Pokračovanie štúdia po materskej. Kto zaplatí náklady?

bobo1402
6. jún 2008

Kto ma platit matke studium a vynalozene naklady?

emjee
7. jún 2008

tak neviem, nerozumiem celkom tvojej otazke - ja nie som este matka, ale studium som si platila sama resp. z vacsej casti mi platili rodicia a tak to je myslim u vacsiny studentov (ci uz s detmi alebo bez nich)
pripadne mozno moze poziadat o nejake stipendium
kuk aj https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

lienocka235
7. jún 2008

moze si poziadat o stipendium, ak ma ale menej ako 25 rokov tak sa bude prihliadat na celkovu situaciu jej rodiny.. rodicov ak s nimi zije v spolocnej domacnosti.. trvaly pobyt ..atd...
ak studuje je povazovana za nezaopatrene dieta a rodicia na nu mozu poberat rodinne pridavky ca oje tych 540 mesacne.. samoyrejme podmienka veku zostava..
bude zavisiet ci budu v hmotnej nudzi a to tazko pvedat len z tychto info.. treba podotknut to co som hore napisala.. posudzuje sa s rodicmi.. a s ich prijmami..
stipendia treba zistit na prislusnej VS, niektore poskytuju aj prospechove stipendia..

matka studentka ma narok na rodicovsky prispevok a pridavky na dieta co je spolu cca. 5000 spolu mesacne.. na ine narok nema.. resp. odvija sa to od toho ci bude v hmotnej nudzi..
co sa tyka platenia skolenho pri preruseni studia to zavisi od VS..
tieto naklady si matka resp. spolu s partnerom znasaju sami..

cynthia
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cynthia
7. jún 2008

No poriadne som to poplietla tak sa ospravedlnujem,som trocha nervozna,takze este raz.Je to tak ze zijem s matkou a starimi rodicmi v jednej domacnosti,dala som prednost svojej matke pred otcom svojho dietata,dovod nechajme teraz tak.Nase cestysa rozisli a on mi teraz posiela vyzivne 4000sk a ja poberam od statu 5500sk.Ked dcerka bude mat 2,5roka tak uz musim nastupit spet na vysoku ale tym stratim tych 5500sk od statu a budem mat len to vyzivne,mozem cez sud vymahat od mojho byvaleho nejake financie?Podotykam ze som nevydata slobodna matka.Za odpovede vopred dakujem.

alexandra
7. jún 2008

Mas narok na rozne veci, ale od statu mozes poberat tych 5 tisic aj nejake drobne az do veku 3 rokov.

cynthia
3. júl 2008

alexandra a to iba do 3rokov?Ked dostudujem tak dcerka bude uz mat 6rokov,z coho ja mam pocas studia zit?Od socialky nemozem poziadat nejaky financny prispevok pokial budem studovat?

gapa
3. júl 2008

rodinné prídavky, t.č. cca 540Sk mesačne budeš dostávať aj po 3-och rokoch, rodičovský príspevok už nie

jaduska
4. júl 2008

Máš možnosť zmeniť si formu štúdia na externú a ísť pracovať...Každý má nárok na rodičovský príspevok "iba" do 3 rokov veku dieťaťa. Jedine ak je dieťatko choré, tak tam je to tuším do 6 rokov, ale nie som si istá, už tie zákony nesledujem... 😒
Vysokoškolské štúdium nie je povinné, tak ti s ním asi štát nepomôže 😖