Pokrstia nám dieťa ak nie sme manželia?

lienka.
17. aug 2006

Ahojte,poradi mi niektora ako to je pri krstinach ,ked nie su rodicia zobraty?S priatelom cakame miminko,ale zobrat by sme sa chceli az po narodeni miminka buduci rok.Ako to vsetko prebieha?Ako je to vo vybere krsnych rodicov?Musia byt aj oni zobraty?Myslite,ze nam malinke pokrstia,ked nie sme zobraty?Krsny rodicia mozu byt ak nie su par?A este by som chcela vediet,potom sa robi oslava? Moze to byt aj v nejakej restauracii?Pozvat si mozeme aj inych pribuznych?Dakujem za odpovede.

denik
17. aug 2006

lienka, krstní rodičia nemusia byť manželmi, ani priateľmi.. obyčajne to býva jeden človek z tvojej strany a jeden z oteckovej strany.. niekto si vyberá rodinu, niekto kamarátov, niekto preferuje manželský pár, všetko záleží od dohody vás dvoch - rodičov.. ale myslím, že ak chcú dať rodičia pokrstiť dieťa, musia byť zosobášení v kostole. a čo sa týka oslavy po tom, ak chcete, oslavujte doma v úzkom kruhu najbližších, ak chcete a máte na to prostriedky, rezervujte si reštiku a pozvite si kámošov. Opäť záleží na dohode vás dvoch 😉 osobne si ale myslím, že je to záležitosť najbližšej rodiny 😵 teda krstných a starých rodičov, súrodencov.. aspoň my to takto plánujeme urobiť..

cat
17. aug 2006

lienka, neviem odkiaľ si, ja môžem hovoriť za BA, že tu nie je problém pokrstiť dieťa ani keď rodičia nie sú zobratí v kostole či zobratí vôbec. Moja najkamoška je slobodná mamička a dcéru pokrstenú má.
Ale ak chce byť niekto krsným rodičom, mal by mať sväté prijímanie a birmovku.
My máme len jedného krsného rodiča-môjho brata- ale na fare nie je zapísaný ako krsný, len ako "svedok krstu"-lebo on tie sviatosti nemá. No pre nás je to krsný a hotovo, nezáleží nám na tom ako to kto oficiálne nazýva.
A oslava -to je skutočne na vás,ako si spravíte, tak budete mať 😉 My sme mali doma, ale variť pre 12 ľudí-no nikdy viac 😀

m.andrea
17. aug 2006

Ahoj Lienka, krstných rodičov si vyberáš sama, napríklad ja s manželom sme boli pri krste sestrinnej malej, je to vaša vec koho si vyberiete, čo sa týka krstu, nemali by robiť farári problémy keď nie si vydatá, možno ti dajú nejaké ponaučenie, alebo ti dieťatko okrstia v iný deň ako manželským párom ( to bol prípad mojej sesternice), ale dieťatko ti okrstiť musia, s výberom reštaurácie b y som si nerobila takéto problémy, u nás sa pozývajú rodičia, starí rodičia, krtsní rodičia a súrodenci.Oslavu môžeš kľudne urobiť doma.

denik
17. aug 2006

m.andrea myslíš, že nemusia byť cirkevne zosobášení? moja kamoška krstila dcéru a nemali sobáš v kostole, len na úrade, tak sa museli pred krstom ešte zosobášiť, inak jej krst odmietli 😅

m.andrea
17. aug 2006

Moja sesternica je slobodná mamička a dcéra pokrstená je. To záleží len na farárovi, keď nesúhlasí jeden treba hľadať iného.To som prekvapená, že farár nechcel pokrstiť malú, keď rodičia nie sú zobratí v kostole.

svetluska.p
17. aug 2006

Mile tehulky, necemsa nikoho dotknut. Ale mam pocit, ze to najma katolicki farari robia tazkosti. S ostatnymi je tusim lahsia rec. Ale najdu sa aj vynimky - na oboch stranach. My chodime do pravoslavnej cerkvi a ja mam od zaciatku taky pocit, ze nebude problem - muzik je ateista ako hrom, a v kostole sme sa nebrali. Cem aby male pokrstene bolo. Ako s tym ono nalozi v zivote - necham na nom. Ale podla mna je hlupost, aby pre presvedcenie rodicov, odmietli pokrstit dieta... Ne? 😵

dorotka
17. aug 2006

lienka nasi znami maju maleho uz pokrsteneho a beru sa az teraz ale hovorili ze museli zohnat farara ktory by im ho pokrstil
krsny rodicia nemusia byt zosobaseny viem ze kolkokrat si kazdy z rodicov vybral proste svojho kamarata 😉

husenka
17. aug 2006

Hm...rozmýšlam, že je pokrytecké krastiť dieťa, ak ho nechcem vychovávať vo viere,v ktorej bolo pokrstené.A to je asi dovod, prečo sa k tomu mnohí stavajú opatrne.Cirkev nie je strana,ani škola,ani klub aby si niekto z toho robil holubník,treba brať ohlad aj na veriacich a neznevažovať veci, ktoré su niekomu sväté, len preto, že nám nič nevravia.Asi by som nekrstila dieťa, ak kvoli krstinám a oslave.To je fakt blbé(BEZ URAZKY PROSIM)oslava môže byť aj bez krstín.
Krst je kvoli dedičnému hriechu.A ak neveria rodičia, asi nebudu deťom vravieť veci, ktoré sú pre nich bájkami a starať sa aby deti podla tých "bájok"žili.Kresťanstvo je o spôsobe myslenia a cítenia, konania.nie je to divadlo a krst nie je tradícia.Ano formalita.
Ak ale naozaj chceš malé vychovávať podľa ideálov viery, v ktorom má byť pokrstené,potom sa treba s knazom o tom porozprávať a uvidíš. 😉 držím palučky 😉 😉 😉

dorotka
17. aug 2006

husenka nemyslim ze tie kocky co krstia deti nevydate neveria neviem aky je v tom rozdiel ked sa niekto v piatom mesiaci vydava v kostole a medzi dievcatom ktore sa vyda pat mesiacov po narodeni dietata
a kolko veriacich sa vydava tehotnych

husenka
17. aug 2006

ja viem dorotka ani som to tak nemyslela. ale kopec ľudí dá pokrstiť dieťa a to potom už o pánu bohu to bábo nepočuje až po ZŠ,ak chodí na náboženstvo a nie etiku.a to sa mi zdá hodne pokrytecké ...čo myslíš ty?Vôbec to nezáleží od termínu sobášenia alebo nesobášenia, ale o dobrej vôle to dieťa vychovávať v tom duchu a to môžu aj slobodné mainky, ktorý týmto,skladám obdiv, že volili ťažšiu ale krajšiu cestu-cestu s bábätkom-Gratulujem.Ale čo sa týka krstu, asi by sa ani sobášení ani nikto nemal hrať na divadlo a dávať krstiť dieťa, ak mu nechce dať adekvátnu výchovu.

dorotka
17. aug 2006

ja som ateista a moj drahy tiez takze sme sa nebrali v kostole lebo by to pre mna nemalo zmysel (teda hovorila som ze by sme sa zobrali v kastieli v kaplke ak by nam tam povolili civilny obrad) a deti tiez nebudu krstene ked sa sami rozdhodnu ked budu starsi bude to na nich ason z mojej strany neviem ako by manzel reagoval 😉
inac budu mat toho uradoveho krstneho otca ktory bude mat funkciu ochrany rovnaku ako cirkevni len ich nebude vychovavat v cirkevnom duchu 😉 ale neviem ci oslovu nejaku budeme mat lebo teraz sa to na tych uradoch uz nerobi tusim tak ako za mladych cias ale je to uvidanie take hromadne

ikke
17. aug 2006

lienka, a co tak urobit svadbu aj krstiny naraz? podla mna to moze byt kraaasne 😵

co sa tyka pravidiel, neviem presne ake su, ale logicky mi to vychadza, ze ak uz nie priamo rodicia, aspon krstni rodicia by mali "zit v cirkvi" (neviem, ako to lepsie napisat, proste verit a svoju vieru praktizovat podla danej cirkvi). krstni rodicia su vlasne akisi zastupcovia rodicov pri vychove k viere.
a myslim, ze je aj dost rozdiel, ci krstite v katolickom, pravoslavnom alebo protestantskom (evanjelickom, kalvinskom) kostole. 😉

ale dnes sa uz da vsetko (zial...), takze urcite najdete niekde niekoho, kto vam dieta ci uz pokrsti, alebo "pokrsti" 😔

tonicka
17. aug 2006

Ahojte. Ja mám skor iný problém. Vsetci na mňa tlačia, či dieťa bude pokrstené, že by malo byť ☹ a ja vám pravdu poviem, že neviem. ☹ My sme sa nebrali v kostole, obidvaja sme pokrstení, ale to je všetko. Veríme síce v Boha ak to tak nazvem, ale nie takého klasického katolíckeho alebo podľa nejakej cirkvi. Možno skôr v nejaké zákonitosti.
Noktorí sa dokonca ani nepýtajú a už sa pozvali sami na krstiny alebo ich chcú organizovať 😖 😲
Inak v DNV je farár, ktorý pokrstí aj nezobratých v kostole, len krsní musia mať aj birmovku.

katakata
17. aug 2006

moja sestra je krstnou (katolickou) mamou synovi svojej najlepsej kamaratky a nie je vobec veriaca len je pokrstena a to v pravoslavnom kostole...ta jej kamartka ju hrozne chcela za krsnu tak to u farara vybavila...ked je ochota da sa vsetko...

natana
17. aug 2006

tonicka - ak nechceš krstiť, tak to je len vaša vec, nasilu to určite nerob. Ja som tiež veriaca a dieťa pokrstené mám, ale kresťanský fanatik rozhodne nie som, skor som za to, aby sme sa správali, tak aby sme sa časom nemuseli za seba hambiť. A tak budem vychovávať aj svoje deti. Osobne si myslím, že Boh nerobí rozdiel medzi pokrsteným a nepokrsteným pokiaľ sa obaja správajú rovnako a neubližujú druhým.
Takže ak nechceš, tak rodine jednoducho povedz že krst nebude. Ved nepokrstené dieťa je taký istý anjelik ako pokrstené.

kaza
17. aug 2006

ahojte. tiež sa pripájam k husenke. načo by malo byť dieťa pokrstené keď nebude vychovávané vo viere? pretože je to pekné a slávnostné? to isté platí aj o sobáši v kostole. ak nesuhlasim s pravidlami, ktoré platia v cirkvy tak nemam svadbu v kostole. pri krste slubuješ, že budeš dieťa vychovávať vo viere. akým príkladom mu pojdeš ak keď ty nedodržiavaš tieto pravidlá. je iné ak sa chces zosobášiť v kostole keď sa malé narodí, možeš to spojiť a bude z toho pekná udalosť. moj názor.

tonicka
17. aug 2006

Ďakujem natana, vieš mne na tom asi najviac vadí to pokrytectvo niektorých katolíkov. Ja si myslím, že Boha mám nosiť v srdci a nie chodiť do kostola na spoveď... Tak budem vychovávať aj svoje deticky. A verím, že voči láske sa nevie "brániť" nikto, a podľa toho sa snažim žiť 😉

natana
17. aug 2006

no ved práve to pokrytectvo vadí aj mne. mnohí si derú kolená v kostole, ale vyjdú vom a len ohovárajú a sú zlí k dhruhým ľudom. Lem by kázali. A to, že to čo sa píše v Biblií sú len podobenstvá a návody pre tých čo si nevedia rady, to tým fanatickým kostolíčkarom nevysvetlíš. Ja som ešte bezbožnica, ked takéto niečo poviem. (mám starenky, ktoré majú takýto názor). Nepokrstený=pohanča. Po porode by ma najradšej hned nahnali do kostola (vraj aby malé náhodou neumrelo nepokrstené) to ma úplne dorazilo. To že tam taký novorodenec nachytá len bacily od chorých babiek, ktoré tam idu aj s 39 st. horúčkou, to im nevysvelíš

tonicka
17. aug 2006

sesternica mala takýto problém, nikto sa netrápil, že malá skoro zomrela, všetkých trápilo, že nie je pokrstená a že ju krstili až v 3mesiacoch. ☹

natana
17. aug 2006

to isté prežívala moja mama, lebo hned po narodení som dostala zápaľ pľúc a babinka vybavita hned krst (vybrali ma z nemosnice na to aby ma pokrstili) mama sa mohla aj rozkrájať, nemohla robiť nič, lebo otec s babkou to chceli. Aby som neumrela nepokrstená.

m.andrea
17. aug 2006

Preto som názoru, že sa rodičia nemajú starať do výchovy vnukov a ani do vecí mladých, pokiaľ ich o to nepožiadaš, poradiť môžu, ale aby mi niekto dirigoval kedy pokrstím dieťa tak to teda nie, a manžel pokiaľ nestojí pri mne, tak nech si ide bývať k matke. Myslím , že v prvom rade je zdravie dieťaťa a potom krst.

husenka
17. aug 2006

dorotka:presne také niečo som myslela 😉 každý má žiť po svojom najlepšie ao sa mu dá a vie 😉 na nič sa nehrať ani nerobiť formu kvoli ničomu 😉ved predsa ak mám daja ký postoj a živ. filozofiu, tak sa nehanbím-je domokracia a nestrúham formu 😉 presne tak som to myslela...hlavne aby bol človek ľudský 😉 niečo v zmysle ži a nechaj žiť 😀 🙂

husenka
17. aug 2006

natana: myslím, že s tými starenkami je presne také isté ako aj s mladými, mužmi, či ženami ,európanmi al. černochmi...jednoducho sú tam kvalitný ľudia, ktorí chodia do kostola a sa snažia aj tak žiť(zas všeličo sa aj nepodarí...to by som nekritizovala...ide o úmysel a snahu si to priznať a napraviť resp. neopakovať)A potom sú tam tí formulári a pokrytci...hovorí sa o nich vo Sv. Písme ako o obielených hroboch.Ale zato by som, všetkých, čo si kolená derú v kostole nehádzala do jedného vreca.Aj tam je kopec dobrých babiek, stareniek...aj ked svätú isto nenájdeš nikde 😀 aspon nie za života 😝 ale myslím také, čo to myslia úprimne.
iné sú také kofy...bezohľadu na vek 😒
Ale, že sa babky modlia, by som im nevyčítala...možno je to u niektorých jedna z mála dobrých vecí. Len by som za to ,že polovica z nich je z tých Obielených neodsudzovala všetky. 😉

dorotka
17. aug 2006

toni pokrytectvo niektorych veriacich vytaca aj mna niekedy mi ta spoved pride prilis jednoducha ze idu z nej a je dobre a ja si to musim vyzrat so svojim svedomim 😉 ale inac mam velmi veriace kamaratky a vobec sa nevadime ide o to ze mi nevadia veriaci pokial nie su pokrytecky veriaci a drzia sa svojich zasad a nevadi im ze som ja ateista 😉

husenka
17. aug 2006

dorotka, 😉 🙂 presne 😉

natana
17. aug 2006

husenka jasne, že sú tam aj ľudia nezištní a dobrí. ja som mala na mysli, že nie všetci čo sa tvária ako veriaci sú dobrí ľudia.

emjee
17. aug 2006

bohuzial je to vo vacsine pripadov zavisle od ochoty farara - niekde pokrstia dieta len ked su rodicia sobaseni v kostole, niekde pokrstia aj dieta slobodnej mamicky; mam dojem, ze pri krste je z pohladu cirkvi dolezitou osobou nie rodic ale krstny rodic - ten by mal v kazdom pripade byt prinajmensom pokrsteny, (samozrejme existuju vynimky - poznam osobne 😀) pretoze je spoluzodpovedny za to, aby rodicia viedli svoje dieta k viere

mamus
17. aug 2006

Keď sa ženil môj syn riešili tiež otázku kde bude svadba. Nevesta je pokrstená ale môj syn nieje. Chcela mať svadbu v kostole i keď to je katolíčka asi ako ja ateista. Ale čo by Marianko neurobil pre Veronku. Ktosi im povedal, že môže absolvovať nejaké školenia či sedenia s farárom a vraj to pôjde. Tak sa aj vybrali do Bernolákova za pánom farárom. Stačila jedna otázka: A prečo chcete mať svadbu v kostole? - odpoveď môjho syna: " viete pre tú neopakovateľnú atmosféru a chcem urobiť Veronke radosť." A bolo po svadbe v kostole. 🙂

emjee
17. aug 2006

mamus 😀 bohuzial uprimnost je niekedy na skodu veci

mamus
17. aug 2006

Ale chcela som tým povedať, že sa mi páčil postoj pána farára. Kým na druhej strane boli aj takí napr.v kostole Sv.trojica by mu urobili všetko aj krst a čo ja viem čo k tomu ešte potreboval. Potom si ale uvedomili že by to bolo z ich strany dosť blbé a pokrytecké a bola svadba len na úrade.