Poruchy štítnej žľazy?

bubinko83
9. mar 2009

Mate skusenosti zo zniženou funkciou štitnej žlazy?Ako sa prejavuje? Ja uživam eutyrox a dnes mi volala sestrička vraj mam zle vysledky krvi,že či neuživam toho viac ako mam?Ja skor zabudnem užit a nieto ešte uživat viac. Vystrašila ma čo to znamena? V poslednom čase ma bolieva hlava a aj som dost pribrala,može to byt tym? ☹

mery.maja
19. máj 2011

Ahojte chcela by som sa nieco spytat.Mam podozrenie ze mam zrejme ochorenie stitnej zlazy.Citala som si tuto temu ale vobec netusim o com niektore hovorite....mam na mysli tie cisla,lieky kto ake a podobne 😖 zda sa mi to prilis komplikovane.Vpodstate mi nieje nic nie som nejak neprimerane unavena,nic mi netrpne,citim sa fajn az na jeden problem.....neskutocne velmi mi padaju vlasy.Neviem ci mam ist k mojej lekarke alebo rovno k endokrinologovi....tu u nas je iba jedna a hovoria na nu ze nic moc,chodi tam aj moja sestra.Na dalsej strane chceme mat teraz druhe babo a bojim sa ze ked tam pojdem doktorka to zakaze a cakat rok alebo pol roka sa nam moc nepaci 😒 tak neviem myslite si zeby to mohla byt prave SZ???Keby uz mam ist na vysetrenie najradsej by som niekam inam vela som si citala o tej Lubochni....nemate tam niekto kontakt??ak hej poslete mi prosim do IP?
vdaka

twinflame
19. máj 2011

@mery.maja nemusis ist hned ku endokrinologovi. Na zaciatok Ti bude stacit krvny test, ktory Ti necha spravit aj obvodna lekarka. Staci ak jej povies, ze mas podorzrenie na SZ a chcela by si si nechat skontrolovat hormon stitnej zlazy. Krvny test Ti ukaze, ci tam moze byt problem. Ak ano, s vysledkami pojdes ku endokrinologicke.

Odporucam Ti to hlavne preto, ze planujes dalsie dietatko. Nespravna funkcia SZ moze sposobovat spontanny potrat. Spravne nastavenie liecby zabrani komplikaciam so SZ.

Unava a padanie vlasov mozu ukazovat na ine problemy - napr. chudokrvnost. Preto je naozaj najistejsie nechat si najskor urobit krvne testy a potom sa ukaze ako dalej.

mery.maja
19. máj 2011

@twinflame dakujem za info....netusila som ze to funguje takto,v pondelok si zajdem k svojej lekarke a budem teda ziadat odber krvi.Nevies mi poradit este c tam musim ist na lacno?nerada by som sa motala na dva krat nakolko to nemam blizko.
Ked spominas to tehotenstvo,tak uz sme prisli o babo v 6 mesiaci bolo to pred 4 rokmi a az teraz ma niekto upozornil nato ze to mohlo byt kvoli stitnej zlaze.Ale na druhej strane mam teraz 2rocneho chlapceka a tehotenstvo s nim aj porod uplne v poriadku....tak neviem zeby to vtedy bolo horsie a naozaj suviselo so SZ a potom by sa to nejak samo upravilo ked moje druhe tehu bolo ok?? 😕

twinflame
19. máj 2011

@mery.maja neviem ti presne odpovedat na to, ci tam kvoli odberu pre zistenie hladiny TSH musis ist nalacno. Ja by som ale radsej isla nalacno.

mima595
19. máj 2011

@mery.maja - na vysetrenie so SZ zasadne nalacno....na 1. urcite..ja, ked som už bola tehu, tak som už nalacno nemusela chodit, ale mimo tehu stale nalacno....
odporucam si najprv dat odber u obvodnej, ta Lubochna je fajn, lenže zavisi to od toho, ako to mas daleko... niekde sa chodi na kontrolu kazde 3 mesiace, ked som bola tehu, tak som chodila kazde 2 mesiace a pred kontrolou musis ist niekolko dni vopred na odber krvi...tak si zvaz aj toto

dorothy77
19. máj 2011

čo ja viem, tak na zmeranie hodnôt ŠŽ sa nemusí chodiť nalačno...........

michalag
30. máj 2011

Ahojte, tak po tom vsetkom som bola u dr. ktora ma poslala na interne, tam mi zistili tachykardiu, ale nevedela z coho to mam bud vycerpanost alebo ŠŽ a poslali ma na echo a holter (tie mam podstupit o mesiac a dalsi o 2 mesiace), v piatok mi konecne moja dr. zobrala krv na vsetko co mi na intornom kazala ... a zistenie zvysena funkcia ŠŽ, takze mam ist na endokrinologiu

Ako sa toto lieci, ake vysetrenia mi este spravi?

michalag
30. máj 2011

zistenie zvysena funkcia ŠŽ som myslela zvysene protilatky ŠŽ, neviem ci ide o zvysenu alebo znizenu funkciu

evi55
30. máj 2011

@michalag protilátky sú zvýšené pri chronickom autoimunnom ochoreni šž - tzv. hashimotova thyreoitida, je to najčastejšie ochorenie a šž sa "udržiava" vtedy euthyroxom. žiaľ, nejde len o prechodné zvýšenú či zníženú funkciu ale trvalý stav - preto chronické

evi55
30. máj 2011

@michalag tiež mám tachykardiu, aj pokojovú (tiež na holteri zistené)

michalag
30. máj 2011

@evi55 takze sa mi to uz neupravi, to budem dozivotne brat lieky? ... ono v podstate este mam ist len na endokrinologiu takze tam sa dozviem uplne co mi je, ale dokyna mi bravela ze mam zvysene protilatky

michalag
30. máj 2011

@evi55 a z coho to moze vznikat? , ved pocas druheho tehu mi robili vysetrenia na šž a vtedy som mala vsetko v poriadku 😕

michalag
31. máj 2011

dnes som volala na objednanie a najskorsi volny termin koncom oktobra 😠 ☹ 😠 ☹ .... pekne dlha doba

evi55
31. máj 2011

@michalag často sa ochorenie objaví až po pôrode. ja tiez chodim 2 krat za rok na kontrolu a po odbere krvi ma objednaju cca po troch mesiacoch. (ale nechodim do lubochne, tam maju aj pol roka dopredu terminy).

michalag
31. máj 2011

@evi55 ja som sa objednala u nas vo ZV. ale zda sa mi to strasne dlha doba ..... tiez mam prist 10 dni predtym este na odber, aj ked mne dr. robila ŠŽ, ale asi chcu mat svoje

som zvedava, maminu som poslala po kartu (ma to 2 minuty k mojej dr.), tak potom kuknem ake su vysledky .... este blba otazka ake oznacenie vo vysledkoch mam hladat na šž?

michalag
31. máj 2011

@evi55 neviem ja sa v tom moc nevyznam, dr. vravela ze to nie je nic vazne ze len nejaky zapal ale pre istotu sa mam objednat
TSH - ultrasenzitivne - 3,42
T4 - voľný - 16,74
Antithyreoperoxidáza - 99,2

evi55
31. máj 2011

@michalag TSH a T4 sú hladiny hormónov a to anti - by mali byť tie protilátky. lepsie je, ked nie su, to by som si aj ja velmi priala, lebo vtedy je len dysfunkcia a hladina hormonov sa upravi a je vsetko ok. ak su vsak aj protilatky, je to chronicke. ale som laik so skúsenosťami, nie odborník 🙂 . zápal je to, čo som napísala, zrejme chronický zápal šž. na stránke nedú lubochna je vela info o šž.

mery.maja
8. jún 2011

Ahojte, pred par dnami som sem zavitala ohladom toho ako mi padaju vlasy a ci to nahodou nieje SZ a vysledok je ze krvne vysledky boli v poriadku uplne a vcerajsie sono (pre istotu) tiey na 100%.....dakujem vam za vase rady a lucim sa s vami.....nakolko sa to nepotvrdilo idem hladat pricinu inde 😝 😖 pekny den a vdaka 😉

petot
8. jún 2011

@mery.maja Príčin padania vlasov môže byť plno. Nedostatok zinku, selénu, niektorých vitamínov (A, B, E), stres, kvasinkové infekcie atď.

akika722
24. jún 2011

ahojte..može mi niekto poradiť???
v poslednom čase sa rychlo zadycham,citim sa čudne a dnes som mala tep srdca 95 😒 vypijem 2 šalky kavy denne/nie velmi silnu/ schudnuť sa mi nedari-od prveho porodu mam dokopy 20kg navyše ☹ a v poslednom čase sa dosť potim 😔
mylsite že mam nejake problemy so štitnou?na vyšetrenie mam isť až za mesiac no vobec sa necitim dobre 😖

aero
24. jún 2011

zvýšený tep srdca je príznakom štítnej žľazy , ale nemusí to byť práve štitna .... je potrbne urobiť odber na štítnu.......

kiya
29. júl 2011

ahoj, neviem ci mibudete vediet poradit (ukludnit?)
predvcerom som si nasla na krku, hned vedla hrtana taku hrcku, ako male vajicko, utekala som hned na druhy den k lekarovi a nastastie mi sestricka vybavila sono hned na pondelok, inak sa caka aj mesiac aj viac... a vzala mi krv, vysledky budu tiez v pondelok, moze to byt zvacsenastitna zlaza? normalne panikarim, ale len vo vnutri, na vonok sa tvarim kludne, ale bojim sa.... vdaka za kazdu odpoved
pisala som aj do podobneho fora, tak prepacte ze aj sem, ja len ci mi niekto odpovie, vdaka

happy8051
30. júl 2011

@akika722 mas typicke priznaky poruchy stitnej zlazy... este tam patri unava, intolerancia tepla, opuchy...

akika722
30. júl 2011

@happy8051 ahoj..tal to mam okrem opuchov..bola som vo štvrtok na vyšetreni,dr sa len vyjadril:je to tam maličke..a vysledky budu až utorok-stredu 😒

lenusik123
19. okt 2011

ahojte, neviem či mi budete vedieť poradiť, ale vyskúšam 🙂 asi pred piatimi rokmi som bola na vyšetrení štítnej žľazy a mám ju zväščšenú čiže strumu... robili mi kadejaké vyšetrenia, bola som aj na sone štítnej žľazy, kde mi zistili, že mám aj na jednej strane aj na druhej strane hrču (neviem ako sa to presne volá) v priemere cca. 3cm. 😒 doktorka mi povedala, že nepotrebujem na to žiadne lieky, ani ma nesledujú vôbec, najprv som chodila na kontroly každý polrok a potom mi do papierov zapísali, že na kontrolu mám ísť v prípade gravidity... teraz sa už nejakú dobu s manželom pokúšame o bábätko, ale zatiaľ sa nám nedarí... zdá sa mi čudné, že na to neberiem žiadne lieky, keď vy všetky tu nejaké spomínate.. môže byť aj to príčina, že sa mi nedarí otehotnieť? dočítala som sa, že struma sa robí, keď je v tele nedostatok jódu, tak som ti ho kúpila vo forme doplnku stravy a užívam ho spolu s femibion-om 800 (kyselina listová)... myslíte, že by som radšej mala skúsiť ešte vyhľadať nejakého iného endokrinológa? ďakujem vám za všetky názory a postrehy 🙂

kvetulik
31. jan 2012

Ahoj kocky, chcem Vas velmi poprosit o radu, pripadne nazor. Asi pol roka sa pokusal moj gynekolog bojovat s mojim men. cyklom, ktory bol uplne rozhadzany a najma, nedochadzalo k ovulacii a pod. Kedze bol u mna kazdy mesiac nejaky problem, pytal sa ma, ci nemam problemy so stitnou zlazou, lebo jemu vsetko nasvedcovalo tomu, ze povodcom mojich problemov je prave stitna zlaza. Ja som ale so SZ nikdy nemala problemy, ani som nikdy nebola u endokrinologa. Ani nikto v rodine. Gynekolog mi vsak skusil urobit sono stitnej, ci tam nahodou nieco nezbada, co by nasvedcovalo tomu, ze tam nieco nie je ok a nasiel tam uzol. Poslal ma k endokrinologovi, aby sa na to pozrel on. Uzol tam naozaj bol (16 mm), ale endokrinolog povedal, ze to je ok (podla utz). Urobil mi krvne testy a tie vysli nasledovne: TSH 2,290 uIU/ml (norma 0,270 - 4,200) a Thyreoglobulin 263,3 ng/ml (norma 1,4 - 78,0). Na zaklade uvedenych vysledkov skonstatoval, ze je vsetko ok a nema so mnou viac co riesit. Ziadnu liecbu nenavrhol. Stale mam vsak problemy s mojim men. cyklom a taktiez s otehotnenim, nepomahaju mi zatial ani lieky od gynekologa a ten je stale presvedceny o tom, ze problem je v SZ a endokrinolog mi mal nasadit liecbu, ktora by vsetko vyriesila. Neviem ale posudit, ci bol postup endokrinologa ok, alebo ci by som mala na zaklade vyssie uvedenych vysledkov vyhladat ineho endokrinologa a zopakovat vysetrenia. Aky je Vas nazor? Dakujem Vam velmi pekne za akykolvek nazor a radu a zelam vsetko len to najlepsie!

micak
23. mar 2012

Dá sa nejako eliminovať autoimun. zápal ŠŽ ? Hodnotu ATPO mám až 291,36 IU/ml . Liečenie lekárka nateraz nechce zahájiť, len sledovať. Ja by som ale chcela dopomôcť k zlepšenie nejakou prírodnou formou, alebo nenásilnou. Ďakujem !!!

eminka7
7. okt 2013

ahojte, moze byt vysoka tvorba akne v dospelosti hlavne v oblasti krku a sanky sposobena problemom so stit. zlazou?

blanka888
19. jan 2014

ahojte chcem sa spytat, kde vsade robia v Nitre Vysetrenie stitnej zlazy? Pripadne ak viete o nejakom sukromnom stredisku, dakujem

smoulenecka
28. jan 2014

@kvetulik ahoj,davnejsie si pisala ze mas problemy so stit.zlazou
teda mas uzol.Mne teraz tiez zistili uzol 16mm,chcem sa spytay ako si natom ci sa nejak liecis,ci si len sledovana vdaka