Postihnuté deti. Kde mohlo dôjsť k chybe?

nikollette
6. feb 2009

Ahojte maminy..
Zakladam tuto temu, nakolko som vela citala, konstatovala, a premyslala...
Preco sa rodia postihnuté deticky ☹
Maminy, ktore mate skusenosti, vedeli by ste poradit, ako a kde mohol vzniknut problem??? Ci ani same si to neviete vysvetlit??? Co by ste robili inak, pocas tehotenstva, počas samotneho porodu, alebo co myslite, kde to vzniklo???

Nakolko je to asi velmi diskutabilne a ovplyvnuje to mnoho faktorov u kazdeho iny, budem ajtak rada za nazory, a dufam ze sa nam tema rozbehne...

Aj preto som nad tymto premyslala, lebo ked vidim, ako niketo tuzi po babatku, a ked otehotnie, stara sa o seba, nepije, nefajci, berie vitaminy, snazi sa zdravo jest, mama aj otec nemaju ziadnu chorobu, cize nie je preddispozicia k niecomu takemu, testy mate v poriadku, a narodi sa choré babatko, tak je to asi sok...
Ine zase nechcu babatko, nezdrabuju sa zdravo, piju, fajcia, poniektore fetuju, je im vsetko jedno, a maju babtaka zdrave a silne...Nie ze by som im to nepriala, len nechapem.. co to ovplyvnuje potom 😒

Samozrejme mnohe mamicky by zase mohli mat zdrave babatka, a chyba nastane pri porode, pre nedbalost, alebo kvoli komplikaciam, to je zase ine.. Preto som zvedava na typy, a nazor, hlavne mamin, kt maju nejak zdr postihnute deticky, co si oni o tom myslia.. Kde nastala chyba, co robit inak???

Dakujem za odpovede a prajem zdravé a krásne detičky!!!

ivulinda
8. feb 2009

nikollette zajímalo by mě proč si toto téma založila 😕 tobě něco doktoři snad řekli o malém?!pokud ne(to bud ráda),tak proč se na to ptáš?jak tě to vůbec napadlo?žij tím co bude a tím co máš a nepřemýšlej nad nehezkýma věcma 😉

reisi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikollette
autor
8. feb 2009

Ivulinda, pravze nie, nic, vsetko je tak ako ma byt.. vsetky testy v poriadku, vsetky ultrazvuky v pporiadku, plodova voda ok, vaha babatka ok, kultivacia z posvy v poriadku, ziadne bakterie nic, zaidne opuchy, ziadne bolesti,.. akurat som mala raz horsi krvny obraz, tak beriem zelezo.. to je vse..
Ale ved aj takymto maminam sa to stava.. ze cele tehotesntvo bez problemov, a pri porode nastane chyba a cele sa to zvrati ☹

kubaka
8. feb 2009

nikollette- nemůžeš te'd ovlivnit, co se stane při porodě, když si ho vůbec neumíš představit. Poslouchej instinkt, poslouchej doktora a budete oba s mrňousem OK. Železa má málo každá druhá. Já mám trvale málo železa, až se mi někdy těžko dýchá - no, tak občas ohryžu zábradlí před domem a zas ho doplním 😀 Statisticky nějaký fatální problém u porodu jetak vzácný, že se vůbec netrap. Budeš v porodnici, ne někde na poli sama 😅 Termín máš za chvíli, tak je normální, že máš takovéhle myšlenky, ale věz, že jsou to jen myšlenky, se skutečností nebo opravdovou hrozbou to nemá nic společného. Dej si decku červeného, koukni se na nějaký pěkný romantickýu film, popláčeš si a vypustíš napětí . Bude ti líp 😎 Měj se a dej nám pak vědět, že máš nejhezčí miminko na světě. 🙂

akejka
8. feb 2009

nikollette:
ja som mala 2 pôrody, oba skončili urgentým sekciami. (rodila som 2x na Antolskej) Lekári pri oboch zasiahli včas a vždy to boli iní dr. Ja si myslím, že už majú také skúsenosti, že vedia, kedy je čas zasiahnuť napr. sekciou. Pri oboch pôrodoch som mala úzku panvu, pri prvom som skúšala aj pol hodinu tlačiť a malá mi neprešla cez panvu, keď jej zoslabli ozvy, lekár okamžite nariadil sekciu a behom 10 min. som už bola uspatá na operačke...
Druhý pôrod napriek úzkej panve tiež skúšali prirodzene, dokonca som mala pri pôrode sekundárnu dr., ale sledoval ma stále aj skúsený starší dr. a keď prišlo k urgentnej sekcii, dobehol na operačku aj primár. Takže o mňa bolo výborne postarané a nemala som pocit, žeby ma čo i len chvíľočku zanedbali, alebo nesledovali...(aminam mala tiež tuším pri pôrode sekundárnu d., ktorá jej spackala pôrod kvôli tomu, že bola neskúsená..., ale to bola fatálna chyba tej dr., že si trúfla sama dokončiť pôrod, s akým nemala skúsenosti). Moja sekundárna dr. bola tiež neskúsená, asi som bola jej prvý komplikovaný pôrod, ale stále som bola pod dohľadom jej kolegu + primára...takže som sa nebála a ani ona, keďze bola pod drobnohľadom skúsenejších. A počínala si výborne.

myslím, že ty ideš rodiť tiež na Antolskú ? Ak áno, tak ti túto nemocnicu z vlastných skúseností len doporučujem. lekári z Antolskej pôrod zbytočne nepredlžujú, netrápia zbytočne maminu a pôrod ukončia sekciou. (viem, že v iných bratislavských pôrodniciach robia tých sekcií menej a nechajú mamičky trápiť aj 30 hodín...ako moju známu...nakoniec použili zvon a malý mal strašne zdeformovanú hlavu). Budeš tam pod dohľadom odborníkov, tak urobíš maximum, čo z tvojej strany vieš ovplyvniť, čo sa týka postihnutí následkom pôrodu...

nikollette
autor
8. feb 2009

idem rodit do ružinova.. trocha ma upokojuje, ze mam fajn lekara zazmluvneneho 😉 aj ked viem ze to nie je ziadna zaruka..
a ta zdeformovana hlavicka, to som pocula ze moze byt pri kliestovom, ci vakuom ked tahaju a pomahaju babatku.. ale zevraj to sa zvykne spravit, ci nie????? Ze ta hlavicka sa este vyvija a sparvi sa ,aby bola peknucka, neostame doživotne zo šišatou hlávkou, nie 🙂

mywiel
8. feb 2009

Sisata hlavka za par dni zmizne. 😉

nikollette
autor
8. feb 2009

Lebo stale pri takom porode, kde sa pomaha pristrojmi, ostane ta hlavicka a spon na prvy pohlad a prve dni šisatá, či deformovana, ale este som nepocula ze by to nejakemu babatku zostalo 😉

roasha
8. feb 2009

hlavka sa deformuje,ked je uzka panva,po par dnoch je to ok. 😉 🙂

mywiel
8. feb 2009

http://primar.sme.sk/c/4116749/porod.html

Napr. tu pisu ze matka nema stratit viac ako 500ml krvi ja som stratila 700ml a bola som v pohode na druhy den som bola cula a behala po nemocnici co druhé chodili ako starenky... 😀

akejka
8. feb 2009

Známej malý mal hlavičku zdeformovanú len nejaký mesiac. Potom sa mu už dala do normálnej podoby. Ale aj tak jej lekári mali urobi sekciu omnoho skôr, ako ten zvon(alebo vákuumexraktor, ako sa to nazýva). Mala šťastie, že sa malý nepridusil.

mywiel
8. feb 2009

nikolete netreba si lamat hlavu nad tym co ak sa stane to a to nijako tomu nemozes predist, napr. vo Francuzsku ukradli babo z izby ked sa mama sprchovala a v Cechach deti zamenili, takze aj ked vsetko dobre prebehne mozes sa stat napr. toto alebo inych 1000 scenarov, takze si nelam hlavu a radsej rozmyslaj aké to bude ked uz budete traja. Drzim palce. 😵 😉

berenika39
8. feb 2009

nikkolette, mě už se x krát osvědčilo - a potvrdilo - když jsem se něčeho upřímně bála,možná i panicky, dopadlo to dobře. když jsem byla nad věcí - něco se po.....až porodíš krásnýho drobka, napiš, a já ti tu ve stručnosti napíšu moje story - jaký jsem trdlo a co jsem vyvedla v 37 týdnu. Platí? A už nepátrej, četla jsem tě i v jiných diskusích, jako kubaka ti radím - dej si decku, dobrý dývko a připravuj si třeba v myšlenkách, jak po návratu z porodky všechno zorganizuješ, zdebordelizuješ po týdenní nepřítomnosti byt a jak se budeš mazlit s drobkem.

claudinka
8. feb 2009

ahoj nikollette.. zaujimava tema.. ja som sa nad takymito vecami radsej absolutne nezapodievala, porod prisiel a ja som ani velmi strach nemala, vedela som, ze to prezijem 🙂 asi je to naozaj o psychike, ja som mala bezproblemove tehotenstvo, ani som nevedela, ze som tehotna, na babenko som sa strasne tesila a porod som brala ako jeden velky zazitok a vobec som ani raz nerozmyslala nad tym, ze by som nevedela, co mam robit alebo nieco podobne.. ako to prislo, tak to prislo, chodila som aj na cvicenia, ale absolutne v tej chvili som nevedela, co so sebou.. len tlacila, kedy povedali 😀 nic ine.. sice som mala namale, aspon ja som to tak citila, maleho som porodila bez problemov, 4040 gramov, 52 cm a je krasny, zlaty, pokladik.. mame uz okolo 7,5 - 8 kg a strasne sa z neho tesim.. netreba mysliet na zle a potom to vsetko pojde..
ak uz pocas zivota k niecomu takemu pride, je to podla mna osud.. niektore veci neovplyvnis aj keby si neviem ako chcela..

trpaslikg
9. feb 2009

nikollete: kdybych mela moznos vratit cas a porodit svou prvni dceru znova, urcite bych si domluvila svoji doktorku a nebo doktora o kterem jsem vedela, ze je opravdu sikovny...nenechavala bych si po 12 hodinach bolesti davat vyvolavaci tabletu, radeji bych se kroutila v bolesti bez ni a pokud by to do 24 hodin neprislo tlacila bych na ultrazvuk a pripadne cisarsky rez...ten ultrazvuk bych si nejspis nechala udelat hned u prijmu...stejne by ho podle meho meli delat, podle meho...

geminis
9. feb 2009

ahoj nikollette,

jak zde holky psaly, neřeš to, zbytečně se nestresuj...to Ti k ničemu nebude, akorát si přiděláš nervy.

To mi taky doporučil můj gynekolog - vykašlete se na internet a odbornou literaturu, akorát vás to bude zbytečně stresovat. A tak jsem si těhu užila v tak blažené nevědomosti, že nyní, když jsem zavítala na několik fór a čtu, co vše se může stát, tak se tomu sama nestačím divit a asi bych se do dalšího těhu bála jít. Ale to je můj subjektivní názor. A asi hodně pomohlo štěstí.

Šla jsem v těhu na genetiku, výsledky nás uspokojili na 95%, tz. že jsme měli 95% jistotu, že děti budou zdravé a 5% nejistotu...ale raději jsem žila v nejistotě a nešla do amniocentézy, abych tím dětem ještě více neublížila (ale to je zase jiné téma) a nechala jsem je "žít" si v bříšku v klidu.

Co jsem udělala já a zase bych případně udělala? Domluvila si porod s dr., kterému na 200% věříš, pokud takového máš. A modlit se za císaře nebo o něj požádat, protože tam je větší bezpečné pro mimi, ale zase jen v epidurálu, v celkové je to horší. Já rodila císařem kvůli polohám mimi i kvůli tomu, že to byly dvojčátka. V tomhle případě "má" nemocnice nepřemýšlela a neriskovala a rodila jsem císařem.

Jinak se nic moc ovlivnit nedá. Musíš věřit, že vše dobře dopadne a nic jiného si nepřipouštět!!! Moc držím pěstičky, aby byl porod zážitek se šťastným koncem, kde na Tebe bude čekat zdravé miminko.

slluci
9. feb 2009

Ahoj holky. Jen bych chtěla říct něco k těm kleštím. V dnešní době už to mají vymakaný a hlvně kvůli tomu, že před dávnou dobou to na dětech nechávalo následky. Můj strejda se narodil před čtyřiceti lety, jenže ho brali kleštěma a hodně mu zmáčkli hlavičku. Dodnes tam má prohlubně a díky tomu je mrzák. Kdyby byl v ústavu dožije se nanejvíš 25. Má vyvinutou jen horní část těla, nemluví, má silnou epilepsii. Zkrátka, žádný život. Nechci tu nikoho strašit, jen jsem chtěla říct, že tohle matka ani ovlivnit nemohla. On byl do třech let normální zdraví dítě. Doktoři řekli, že pokud do tří let nedostane epilepsii bude zdráv, no a ve třech letech ji bohužel dostal. ALe nyní, díky těmto úrazům, už používají úplně jiný způsob a tohle se stát nemůže. Takže se fakt kleští nemusíme bát. Takhle mi to bylo řečeno. A je pravda, že neznám nikoho, komu by to ublížilo. Tohle bylo před více jak čtyřiceti lety.
Co se týče mého porodu, dle doktorů byl ohromně rychlý a bezproblémový. ALe je pravda, že jsem rodila o čtrnáct dní dříve, takže jsem se na to psychicky vůbec nepřipravila a to bylo dobře. Ale pro mě byl porod nádherná věc.

geminis
9. feb 2009

slluci,
to je možná pravda, že se používá jiný způsob, ale ne každý ho ovládá. Takže já bych se bála vždy, protože nevím, zda ten, co u mě stojí to umí. Někde psala maminka, že když došlo na kleště, dr., co s ní byla to neuměla, musel se proto zavolat jiný dr. a ztratily se cenné vteřiny/minuty.
Mě dokonce v porodnici řekli, když jsem ve svém porodním plánu měla napsáno, že si nepřeju kleště, že podle EU se už ani používat nesmí. A vidíš, používají se.

akejka
9. feb 2009

nikollette:
keďže máš zazmluvneného lekára, dohodni si s ním pôrodný plán a v ňom uveďte, že v prípade komplikácii ti urobia sekciu v celkovej anestézii. Aj keď je sekcia operácia, pre mňa to je najbezpečnejší pôrod, keď k niečomu dojde...dr. čo mi robil prvú sekciu je vraj odborník na kliešťe, ale som rada, že ich na mne nepoužil. Jednoducho som tlačila pol hodinu, mimi sa neposúvalo nižšie, aj ju zo mňa asi 3 pôrodné asistentky ťahali za hlavu oboma rukami, dr. prišiel, raz som zatlačila, hneď usúdil, že mám úzku panvu (posledný rozmer panvy mám len 16 a meriam len 160cm, celé tehu som mala výkričníky v tehu knižke, že mám úzku panvu...) a okamžite mi urobil sekciu...

slluci
9. feb 2009

geminis: To máš pravdu, díky strýci jsem se taky pěkně bála a naštěstí to nebylo potřeba. Chodila jsem na předporodní kursy a tam mě ujišťovali, že už je jiná doba.

ivulinda
9. feb 2009

nikollette ok.to jsem ráda,že je vše ok!jj máš pravdu doktoři řeknou,že je vše ok a pak příjde pád!!!Nám se to taky stalo...Taky mi řekli,že malá je v pořádku i váha,že je podle vývoje a nic s toho nebylo pravdivé ☹ 😢

nikollette
autor
9. feb 2009

Ivu, a vy mate aky problem.. mala je kraaaaaaaaasna 😉

ivulinda
11. feb 2009

Nikol problém nemáme NAŠTĚSTÍ žádný,ALE malá se narodila v 38tt a měla ještě 2týdny čas takže se narodila před termínem.Měla jsem preeklampsii jestli víš zhruba co to je...Měla jsem veliké otoky po celým těle,bílkovinu v moči a vysoký tlak takže jsem rodila císařem...Moje dr.mě pořád jako blbec posílala do nemocnice a oni mě posílali pořád spátky a pak jsem tam už zůstala,ale podle jedné dr.bylo vše v pořádku,ale nebylo takže se pak na prutokách poznalo,že malá nemá moc kyslíky,takže jedna šikovná doktorka se toho ujala s polečně ještě s jedním ´doktorem a musela jsem hned na sál,protiže malé hrozilo udušení nedostatkem kyslíku,ale ak jak říkám,malá je NAŠTĚSTÍ v pohodě 😀

ivulinda
11. feb 2009

jo a díky za pochvalu Adélky

petot
25. máj 2009

mywiel: Akú vadu mal brat, ak to nie je tajné? Lebo napríklad pravostranná hypertrofia je jednoducho príznakom detského skorbutu. Ten sa tiež prejaví až tak, že dieťa zrazu zomrie.

all: Rázštep chrbtice (spina bifida) je spôsobený tým, že mamička na začiatku tehotenstva nejedla dosť kyseliny listovej.

jahodka4
24. apr 2017

Pripajam sa k diskusii,no,viete,hovori sa,ze aj clovek,ktory zije v nezdravom zivotnom prostredi,tak jeho organizmus si na to zvykne a nerobi mu to problem,cize aj zena,ktora sa o seba nestara,znesie toho viac,ako kedy a vseobecne,Pan Boh si vyberie ludi,ktorim da taky kriz,nie kazdy to znesie...:/

deni18
Odpoveď bola odstránená
Zobraz