Pokrstia nám dieťa ak nie sme manželia?

lienka.
17. aug 2006

Ahojte,poradi mi niektora ako to je pri krstinach ,ked nie su rodicia zobraty?S priatelom cakame miminko,ale zobrat by sme sa chceli az po narodeni miminka buduci rok.Ako to vsetko prebieha?Ako je to vo vybere krsnych rodicov?Musia byt aj oni zobraty?Myslite,ze nam malinke pokrstia,ked nie sme zobraty?Krsny rodicia mozu byt ak nie su par?A este by som chcela vediet,potom sa robi oslava? Moze to byt aj v nejakej restauracii?Pozvat si mozeme aj inych pribuznych?Dakujem za odpovede.

dajna11
3. jún 2010

presne tak.mojej kamoške nechceli okrstiť tiež dieťa lebo zasa ona nieje vydatá ale len žije s priatelom.

bodka70
3. jún 2010

@kosta123, je to tak. Ja som napríklad bola za krstnú ako 15-ročná v rodine svojej sesternici a bratrancovi. Nebol problém, mala som krst aj birmovku za sebou. Ale pred 2 rokmi ma chcela sestra za krstnú pre svojho chlapčeka a to som už nemohla ísť, lebo medzitým som začala žiť so svojím mužom, máme deti a nie sme zosobášený. Takže podľa cirkvi žijem v konkubináte a nie som príkladom pre svoje krstňa 😒. Takže krstný rodič musí byť buď slobodný alebo zosobášený v kostole. Poprípade môže žiť s niekým, ale kým nemá deti, oficiálne "akože" žije sám. 😝

bodka70
3. jún 2010

a ináč obe deti mám pokrstné. 😉

iva87
3. jún 2010

No ja musim nesuhlasit, vsetko to zavisi len a len od farara... My sme krstili pred mesiacom, s priatelom nie sme zosobaseni a ani krstni rodicia nie su aj ked maju svadbu uz naplanovanu, dvaja farari nam odmietli pokrstit, ale treti pokrstil...naozaj poznam vela takych pripadov ked jeden farar nepokrstil a ten v dalsej dedine ano, staci len pohladat toho spravneho 😉

kosta123
3. jún 2010

bodka70 - ďakujem pekne,no to je ale blbosť.

kosta123
3. jún 2010

@iva87 - ale nastávajúci krstný zrejme nemajú spolu deti. Tak preto mohli ísť za krstných.

No viem niektorí robia problémy ked dvaja čo majú spolu dieťa a nie sú zosobášení tak im to dieťa nechcú pokrstiť,aj u nás to je tak,niekto pokrstí niekto nie.

bodka70
3. jún 2010

@kosta123 - presne tak, kým krstní rodičia nemajú deti, tak nevadí, že nemajú deti - veď teoreticky môžu žiť spolu "v čistote" ako brat a sestra 😀 až do svadby a verím tomu, že zopár úprimne veriacich snúbencov toto aj dodržiavajú. Ale keď už máš deti, ťažko budeš tvrdiť že si "nepoškvrnená panna" 😀 😝

bodka70
3. jún 2010

pardón, to som tú prvú vetu skopala 🙂 , malo tak byť, tak nevadí, že nie sú ešte zosobášení.

evina313
10. jún 2010

no my sme syna nemohli dat pokrstit z toho dovodu, ze krstni rodicia su sice zosobasení, ale nie v kostole. a hlavne, ani jeden z nich nemaju primanie

emilyz
18. jún 2010

evina tak skus pohladat inych krstnych rodicov

aero
19. jún 2010

súhlasím s iva87, všetko je len a len na kňazovi.
treba sa spýtať v iných farnostiach, či náhodou....... 😉

debyl
21. apr 2012
monika15
21. apr 2012

@aero
@debyl presne !!!!!!!!!!
ale musim povedat ze su vynimky !!
ja som reformovana a mm je katolik, nie sme zobraty a nam maleho pokrstil farar, bez nijakej pripravy a hlupoty ......

🙂)) takze tak !!

debyl
21. apr 2012

Tak to ti zavidim , ja pomaly kazdu Nejdelu chodim do kostola a damavm milodaria a teras ked som bola poziadat o krst tak ma hnusne odfajcili :(
Ale to je asi iba na Orave tak :(

turkija
23. apr 2012

u nás sú traja farári. Moja priateľka riešila ten istý problém. S manželom nie je zosobášená v kostole a jeden farár jej nechcel pokrstiť, ale druhý pokrstil s poznámkou, že by bolo dobre, aby sa zosobášili aj v kostole. Už takto pokrstila aj druhé dieťa, ale v kostole nie je zosobášená. Ja neviem, ako to je , a ani tomu nerozumiem.Niekomu dieťa nechcú pokrstiť, niekto až sa chce sobášiť musí mať krst, prijímanie, chodiť na náuku, iný zas nemusí mať ani prijímanie, ani chodiť na náuku, hlavne , že dá peknú pozornosť v obálke farárovi. Tak ako to je vlastne? Kto nič neznamená, není žiaden zazobaný podnikateľ, čo môže prispieť s peknou sumičkou na kostol, tak ten musí splniť všetko možné aj nemožné, lebo jeho dieťa nebude pokrstené, on nebude zosobášený v kostole. Ten druhý nemusí plniť nič, a dieťa je pokrstené s veľkou slávou. Je mi z toho smutno. Lebo všetke detičky sú rovnaké a oni za nič nemôžu a za nikoho. Prečo už sú robené zo strany farárov také rozdiely: teba áno, teba nie. Veď ani jedno nemôže za svojich rodičov. Jednoducho to zaňho rozhodli.

teada
23. apr 2012

...mozno tiez rozdiely robia fararkovia preto, ze jednemu povedia mladi to a druhemu ono...
no a kteme, podla mna ti pokrstia dieta, mzno odlozia krst na chvilu, podla toho , aky partikularny zakon ako v ktorej dieceze maju..no pokrstit by mali, aj ked nie ste zobrati, hoci pytat sa na to budu.a co satyka krstnych rodicov, tam uz musia by zosobaseni aj mat sviatosti ako su birmovka a podobne..je to aj v kodexe, ten nepusti..ak krstny rodic nieco nema v poriadku, moze byt len svedok krstu nie uplny krstny rodic, cize ked vyhoria matriky, dosvedci, ze krst jednoducho prebehol...co sa tyka oslavy, daj si do restiky, nemňbudes mat s tym kopu roboty a doma budes mat poriadok a kolko ludi si zavolas tolko bude.alebo len doma a len krstni rodicia, to je uplne jedno, je to na tebe
@lienka.

fulinka2000
11. mar 2013

Ahojte vie mi niekto poradit v ktorom kostole v ba mi pokrstia malu ked my niesme zo sobaseni a krstni rodicia niesu ani len pokrsteni?Dakujem za rady

laurask
14. nov 2014

......ja som veriaci clovek s manzelom,hoc niektore veci-nazory zo strany cirkvi nas prekvapuju.....zosobasili sme sa na urade,jednoduchy,rychly a bez starosti,hlavne zadarmo.....teraz cakame male babo,chceme ho dat pokrstit....sli sme za fararom a opytali sme sa ho ci nam pokrsti aj napriek tomu ze nie sme v kostole zosobaseny.....ze nie,ako mozme vychovat dieta ak mu nebudeme prikladom,ze sme vynechali jedno z pravidiel viery a ze nase manzelstvo je neplatne lebo nebolo spojene cirkevne....takze nie zeby boli radi ze im posielame cloviecika k veriacim a mame snahu ho viest k viere ale ked mi povedal ze nase manzelstvo je neplatne, tak mi tak stupol tlak....tak preco tie matriky vznikli a ako mozu sobasit veriaci ludia(primatori),preco cirkev na to neupozorni ze je to neplatne ak to takto tvrdia,ale hlavne vec ze so sobasnym listom s matriky,dokazete si ist vybavit nieco do banky,na policii obciansky,na zdravotku a socialku a este vela veci.... takze sme podvodnici,lebo sme oklamali tolko institucii?????? myslim ze cirkev nesmie zabranit krst dieta.......

junova
14. nov 2014

@laurask Cirkev neuznáva sobáš na úrade a podľa nej manželstvo uzavreté pred Bohom stále trvá, aj keď bolo súdom rozvedene. Pred štátom si samozrejme vydatá. Dieťa ti určite pokrstia, skús sa opýtať viacerých kňazov. A zadarmo sa vydáš aj v kostole, keďže píšeš, že na úrade to bolo zadarmo.

laurask
14. nov 2014

urcite ano,pojdem sa opytat.....no zadarmo to kvoli tomu,ze v nasej dedine ak sa robi nejaky ceremonial,tak pride kostolnik alebo farar a upozorni vas na to aby ste nezabudli zaplatit fararovi,kostolnikovi,ministrantovi,ci organistovi....mala som pocit ze su platene cirkvou....je mi luto ze niekto to dokaze takto zneuzivat......ale teraz sa menili,tak chcem to ist skusit k novemu ze co povie....

junova
14. nov 2014

@laurask organista, ministrant aj kostolnik nemajú plat, robia zadarmo.

laurask
14. nov 2014

tak tomu nerozumiem preco pridu a upozornia na to,asi skusaju,kto da.....

aurbik173
6. nov 2016

@m.andrea ahoj,prosim vedela by si mi poskytnut info o moznosti pokrstenia aj v pripade slobodnej mamicky ako pises a v lokalite BA,pripadne okolie.😊daakujem.andrea.

lubica28
13. dec 2016

Prosim vas,je mozne podat niekam staznost,ked mi knaz nechce pokrstit dieta?nie sme s partnerom manzelia,ale nerobila by som z toho vedu,keby mal jeden meter na vsetkych.ale niekomu pokrsti a niekomu nie.preto s tym chcem nieco robit.dakujem. za kazdu radu.

nelinnka1
27. jan 2021

@lienka. Záleží od farára ale rodičia nemusia byt zobratý ale je to lepšie a Krsny rodia tiež nemusia byt zobratý môže byt jeden alebo obaja rôzny ľudia nie je podmienkou že to musí byt s rodiny aj kamarát to môže byt ... Krsny rodičia môže byt jeden katolik a druhý evanjelik musia mat krst prvé sväté prijímanie a birmovku ... posedenie môže byt v reštaurácií kľudne

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz