Pomenovanie príbuzenských vzťahov. Vie to niekto?

nikiarudi
31. júl 2008

ahoj kočky, mám otázku je tu niektorá z vás tak zbehnutá, aby mi vedela napísať aké sú rodinné vzťahy, pretože mám dilemu a neviem čo bude môj drahý bratovmu synovi..ujo či strýko? a čo tomu malému budem ja??? a celkovo tie rodinné vzťahy mi nejdú.. vďaka za komplet info ak to niektorá vie.. 😀 😀 😀

titkovamiriam
31. júl 2008

ujo a stryko je to iste 😀 -a ty budes teta 😀

prasiatko30
31. júl 2008

ja viem ze nam vzdy hovorili ze po otcovej strane mame strykov a strinne a po matkinej strane tety a ujov 😉

xena22
31. júl 2008

no ja som si myslela naopak,ze po maminej strane je stryko a stryna a po otcovej teta a ujo,ale kedze u nas sa stryko a stryna netraduje,pouzivame ujo a teta a ja sa teda teta nenechavam oslovovat,mam predsa meno a na osloveni teta netrvam,tak ako aj ostatni na tom netrvaju ...ved moja nastarsia neter je len par rokov mladsia odomna a posle ma aj do kelu ked sa jej to hodi 😀

danulik
31. júl 2008

po otcovej strane je stryko, po maminej ujo 😉

titkovamiriam
31. júl 2008

no tak uz som aj ja mudrejsia 😀

sirinka
31. júl 2008

aj u nas babka hovorila...z otcovej strany stryko a strina brrr, a z matkinej teta a ujo...ale podla mna je to aj tak vzdy to iste a mne sa tiez paci oslovenie menom...

orinka
31. júl 2008

Mať vaše problémy 😀 😀
Mimochodom.... stryná 😉 už logicky, keď je strÝko... ach baby 😀 Ale vy si teraz tiež môžete povedať... mať tvoje problémy 😀 Takže tú prvú poznámku beriem späť :-P
A už keď sme pri tom 😀 strýko sa mi nepáči, ani mi to z úst nechce ísť... takže radšej ujo, teta....

margarita
31. júl 2008

aha, co som nasla na:
http://paulicka.blog.sme.sk/c/78541/Slovencina-...

Začnem od seba. Som ženatý mám manželku a ja som jej manžel. Jej rodičia nie sú pre mňa svokrovci, ale tesťovci. Jej otec je pre mňa tesť a mamka testiná. Moji rodičia sú pre moju manželku svokrovci, moj otec je pre ňu svokor a moja mamka svokra. Takže prvý dobrý záver: nemôžem mať svokru, ktorá by mi mohla strpčovať život. Pre tesťovcov som ja zaťom a pre mojich rodičov moja manželka je nevestou. A pre úplnosť, svokrovci a tesťovci sú si navzájom svat a svatka, teda spoločne svatovci.

Aj vzťahy v ďalšom príbuzenstve slovenčina umožňuje dosť presne vyjadriť. Otcov brat je pre mňa strýc a jeho manželka je stryná. Mamin brat je pre mňa ujec a jeho manželka ujčiná. Otcova alebo mamina sestra je mojou tetou a jej manžel svákom.

Mojej manželke je moja sestra zolvica. Dnes sa na presnom vyjadrení príbuzenského vzťahu až tak netrvá a miesto zolvice sa hovorí švagriná. Aj pre mňa je manželkina sestra a bratova manželka švagriná a manželkin brat a sestrin manžel švagor.

Syn môjho strýka, uja, tety je môj bratranec a jeho dcéra sesternica. Netreba si to pomýliť so sestrencom alebo sestricou. To sú deti mojej sestry vo vzťahu ku mne. Podobne je to aj s bratovcom a bratanicou, čo je označenie detí môjho brata. Dnes sa to až tak presne nerozlišuje a dcéry mojich súrodencov sú moje netere a mám aj synovca. Pre príslušníkov ďalšej rodiny sa niekedy užíva výraz kmeňovec.

Kmotor, kmotra je pomenovanie krstných (niekedy aj birmovných) rodičov vo vzťahu k rodičom dieťaťa. Ide tu teda o „duchovné" príbuzenstvo. Medzi ktoré by som mohol zahrnúť aj pobratimstvo. Mám (mal som - pán Boh mu daj večnú slávu) aj pobratima. Bol to dobrý priateľ, s ktorým som na znak trvalého a pevného priateľstva uzavrel takýto zväzok. Voľakedy sa takýto zväzok vraj uzatváral v kostole, neviem, predávam za to, za čo som kúpil. My sme pobratimstvo uzavreli tak, že sme si vzájomne vypili pár kvapiek krve (v pravom slova zmysle).

margarita
31. júl 2008

inak moje najoblubenejsie je zolvica, este ze mam 2, mozem ich tak zacat volat 😀
a to pobratimstvo, myslela som, ze to vymrelo s Winetouom...

sirinka
31. júl 2008

😀 😀 😀 ja teda nastatsie zolvica nebudem heheheh

sirinka
31. júl 2008

inac ako sa spravne cita tesť alebo ťesť 😕 gramatiku akotak ovladam, ale toto mi nejako nejde na jazyk

prasiatko30
31. júl 2008

😅 boze dobra hrubka - ale takych uz mam asi strasne vela 😅

mna by inaksie vcelku zaujimalo ako sa nazyvaju deti mojich synovcov/neteri a co som ja im? som ich sesternica/teta alebo co som im vlastne okrem rodiny 😀

t.i.n.u.s.h
12. sep 2008

mám malú otázočku 😵 ...keď sa mojej sesternici narodila dcérka tak čo mi to malé wlastne je?..ďakujem 😲

marse
12. sep 2008

podla mna nic, ja by som povedala ze si len ,,vzdialena" teta 😅

vroni
12. sep 2008

Zolvica, to je teda slovo!!!! Keby to tam nebolo aj s vysvetlením, tak si myslím, že je to nadávka! 😀 😀 😀 (normálne mi odľahlo, že nemám brata 😀 ) U nás sa kedysi dávno tiež diskutovalo, či je švagor ujo alebo strýko svojich neteriek a že sa diskutovalo pred neterkou, je z neho dodnes "ujostrýko" a to má pôvodkyňa tohto oslovenia už pekne cez 20. Ale ten článok je geniálny!!!!

t.i.n.u.s.h
14. sep 2008

ahojte všetci..newedeli by ste mi powedať, čo je mi sesternicina novonarodená dcéra? 😝 diks

asitka
14. sep 2008

ináč môjho manžela brat...si priam vyžaduje, aby ho malý oslovoval strýko...príde mi to absurdné...keďže ostatných volá po mene....aj krstných...aj môjho brata...a jeho manželku...

ja aspoň tiež viem...že z otcovej strany je to strýko a z maminej...asi teta...

tinush..ja som sesternicinej dcére krsná...takže s týmto dilemu nemám....je to moje krsňa.....ale myslím, že Ty nič....je to dieťa tvojej sesternice...a ty budeš preň len teta...alebo...čo je neter????

chiliko
25. nov 2011

ahojte viem ze tema davno zabudnuta... ale preca...co je pre mna... Vlastne?? Stareho otca Brat??

ivett1
25. nov 2011

@chiliko hádam...brat starého otca 😉 ...ale inak, čo len chceš...

mono16
23. apr 2012

awojte prosim vas viete mi powedat či sme rodina so synom maminej sesternice? 😒

berny800
7. jún 2012

@titkovamiriam ujo a stryko nie je to iste. Ujo je brat tvojej mamy a stryko brat tvojho otca.

zanet13
1. sep 2012

ahojte chcem sa opytat na vztahy:
moja sestra chodi s chalanom, ale zevraj su pribuzni z druheho kolena..???
nasa babka a jeho dedko su surodenci.. su teda bratranec a sesternica?ale taky vzdialeny???
nemozu spolu chodit??? ci mozu?

zanet13
2. sep 2012

este som zabudla, ze sa "nerodinuju"a ani nevedeli ze su vzdialeni pribuzni.
to sa dozvedeli az po dvoch mesiacoch chodenia....

zuzulienka1973
2. sep 2012

@prasiatko30 ano aj u nas to tak je

zahumka
30. okt 2012

ahojte, tak tiez som bola z tychto pribuzenskych oznaceni trosku vedla,ale co sa tyka vzdialenejšich pribuznych je to asi takto:
sesta alebo brat tvojej starej mamy, resp. stareho otca sú tvoja PRAteta a PRAstrýko a Tvoji teta, ujo a strýko Z DRUHEHO KOLENA, sú bratranci a sesternice Tvojich rodičov. "Kolenom" sa označujú Tvoji príbuzní v jednej generačnej líní, kým "pra" označuje Tvojich príbuzných smerom "dozadu"🙂)
takže sesta mojej babky je moja prateta a jej dcéra je moja teta z druhého kolena🙂)
a ja som babkinej sestre praneter a maminej sesternici neter z druheho kolena🙂)

kendrica
31. dec 2012

Ahojte... 🙂
chcela by som sa opýtať... 🙂
spoznala som chalana.. no len je problem... jeho mamka a moja mamka su sesternice... takže aj mi sme bratranec a sesternica ?? ale z druheho pokolenia ?
a hlavne by ma zaujimalo či by som s nim mohla chodiť... je mi blbe sa to opýtať mamky .... 🙂
Ďakujem 🙂 🙂

kendrica
31. dec 2012

@zanet13
Tak to by som aj ja potrebovala vedieť 🙂
:D

digysa
31. dec 2012

@margarita Perfektne........ Niektore slova pocujem prvy krat vo svojom zivote 😅 😅 😎

7boy1
10. apr 2013

takže poprosil by som moj brat čo má ženu a jej sesternica mi je rodina či nie?

kommie34
14. júl 2013

ahoj, chcela by som sa opýtať že či sú nevlastní súrodenci z maminej alebo otcovej strany, alebo z oboch. Za vaše odpovede vám vopred ďakujem 🙂