Pokrstia nám dieťa ak nie sme manželia?

lienka.
17. aug 2006

Ahojte,poradi mi niektora ako to je pri krstinach ,ked nie su rodicia zobraty?S priatelom cakame miminko,ale zobrat by sme sa chceli az po narodeni miminka buduci rok.Ako to vsetko prebieha?Ako je to vo vybere krsnych rodicov?Musia byt aj oni zobraty?Myslite,ze nam malinke pokrstia,ked nie sme zobraty?Krsny rodicia mozu byt ak nie su par?A este by som chcela vediet,potom sa robi oslava? Moze to byt aj v nejakej restauracii?Pozvat si mozeme aj inych pribuznych?Dakujem za odpovede.

kamakorka
15. apr 2008

no podla mna z toh vsetci robia velke halo... kazdy ma pravo pokrstit svoje dieta...
ja mam zase iny problem. som vydata za anglicana a mame spolu mesacnu dcerku. v juli ideme na slovensko a chceme dat tam pokrstit dcerku.. ja mam krst ,ale moj manzel pokrsteny nie je..
mozete mi pomoct, ci aj tak mozme dat pokrstit dcerku?? dakujem

kacenka885
15. apr 2008

kamakorka
ano mozete, len krstnz rodicia musia byt obaja pokrsteny.

dididi30
15. apr 2008

kamakorka.......ja si myslilm,ze babo ti pokrsita ak mas aspon ty krst a prve svete primanie...tak napr ja som evanielicka a muz katolik, tak som podpisala,ze moje deti budu vychovane v katolickej viere....sak mi je to jedno len nech je pokrstene, manzel ma krst a aj prve svete pijmanie....
ale preco si ho nepokrstis v anglicku?? ved to mas jednoduchsie, v kazdom meste je nejaky polsky farar a ten ti pokrsti s radostou a vraj sa da pokrstit aj ak,ze ak dieta vyrastie tak si vyberie v akej viere chce byt..neviem ako sa tento krst vola..
ja mam jedno dieta krstene na sk a druhe asi pokrstim tu, uvidim

katka1985
12. nov 2008

Ahojte. Citam si tu vase prispevky a dost sa znich da naucit. lenze ja mam iny problem. Moj priatel je katolik a ja niesom ani pokrstena. Chcel by sa zenit v kostole, lenze kvoli mne to asi nepojde. Neviem. Nie ze by som bola neveriaca, to nie, ale rodicia ma k tomu nikdy neviedli. Len by som chcela vediet ci nemate nejeke skusenosti s tymto . dakujem🙂

pensadorcallisto
12. nov 2008

Ahojky, Katka....
Ak sa chcete brat v kostole, tak musite byt obaja pokrsteni...
Moja kamaratka tiez nebola pokrstena a pred svadbou absolvovali nauku s knazom, inak je katolicka svadba v kostole nemozna... A myslim, ze sa v jej zivote nic specialne nezmenilo, pretoze ona to brala len ako podmienku na to, aby mali "lepsiu" svadbu...Taku ako ostatni... Taka fraska... Osobne si myslim, ze clovek by mal taketo kroky robit z vlastneho presvedcenia pre duchovny a nie materialny ciel.

A co sa tyka krstu, tak krst je samostatna sviatost, ktora s manzelstvom nema nic spolocne... Chcem tym povedat, ze kazde dieta ma pravo byt pokrstene, ak si to jeho rodicia zelaju. Jediny problem je problem ludsky, t.j. zalezi od knaza a jeho nazoroch a postojoch... Dieta sa potom krstom zacleni do katolickej cirkvi a je na jeho rodicoch a hlavne krstnych rodicoch, aby dieta viedli vo viere...
Krstni rodicia nemusia byt v ziadnom pribuzenskom zvazku, vyzaduje sa od nich, aby boli riadne pokrsteni a pobirmovani...

danu
4. aug 2009

hanam • 42tt • Dnes o 21:02
Pokrstia nam niekde dieťa ak nie sme zosabášení v kostole nakoľko manžel je neveriaci? Dakujem za odpovede.

bibi1711 • 1d • Dnes o 21:25
Ahoj hanam,aj moj manzel je neveriaci, no svadbu v kostole sme mali. To, ci vam dietatko pokrstia je na rozhodnuti knaza. Ja mam jedneho znameho, a ked som sa ho pytala, ci by nam malu pokrstil, aj keby sme neboli sobaseni v kostole, povedal, ze ano, lebo prinos pre dieta je prenho prednejsi. Tak hladaj...urcite dakeho najdes🙂

monkri • Dnes o 22:21
Ahoj hanam no ten istý problém mala moja švagriná a jej obe deti bez problémov kňaz pokrstil oni sa tiež nezobrali v kostole po pravde oni len žiju spolu vôbec nie sú zosobášený a deti im kňaz pokrstil aj tak záleží to len na kňazovi či ich pokrstí treba sa len spýtať ale nemal by to byť problém 🙂

gapa • 2d • Dnes o 23:18
hanam,
tiež som mala ten problém. Jedno dieťa je pokrstené vdaka sestre, vybavila knaza, no teraz ho vymenili. Tak syn pokrstený nie je a uvidím, či bude. Knaza zaujímal dôvod prečo ho chceme pokrstiť (ja mám len krst v kostole, manžel už ani neviem) a kto bude viesť dieťa k viere. Inak myslím z mojej strany je skoro celá rodina veriaca.
Takže súhlasím s vyššie napísaným, že záleží od knaza.

berus222
5. aug 2009

u nas to bolo tak, ze ked sme neboli zobrati v kostole, musel krstny rodic povedat, ze bude viest dieta k viere. a krstny musel byt pokrsteny. robia s tym taky cirkus.
a svadba v kostole sa da urobit, aj ked jeden neni ani pokrsteny. bude to mat vsetko naraz pri sobasi.

nikollette
5. aug 2009

My sme tiež nie zobratý a malého nám pokrstili, ale krstný rodič (môj brat) musel byť pokrstený, mať svaté prijímanie, aj birmovku... 😉

hanam
5. aug 2009

Pokrstia nam niekde v BA dieťa ak nie sme zosabášení v kostole nakoľko manžel je neveriaci? Dakujem za odpovede.

petra1985
5. aug 2009

my nie sme zosobaseni a bol to teda problem.. stari farari pokrstia tazko tak sme si museli najst farara, ktory by pokrstil bez problemov.. este som si u nas na fare musela vybavit papier aby mala mohla byt pokrstena v inej farnosti lebo v mojej by nepokrstili.. no a veru som si aj odsedela u farara kym mi "nevycistil zaludok" a s tazkym srdcom po velkej kazni a "spovedi" preco staviame dom od strechy mi ten papier nedal.... aj tak tomu nechapem.. akoby dieta za to mohlo.. nakoniec sme mali nadherne krstiny a hovorim si, ze to za to to vsetko stalo🙂

daniela1983
8. aug 2009

o dva tyzdne krstim dve deti,
mama ich ma kazde s druhym,a je slobodna.
a nemala by som ich pokrstit?
nerozumiem 😒 deti chodia na nabozsko, mamicka s nimi kazdy tyzden v kostole a mala by som jej moralisticky kazat?
samam mi povedala svoj zivotny pribeh. vie ze ti muzi boli omyl. ale aj tak je rada ze ma dve pekne deti.
farar nema pravo odmietnut prisluzit siatost. to povazujem za vrchol.
😠

majsan
8. aug 2009

ja som prveho krstila a este som nebola vydata a bez problemov mi ho pokrstili na sk.teraz som vydata aj ked len na urade muz je mosliman a tiez mi druhe pokrstili bez problemov vo svajciarsku a neboli ziadne kazne.dakedy ma ty farari seru lebo su horsi nez my.kolko krat sa stalo ze farar ma zakazany poh.styk a nakoniec vyjde ze mu behaju po dedine deti 😠 a nas ucia ako mame zit. 😠 😠 😠

daniela1983
8. aug 2009

😀 majsan, spravne, som sice fararka ale stotoznujem sa s tebou 😀

briketa
8. aug 2009

naco sa dava pokrstit dieta ked niekto nie je veriaci? nedava mi to zmysel

daniela1983
8. aug 2009

ved tu nehovorime ze mamicka nie je veriaca

tami_tami
9. aug 2009

tak ako ti uz pisali niektore baby - ak si ty veriaca slobodna mamicka tak: krstni rodicia musia mat sviatosti - prijimanie, birmovku - je uplne jedno kto to bude to je uz ciste tvoja vec podla coho si ich vyberas... no a co sa tyka toho ze si slobodna mamicka - tak toto zalezi aj od toho na akeho duchovneho natrafis - niekto s tym problem nema, niekto ti babo nepokrsti prave kvoli tomu... treba len najst vhodneho a nevzdavat to aj keby si mala krstit v inej farnosti nez v tej tvojej... mna to caka tiez ale nebojim sa pretoze ked nepokrsti jeden, pokrsti druhy vela stastia 😉

habibi78
9. aug 2009

ja som zatial slobodna mamicka ale ziadny farar mi nedal najavo nevolu okrstit mi dieta.... a to sme krstili v malom mestecku na vychode......
ja som mala krst, prvé svate a birmovku, priatel len krst....
krstná mala to čo ja a krstný nemal jedine birmovku... všetko bolo v pohode, každy z nas bol z ineho konca republiky, nikto od nas nechcel ziadne potvrdenia o sviatostiach ani nic....

hallienka
10. aug 2009

A teraz trosku ina, ale podobna otazka.
Manzel je neveriaci. Sobas sme mali v greckokatolickom kostole s tym, ze sme dostali dispenz od biskupa. Tym padom manzel podpisoval papiere, ze mi nebude branit vychovavat deti v greckokatolickej viere.
Teraz cakame babatko a ja by som ho chcela pokrstit v pravoslavnej viere - zacala som k nej viac inklinovat.
Je to vobec mozne? Alebo budeme mat s tym problem?
Dakujem.

habibi78
10. aug 2009

halienka, no, toto je už iné kafe..... 😀
zájdi za niekym kompetentnym z pravoslavnej viery, poradia ti...ale myslim, ze oni budú pristupnejší, ja mám pocit, že všetky vyznania sú prístupnejšie čomukolvek, výminkou katolíkov....hroza a des.... a to pritom ja sama som katolicka.... ale niekedy mam pocit, ako keby ich ta dalšia ovecka navyše zaťazovala, alebo manželstvo uzavrete navyše vadilo.... nie aby boli radi že v dnešnej dobe mladí ludia vôbec krstia a sobašia sa, ale kladú polená pod nohy..... česť výnimkám, aby sa tu zase nestrhla nejaká vášnivá náboženská diskusia.....

hallienka
11. aug 2009

habibi78, len vymyslam, co?😀 😀 😀
Ale mas uplnu pravdu. Nie aby boli radi za kazdu ovecku, ale stale si kladu podmienky a iste prekazky. Tym len odraduju ludi od viery. A uz vobec nechapem, preco by dietatko nevydatej mamicky nemohlo byt pokrstene.
Ved sam Jezis povedal: "Nechajte malickych prichadzat ku mne." Ci sa mylim? 😉

adrika3800
8. sep 2009

Ahojte,prispejem aj ja do tejto témy.Som rozvedená,mám s priateľom dieťa a jeho rodina ho neustále tlačí k tomu,že pokrstiť,pokrstiť...Skúšali to aj na mňa,ale ja som im hneď povedala,že ja som iba pokrstená,že mňa k viere nikto neviedol.Teda ja verím v Boha,ale nie v cirkev.Veď,keď počúvam,čo niektorí duchovní páchajú a nie sú potrestaní.
A ešte som počula,že keď chcem dať pokrstiť dieťa do inej farnosti,že musím mať povolenie od farára z farnosti,kde žijem.Je to pravda?Podľa toho,čo tu čítam,asi nie.

danu
18. dec 2009

kotecek • Včera o 18:33
Ahojte, viete mi poradit konkretneho knaza v Ba alebo okoli, ktory nebude mat problem pokrstit nemanzelske dieta?

nikollette • 1d • Včera o 19:15
My sme krstili V SC (15km od BA) a tu problém nebol 😉

babulka123 • 1d • Včera o 19:23
kotecek.. kamoska krstila v modrom kostoliku.. skus sa spytat tam.. viem ze krstia v pohode, ale minimalne krstny rodicia musia byt pokrsteny, popripade musia mat aj birmovku

diddi • 2d • Včera o 22:09
kotecek,v Cataji-farar Janko Suchan...nam pokrstil dvojicky,zobrali sme sa az po roku...nemal ziaden problem

martinafrancisc • 2d • Dnes o 00:11
Pokiaľ kňaz nepatrí do tzv. "Starej školy", krst dieťaťa nesmú nikde odmietnuť - musia však byť záruky, že bude riadne vychovávané vo viere. Vyžaduje sa krstný rodič - rodičia, nerozvedení, žijúci v usporiadanom manželstve - nie vo voľnom zväzku. Krstní rodičia musi byť pokrstení a aspoň jeden z nich musí mať birmovku. V kresťanskom živote musia byť dieťaťu vzorom. Ak máš takého krstného rodiča, pokrstia bäbetko v ktoromkoľvek kostole - ale je tu ďalšia vec - mali by ste krstiť vo farnosti v ktorej máte pobyt, inak treba povolenie od správcu vašej farnosti - čiže od farára do ktorého územia patríte. Ak niečomu z toho nerozumieš - kľudne sem napíš.

martinafrancisc • 2d • Dnes o 00:33
Samozrejme krstný rodič môže byť aj slobodný, ale nesmie žiť v konkubináte - teda v partnerstve bez sviatosti manželstva, ani civilný sobáš nesmie byť.

martinka17 • 1d • Dnes o 19:00
Ja som síce z KE, ale farára pri krste absolútne nezaujímal rodný list a tam otec nie je vôbec uvedený. Takže by si nemala mať žiaden problém.

katka76
18. dec 2009

kym zacne clovek rozmyslat o krste, mal by si najskor uvedomit, ze preco chce dat dieta pokrstit. ci ho chce naozaj vychovavat vo viere, alebo to berie len ako zvyk.krstit dieta a neverit, mi pripada cudne. ved pre neveriacich je tzv. uvitanie cloviecika - robia to na uradoch.
ako je kazdy clovek iny, tak aj knazi ku sviatostiam pristupuju rozne. rodicia dietata nemusia mat sviatosti, ani byt zosobaseni,prvorady je krstny otec alebo matka, ti by vsak mali mat birmovku. oni su totiz pre cirkev akousi zarukou, ze budu viest dieta k viere.
oslava je na kazdom, ci chce urobit slavnostny obed, posedenie.

slunce3
21. dec 2009

my teiž chcem dať malu pokrstit ale niesme ešte manželia a ptom ked bude staršia nech sa sama rozhodne už či bude chceť mať byrmovku alebo prímanie

bronia13
22. dec 2009

katka - moja segra je krstena svagor nebol a osobasili ich bez problemu. to zalezi od farara co je divne ved to je jedna cirkev.

tak isto chcem napisat ak rozmyslate o krstnom rodicovi co nie je katolik tak to teiz kludne mozete, len jeden s krstnych musi byt katolik a na druhom uz nezalezi -ale malo ludi to vie.

milocka29
23. dec 2009

katka76 vo vsetkom co si napisala s tebou uplne suhlasim.

dari226
24. dec 2009

aj ja sa pripajam k husenke.
my sme obaja pokrsteny,ale svadba nebola v kostole,a ja ani neverim v boha.kazdy to u n as berie ako samozrejme ze krstiny ale naco.ked bude chciet sama sa rozohdne pre vieru,aku to uz na nej zalezi.
mne sa nepaci tiez ,ked niekto len tak krsti.a natlak spolocnosti.ked nepokrstis tak sa n teba pozeraju ako by si urobila nieco zle,neodpustitelne..ale preco? mame slobodu rozohdnut sa..

danu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kosta123
2. jún 2010

Ahojte vie mi niekto poradiť??
Chcem za krstnú moju naj kamošku žijúcu v anglicku,ktorá rodí mesiac po mne, priateľ je poliak a v apríli 2011 sa chcú na SK zosobášiť.
Chceli sme krstiť naraz v jeden deň.
Farár mi povedal že mi nemôže ísť za krstnú lebo zhrešila,lebo nieje vydatá a je tehotná.
Počuli ste o tom??????
ja to počujem prvý krát,pritom krst aj birmovku má.

molka
3. jún 2010

Ale nežije usporiadaným životom. Pravidlá sú dané jasne, treba ich rešpektovať.
Máš na výber, buď si vyberieš inú krstnú alebo počkáš, kým sa vezmú.
Pri krste ide o niečo viac, než len o nejakú peknú tradíciu, takže ak sa človek rozhodne krstiť dieťa v katolíckej viere, treba rešpektovať pravidlá katolíckej Cirkvi. Ak by si chcela dieťa pokrstiť napr. u evanjelikov, tak zase budeš musieť rešpektovať ich nariadenia.