Poplatok u notára. Ako sa bude deliť?

rokka
20. júl 2009

Dnes mne, sestre a mame prišlo predvolanie k notárovi na dedičské konanie po otcovi. Bude sa ta prejednávať dom, poľnoh.pôda a auto. Viem že dom pôjde podľa zákona rozdeliť, ale všetko ostatné sme chceli dať na mamu. Notár si vyrúbil úžasne vysoký poplatok až ma oblialo 😠 . Ako to vlastne bude? Pôjde ten poplatok na tri rovnaké časti alebo podľa obsahu dedičstva? Úmerne?

kisska
20. júl 2009

Ahoj, my prave riesime v rodine nieco podobne. Co viem, tak poplatok u notara je urcite percento z prejednavaneho majetku. Kamaratka pravnicka nam odporucila, aby sme hodnotu majetku mierne podhodnotili, aby suma bola co najnizsia, ale zase sa to neoplati podhodnocovat velmi, lebo ked to bije do oci, tak sudca to moze zamietnut a nariadi oficialny odhad, a tam sa uz neda o hodnote majetku diskutovat a moze to byt ovela vyssie ako keby ste vy cenu znizili len mierne. Tiez som prave vcera hladala tabulky (lebo sadzy su v urcitych rozmedziach, napr. pri majetku do 30.000€ je to 1,5%, od 30 - 70.000 1,75% a pod. ale to su len priklady...), skutocne hodnoty som nenasla, takze dufam, ze kamoska najde niekde tie tabulky a da vediet. Inak nechcem strasit, ale spominala nieco o obnovenej dani z dedicstva, takze tiez musim pohladat infosky.

rokka
autor
20. júl 2009

kisska, ahoj, ja viem že tie poplatky si neudávajú notári sami, len mňa zarazila výška toho poplatku. My ideme na pojednávanie po otcovi a nič sme nedávali odhadovať, že odkiaľ sa dopracuje notár k tej sume z toho dedičstva? A o tú platbu mi ide, keď napr. my so sestrou budeme mať menšiu časť dedičstva a mama väčšiu, že či sa to úmerne rozdelí alebo ako?

kisska
20. júl 2009

umerne by to bolo spravodlive... zalezi od toho ako sa dohodnete... horsie je, ak by ste sa dohodnut nevedeli...

marianka79
20. júl 2009

my sme v tomto prípade sa dohdli na rovnakej sume mama ja sestra a brat a je to ok

rokka
autor
20. júl 2009

to my sa dohodneme, len mňa zarazila tá finančná pálka. Je to strašne veľa, chápete a jedná sa o váš majetok, za ktorý si musíte platiť. Nie som nejaká nevzdelaná ale toto je dosť aj na mňa. Ešte raz sa narodiť, tak je zo mňa právnička 😀 😀 😀

zuzidr
21. júl 2009

Ahojte,tiež ma po otcovej smrti zarazila suma čo sme platili u notára a kedže ja som práve maturovala tak to platili mamina a brácho,no ale pálka to bola poriadna 😠 😠 neviem za čo to berú 😠 za tú pol hodinu čo sme tam sedeli?alebo za to že možno hodinu spracovával k tomu potrebné papiere,(ktoré robí väčšinou sekretárka 😅 )fakt už tento národnevie kde by zhabal od ludí peniaze 😠 😠

rokka
autor
21. júl 2009

Zuzi, moja reč! A to ma ešte čaká dedičské po mojej babke tiež zomrela tento rok ako otec a ja so sestrou sme jediné dedičky. No hrôza! Nooo, ale aká budem majetná 😀 ?

andzi
1. aug 2009

Ak sa vám nepáči, môžte sa stať notárom. 5 rokov vysoká škola, 3 roky prax notárskeho koncipienta za 9000sk plat a potom zaplatiť cca 15 000sk za každé výberové konanie a za notára sa dostanú aj tak len vyvolení.

Tu je tabuľka:

z prvých 100 000 Sk základu ................................................................ 2 %,
z presahujúcej sumy až do 500 000 Sk základu .................................... 1 %,
z presahujúcej sumy až do 1 000 000 Sk základu .................................0, 7 %,
z presahujúcej sumy až do 3 000 000 Sk základu .................................0, 4 %,
z presahujúcej sumy až do 20 000 000 Sk základu ................................0, 2 %,

najmenej 700 Sk.

Čiastka nad 20 000 000 Sk sa do základu nezapočítava.

Treba si to prerátať na eurá. Ešte jedna vec: Základom odmeny notára je tzv. všeobecná hodnota dedičstva, čiže aktíva + pasíva (nie aktíva - pasíva).

mel23
18. okt 2010

A kolko sa plati u notara ked chceme s mm urcit cast BSM?

zabkalu
21. jan 2013

Ahojte, mňa čaká dedické po otcovi. snažím sa zohnať nejaké informácie ohľadom poplatkov s týmto spojené, no márne. treba platiť notárovi, potom daň pri predaji majetka, proste stále niekomu niečo platiť. Je to neuveriteľné hlavne, preto, že keď už niečo zdedíte tak by ste chceli aspoň úctivo pochovať zosnulého aj z tých peňazí čo po ňom ostalo. No keď zapaltíte všetkým čo natrčia ruku tak možno nezostane ani na poplatky spojené s pohrebom. OK nech sa platí notár, pokiaľ ho požiadate o službu a vyhľadáte. ale či chcete alebo nechcete, ísť na dedické k nemu musíte. a už potom nie je na výber či chcete zaplatiť. musíte a hotovo. my by sme sa s bratom dohodli aj bez neho, preto nevidím dôvod niečo platiť. :(

zuzi129
25. jún 2013

Dobrý deň, tiež budeme mať dedičské konanie a POČULA som (je to informácia typu jedna babka povedala) že sa výška poplatku za notára dá znížiť celkovými výdavkami na pohreb a všetky veci zakúpené na tento účel (malo by to platiť na všetky výdavky na kar, oblečenie a kvety a všetko čo sa tohto týka)... čiže nám bolo povedané že si máme všetci odkladať bločky a potom ich následne predložiť notárovi... ale neviem to nikde nájsť vo vyhláškach a zákonoch tak si myslím že je to asi hlúposť... vedel by mi niekto potvrdiť alebo vyvrátiť túto informáciu alebo by ste mi vedeli povedať kde by som našla presnú vyhlášku, ktorá sa vzťahuje na túto informáciu? ďakujem

anjelik19872
24. júl 2013

DOBRY DEN CHCELa by som sa poradit v aprili mi zomrel ocko a teray mame dedicske konanie .Jedine co vlastnil bol byt na poly s mamou :Byt ohodnotili na 26 tisic eur na polovice je to 13 tisic eur ak k tomu odpocitam nakladz na pohreb 1000 eur a pozicka 1600 eur .Notarka nam vypocitala sumu 365 eur podla coho prisla k takej sume .Dakujem

sasa22222
5. máj 2014

dobry den chcela by som sa opytat budeme mat dedicke konanie...mali by sme platit vraj s brucha povedane okolo300e ale ked dodam papiere za pohreb kolko sme plaili sa ma odpocitat od sumi za dedicke konanie...neviete kolko asi by sa malo odpocitat??ako sa to prepocitava..dakujemm

sasa22222
5. máj 2014

@zuzi129 to by som aj ja chcela vediet uz si zistila co a ako kolko vam odpocitali??

dadulik1978
1. sep 2014

ked sa vzavam dedicstva,tiez sa plati u notara

annika
29. mar 2016

Ahojte. Dnes mi volali z matriky, budúci týždeň máme didičské konanie po našom otcovi. Sme tri sestry a mama. Už sme raz tam boli, vtedy len zápisnicu písali no a nikto nám nespomenul sumu že by sme mali platiť. No a dnes mi do telefónu oznámia 500 eur akože poplatok....no ja som z toho hotová fakt....má tu niekto niečo zdediť v tomto štáte???? Som fakt zhrozená.... nebohý otec sa určite prevracia v hrobe....vrchol.

baburinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz