Plodná /neplodná. Ako zistiť?

zdenkabrt
8. jan 2008

ahojte žienky.neviem či sa tu taka tema už nachadza tak ju začinam.s jednou kamoškou sme sa bavili o tom ako sa da zistit(akym vysetrenim) uplne na 100% ci je žena plodna alebo neplodna. ona sa o to viac zaujima,pretože babo neplanuje aspon niekolko rokov. jej teta je neplodna a aj ona chce vediet ci vobec bude moct mat deti.
Nemate stym niektora skusenosť?sú na to nejake specialne vysetrenia???? 😒 🙂 🙂
diky

emjee
9. jan 2008

no ako zacat:
za neplodny sa povazuje par, ktoremu sa za rok nechraneneho styku nepodarilo splodit dieta - takyto par potom navstivi lekarov a neplodnost sa riesi (aj ked neplodnost je blbe slovo, je to skor znizena plodnost) - prizera sa na vek, urobia sa gynekologicke vysetrenia zeny (priechodnost vajickovodov, sleduje sa, ci zena ma vobec ovulaciu, ci nie je len "imunna voci manzelovym spermiam" a pod.) a vysetrenia muza (spermiogram)
zatazovat sa teraz, ked este nechcem deti tym, ci nahodou nie som neplodna je blbost - treba si davat pozor na zdravie (nechodit s holymi krizami, navstevovat pravidelne gynekologa) ale viac zatial netreba (podla hesla "100x opakovana loz sa stane pravdou" si netreba taketo veci vobec pripustat, lebo za neviemkolkymi percentami "neplodnosti" je psychika zeny)

halienka
9. jan 2008

Ahoj Zdenka, no to je dost komplikovaná otázka, je tam totiž veľa faktorov, ktoré to môžu ovplyvňovať. Ja sa pokúšam 10 rokov o bábatko a prešla som si takýmito vyšetreniami: folikulometria-pár mesiacov za sebou sledovanie na vaginálnom ultrazvuku či sa počas cyklu vytvárajú folikuly (v ktorých rastú vajíčka), koľko a na ktorom vaječníku a potom či folikuly pri ovulácii praskajú, aby sa mohli vajíčka uvolniť. Ak je toto v poriadku, robí sa HSG - rengen maternice a vajíčkovodov, pri čom sa zisťujú deformity maternice, alebo nesprávne otočenie maternice, no hlavne priechodnosť vajíčkovodov. Ďalej sa robí hormonálny profil - čo je vlastne bežné odobratie krvi z ktorej je vidno hladiny rôznych hormónov, ktoré môžu ovplyvňovať plodnosť. Myslím, že napr. taký prolaktín keď je moc vysoký, tak môže brániť plodnosti. Ďalej Laparoskopia - operácia pod narkózou za pomoci laparoskopu - urobia dve dierky v bruchu cez ktoré strčia kamerku + ešte dáky nástroj. Ňou sa dá zistiť napr. endometrióza, ktorá môže byť príčinou neplodnosti, dajú sa ňou odoperovať prípadne malé cysty alebo myómy, oškrábať vaječníky, ak je tam porucha PCO (tvrdý obal vaječníkov, ktorý neprepúšťa vajíčka),možno odstrániť nejaké zrasty... No a ešte vaginálne vyšetrenie, ktoré si už nepamätám ako sa volá, ale je to vyšetrenie asi 6 hodín po sexuálnom styku, pri ktorom sa zisťuje či hlien nachádzajúci sa v krčku a pošve nezabíja spermie. Ja som neni doktor 😀 , tak to je len tak laicky, čo si pamätám, čím som všetkým prešla. To som isto ani nevymenovala všetky, ešte sú zdá sa mi aj nejaké imunologické a genetické vyšetrenia, ale tými som ja neprešla. Tých príčin neplodnosti je veľa a aj keď jedno môže byť v poriadku, druhé nemusí. No dobrý gynekológ by to mal odhaliť a nasadiť liečbu. Zatiaľ si môže len tak preventívne tvoja kamarátka sledovať bazálnu teplotu, ktorá jej môže napovedať, či ovuluje alebo nie - čo však nemusí zaručiť, že aj otehotnie. Na snažilkách je taká téma, sama som sa tam nedávno pýtala na to ako sa táto bazálna teplota meria. Tam ti dievčatá poradia. Myslím, že tá téma sa volá meranie BT (bazálnej teploty). Neviem či som ti pomohla, ale snažila som sa aspoň čosi, čo si trošku pamätám ti tu popísať 😝 😵 Dúfam, že to tvojej kamarátke aspoň trošku pomôže 😉

halienka
9. jan 2008

Samozrejme, Emjee má velkú pravdu (som tu ešte nevidela tvoj príspevok, keď mne to písanie vždy trvá tak dlho 😀 ) psychika je dôležitejšia než všetko, strach zablokuje aj to čo funguje. Takže všetko treba brať s pohodičkou v duši 😵

vroni
9. jan 2008

Ja mam osobnu skusenost. Chcela som skoro deti a nedarilo sa. Absolvovala som si vsetky mozne aj nemozne vysetrenia a nepodarilo sa nic. Vymenila som chlapa a stat a cely cirkus absolvovala znovu. Takze mam lekarsky potvrdene z dvoch statov, ako je lekarska veda bezmocna a ja som neplodna (ani umele oplodnenie nefungovalo) Po dalsom prestahovani som chybajucu menstruaciu jednoducho pripisovala stresu (i tak si mrcha chodila, ako ju napadlo), az tahajuca sa "crevna chripka" ma vyhnala k lekarovi. No, crevna chripka bude mat za chvilu dva roky a tie lekarske spravy su dnes zaramovane nad jej postielkou. Takze by som sa na lekarov viac nespoliehala. A dedicna neplodnost sa mi javi ako dost velky nezmysel.... (inak, ja som neotehotnela celych 17 rokov, takze ta "neplodnost" je evidentne zvratna)

halienka
9. jan 2008

Vroni, to je dobré, že "črevná chrípka" 😀 má už dva roky 😀 😀 Presne tak, nikdy to netreba brať smrteľne vážne. Mne tiež zistili PCO a Endometriózu, mužovi tak biedny spermiogram, že otehotnenie prirodzenou cestou pokladali za vylúčené. Umelé tiež nefungovalo. A bum bác, zrazu som bola tehotná prirodzene. Tehotenstvo síce nedopadlo dobre, ale mne to dalo obrovskú nádej, že to neni až také zlé ako to vyzeralo a môžem otehotnieť aj prirodzene. 😉 😵

zdenkabrt
autor
9. jan 2008

ahojte baby. tak vam pekne dakujem. ja som si aj myslela ze to tak bude. vsetky mozne vysetrenia atd. len sme mali taku debatu a ona povedala ze sa berie nejaka vzorka z vajecnika a hotovo a ze to neviem kolko stoji.bolo mi to cudne. Halienka tak ako vravis ked je jedno dobre to druhe nemusi. ja patrim uz rok ku snazilkam a nic a aj viem co je BT. zatial skusame dalej
Ale dakujem za dobre info. 🙂 🙂
A ta psychika je naozaj sväta pravda. 😉

Vroni, to je super ze to tak paradne dopadlo 🙂 🙂 🙂

lukanka
1. apr 2008

😀 ahojte baby,ja som otehotnela po 10rokoch.mam 3myomy,nepriechodny vajcovod,druhy ciastocne,kazdy mesia iny vytok´_vsetky druhy.som stara kefa,ale mam rocnu dceru.takze otehotniete vsetky,pa

maja22
1. apr 2008

lukanka, si dobrá 😀 😀 😀 😀 😀

rusovcanka
2. apr 2008

Ahojte,ja a môj brat sme tiež nemali byť na svete-podľa lekárov 😉 Našim sa dlho nedarilo(5 rokov),mama absolvovala milión všemožných vyšetrení a výsledok bol:neplodná!Tak si povedali,že to pustia z hlavy-pekný život sa dá prežiť aj bez detí...No a o 6 mesiacov mama zistila,že jej v brušku rastiem ja 😀 Podľa mňa je to o psychike-čím viac sa človek snaží,tým menšia pravdepodobnosť,že sa mu to podarí 😅
Takže naša "neplodná" mama má nás dvoch a už tri roky je aj babkou 🙂

lukanka
2. apr 2008

to som este ja lukanka,ked som uzivala kadejake hormony tak som neotehotnela.ked som na vsetko kaslala,tak som ostala v tom.dcera je z piateho tehotenstva-cele odlezane.krvacala som do 16tyzdna,potom mi tvrdlo brucho az do konca.rodila som sekciou v40 tyzdni.dcera pootlacana od mymov,malicka,mrnava,ale nasa.tiez som strtavala blbcov,co sa pytali"a vy co nic?A to mam este mladsieho partnera,zase sa cudovali:co sa na staru kefu nevybodne? Ale nebojte-ja vam drzim prstekypotom si este pokecame o tom,ake mudre rady som dostavala od tych co otehotneli na prvy sup-na to sa tesim najviac.pa
😀

ivca82
3. apr 2008

zdenka, aj ja si myslím, že je to častokrát o psychike. Ja som brala hormóny vyše dvoch rokov a nič nezaberalo. Potom ochorel môj starý otec, doslova ležal na smrteľnej posteli. Všetko išlo bokom a celý svet sa nám točil okolo neho ani som si nenašla čas ísť si dať predpísať dalšie hormóny. Necelý mesiac po pohrebe som volala dr. že potrebujem dalšie balenie hormónov, idú vianočné sviatky, nech mám pokoj. To že som nemala menzes od septembra som brala ako normálnu vec, veď u mňa nič nové..Len tak mi povedal, že aby som na druhý deň prišla, že urobí aj nové odbery, a nech si pre istotu urobím test. A na druhý deň som odchádzala s ordinácie s najkrajším vianočným darčekom, "fotkou" našej Barborky 😵 Držíme palce kamarátke 😉

balkis
4. apr 2008

Caute kocky,

konecne som si nasla vhodnu temu na pokec. Ako som si citala prispevok od Halienky napadlo mi, ze po vsetkych tych vlastnych skusenostiach by aj doktorky z nas mohli byt.Ved cim vsetkym sme si uz museli prejst aj ked vysledok aky by si vacsina normalnych zien priala sa nedostavil. My sa z muzom snazime o babo 8 rokov. Posledne 4 roky sme tomu venovali veskeru snahu. Aj ja sa uz pomalicky radim ku starym korculiam /aj ked ma nielen kamarati ale aj doktori utesuju, ze to nie je az take hrozne/ nechcem byt matkou a zaroven pomaly aj babickou vlastnemu dietatu.
Podla mna je uplne najhorsie ked ti lekari povedia, ze obaja sme zdravi, ale dieta neprichadza ani po umelych oplodneniach. Urcite je ovela lepsie aj ked dost krute vediet, ze dieta mat nemozes - potom suhlasim s rusovcankou, ze v tom do istej miery zohrava psychika, ale mozes sa s tym zmierit, usposobit si k tomu zivot a zit stastne len pre svojho partnera, rodinu a priatelov. 😀 🙂
A uprimne, uz som z toho celeho behania po lekaroch, brania roznych hormonoch, sklamaniach dost unavena. ☹

lukanka
4. apr 2008

ahoj balkis,viem o com hovoris.to aka som bola unavena z lekarov ja,to sa neda ani opisat.cakanie v cakarni aj4 hodiny,ist s manzelom na spermiogram=viac ako katastrofa.pipik sa nepostavil,wc u sexuologa meter krat meter,dalsi polrok skryt skumavku,lebo nam robila stres,to iste aj pri inseminacii-ani som ju neabsolvovala.A umele oplodnenie by som nezvladla,pri hormonoch sa mi blyskalo pred ocami,citila som sa ako balon.A potom ta daju lezat na izbu k zene,co si sula cigarety,frajer jej donesie jablkove vinko,tehotna je asi 8krat a hned nas oboznami ze to da na adopciu.A lekar sa na teba usmieva iba vtedy,ked citi ze mu nieco kvapn do vrecka.Inac sme prenho tovr.pa do roka nech vam to vyjde ,drzkam palceky 😀

balkis
4. apr 2008

diky lukanka za podporu. Ja som naozaj zazila uz kde co. Aj to co pises, len v bledo ruzovom. Tiez som sa dva krat dostala na izbu s kockou, ktora bola po potrate (prvy krat mi bolo dost zle po priefuku vajecnikov a to som sa dozvedela, az ked ta babenka odisla a druhy krat som bola na izbe s mladou kockou, ktora si mylila interupciu s antikoncepciou a podtupila ju uz 4x). V poslednych 4 rokoch som mala stastie na doktorov a su mily aj ked im nic bokom nedavam. Napriek tomu u mna to nie je celkom mozne otehotiet prirodzenou cestou, lebo sa mi tvoria cysty a som vlastne sterilna a tak musim brat antikoncepciu. Takze zostava len to umele. Vraj do 38 to ma vyznam, potom sa sance zmensuju. 😖
Ale nema zena pravo po vsetkych strastiach na normalny, bezbolestny a hlavne pokojny zivot aj ked bez deti?

lukanka
4. apr 2008

Ja som tiez nedala nic bokom,na to sa citim chudobna.Ja som si myslela ze nebudeme mat deti,tak sme sa s tym akoze zmierili.Ale vzdy si dovolim tvrdit ze ani mne to tak nevadilo ze som bez potomka,ale ked ludia su taki blbi,ze mi to dali najavo.Jasne ze som mavala depky-ale z hlupakov,pa pekny vikend

bombulka
4. apr 2008

ahojte, balkis, zhanam si informacie o cystach, pretoze sa podla vsetkeho tvoria aj mne, tak by ma zaujimalo, ako sa to pokusal liecit tvoj lekar, pripadne dalsie informacie, o ake cysty islo napriklad, ak teda chces, samozrejme 🙂 mna caka hormonalny profil, podla ktoreho sa uvidi, co dalej a ci vobec mam ovulaciu, ako vyzera prolaktin a dalsie hormony atd. prepac, ze sa tak hlupo pytam, ale ako si to myslela, tu poslednu vetu, myslim.
lukanka, presne ja mam tento pocit, ked som doma, som celkom v pohode. ale najma v praci, tam sa kazdy vypytuje, co vy, este neplanujete, a ak mi nahodou napriklad nesadne obed: a nie si ty nahodou tehotna? dokonca svagor "zasrandoval", ze: ta co, treba prist pomoct? primitivizmus najhrubsieho zrna, absolutna netaktnost a necit ☹ ale snazila som sa to pustit jednym uchom dnu a druhym von. a v robote...teraz je dokonca kolegyna v kancelarii tehotna, otehotnela hned na prvy mesiac, aspon to teda tvrdi, ale to je jedno, no, tak to su reci. druha kolegyna sa jej vypytuje na vsetky podrobnosti, pretoze sa sice este ani nezacali snazit, ale uz ma vybrate snad vsetko a tak okolo 100 kil, ale nema problem...pripadam si niekedy ako keby som ani nebola clovek, ale len nejaka samica, ktora musi otehotniet, lebo sa vydala a vsetci netocia o nicom inom, susedia, rodina, kolegovia, znami...niekedy mi z toho pride fakt dost zle ☹ nechapem, ako mozu byt ludia taki blbi, tak debilne sa pytat, ved to nejde na povel, to nie je ziadne tajomstvo, to mam vykladat na pockanie hocikomu, ze to nejde a preco? je to fakt niekedy na houby, clovek si pripada, teda aspon ja niekedy az neschopne, ze som nemehlo, kazda otehotnie, kedy si zmysli a ja...aj ked viem, ze je to blbost. poznam jednu babu, ktora otehotnela na osme umele oplodnenie. a zvladala to celkom v poho, je pravda, ze co sa jej honi hlavou, to vie len ona, ale poznala som ju tak od druheho pokusu a mala som dost. bolo to jedno za druhym, v kuse hormony, injekcie, vysetrenia, narkoza, potrat, cistenie a zasa vsetko dookola. do toho praca, vyska a kopec aktivit. teraz ma nadherneho chlapceka, fakt je uzasny, rozkosny, poslusny, ale ona nanho bohuzial dost kasle. cakali sme, ze bude na materskej aspon tri roky, financne na to nie su odkazani, nemusela by, napriek tomu isla uz po troch mesiacoch do roboty a kvoli tomu ho aj odstavila...boli sme z toho s manzelom vyvaleni, ze to snad nemysli vazne. ked sa dozvedela, ze opatrovatelka mu cita rozpravky na dobru noc, len prekrucala ocami, ze preboha...take blbosti...z toho mi bolo dost smutno. ale hlavne, ze ma vsetko znackove, na tom si mimoriadne zaklada. dba na to, aby bol najedeny, umyty a isiel spat nacas, ale inak...zvlastny pribeh, tolko sa natrapili, tak dlho nanho cakali...fakt je to divne. teraz si ho pohadzuju babky, kamaratky a opatrovatelky, dokonca chodi aj do jasli...☹ ako riesite vy blbe reci? teraz to mam dost narocne, potrebovala by som nejaky softver...

janulka7
5. apr 2008

Bombulka, precitala som si tvoj posledny prispevok. chapem ta. a nevies ako mi je luto ze mas okolo seba samych neschodpnych ludi. ☹ tehotenstvo nie je ani nahodou taka lahka vec tonie je len hop chcem a uz som. bohuzial je to ovela komplikovane. ja som chcela mat babo od 18 rokov a nic. teda nebudem ti tvrdit ze sme to skusali kazdy den tak raz za mesiac. otehotnela som ked som mala 23 a to som si akurat povedala ze to nie je dobry napad teraz sa o to pokusat lebo sme boli v dost tazkej situacii a podarilo sa . akurat v case ked som to chcela odlozit. Po piatich rokoch som zacala tuzit po dalsom.lenze ja som po narodeni dcerky ochorela na stitnu zlazu. Pracuje nadmerne a tak su momenty kedy som na tabletkach a tam nieje mozne otehotniet lebo by to mohlo dopadnut zle. ked mi konecne povedali ze som o.k. tak sme sa pustili doprace a vysledok. trvalo to a poviem ti ze zakazdym ked mi prisiel menzes som myslela ze sa zblaznim. Myslela som ze nie som ani zena ked nedokazzem otehotniet. vsetci mi hovorili ze to potrebuje klud a nemysliet na to. Nakoniec sa podarilo. a ked som bola v piatom mesiaci tak sa malickemu zastavilo srdiecko.museli mi vyvolat porod potom mi urobili vyskrab pre istotu, a ten pocit bol hrozny. zla zena, zla matka osoba ktora nie je schopna vynosit dieta. to boli moje pocity. Lenze mam manzela ktory je poklad a vzdy mi to akosy vymazal z mysle. teraz tomu bude 5 mesiacov a ja tuzim po dalsom dietatku a velmi. zatial som v stadiu vysetreni preco sa to stalo takze nemozeme to ani skusat kym nam lekary nedaju zelenu. a

moja mamina mi zohnala od jednej pani ALoe vera Berry ktore pijem uz treti mesiac tri krat denne. Jedna gynekologicka jej povedala ze ma stym dobre skusenosti u zien ktore chcu otehotniet a z nejakych dovodov sa im nedari. vyskusaj. AJ JA TO PIJEM. pocula som uz viac zien o tom hovorit ze to pomaha a vellmi to chvalia pri cistach a bolestiach pocas menzesu. a mozno sa ti to bude zdat ako blbost ale vraj pomahaju aj brusne tance, lebo je to fakt relax pre telo aj mysel a okrem toho pri pohyboch ktore sa tam pouzivaju sa aktivuju vsetkyzenske organy.dufam zesom ti aspon trosku pomohla. to stou kamaratkou je tiez na zamyslenie aj ja mam niekedy pocit ze taky ktrory si ani nezawsluzia byt rodicia ti to zvladnu na prvu supu.takze hlavu hore a ak by si nieco potrebovala napis mi IP. Ak ti budem moct vniecom pomoct rada to urobim.
a na blbe reci len povedz ze tys i chces uzit zivot s manzelom vo dvojici a vsetko ostatne pride. Kazda vec v svoj spravny cas.drzim palceky aby tie reci tak neboleli.

balkis
7. apr 2008

Ahoj Bombulka,

co sa tyka tych cyst - preco vznikaju - tak na to som od ziadneho lekara nedostala rozumnu odpovet /niektori tvrdia, ze z prechladnutia, ini, ze je to predispozicne a .../. Kazdopadne cysty sa vytvori z folikulu, ktory nepraskne /zvacsa v strede cyklu/ a rastie dalej. Moze ti sopsobovat problemy - bolesti alebo ani nemusis, vediet, ze ju mas az na kontrolnom ULZ zisti lekar, ze je tam. Moze byt vodova - ta nesposobuje ziadnu primarnu hrozbu. Horsie su krvave, lebo mozu kedykolvek prasknut a zaplavit dutinu brusnu a tym padom poskogia vnutorne organy a stalo sa, ze aj mladej 17r. kocke vsetko museli vybrat. ☹
Co sa tyka pocitov - je to naozaj hrozne, ako sa stale mentalila ludi nezmenila. Malichernost, zloba a malomeska optika ludi moze velmi boliet. Napriek tomu, ze zijeme v 21. st. stale a to je jedno, ci zijes v meste alebo na dedine stretavas sa s tym, ze ta ludia stale posudzuju a riesia. Ved aj v minulosti bolo dost dvojic, ktore nemohli mat deti. Nebolo ich sice tak vela ako dne s ale niet sa tomu co divit. Zijeme v uponahlanej dobe, plnej E - cok a roznych sajrajtov o ktorych sa ani nepise. A ani tie reci nepridavaju na psychike.
Aj ja som sa citila velmi nezensky, hrozne ponizene ani co by som nebola dobra zena ked neviem dat svojmu milujucemu muzovi babo. Ved kde aka cigana rodi ako hruska a o co som ja horsia. Najdovlezitejsia je partnerska podpora. Nie je vela muzov, ktori si vazia svoju partnerku a chcu s nou zostat aj ked nemoze mat ich dieta. Potom je tu rodina - najlepsie je porozpravat sa najskor s vlastnymi rodicmi. Ved oni su ti, ktori ta bezvyhradne miluju a nechcu a mozu /aj ked ani netusia ako velmi ta ich narazkami na to ako velmi by chceli vnuca/ ranit. Svokrovci - tam nie som velmi mudra - lebo sama som s tym mala problem. Najlepsie je asi najst si nejaku spriaznenu dusu a cez nu to nejako vhodne odkomunikovat aby zbytocne nejatrili rany. Ozajstni kamarati su ti, ktori ta maju radi a nechcu ta ranit - tam staci vhodnou vetou vysvetlit, ze tato tema je pre teba bolestiva a pokial nechces nemusis sa o tom bavit. Ostatni ti moziu byt ukradnuti. Potrebujes sa mat dost rada, vazit si sama seba, vytvorit si obrannu ulitu, ze ktoru sa mozu dostat len vybrani z vybranych.
Co sa tyka tej tvojej znamej - vidis sama robis to, co sa tebe nepaci a to, ze riesis, co ti neprislucha. Nevies, co ju viedlo k tomu aby sa opat vratila do prace. Navyse aj zena, ktora isla od maleho dietatka do prace moze byt milujucou maminou.
Naozaj je potrebne zmenit myslenie ludi, aby zbytocne neriesili veci, ktore sa ich netykaju a najlepsie je zacat od seba 😎

lukanka
7. apr 2008

no ja sa tiez chystam spat do prace a to kazdu chvilu.Normalne sa tesim.viem ze budem unavena,ale sme na dieta dvaja,muz sa tiez musi vediet postarat.urcite to bude na tzv.chlapsky styl,ale nevidim v tom problem.niektore dni vyriesime jaslami.este k blbcom"moja kolegyna,kym som o dcere ani nesnivala tak vykupila vsetky maminkovske casopisy a pravidelne ich predo mnou listovala,uvelicene si viedla monolog v mojej blizkosti aky hrozny zivot musi byt bez deti a ake su vsetky neplodne nechapave voci rodinnemu zivotu.velmi dobre viem ako boli dusa,pa a pekne snicky

kuspitka
8. dec 2008

Ahojte dievcata.zistili mi ze nemam priechodnu pravu stranu a neviem ci mam ist na IUI alebo na IVF......
pomozte mi prosim

govinda
8. dec 2008

ahojte kocky.
Presne viem, o com hovorite, ked sa trapite nad debilnymi recami alebo sucitnymi pohladmi.
My sme sa s manzelom o dietatko zacali snazit asi pred 2 a pol rokom a snazili sme sa rok. Nakolko som mavala nepravidelne cykly a predtym problemy so stitnou zlazou, dala som si urobit hormonalny profil, po ktorom mi lekar povedal, ze nic ine, ako umele oplodnenie u mna nezafunguje. A to sme sa snazili len 3 mesiace. No poviem vam, preplakala som nejednu noc, psychika uplne mizerna. Potom nastal kolotoc merani BT, sledovanie folikov, ovulacie, pichnutie injekcie na prasknutie folikov a sex v presny cas a myslela som, ze z toho totalne zcovnkem a co je horsie, manzelstvo tiez tak vyzeralo. Ved o com to je? Kde je romantika, ked: "teraz musime, teraz je ok teplota alebo teraz folik prasnkne" a potom este clovek robi stojky na hlave ....??? Psychiatria.
Potom som prisla o pracu a nasla si novu, kde som mala zmluvu na dobu urcitu, takze babo ani neprichadzalo do uvahyk, vzali sme si hypoteku, ktoru pomalicky splacame. O miminko sa nesnazime, hned ako som prisla o pracu som zacala brat HAK.
Vydata som 3 roky a mam 28 rokov a debilnych reci sa dost ponacuvam kazdy den. A preco este nemate male? Nejde vam to? - to este ako tak zvladnem, ale reci, ze mi pridu ukazat ako sa to robi a podobne blbe reci fakt nemusim a vtedy mi je z toho do placu. Mojou obranou ani nie je utok, len poviem, ze hypoteka a byt kupovany len nedavno, takze sa treba trochu finance spamatat, co je aj pravda, ale vzdy v taky moment mi napadne, ze co ak to opat bude take sialene a nepojde to? Ja som vecny optimista, ale ked si pomyslim na to, ako to nepojde, chyta ma depka.Moja najlepsia kamaratka ma zajtra termin porodu a ja budem krstna mama. Strasne sa tesim, ale vzdy ma takto napadne, ze co ak ja take nebudem mat???

kuspitka, osobne som nepresla ani jednym, ale co ti poradil lekar? Ja by som asi najprv vyskusala IUI, ale neviem. Urcite sa porad s lekarom.

pimpa
8. dec 2008

Ahojte,
no mne sa tak zda ze je to velmi zlozita otazka, plodny-neplodny par. Poznam kopu parov, co im povedali lekari, ze su neplodni a narodili sa im potom predsa len deticky prirodzenu cestou a zase aj ludi co akoze su v poriadku, zdravi a nemaju deti.
Podla mna asi najhorsie je, ked sa clovek nad tym zacne trapit, lebo len si ublizuje a psycika hra velku rolu, ako ste tu uz niektore spomenuli.
My s manzelom tuzime po dietatku, tak sa aj snazime a aj sme podnikli kroky k adopcii babetka, ale je to na kazdom z nas aku cestu si zvoli. my sa nechame prekvapit, ktore bude prve 😉
Rozhodne nechcem travit zbytocne vela casu sledovanim sa, prip. vyhadzovanim penazi na rozne sukromne centra, zivot je tak krasny 😎
A tiez sa snazime uz tri roky. Ked to ma prist, tak to pride 🙂
Drzim vsetkym palceky

pimpa
8. dec 2008

Este ma napadlo, ze nam povedali, ze na osvojenie si uplne maleho babetka 0-6 mesiacov cakate cca 12-15 mesiacov. Tak naco si lamat hlavu a stracat dalsie roky, ked tu mozem byt pre niekoho potrebna

zdenkabrt
autor
8. dec 2008

govi...skoro ako keby som to bola ja...len s tym, ze mi sa stale snazime...no snamzime ako snazime... pcham do seba same hormony a chodim stale na nejake vysetrenia...a o tom ze uz neviem co je to uzivat si sex ani nevravim...a k tomu kriza v manzelstve... dufam, ze to coskoro skonci...a budem sa tesit babatka a uzivat si manzela a sexik................. 😒 😒 😒

este na zaciatku roka som poriadne ani netusila ako riesit otazku plodna neplodna....za ten rok som to aj tak sama vyskusala na sebe a stale sa nieco najde co nie je v poriadku...zistili mi PCO, stitna zlaza na hranici...vysoky prolaktin a kortisol.

pimpa mas uplnu pravdu 🙂 len si to konecne uvedomit

govinda
8. dec 2008

zdenka, ja by som uz aj chcela HAK vysadit a v priebehu buduceho roka sa snazit o mimi. Ale jednoznacne nechcem vidiet ziaden teplomer a nic podobne aspon pol roka a potom uvidime. Je to privelmi stresujuce sa takto sledovat ... a to je najhorsie na psychiku.
Drzim vam palceky vsetkym.
Pimpa, teba si pamatam este spred roka 😉 . Teraz tu chodievam malo, lebo jednak nesnazime a jednak nestiham 😒

pimpa
8. dec 2008

Govi, ja si ta tiez pamatam z temy Snazilky. Verim, ze babo pride coskoro aj k vam 😎

emjee
9. dec 2008

govi nova praca, uver a pod. zalezitosti su najlepsim prostriedkom na otehotnenie 😉 mam vyskusane na sebe 😀

govinda
9. dec 2008

emjee, gratulujem 🙂 . Už to pre mňa ani nie je taka nova praca, fakt niekedy v priebehu buduceho roka by som chcela na to vhupnuť. Samozrejme nie sama 😀

miriamka
9. dec 2008

Ahojte,
tak ja som zistila ze nemam ovulku po tom co som si zacala merat BT,a pri PCO mi neostavalo ine nez schudnut,upravit zivotospravu....
Nakoniec som ostala tehu,ked sme sa na to vykaslali,sustredili sa na dokoncenie domu,a v praci sa zadarilo tak som mala v plane vycestovat do zahranicia...a do toho bum,ostala som tehu 😉

govinda
9. dec 2008

miriamka, ono je to presne o tom - nesustredit sa tak na to. Teoriu poznam, ono je to potom ale horsie v praxi 😀 . Ale presne ako hovoris, sustredit sa na nieco ine a potom to pride 🙂