Po akom čase vyhodiť kozmetické prípravky?

dana_l
8. feb 2009

moze mi niekto poradit aku trvanlivost maju denne/nocne kremy, pudre, ocne tiene, pletove masky a podobne?

ja som jedna z tych "castych uzivateliek" kozmetiky co ma krem (50 ml) uz asi 4 roky a este stale nie som "na dne". neviem ci by som ho uz nemala zahodit a kupit si novy. ten mi vydrzi dalsie 4 roky 😀

danulik
8. feb 2009

dana - to sa nemas velmi cim chvalit 😀 okamzite ho vyhod, kup si novy a zacni pouzivat castejsie = kazdy den 😉

bihan
8. feb 2009

Na každom kozmetickom prípravuku by mala byť značka označujúca dobu spotreby od otvorenia. Je to taký malý "téglik" a v tégliku je počet mesiacov - väčšinou je to 12M na krémy, 6M na odličovače, očné tiene, púdre, tvárenky takmer neobsahujú vodu, takže pokojne niekoľko rokov vydržia ale v zásade platí: čím viac vody, tým rýchlejšie spotrebovať.

Ja fajn si na krém nalepiť etiketku, kedy bol otvorené a máš po probléme.

dadka212
8. feb 2009

Presne ako píše Bihan, väčšinou je to tých 12 mesiacov 🙂 ja vyhadzujem kozmetiku pred vianocami 😀 to vždy niečo dostanem, alebo si aj ja sama kúpim pod stromček 🙂 síce je mi to vždy lúto, lebo tiež sa malujem velmi sporadicky, takže vyhadzujem poloplné nádobky...

dana_l
autor
9. feb 2009

uz ich aj vyhadzujem. a ten napad s etiketou je velmi dobry. pouzijem ho. srdecna vdaka

titkovamiriam
9. feb 2009

ako dadka 😀 maloktore malovatka si nehavam viac ako rok ked ich ,,nacnem,,a kremy zas do roka miniem aj kondicioner na vlasy. 🙂

martina46
9. feb 2009

Len jedno mi vŕta v hlave. Ak majú v predajni krém s tým debilným nápisom že spotrebovať do 12 mesiacov po otvorení už 10 rokov, znamená to, že môžem ešte používať tých 12 mesiacov po otvorení? 😠
Keď toto začalo fungovať, šlo ma rozhodiť! Kto mi zaručí, že ten tovar nie je v obchode už preležaný??

titkovamiriam
9. feb 2009

mal by tam byt datum vyroby 🙂

ella1
9. feb 2009

pokial krem nie je otvorený nemá sa v nom čo pokaziť.....nedostane sa doň vzduch ani baktérie z ruk a zo vzduchu, takže zatvorený krém je v poriadku...tých 12 mesiacov sa počíta od otvorenia krému....

titkovamiriam
9. feb 2009

ale urcite nevydrzi vecne 🙂 ,a pokial viem napr avon aj nivea maju datum vyroby a potom spotrebovat dobu po otvoreni,no urcite by som nekupila krem ktory by bol 10r. na polici v obchode 😠

elise
9. feb 2009

ja vyhadzujem po roku či sú otvorené alebo nie 😉 raz som chytila exém tak neriskujem

ella1
9. feb 2009

tak najlepšie kupovať novinky....tam je aspoň nejaká záruka , že nemá 10r........
inak tiež by som nekúpila takú vec......a pokiaľ viem, tak v parfumérkach sa veselo prelepujú dát.
na tieňoch to nezbadáte(pokial nedostanete exem), ale takú rúž......na tom sa to dá poznať......

martina46
9. feb 2009

Vždy hľadám aj datum výroby, nie je tam! Z Avonu niečo mám, tam je datum, aj na veciach z Oriflame. Na nivee som nič nenašla, na nejakých iných krémoch zas áno. Niečo má datum, niečo nie.

ella1
9. feb 2009

väčšinou nebýva dátum výroby...preto je tam ten znak kelímku.......kedy spotrebvať od otvorenia...to je dôležité...

miresta
9. feb 2009

No čo ja viem tak masky a krémy majú najmenšiu trvanlivosť - to je do dvoch rokov, potom vody, mydlá ...tie do troch rokov. A kozmetické prípravky na líčenie tie tiež make upy do 2 rokov, ale tiene, ceruzky, ruže aj do troch - štyroch rokov. 🙂

mywiel
9. feb 2009

Kremy treba drzat po otvoreni v ladnicke a to hlavne v lete, ist do krému len s umytymi rukami aby sa tam nesirili baktérie. Ocné tiene a sminky ak uz vybledli, nemaluju, nevonaju dobre je ich vyhodit mozu nastat alergie ak su velmi staré. Kremy vydrzia max. rok a sminky mozno 5 rokov ale to zalezi na znacke.

ella1
9. feb 2009

tak rúž určite nevydrží dlhšie ako pudrový očný tieň.....už len pre to, že mastnejšie veci vydržia menej
všetko max do dvoch rokov...

dana_l
autor
10. feb 2009

tyka sa to aj muzskej kozmetiky - voda po holeni a pod.?

a parfemy dlhsie ako 1 - 2oky?

ja som taky "setrny" spotrebitel. 😉

ella1
10. feb 2009

hej všetko max do dvoch rokov.....
ja si teda vždy všimnem, že parfem po určitej dobe začne meniť vôňu.takže viac ako dva roky tiež nevydrží......

bihan
11. feb 2009

parfumy väčšinou obsahujú alkohol, takže sú lepšie "zakonzerované", ale iba za podmienky, že nie sú vystavené slnečnému svetlu... takže pekne doložiť do krabičky alebo do nepriehľadnej skrinky a vydrží roky.
To isté platí o vode po holení, ak obsahuje alkohol.

kristtin
29. mar 2009

dátum spotreby by mal byť vyrazený, ak je to krém v tube- hore na spoji je dátum.

nguyen
29. mar 2009

pouzitelnost tienov, ruzov a inej deco kozmetiky okrem make-upu (to by som neriskovala) zistite cuchom, znie to sice strelene ale ked to zahadne zapacha vyhodte to bez vahania
a k ostatnym produktom, hlavne kremom, je tam uvdena doba spotreby OD OTVORENIA cize ak mate krem ktory mate spotrebovat do 6M od otvorenia tak sa to rata od momentu ked ho otvorite prvykrat (zvacsa maju ohranne folie a pod.) cize ako pise bihan, nalepte si tam etiketu s datumom kedy ste krem otvorili.
a to co pise pre skladovanie parfemov plati aj pre ostatne kozmeticke vyrobky, extremne teploty a svetlo ziadnemu kozmetickemu pripravku nerobia dobre 😉

briketa
30. mar 2009

mascara 3 mesiace!
lesk na pery 6 mesiacov
ocne tiene 1 rok
make up 1 rok
kremy, aj kremy na opalovanie 1 rok
sampon, kondicioner 24 mesiacov

Pripravky su vacsinou dizajnovane v mnozstvach, ze sa pri aktivnom pouzivani do tohto casu spotrebuju.
(samozrejme nehovorime o megabaleniach pre celu rodinu)

claudinka
30. mar 2009

ja som sa tiez chcela opytat, lebo som zacala pouzivat maskaru alebo ceruzku a pri oboch ma zacne priserne stipat a rezat oko, nie hned, ale po niekolkych hodinach.. a je to strasne.. moze to byt starymi vyrobkami?
citam, ze maskara 3 mesiace, takze ju asi vyhodim.. a co ocna ceruzka?

briketa
30. mar 2009

Claudinka, ceruzka na oci rok.
Ale to co Ty pises je precitlivelost oci na kozmetiku, hladaj hypoalergenne mascary pre senzitivne oci a to iste s ceruzkou (napriklad Clinique). Cezruzku si nedavaj na vnutornu linku spodneho viecka.

bihan
30. mar 2009

Briketa, na mojej maskare je 6m, na lesku 3m, očné tiene 24m, krémy 6-12m, šampón 12m, takže je asi lepšie sa riadiť tým, čo je na obale toho-ktorého výrobku 😉

briketa
31. mar 2009

Bihan, tu trvanlivost mascary hovorili na skoleni v salone (mame SPA+kadernicky salon) ja osobne sa takmer nikdy nelicim 🙂
Nebolo to koli samotnej trvanlivosti vyrobku, ale bakteriam. Mne samej by macsara vydrzala aj pat rokov 😀
Sminky doma nedrzim ked niekam ideme, davam sa licit vizazistke ked uz mam tu moznost.

claudinka
1. apr 2009

briketa a mohlo sa to prejavit teraz, ked mam 21 rokov? sak predtym som sa licila kazdy den a nikdy mi nic nebolo..an

briketa
1. apr 2009

Claudi, mohlo, alergia sa Ti moze spustit hocikedy. A hlavne po porode sa toho na zene moze zmenit velmi vela.
Vyskusaj si inu (hlavne novsiu) mascaru, trebars od kamaratky, ci Ti urobi to iste. Podla toho uvidis. Ak zase budes mat na nu reakciu, chod urcite po hypoalergennych vyrobkoch.

nguyen
1. apr 2009

fiha, ja som pouzivala jednu (uplne bombovu) maskaru vyse roka, jedina co mi vydrzala tak dlho a jedina vec co ju zastavila a predurcila na vyhodenie je ze tym vecnym otvaranim a zatvaranim vyschla 😅
ale nehadam sa, dobre vediet, ale teda tri mesiace - to by ma zrujnovalo kupovat kazde 3M maskaru 🙂

claudinka
1. apr 2009

dakujem za radu, vyskusam.. snad to bude iba starymi vyrobkami, chcem byt obcas aj za peknu 😀