Poruchy štítnej žľazy?

bubinko83
9. mar 2009

Mate skusenosti zo zniženou funkciou štitnej žlazy?Ako sa prejavuje? Ja uživam eutyrox a dnes mi volala sestrička vraj mam zle vysledky krvi,že či neuživam toho viac ako mam?Ja skor zabudnem užit a nieto ešte uživat viac. Vystrašila ma čo to znamena? V poslednom čase ma bolieva hlava a aj som dost pribrala,može to byt tym? ☹

adetka
14. sep 2010

"Nediagnostikovaná a neliečená hypertyreóza môže vyvolať úmrtie následkom srdcového postihnutia. " a so znizenou je to podobne

ani3012
14. sep 2010

@nikush tak mne lekárka povedala: ak ostanete tehotná,prídete ku mne na odber a dohodneme sa na ďalšom postupe

ani3012
14. sep 2010

ale nejde mi do hlavy. ja ,čo mám zvýšenú funkciu beriem euthyrox a aj ten ,čo ma zníženú berie euthyrox ?
Ja beriem 75 a raz do týždňa 100

adetka
14. sep 2010

@ani3012 ... ano ... hormon stitnej zlazy, ktory upravuje, vyrovnava funkciu stitnej zlazy pri akejkolvek poruche...

ani3012
14. sep 2010

@adetka ďakujem 🙂 síce sa liečim,ale nejako som nepátrala ,keď nemám teraz problémy 😉

kubinca
24. sep 2010

ja mam tiez znizenu funkciu stitnej zlazy, a liecim sa 3 roky, beriem Euthyrox 62,5... tiez stale priberam( ked sa snazim aj nejak schudnut tak to nejde ), menstruacia si chodi ako chce.... endokrinolog mi povedal ze s otehotnenim budem mat velke problemy ... no a je to tu, minuly tyzden som nasla // čiarky 🙂 sice po 15 mesiacoch snazenia... teraz len dufam ze bude vsetko v poriadku 😒 dalsi tyzden by som mala mat vysledky z endokrinologie... mohol by mi niekto napisat aky ste mali priebeh tehotenstva s podobnym problemom??

meganik
24. sep 2010

@kubinca ahoj, aj ja mam znizenu funkciu SZ, beriem euthyrox rovnaku davku ako ty, tiez som mala problem s otehotnenim, nam sa podarilo az po par rokoch, ale tehu som mala uplne bezproblemove, bez jedinej chybicky, akurat som musela chodit castejsie k endokrinosovi na kontroly, pocas tehu som brala zvysenu davku euthyroxu kvoly miminku, ale inak vsetko v pohode, dcerka sa narodila bez problemov...akurat, ze som nemala vobec materske mlieko...no ale s tym sa da existovat. Tak drzim palce 😉 🙂

zabka1611
29. jan 2011

poznam to..tiež som občas zabudala brať lieky..ale teraz ich mam každe rano pri sebe na stoliku a nezabudam..a dokonca som už aj čo to pochudla..pomaha to..musis ich brat pravedelne aby si mala dostatok jodu a tym sa potom chudne 🙂 🙂

mollys
5. mar 2011

viete mi napisat Vase hodnoty TSH a fT4 pri znizenej funkcii (hypothyreoze)? 😔
Na endokrinologiu som sa dostala so zvysenym prolaktinom....ten je po liecbe v norme,no lekar ma podozrenie na znizenu funkciu SZ....nedari sa nam otehotniet 😢
1odber v novembri :TSH 3,34 a fT4 16.06....2odber vo februari TSH 5,10!!! a fT4 15,54 ☹ ...TSH sa zvysuje,Ft4 znizuje...jasna hypothyreoza,no liecba nenasadena 😢 ...podla sona OK

barea
5. mar 2011

ahojte.ja beriem euthyrox 75 polovicu,tato davka mi sedi najlepsie.25 bola malo,50 vela. konecne mam ustaleny stav,vysledky ok.tak sa zacneme s pritelom seriozne snazit o babo.zacala som brat aj kys.listovu.400. snad sa daco podari 🙂))

mollys
5. mar 2011

@barea a vies mi povedat svoje TSH a fT4 pred liecbou???kym ti nasli spravne davkovanie? 😔
Drzim palceky, nech sa rychlo zadari 😉

barea
5. mar 2011

no,najprv v r.2009 TSH 7,5 a FT4 11,05. dostala som eutirox 25 . dalsi odber 2010 TSH 10.62 a FT4 1.01 .... zvysili mi eutirox na 50,ale mala som problemy s dychanim a pribrala som ,pak schudla,vypadali mi vlasy,polamali nechty...ach jaj.
potom mi moj znamy dohodil super lekara a ten naordinoval brat z 75mg eutirox polovicu,tak som to brala pol roka a teraz mam TSH 1.50. FT4 mi nerobili iba protilatky,aj tie mam ok.tak snad sa nam to uz podariiiiiiiiii

mollys
6. mar 2011

@barea ako vidim,tak kym sa oddhadne davka je tiez veda 😝 ...zaujimave,ze po Euthyroxe 25 ti TSH este stuplo 😠 ...ale super,ze uz je OK....TSH 1,50 je super!!! sup sup na snazenie,drzim palce 😉

barea
6. mar 2011

@mollys diki 🙂

twinflame
6. mar 2011

ahoj, beriem 9. den Euthyrox 50, unava ustupuje. Mam aj ten pocit, akoby som bola nutena spomalit. Nieco akoby ma nutilo vyhybat sa stresu. Ked nastane stresova situacia, hned citim tlak v krku. Mate podobnu skusenost?
Kamaratka, ktora berie Euthyrox uz niekolko rokov mi povedala, ze SZ je organ, ktory citlivo reaguje na stres. Nemozu sa problemy so SZ spajat s dlhodobou zatazou stresom?

Ako dieta som bola obezna, pocas puberty sa mi vaha ako-tak znormalizovala, po tehotenstve som pribrala 20 kg. Podarilo sa mi ich dat dole, som konecne stihla. Mam velku obavu, ze problemy so zniznou funkciou SZ mi opat vratia obezitu. Su tu medzi vami aj take, ktore po dlhodobom brani Euthyroxu nepribrali?
,

barea
6. mar 2011

@twinflame ja som pribrala len 3-4 kila,ale po upraveni davky isli dole a uz sa nevratili 🙂 myslim ze stres nie je nijako prospesny pre zdravie a pohodu,ma vplyv na vsetko.a mozno aj ochorenia SZ sa zhorsuju prave tym...nase telo sa musi nejako branit....

michalag
21. mar 2011

Ahojte
chcem sa spytat ako sa vam prejavovala porucha stitnej zlazy, popripade moze sa objavit aj po druhom porode? naposledy asi pred 4 mesiacmi som mala vraj vysledky oki, ale stale sa citim dost unavena, busi mi srdce (hlavne vecer) pri vacsej namahe a pocitujem aj potenie. Je pravda ze pred par dnami ma pichalo aj na hrudnej kosti a prsty na rukach mi trpnu az dodnes.... toto som predtym nemala a objavilo sa to teraz pred par dnami .... tak hladam aspon ako take priciny kym pojdem v piatok k dokyne (skor s ami neda, lebo maly ma kiahne a drahy uz nemoze mat dovolenku, alebo očr.) ? Moze ist o poruchu SZ alebo je to uplne nieco ine ...... DAKUJEM

ivamera
21. mar 2011

@michalag
no mne sa porucha štítnej žľazy začala práve po pruhom pôrode. 😝
Príznaky, ktoré popisuješ môžu súvisieť s ochorením štítnej žľazy ale práve tak rovnako nemusia. Veľa krát ide o symptómy, ktoré pasujú na rôzne iné ochorenia. Kým nebudeš mať výsledky hormónov T3 a T4 plus protilátky, tak na čom si vedieť zrejme nebudeš.

michalag
21. mar 2011

@ivamera dakujem 🙂 a moze sa to objavit aj o par mesiacov neskor, ked predtym som vysledky mala uplne v poriadku?

ivamera
21. mar 2011

@twinflame
ahojki
u mňa práve tak zistili poruchu štítnej žľazy, že som neustále pociťovala tlaky na krku. Vtedy som si to zo stresom nespájala, ale teraz ako píšeš, tak súvis by som tam hľadala aj u mňa. Ja beriem rovnako Euthyrox 50 ako ty, už od októbra. Váha sa mi zatiaľ nemení, no bola by som rada, keby išla dolu 😀

ivamera
21. mar 2011

@michalag
nie som lekár, ale podľa mňa zmeny v hladine hormónov môžu nastať aj po pár týždňoch. Inak ak sa môžem opýtať, Tebe robili krvné testy len u obvodného, alebo si bola u endokrinológa? Lebo mne napr. obvodná z toho screeningového vyšetrenia poruchu štítnej žľazy nezistila, ale až endokrinologička, nakoľko u mňa boli zatiaľ zvýšené len protilátky.

michalag
21. mar 2011

baby a ake prejavy ste mali pri SZ?

michalag
21. mar 2011

@ivamera ked mala Lucka cca. 6 mesiacov mi strasne zacali vypadavat vlasy a bola som dost unavena a po rozhovore a odporucani mojej tety (pediatricky) som poprosila moju dr. aby mi zobrala krv (nemala s tym problem) ale vtedy mi zistila ze som prekonala mononukleozu a tak mi nasadila Entyzol a po case to vsetko preslo, ale vraj unava moze trvat este pol roka kym sa to dostane do normalu .... teraz som bola opat chora a tak som brala Megamox a 3 dni po vybrati mi zacalo opat toto co som pisala vyssie

ivamera
21. mar 2011

Myslím, že nebude na škodu, keď ťa vyšetrí endokrinológ, komplet hladiny hormónov plus protilátky a samozrejme sono. To s tou únavou po mononukleóze je naozaj pravda, môže pretrvávať aj pol roka, ale búšenie srdca plus potenie, tŕpnutie prstov ako popisuješ zvyknú byť časté prejavy pri poruchách ŠŽ.

michalag
21. mar 2011

@ivamera ja som to trpnutie prstov pripisovala praveze chrbtici aj ked taketo problemi som nikdy nemala, v poslednom case som byvala fakt casto chora (ako som otehotnela s malou tak non-stop), co mali drobci to som hned schytala aj ja 😠 , bolelievala ma hlava ...
No v piatok sa porozpravam s doktorkou lebo uz sa mi to nepaci a potom som zbytocne nervozna z toho vsetkeho co sa deje a odnasaju si to len drobci ☹ , co ma potom fakt poriadne stve 😠 ☹

twinflame
2. apr 2011

Je to asi mesiac, odkedy beriem Euthyrox, chvilu mi bolo lepsie, ako som pisala vyssie, no unava sa opat vracia. Som akoby spomalena, unavim sa aj pri umyvani riadu, casto si potrebujem aspon na 10 minut lahnut. Mne stitna zlaz ubrala na kvalite zivota. Nevladzem urobit ani polovicu veci, ktore som kedysi urobila. A to nemam este ani 34 rokov. Citim sa tak na 50. Psychika tiez hapruje, citim sa otupena. Mate podobnu skusenost?

cuchre
2. apr 2011

ahoj, mozno mas len zle nastavenu liecbu. lebo mne sa po zacati liecby zlepsil zivot, velmi. ale zacinala som euthyroxom 100, teraz som na 75 🙂 ved uvidis, ake budes mat vysledky najblizsie.
okem toho, vela moze spravit aj jarna unava, nedostatok zeleza a podobne, nemusi to byt iba stitna zlaza priamo.

evi55
2. apr 2011

@twinflame tiež mi euthyrox nerobil dobre, bez neho mi je lepšie, vysadila mi ho interná, lebo som mala neustále tachykardiu (vysokú frekvenciu srdca). mala som od neho aj zhoršenú plet. aj endokrinologičke som to povedala a tak už niekoľko rokov neberiem lieky, len chodím na kontroly na endokrinológiu. urobila sa mi však nodózna šž. neviem, či preto. to mi dr. nepovedala.

veja79
20. apr 2011

Ahoj, potrebujem poradiť. Vždy som bola zdrava -nikdy mi nič nebolo a v podstate ani teraz mi nič neni - ALE...
V poslednej dobe cca 5 mesiacov som strááášne unavená, už je to až neznesiteľné. Väčšinou som už o 21 v posteli a spím. Ráno sa budím s tým, že by som už išla spať, som nervózna z toho a tak dokola. Začala som pátrať po príčinách a neviem nič nájsť. jem pravidelne, pijem až moc - začala som byť viac smadná ale koža a vlasy strašne suché - vkuse sa musím krémovať a to som pred pol rokom krémy skoro nepoznala. Vlasy riedke, jemné, ruky studené, nízky tlak, nepravidelný menzes s predlženou periodou ...Všetko veci čo má každá druhá. V poslednej dobe ale aj nejaký čudný pocit v krku ako keby som tam niečo mala čo mi nejde preglgnúť ale na von nič čudné. Kamoška ma ale nastrašila, že či to neni štítna...Aké sú nejaké špecifickejšie príznaky, že neni niečo v poriadku? Nemám rada dr. tak by som tak nerada hypochondrovala ale ma to už obťažuje a neviem si pomôcž. Pomohli by nejaké výživové doplnky zatiaľ? Nemáte niektorá skúsensť?

petot
21. apr 2011

@twinflame @barea @ivamera Štínej žľaze stres z viacerých dôvodov škodí, napríklad už len preto, že k fungovaniu ŠŽ je potrebný vitamín C, ktorého je pri strese nedostatok (a samo osebe pri tehotenstve hlboký deficit). Viac info v kapitole Jód, ale aj Spotreba vitamínu C. http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf