tich prackach ja som ju aj reklamovala a povedali ze to neni vada cyrobi ale nevedia s coho to moze byt

mikalove
1. aug 2009

aj mne sa robí,mam zanussi z predu plnenú,púšťam naprazno s octom vyvariť 😒

smejko1
1. aug 2009

ahojte, to tam do bubna normalne nalejete klasicky ocot? alebo sa to dava do tej nadobky na praci prasok? a este otazka , ocot amiesto avivaze? a nesmrdi to - preco sa to vlastne da namiesto avivaze? 😕

mikalove
1. aug 2009

ja ocot davam aj do nadoby na prašok aj do bubna,klasický ocot....celý liter ponalievam kde sa dá a pustím na 95C,namiesto aviváže prečo dávate??

indy
1. aug 2009

ocot zmakci podobne ako avivaz a hlavne este odstrani pripadne zbytky prasku z pradla A vobec pradlo nepachne po octe 😉

brisilda
1. aug 2009

kocky a odporucam aby ste po prani siat nechavali pracku otvorenu 😉 ja to tak robim od nova a chvalabohu ziadna plesen sa mi este robit nezacala

susanh
autor
1. aug 2009

Nechavam ju vzdy otvorenu. Tak skusim ten liter octu na 90-ke a uvidime. Neda sa mi to dobre odtial utierat z tych zahybov. Mame tiez Zanussi.

jona74
1. aug 2009

tiez sa priklanam k uz pisanym radam tiez nechavam pracku otvorenu a pouzivam na cistenie vodu s octom fakt je to stary osveceny recept a funguje....mam overene 😉

valka
1. aug 2009

no ja vam neviem, ale ja nechavam pracku otvorenu, ocot miesto avivaze a plesen je tam...asi malo periem na 90.. 😀 ale zajtra pustim...

bambusko
1. aug 2009

valka a aku mas pracku? nasa skoro 14r. whirlpoolka je ok, nechavam ju otvorenu, avivaz ani ocot nepouzivam, na 90 pustim len obcas. zase ale periem denne, aj viackrat, zeby to bolo tym? asi plesne nemaju kedy vyrast 😕 tak zacni prat castejsie 😀

z.u.z.k.a.
1. aug 2009

ja pozivam savo na plesne, potom vyvarim na 90 stupnov a je ako nova.

opravar mi odporucil na cistenie pouzivat radsej kyselinu citronovu,vraj je setrnejsia.

nenici vam ocot pradlo??predsa je to kyselina 😕

jona74
1. aug 2009

oco dam ale pracku pustim samotnu na najkratsi program bez pradla cize pracka perie na prazdno....a mam ju 13 rokov wirpoolka zhora plnena 🙂

nanyka
1. aug 2009

ocot je 8% roztok kyseliny octovej, bielizen neposkodi, praveze zbavi vodu poslednych zvyskov prasku, posobi proti vodnemu kamenu, pradlo je makkucke 😉
a bielizen vobec po nom nesmrdi..ja ho pouzivam uz roky namiesto avivaze - maximalna spokojnost 🙂

valka
1. aug 2009

bambu, tak tym pranim to nebude..periem kazdy den, alebo kazdy druhy...a mame zanussi...ked to tu tak citam, tak sa to robi na nich a elektroluxoch, co je ten isty vyrobca...

bambusko
1. aug 2009

dik, aspon viem, co si nekupim, ked nasa starinka dosluzi 😔

z.u.z.k.a.
1. aug 2009

ja viem ze ocot je 8% roztok kyseliny octovej, ale zda sa mi agresivny na kazdodene pouzivanie,ja ho pridavam do prania,iba ked mi pustaju tmave veci. ale skusim,dakujem 😉

vanja
1. aug 2009

tak ten ocot namiesto aviváže vyskúšam aj ja 🙂

titkovamiriam
1. aug 2009

ja pracku s octom vyvaram tak raz za dva mesiace,plesen som teda este nemala-po kazdom prani ostava otvorena do dalseiho prania.
ocot je dobry na vela veci-rychlovarna konvica,zehlicka...

martina46
2. aug 2009

My máme tiež virpúlku z boku plnenú a pleseň akurát v tej nádobke na prach mám, ale ja ju zabúdam vetrať, to ale nie je problém. No prečistiť musím, ešte som to nerobila. Máme ju už 6 rokov, má svoje muchy, hviždí a rachotí, ale pleseň nie. No dobre vedieť, ďalšia práčka bude tiež virpúl 🙂

lea79
2. aug 2009

máme whirpoolku asi osem rokov a tie pliesne sa tam tvoria ani ocot nejak nepomáha...ale neskušala som prať na 90tke, tak dík za tip 😉

duja
2. aug 2009

ahojky baby tak ja mam stale prcku Whirlpool a zatial som sa s pliesnami nestretla 🙂)..aj moja mamca mava iba Whirlpool..Tak nepresedlam ani ja..a co vrelo odporucam je i susicka..Tiez whirlpool 🙂)

brisilda
2. aug 2009

tak tak ja mam taktiez Whirpool 😉 inak vela zalezi aj od toho ci mate alebo nemate vysoku vlhkost vzduchu ja byvam v bytovke cize vzduch je suchy horsie su na tom tie co byvaju v starsich rodinnych domov vtedy skuste do kupelne dat pohlcovac vlhkosti niekedy nestaci sa plesne len zbavyt ale odstranit aj pricinu vzniku plesne pretoze plesen ma rada vlhkost ☹ a odporucam po vycisteni pracky vytriet do sucha tam kde mate plesne

hasleerka
28. jan 2010

no ja raz za čas práčku preperiem s octom na 90 ale proti plesni to nepomôže ... musím ju občas vystriekať savom ... ale mne zatial našťastie kúpelna nesmrdí

petrahy
28. jan 2010

tak ja pracku necistim 🤐 iba tu nadobku kde sa dava prasok obcas lebo tiez nie vzdy po prani otvorim v pracke som plesen este nemala mam Gorenje uz vyse 8 rokov

jalao
28. jan 2010

No aka nahoda, presne vcera vecer som si aj ja vsimla, ze mam suflicek na prasok a avivaz so zacinajucou plesnou...musim to vystriekat Savom proti plesniam, to dobre pomaha, robim to cca raz za 2 mesiace a po prani ho vzdy nechavam povytiahnuty, aj dvierka pootvorene... ☹ Faktom je, ze nasa pracka ma 15 rokov a ked sa s nou budem musiet raz rozlucit, dam ju do muzea zasluzilych praciek 😉 😉 😉