Porodní na Slovensku, když jsem Češka

pidanek101
1. feb 2013

dobrý večer chtela bych se informovat ,,,,potrebovala bych poradit skrz porodne, jsem česka a bydlím v česke republice mam skoro 3 leteho syna kterej ma český i slovensky rodný list nebo jeho otec byl slovak, ted mam ale jinej problem mam noveho pritele a cekame spolu miminko mam zákaz cestovat takze rodit budu v česke republice ale chtela jsem si zazat o porodne na sk jelikoz v cr nemám narok a na sk je nárok na prvni tri deti vim ze musim mit trvalej pobyt na uzemi slovenske republiky ten jiz mam za bejvaleho manzela co mi plati do roku 2014 mam teda narok na porodne? a muzu si zadat tam kde bydli pritel nebo musim tam kde mam trvalej pobyt já jen ze je to od sebe asi necelejch 200km dekuj za odpoved

liz_lemon
1. feb 2013

@pidanek101 http://www.upsvarpp.sk/index.php?Cat=38
nevyplaca sa do cudziny, tak zrejme nemas narok, kedze zijes v CR

jfd
1. feb 2013

@pidanek101 tak to bych se hodně divila. Nechápu, proč by ti když v čechách porodíš čecha nebo češku měli slováci něco vyplácet.

pidanek101
autor
2. feb 2013

Koukám že Pí. jfd je nějaká chytrá,,, nic vee zlem ale mrkni se na forum oč jde,,, proč bych mela prijid o penize když si one mužu zažádat na sk když tam mám trvalej pobyt,,,a po porodě jdu bydlet na sk,,, tak nevím ani proc bych si mela žádat o materskou na sk když jsem česka,,, ale nidko se te bohuzel neptá ci jsi ceska nebo ci porrodis maleho slováka nebo čecha, jednou mas otce dítete slováka tak si žádas tam kde on je hlasenej a kde on má vsého zamestnavatele,,uz nejednou jsem toto resila na sociálce a ver zee nebylo nic prijemnho cestovat 600km sem tam nebo se nemohli ohodnout kde mi schálí materskou česko mi jí dat nechtelo nebo manžel pracoval na sk a mel tam trvalého zamestnavatele,,,takze bych se ráda vyhla abych byla zas pul roku bez materske nez se to vyreší, a to máš to same kdyz jde nekdo do anglie a je čech proc ma nárok na porodne tam ze, takze nez neco napises popremýšlej otom.Jen jse se chtela informovat ci nekdo o tomto neví vicc a pokavad nevis taak to laskave nekomentuj dekuju...

matozazzo
2. feb 2013

Myslim, ze to, ze mas trvaly pobyt na SR stacit nebude. Pozera sa na to, kde si platis poistenie, kde rodis a akej si narodnosti. Pokial nezijes na SR, nepracovala si tu a nasledne sla na matersku, myslim, ze narok nemas. Vela zakonov o poisteni sa teraz menilo, bolo by vhodne zajst si na soc. poistovnu a popytat sa, pripadne napisat mail, zavolat. Ja som to mala opacne, som Slovenka, rodila som v CR, ale pracovala som tam, mala splnenu podmienku soc. a zdravotneho poistenia, takze aj narok na porodne, matersku a neskor RP. Ale musela som dolozit formulare E401 a E411, ze som o porodne neziadala na SR.

matozazzo
2. feb 2013

Nasla som este toto: príspevok pri narodení dieťaťa

Podmienkou vzniku nároku na príspevok pri narodení dieťaťa podľa zákona č. 235/1998 Z.z. v platnom znení je narodenie dieťaťa a trvalý pobyt oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky.
Oprávnená osoba, ktorej sa narodilo dieťa v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, má nárok na príspevok, ak bola pred narodením dieťaťa najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená v Slovenskej republike.
Nárok na príspevok na to isté dieťa vzniká iba raz. Ak sa súčasne narodí viac detí, nárok na príspevok vzniká na každé dieťa.
Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe, ak príspevok alebo dávku toho istého druhu vyplatila príslušná inštitúcia iného štátu.
Nárok na príplatok k príspevku
vzniká pri narodení prvého dieťaťa, druhého dieťaťa alebo tretieho dieťaťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní. Nárok na príplatok k príspevku nevzniká maloletej matke, ktorá nemá priznané rodičovské práva a povinnosti. Nárok na príplatok k príspevku nevzniká oprávnenej osobe, ak sa od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu nezúčastňovala raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo alebo na obdobných prehliadkach v cudzine.

liz_lemon
2. feb 2013

@pidanek101 a co ma spolocne narok na materske s tym, kde zije a pracuje otec dietata? v SR mas narok na materske, len ak si platila nemocenske poistenie min. 270 dni za posledne 2 roky, nic ine pri tom nie je dolezite
ale ty si sa pytala na prispevok pri narodeni, nie na materske

pidanek101
autor
2. feb 2013

Já moc ďekuji Matazazzo já jsem jen chtela vedet nebo i švagrová tvrdila opak tak jsem se chtela informovat,,,, a pro Liz-lemon nevímco to stím má spolecneho taky jsem to nepochopila ale jednoho krásnehoo dne mi neprisla materska zavolala jsem si na urad proc jsem nedostala a tam mi bylo rečeno ze nemám nárok ze mi to pozastavili abych se dostaavila a tam mi bylo reečeno ze maanzel je šlovák pracuje na sk a že si mám žádat tam ale uz nikoho nezajíímalo ze spolu nezijeme a ze ja ziju v čr a on na sk, musela jsem na sk a tam mi to vysvetlovali ze jsou takove zákony

jfd
2. feb 2013

@pidanek101 Drahá, v čechách porodíš čecha!!!! Kapíto?!?! A nárok na meterskou tu máš, úpokud máš odrobenejch 270 dní. Ale vyzkušaj, nooo. Ale ve dvou státech každou nohou v nějakzm jinym se moc žít nedá. Kámoška vytřískala rodičák z Sk i CZ ale vzala si na to právníka. A pak že cigoši zneužívajh sociální dávky, žééé 😀

jfd
2. feb 2013

@pidanek101 a mě se pri materskej ptali, že či tu bývam a či som tu robila, chtěli malýho rodnej list. Čili ptá má milá, ptá

pidanek101
autor
2. feb 2013

víš co je zajímave?? že asi o tomto moc nevíš nebo ja jsem rodila v čr a malej má jak rodnej list českej tak i slovenskej má obe dve národnosti,,,takže je jedno ci je to slovák nebo čech nebo madar,Ptala jsem se tu na určitou vec....a chtela jsem poradit,ale od tebe bohužel rada nepadla,asi si mne dobre nepochopila ja nechci brát materskou jak ze slovenska tak i z cech jen jsem rekla ze mi v čr odstavili materskou skrz to že manzel je slovák a ma pracovni smlouvu na slovensku tim pádem mi rrekli at si žádám o matterskou tam kde má manzel praccovní smlouvu a zamestnavatele chapes???? a pokud vim nikdo tu o cikánech nemluvil tak nevím co je sem pletes,,,,,

pidanek101
autor
2. feb 2013

a ptala jsem se tu na porodne nebo v čr mi bylo rečeno ze si mám zažádat o porodne na sk pokavad tam mám trvalej pobyt a pritel tam ma pracovni smlouvu a tak nebo se vse pak rídí podle neho chápes? jak materska tak i pridavky nebo je jednou vedenej jako otec.Nevím kdo dal takovej zákon ale prijde mi to jako blbost,,, tak jsem chtela poradi ci náhodou nekdo nemá vic infa nez ja,

jfd
2. feb 2013

@pidanek101 sem myslela, že sme na veřejnym chatu, né v právní poradně, sri, žé. To s tim otcem to je nějaká konina. Kdyby uvedenej nebyl tak co? Rači si to pořádně zjisti od někoho fundovanýho. Proto - po druhé - ti tu píšu, obrať se na právníka, tady toho moc nevyřešíš. Bo jak sama píšeš, odborníků, co by se za nehet vešlo.
P.S. to s těma cigošema, to byl povzdech, podotýkám k tématu a mělo to i návaznost.

wilikiki
2. feb 2013

@pidanek101 ja som slovenka ale obe deti sa narodili v CR. Na obidvoch som si ziadala na Slovensku porodne, je tu vyssie ako v CR (bolo vtedy aspon). Mam v SR trvaly pobyt ale nikdy som tu nerobila ani neplatila odvody.
Otec s tym podla mna nema absolutne nic spolocne, otec mojich deti je anglican a vtedy pracoval v CR.
Ked sa ti teraz v CR narodi dieta, ktoreho otec je Cech, bude mat len a len ceske obcianstvo.
Byt tebou, tak si zistim, ci ti bude stacit len fakt, ze mas trvaly pobyt na Slovensku no mas Ceske obcianstvo a v CR poberas ostatne davky....podla mna ti to stacit nebude. Ked to budes vybavovat, tak urcito tam, kde mas pisany trvaly pobyt.

wilikiki
2. feb 2013

@pidanek101 podla zakona by si mala byt v cajku s porodnym na SR, ked pisu len trvaly pobyt a narodenie dietata......ale hele, rozvodom ti nepadlo aj pravo na trvaly pobyt na Slovensku? Zisti si to

pidanek101
autor
2. feb 2013

dekuuju moc za odpoved,, ja mam manžella slováka se stále ozvádíme ted byl soud teprve na malého koomu ho daji on ho nechtel a tak napsal ze at si malého nechám díky bohu ja bych ho nedala ikdyby se na hlavu stavel :D ale jde oto ze i ted mam slovaka se kterým čekáme miminko,,a jeho sestra mi říkala abych nebyla hloupá a zažádala si o porodne na sk nebo v čr neni nárok,,, a taky mi práve tvrdila mi stači jen trvalej pobyt neebo ona je v anglii a ma tam trvalej pobyt a tam si platila zdravotni pojistenni nebo tam pracovala,a žádat o porodne si bude žádat na sk nebo je vetsi a tak. tak mi práve radila mne to prislo jako hloupost a tak jsem chtela trochu poradit, Máš ravdu s porodným nemá nic společneho to je jen na matce to jsem se docetla,, ale i tak moc dekuju za radu...

terezkazv
8. feb 2013

Ahoj , já jsem taky češka, jsem vydatá za slováka a žijeme na Slovensku. Malý je slovák, protože češi mi nechtějí dovolit dvojité občanství a stále když dojdu na matriku, tak mi tvrdí, že já jsem matka češka, tak mu mám dát české občanství, ale nevidím v tom jedinou výhodu, takže je slováček. Já jsem rodila na Slovensku, ale myslím si že je to jedno, i kdybych rodila v čr mám nárok na porodné a mateřskou ze slovenska. Nejde o to, kdo je tvuj manžel, ale o to, či máš trvalý pobyt na slovensku a či ho má i tvé narodené dítě. Co se týče mateřské, zase nejde o manžela, ale o to, či si odváděla do sociálky buď už dobrovolné nebo ze zaměstnání odvody po dobu min 270 dní (nebou se i soboty a neděle, nejen pracovní dny). Já jsem tu pracovala výše roka, než jsem otěhotněla, takže jsem měla nárok na mateřskou a vyplatili mi ji bez problému hned další měsíc, tak isto porodné, přídavky na dítě a teď jsem nastoupila na RD a také bez problému. Co se týče tvého manžela, toho potřebuješ jen na udělení TP nebo PP a aby jste spolu měli určitou výšku příjmu a nebylo to jen tak, že sis přišla na Slovensko pro peníze. Dokladovala jsem jeho příjem, svuj příjem - musela jsem být zaměstnaná a sobášný list a jasné věci ohledně bytu, povolení a výpis z katastru a 1000 těch papíru. Teď mám prukaz cizince a okrem práva volit, jsem jakoby slovenska. Nesmíš si uplatnit porodné v čr, což asi málo kdo dostane, ale podle mě, pokud bude mít malé TP pobyt na slovensku jako ty, tak nárok máš. Co se týče mateřské nevím či si tu pracovala nebo jak to máš. Napsala si to tak zvláštně, jako by si chtěla všechno v čr a od slovenska jen peníze, ale pokud máš na to právo, byla by si blbá sis to neuplatnit. Nechápu čr, jak tvrdí, že slovensko je zaostalé, ale já jako češka bych se už jen kvuli těmto sociálním věcem mohla vykašlat na to, že mé dítě není čech, ale slovák, protože myslím, že když bydlíme tu a češi mu žádnou výhodu nedají a jen nás tahají po úřadech pro milion papíru, tak to výhra není, a proto si budu žádat i já po čase o občanství. Vše dobré při porodu 🙂

terezkazv
8. feb 2013

@wilikiki nemělo by ji padnout právo na pobyt, nemusí být vdaná na sováka, aby mohla mít TP tu na slovensku. Otázkou je jen to, že nesmí být finanční zátéží pro stát, to znamená, že pokud je sama, musí splňovat nebo musela splňovat určitý příjem ( před otěhotněním), který stanovil stát aby se uživila. Tzn. že buď musela zdokladovat to, že je tu zaměstnaná nebo pobírá nějaký příspěvek (inv. duchoch, výsluhový, starostivost o osobu blízkou) popřípadě néjaký druh príjmu ze zahraničí. Pokud nemá ani jedno z toho, musí mít ve svém vlastnictví min určitou částu peněz, ale teď už nevím kolik to bylo. Nám s manželem stačilo, že pracoval on i já a odváděli jsem tu odvody. Jde o to, aby nechtěla pobírat nějaké přídavky hmotné nouze, ale méla vlastní pŕijem peněz, potom už manžela na udělení TP nepotrebuje, ale je to zase o to složitější. Jasné je ale to, že musí jít , hned na cizineckou policii a nahlásit, že se rozvedla a oni ji už poví !!! Ale toto je její zákonná povinnost. Musí hlásit každou změnu dokladu, i to že porodila dítě, prostě vše, do myslím 15 dní , jinak muže být pokutována a vyhostěna ze státu !!!Prostě se stát musí taky chránit, ať ho nevyždíme každý, ale pokud se člověk normálně chová a chce si tu založit rodinu jako já češka a manžel slovák a žijemu tu, tak se k nám každý zachová normálně a je rád, že podpoří slovenský soc. systém každým dalším malým človíčkem 🙂

terezkazv
8. feb 2013

@pidanek101 A ještě by mě zajímalo, jak to, že tvuj malý má obě dvě občanství, když mi ho prostě pro malého dát nechtějí a tobě ho češi dali? Slováci mi řekli, že malý mít dvojité občanství mít muže a češi mi řekli, že jestli chcu pro něj české, musím se rozloučit s jeho slovenským. A to, že kde pracuje otec tam si máš uplnit dávky je fakt volovina, nejde vubec o otce ale o tebe. Porodné si otec ani upltnit tu na slovensku nemuže, pokud nemá díté ve své péči výhradně on a matka se dítéte navzdala či nezemřela, takže je to kravina. On si muže max. uplnit na dítě příspěk na dítě těch cca 22 eur a rodičovský, při kterém muže i vykazovat jakoukoliv zárobkovou činnost v jakékoliv výšce. Měla by ses víc informovat a ptát se, či se aspoň zorientovat celokovo v zákonech a nevytáhnout si z nich jen část.

strihalka
8. feb 2013

@terezkazv Ahoj, citam aa citam...a amame stejny pribeh, teda ja jsem ceska, manzel slovak a nase mala ma jak ceske tak aj slovenske obcanstvo...tobe v cr to nedovolili?preco?ja jsem jen podala zadost a bolo to vybavene

terezkazv
8. feb 2013

@strihalka ahoj, no nedovolili nám ho nevím proč. Malý se narodil v máji 2012 a šla jsem tam měsíc před porodem, že či mi třeba nějaké papíry aby měl malý dvojité občanství a paní mi řekla, že pokud chci české není problém, ale jen české. Jakmile dostane slovenské, tak mu české zanikne. A že pokud bude mít slovenské a zároveň české a já to v čr nenahlásim, že má i slovenské dopouštím se trestného činu. Už mě ty úřady v čr pěkné štvou a vše abych si řešila na cizinecké matrice v Brně, což je od mého rodného města asi 200 km.

strihalka
8. feb 2013

@terezkazv ja sem to teda resila na velvyslanectvi v BA... Zadost jsem podala po naorzeni cca 2mesice, tedy cerven 2012 a fakt vpohode...byt tebou tak zavolam sem do Ba, oni ti psolou papiry na vyplneni, oni to za tebe poslou do CR na tu zvlastni matriku v brne, kde je obeznami s tim ze bude mit syn dvoji obcanstvo a pote ti uz prijde rodny cesky list🙂

terezkazv
11. feb 2013

@strihalka tak děkuji za radu, určitě to pořeším 🙂

czechzuzanaba
11. feb 2013

@terezkazv nasi deti maji taky obe obcanstvi, ja jsem Ceska, manzel SLovak, deti se narodily na SVK, ceske obcanstvi jsme dodatecne vyrizovali na ambasade v Bratislave.

czechzuzanaba
11. feb 2013

@strihalka aha, ted vidim, ze jsi psala uz to samo, tak se omlouvam ze ja podruhe 🙂

terezkazv
11. feb 2013

@czechzuzanaba aj tak děkuji jen doufám, že se to dá domluvit i tel ať mi ty papíry zašlou a nebudu se muset z BB trepat do BA. ale děkuji

czechzuzanaba
11. feb 2013

@terezkazv to si myslim ze nepujde, protoze se tam u nich musis podepsat na lejstra, i manzel, a overuji doklady. Takze podle me jen osobne, ale zkusit muzes.

ivusaiva
22. feb 2013

baby, pomoooc, ja som slovenka,žijeme v čr, manžel slovák....rodila som v čr, mala je slovenka, tu narok na porodne nemam... chcem žiadat na sk, ale píšu tu s tým poistením, že musíš byt poistená pred porodom .... pracovala som na sk 4 roky ale potom 5 tu, to sa počíta tie 4 roky, alebo to musím byt poistená tesne pred porodom tých 270 dní??? dakujem za odpovede

liz_lemon
22. feb 2013

@ivusaiva ak mas na mysli prispevok pri narodeni (151,37 E) a priplatok k nemu (678,49 E), tak tam nie je ziadna podmienka nemocenskeho poistenia
musis mat len trvaly pobyt v SR

ivusaiva
22. feb 2013

@liz_lemon aha 🙂 dakujem za odpoved, a prídavok na dieta teda nedostanem , že ?

liz_lemon
22. feb 2013

@ivusaiva dostanes, ak mas trvaly alebo prechodny pobyt v SR