Pomoc dospelých detí doma a okolo domu

daturka1
18. máj 2013

Zenicky,mam takuto otazku na vas.Kolko vam pomahaju vase uz dospele deti ktore byvaju u vas?Starsi syn vzdy pomohol,vela pomahal.Ale nasiel si pracu(kde sa nenarobi) a priatelku a konecna((( Ak aj pomoze tak len v domacnosti aj tomu neda vela casu.Ale byvame na dome,manzel chodi na tyzdnovky,ja robim na smeny,po nocnych som mrtva a potrebujem hlavne co to pomoct okolo domu,lebo ked porobim v domacnosti tak uz nevladzem a nemam cas na pracu vonku.A ide ma roztrhnut,ze syn stale zavrety s priatelkou v izbe a vylezu len ked su hladny.Uz ma nebavi kazdy vikend robit krik,aby sa zdvihol a aspon na hodinu pohol zadkom.Mama hotel funguje perfektne tak naco sa strsovat ,nie?Prejde to?Neprejde?

kaktusik
18. máj 2013

@daturka1 no ja by som si s nim skusila pohovorit... ze si rada, ze si nasiel priatelku s ktorou si rozumie, ale ze predsa len si na cely dom sama a ze ozaj by sa ti jeho pomoc hodila... Dohodnite si napriklad cas, kedy ti bude k dispozicii a potom nech je kludne s frajerkou... Snad to pochopi no 🙂)

daturka1
autor
18. máj 2013

@kaktusik on je s frajerkou stale,je u nas viac ako doma....dnes ma vytocilo,ze ja po nocnej zlomena ako indiansky šíp a oni zavrety cely den v izbe.Vysli az ked som narobila krik,inak sa nedalo.... a potom ju zaviedol domov,ze aby pomohla doma poupratovat.Ja nepotrebujem pomoct...upne sa zmenil..ja ho chapem,ze ma oci len pre priatelku,ale ak mi nepomoze prestanem to zvladat

simsalabim
18. máj 2013

@daturka1 pises, ze mama hotel funguje - a co keby mama hotel prestal fungovat? Vysvetli mu, ze pokial sa nebude zucastnovat na fungovani domacnosti, tak nenavaris pre neho, nenakupis pre neho, neoperies, neozehlis... skus sa s nim dohodnut a ked nepochopi, tak sa staraj uz len o seba. Zucastnuje sa na chode domacnosti financne? Prispieva na vodu, elektrinu a tak? Ked je u teba s priatelkou, jedia jedlo, ktore nakupis a uvaris? Ak neprispieva, je na case to zaviest. Uz to nie je dieta, ktore potrebuje opateru. Cim dlhsie ho nechas v necinnosti, tym horsie si od toho chlapec odvykne. Ja mam v pamati zafixovane, ako mi hovorila kolegyna, ked jej syn po maturite odmietol ist na VS, este s kopou kamaratov a myslel si, ze si bude uzivat zivot a rodicia sa o vsetko postaraju. Vsetkych jeho kamosov rodicia zivili a ofukovali. Kolegynin manzel si synatora vzal na rozhovor, povedal mu, ze od 1. nasledovny mesiac sa bude takou a takou financnou ciastkou podielat na chode domacnosti a ze kym, studoval, robili mu ulavy pri praci okolo domu. To sa teraz zmeni, pribudnu mu take a take povinnosti. Mama mu uz nebude varit ani prat, nech sa neopovazi brat jedlo z chladnicky, ak bude bez prace. Mlady sa durdil, zuril, ze voci nikomu sa takto rodicia nespravaju.... Pracu si ale nasiel (az po mesaici, ked zistil, ze otec to fakt mysli vazne) a zacal byt zodpovedny. Po roku z chalanovej partie boli ostatni stale rodicom na krku a ti sa divili, aky je kolegynin syn "zodpovedny". Ked im povedala, ako tu zidpovednost dosiahli, tak sa zhacili, ze toto by vlastnemu dietatu neurobili.... no co uz na to povedat? Odvtedy uz preslo asi 7 rokov a kolegynin syn uz ma vlastnu rodinu, vlastny byt, dobre postavenie v praci a je rad, ze bol takto postrceny k zodpovednosti.

daturka1
autor
18. máj 2013

@simsalabim prispieva,jeho kamarati prispievaju aj viac ale ked vidim ze si setri tak som ho nechcela zmykat z penazi....som smutna a zmetena,kedysi spravil co som potrebovala...ja viem,je dospely,ma lasku,chce byt s nou,chapem ho.Ved aj ja mam rada jeho priatelku.Ale ked su cely den zavrety v izbe a nudia sa mozu sa nudit aspon tu hodinu vonku a co to porobit....mne tiez da zabrat cas,ked mu skladam oprate veci do skrine....

dejnas
18. máj 2013

@daturka1 kočky Ti dobre radia.... ale problém a je tak trošku asi aj v Tebe.... chápem, že syna miluješ, ale nemôžeš jeho správanie ospravedlňovať tým, že zaľúbený a chce byť so svojou priateľkou.... musíš byť razantnejšia... je dospelý, musí sa učiť zodpovednosti a brať ohľad na Teba a Tvoje potreby, nielen Ty na jeho 😉
rodičia majú určité povinnosti voči deťom, ale deti častokrát zabúdajú, že aj oni majú povinnosti voči rodičom !

jana121212
18. máj 2013

@daturka1 skus sa s nim porozpravat, je to chlap a s nimi treba jednat priamo, vela veci si neuvedomia. alebo ked si uvedomia, tak su lenivi. a hlavne necakaj ze ti len tak zrazu zacne pomahat. inac mne mama tak od 6-7 rokov neskladala veci do skrine, doprala pracka, s bratom sme si isli povesit pradlo a ked bolo suche, tak si ho kazdy zvesil, co bolo treba vyzehlil (narocnejsie veci zehlila mama) a poskladal sam do skrine. skus mu vysvetlit, ze ti priatelka nevadi, moze k vam chodit, ale syn musi mat splnene povinosti a ze ti je jedno kedy to spravi, ci cez tyzden alebo cez vikend. napriklad ked on kosi travu alebo robi nieco na zahrade tak ona sa moze zatial opalovat. a najlepsie by bolo keby si sa s nim skusila porozpravat tak aby bola pritomna jeho priatelka, vtedy asi skor pristupi na tvoje podmienky. len jednaj v klude a vysvetli mu, ze to uz nezvladas, vymenuj mu co vsetko robis ty a co ocakavas od neho a ako casto to ma robit

jo111
18. máj 2013

@daturka1 zaujala ma tato diskusia, aj ked viacerym veciam nerozumiem. Mam este dvoch surodencov a od nejakych 13- 14 rokov nikto z nas nevidel dovod preco by mama mala prat nase veci a preco by sme nemohli navarit aj my. Nie ze by sme boli dokonale deti ( to skor naopak), ale tak nejak logicky ked mam chut na nejake konkretne jedlo tak rano zahlasim, ze dnes varim ja (a zvysok je rad, ze nemusi). Osobne mi vadi ked sa mi niekto hrabe v obleceni a preklada ho, aj ked chce pomoct a vyprat horu spinaveho oblecenia, vadi mi to. Ono neutecie a ja si to vyperiem sama.
A aby mama 18- 19 rocnym varila, prala, zehlila, kakavko doniesla do postele a uz len masaz noh chyba mi pride ako nonsens. Su to Vase deti a rodic by pre dieta spravil prve aj posledne bez ohladu na vek, ale neuvedomuju si kolko skody pachaju. daturka1 staci ked nazries do diskusii o manzelstvach, svokrach, velmi zaujimava je diskusia Co vas cakalo doma po prichode z porodnice?, ... co z takych chlapov ich matky vychovali, je to hnus a zacina to vzdy rovnako.
Nehraj sa na Popolusku, ta rozpravka sice ma pekny koniec ale tipujem ze pokracovanie take pekne uz nebolo 😀 ty nie si povinna robit vsetko, stihat vsetko aj sa o svojich chlapov starat. Rodina si ma pomahat navzajom.
Pokial tvoj syn nestuduje a ma pracu nech sa osamostatni, cim dlhsie to budete odkladat, tym to bude horsie. Od rodicov treba v urcitej situacii odist, pre svoje vlastne aj ich dobro.

daturka1
autor
18. máj 2013

Syn ma 20....boze,ked mal 13 cely den sa staral o mladsieho surodenca a ked som prisla vecer domov z prace utahana,este som nebola ani vyzuta a uz ma cakala kava zaliata a prvotiny varenia(hoc krupica bola ako beton,ale kazdy sa uci)....a po tej maturite nastal taky zlom....zacinam mam pocit,ze mi asi este len teraz zaciname prezivat pubertu 😒

yarnie
18. máj 2013

Neper mu, nezehli, nevar, resp. var len pre seba. Pokial to nepomoze, tak mu zvys prispevok na byvanie, tak aby to pocitil, s tym ze je to na uhradu externej pomoci, kedze on nie je ochotny pomoct, musis si to zaplatit u profikov. Ked to nepomoze, pohovorila by som aj s jeho priatelkou, v zmysle ze je u vas vitana, ale ze syn ma ako dospely clen rodiny povinnosti, ved aj ona od neho bude vyzadovat aby pracoval na dome a pri dome, ked budu mat spolocnu domacnost. Ci ona planuje vsetko robit za neho, kym on bude zalezeny v izbe s pocitacom? Podla mna mu tym neublizis, naopak pomozes.

daturka1
autor
18. máj 2013

@yarnie tak na to myslim casto....aby ma raz nevesta nepreklinala....

jo111
18. máj 2013

@daturka1 rodicia toto vacsinou nechapu aj ked je to normalne ( ked mal 12- 13 take dobre dieta to bolo a teraz tragedia). To bolo DIETA, teraz je to DOSPELY CLOVEK co ma svoju osobnost, nazory, povahu- ktora je len malinko podobna tej ked bol dieta. Su to dvaja uplne rozlisni ludia a ty nemozes porovnavat co bolo vtedy, ze ti pomahal a co je teraz. Ty ries momentalnu situaciu. Toto sme robili vsetci ako deti, deti sa vzdy snazia zavdacit rodicom a dostat pochvalu za nieco. Je to pekne, ale neda sa na tom stavat. Moja mama bola na tri deti sama, bratov som v podstate vychovala a co si mam teraz vylozit nohy a mama skac okolo mna lebo ja som ti pomahala celu moju pubertu, alebo co?
yarnie ti dala velmi dobre navody ako postupovat, vezmi si z toho nieco, porozpravaj sa s manzelom, a mozno by si so synom mal pohovorit on, pripadne vsetci traja.
Drzim palce.

daturka1
autor
18. máj 2013

Dakujem vam,ze ste ma nasmerovali a poukazali na to,co som si neuvedomila....

ukana
18. máj 2013

@daturka1 niektorí chalani maju pubertu neskor...a uprimne, hormony narobia svoje, nebude predsa pomahat, ked má príjemnejšie "povinnosti".. 😀 podla mna ti dobre radí @simsalabim, nech ti prispieva na domácnost, je dospelý, mamahotel niečo stojí, nech si mladí navaria sami a zo svojho...
moja svokra mojho muža prestala živit, ked prestal chodit na výšku, musel prispievat na domácnost a pomohlo mu to....

čo mne v dnešnej dobe pre dospievajucich chlapcov chýba, je vojenčina...nech to bola blbost aká bola, naučili sa samostatnosti, upratat si po sebe, vedeli si potom vážit, čo majú doma, naučili sa poslúchat autority ..proste niektorým by sa náramne aspon na polroka zišla... 😉

trish31
18. máj 2013

@daturka1 pokial som ja s bratom byvala doma,vzdy sme pomahali ako sa dalo,ja som upratvala vzdy cely dom,brat ako chlap pomenej ale pomohol.Takisto sme prispievali na chod domacnosti ako pracujuci ludia.

Len Ti chcem poradit,robit krik pred frajerkou,to nerob.Sadni si s nim povedz mu ze ako sam vidi,Ty to sama nezvladas a on to ani od Teba nemoze ziadat.Ze potrebujes a chces,aby Ti pomohol,kedze jediny chlap v dome je on a snad nechce,aby zena a jeho matka robila vsetko...

daturka1
autor
18. máj 2013

@trish31 tak priamo pred nou to nie,ale mozno zacula ako mu dohovaram,ze by mi snad mohol pomoct...a ja som sa cudovala ked kolegyna pred rokom vystahovala 20 rocnu dceru z bytu,ze lemra,nech sa stara sama o seba.Este som jej dohovarala,ci ju nelubi ked ju takto....praveze lubi,preto...

trish31
18. máj 2013

@daturka1 ale pomahat treba,to je jasne,ja som teraz prisla na SVK kym porodim a som v rodicovskom dome,a v ramci moznosti pomaham rodicom...Aj ked je jasne,ze chlapci su ini,pre nich tie domace prace nie su,ale aspon povysavat,pomoct s riadmi...

monyccka
18. máj 2013

@daturka1 necitala som odpovede, tak sa mozno budem opakovat. Ja si myslim, ze chyba nie je v nom. Pokial bude hotel mama fungovat, nema dovod nic na svojom spravani menit. Okamzite prestat prat, varit, zehlit a upratovat jeho veci. To ci a kolko prispieva na domacnost je vasa vec, no ja by som to brala ako najom, nie ako cenu za sluzby. Ak sa osamostatni, tiez bude musiet platit. (ci mu z toho na tajnaka nieco odlozis a ked raz pojde z domu mu to das ako zaklad, je na tebe) ale istotne by som mu preto, ze plati 150e mesacne nevarila a nerobila komplet servis. Je to dospely chlap a ak raz nema jeho manzelka trpnut, ci dobre utrela prach, tak mu treba dat aj zodpovednost hodnu dospeleho chlapa. 🙂

kattrin5
18. máj 2013

Tak treba ho pohnat do prace aj s priatelku, ja si pamatam ako sme my chodili s ex priatelom kosit a hrabat a bola to celkom zabava🙂 treba synovi pekne vysvetlit ze potrebujes pomoct ze to sama nezvladas alebo sa porozpravaj s obomi, urcite ti pomozu🙂 netreba hned strestovat syn je len cely happy in love tak na upratovanie nema pomyslenia

lleniak
18. máj 2013

@trish31 preco pre chlapcov nie su domace prace?

trish31
18. máj 2013

@lleniak myslim to tak,ze sa chlapci do toho moc nehrnu

martina28p
18. máj 2013

@daturka1 ahoj,zaujala ma tvoja otázka a ak môžem popíšem ti to z mojho hladiska a skpsenosti tej mladšej - ja som tiež prišla do domu svojho teraz už manžela,ale je jedináčik,tak mama bola a je stále naňho príliš upätá,ale to je o inom....čo sa týka toho pomáhania,ja som bola tá,ktorá mala záujem pomáhať,neboli sme ešte svoji,ale bývala som u nich,lebo som bola až 70km od domu,muž mi u nich našiel robotu...považovala som to ako samozrejmosť pomáhať jeho rodičom,ked mi aj jeho mama nedovolila variť,bola to jej kuchyňa,ale pomáhala som,alebo aspoň sedela v kuchyni,záhradka ma bavila,to bolo super,...podotýkam,tiež som robila na smeny,jeho mama len na vpp v dedine a velakrát vedela vikrikovať,ked som bola po nočnej,že prečo ešte o jednej spím,že prečo niečo nerobím...nebolo to príjemné....snažila som sa normálne komunikovať,ale bolo to ťažké,aj ked sme boli manželia,bola som dokonca v 9 mesiaci a tlačila som fúrik plný dreva,alebo robila na záhrade,aj to mi vedeli vykričať,že nič nerobím...no to je zas o inom...len som ti chcela napísať,porozprávaj sa aj s jeho priatelkou,neviem ako dlho sú spolu,neviem aký máte vzťah,ale ja by som čokolvek dala zato,aby moja teraz už svokra bola iná,aby nečakala,že ja sa opýtam,čo potrebuje,aby stále nenadávala a nerobila len krik,nevedela som vždy,čo treba urobiť,aj som chcela,ale robiť to po svojom sa zas im nepáčilo a nepovedali mi nikdy ako a čo chcú,vždy mi vykričala,že som sa mala dovtípiť,že ja som mala prísť a pritom stačilo len obyčajné Prosím,a dohodnutie,že trebárs ked si teda tu,tak staraj sa aspoň a toto a toto,pomôže mi to...len to vedomie,že si ma tu vážia a ja by som urobila vtedy všetko....vždy som bola len za tú zlú...možno aj tvoja nevesta nevie presne ako začať pomáhať,hanbí sa alebo čokolvek iné ju brzdí....ja mám svokru s velmi zlou povahou a bývame v spoločnom dvore,vdaka bohu aspoň za takéto osamostatnenie....aj ked som to možno napísala chaoticky,nájdeš podstatu veci,čo som týmto chcela povedať.... 😉

lleniak
18. máj 2013

@trish31 a dievcata sa hrnu? 🙂 ale nie o tom je tema

@daturka1 drzim palce, mama hotel urcite zrus a dufam, ze si na to spomeniem, ked ti moji vytrznici budu mat 20. synovi daj normalne zoznam, ze co treba urobit a kedy to treba urobit, pripadne v akom poradi. a pradlo moze kludne skladat s frajerkou v izbe, ked su tam uz tak ci tak zavreti.

trish31
18. máj 2013

@lleniak tak ja som sa skor chytila prachovky,mopu a vysavaca ako moj brat.Kazdy sme iny,niekto ma lenive deti a je jedno,ci su to chlapci alebo dievcata,niekto nie...

trish31
18. máj 2013

@lleniak zalezi,kolko s tou frajerkou je a funguje,zas neiem ci je OK davat cudzej babe skladat pradlo....

daturka1
autor
18. máj 2013

@martina28p no zbohom,takato by som nechcela byt )))...asi to skusim cez synovu priatelku...

simsalabim
18. máj 2013

@daturka1 normalne ma zarazila tvoja veta "mne tiez zaberie cas, ked mi skladam pradlo do skrine" 😕 Ako hovoris, mamahotel. Nedivim sa, ze mlady nema potrebu sa hrnut do "pomahania".

daturka1
autor
18. máj 2013

@trish31 ta je u nas ako doma...ked sme doma same dve,tak pride za mnou ci nechcem pomoct...

trish31
18. máj 2013

@daturka1 tak potom je to OK 🙂

daturka1
autor
18. máj 2013

@simsalabim ja viem,az teraz zistujem ze vlastne chybu robim ja...... ☹

lleniak
18. máj 2013

@trish31 a ved som nepisala, ze ma ona skladat 😉 pisala som, ze on moze pri nej.