Povinné exkurzie do Osvienčimu. Áno, či nie?

expertka8
6. apr 2008

...Stredoškolákov možno čakajú povinné exkurzie do koncentračného tábora v Osvienčime. Minister školstva Ján Mikolaj uvažuje, že takýto návrh zapracuje do reformy. Povinné výlety do Poľska by hradil štát....

...aj z vasix deti sa raz stanu stredoskolaci....aky je vas nazor???

mirka414
6. apr 2008

to by som nechcela vidiet...je to velmi citlive miesto...niekto to mozno neznesie.

dididi30
6. apr 2008

veruze ja hej, mna to straaaasne zaujima, stale to sledujem ak ide nejaky dokument...

bihan
6. apr 2008

Podľa mňa je to dosť morbídna zábavka, lebo sa z miesta, kde umierali tisícky ľudí, urobila atrakcia - oveľa efektívnejšie by bola práca s autentickými dokumentami - Osvienčim by mal ostať symbolom hrôzy a nie možnosťou uliať sa zo školy, urobiť pár fotiek a pre decká to tým pádom hasne.

magg
6. apr 2008

no najprv by mali prejst tie deti psychotestami, ja by som takuto exkurziu urcite nezvladla

bora8
6. apr 2008

tak ja som za všetkými desiatimi...... nech si potom nehailujú a nehrajú sa na machrov, nech vedia čo nacizmus doniesol a spôsobil

janino
6. apr 2008

myslím, že pubertálni stredoškolái to aj tak nepochopia...ja som tam síce nebola....ale stačilo mi rozprávanie starej mamy 😔 😔 😔

...keby im radšej "štát" poopravoval školy nad hlavami 😒

bihan
6. apr 2008

Ja si myslím, že absolútne nepochopia, o čom to miesto je. Neviem, aké skúsenosti máte so stredoškolákmi - nemyslím jedného doma, ale napríklad celú triedu - som učiteľka dejepisu, ale z niektorých reakcií na veľmi citlivé témy mi bolo dosť čudne. 😒 A myslím, že tadeto cesta nevedie.

dada432
6. apr 2008

bora8-úplne s tebou súhlasím, ako sa vraví, je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Možno si to lepšie uvedomia a nebudú robiť blbosti

evinah
6. apr 2008

Tiez som za, ten kto ma v sebe aspon kusok citu pochopi.. kto nie, tak nie.. A myslim si, ze ziadnych nasledkov na psychiku by som sa neobavala, co potom by sme mali robit, aby pubertaci nemali traumy z tolkeho nasilia a brutality z TV.. Toto bolo realne!

bianca
6. apr 2008

ja tam chcem ist uz roky.Moja mamka tam bola este zo strednej a hovorila ze to bol velmi silny zazitok.V dnesej dobe je tolko pubertakov na skolach ktori maluju hak.jrize a hajluju,ze by som ich tam posielala povinne

lul
6. apr 2008

ja by som tam poslala niektorych aj zo ZS...

bejbypd
6. apr 2008

ja som za vsetkymi desiatimi oswiencim nie je ziadna atrakcia aj my zo strednej sme tam boli a myslim ze mnohym z nas to otvorili oci lepsie raz vidiet ako stokrat pocut o tom musia byt ziaci informovani a ked je to atrakcia tak len v dobrom

martinadt
6. apr 2008

dovolím si sem prispieť .. nakoľko som ako stredoškoláčka takýto "výlet" absolvovala 😔
my sme tam museli ísť celá trieda ale niektorí aj tak nešli ale o tom, že to má byť povinná exkurzia pre stredoškolákov tak s tým určite nesúhlasím

je to hrozné chodiť tam po tom ohraničenom území drôtmi 😔 a k tomu keď lektorka rozpráva o tom čo sa tam dialo
ja som sa tam rozplakala naozaj bolo to strašné a najmä keď som v jednej miestnosti videla fotky malých detičiek .. úplne vychudnutých a dokonca tam boli vystavené aj detské vecičky a rôzne fotografie 😔 bolo to hrozné
v ďalších domoch bola vytrína cez celú miestnosť a tam boli normálne vlasy ľudí, v ďalšej boli topánky a aj tam boli rôzne veľkosti topánok dokonca aj detičiek 😢 v ďalšej miestnosti sú zase osobné veci kefy na vlasy zrkadlá ani už neviem čo a v jednej boli aj kufre s menami ľudí 😔
v jednom z tých domov boli aj fotografie ľudí, čo tam boli s dátumom príchodu a aj dátumom úmrtia bolo to hrozné a dokonca nás zaviedli aj tam kde ich tuším upaľovali alebo čo to bolo také dve či štyri pece proti sebe už si to riadne nepamätám ale ako povinnú exkurziu by som to určite nedovolila, a ako rodič môjho dieťaťa by som protestovala keby moju dcéru niekto tam nútil ísť 🙄

a neviem či tá exkurzia zrejme zahŕňa aj to druhé mestečko neďaleko osvienčimu kde sú tie dlhé deravé drevené búdy, s prepáčením vypadajúce ako chliev alebo stajňa kde sú kravičky ani tie tak nevypadajú 😢 a tie postele natlačené vedľa seba nad sebou a vyprávanie ako tam mokli a mrzli keď pršalo a bola zima a dokonca si pamätám že v tých prvých dvoch boli čisto len wc-ka v jednej miestnosti len vedľa seba diery tuším z betónu ako "wc misa" a povedali nám že ak tam sedel dlhšie ako v povolený čas že mu tam strčili hlavu 🙄 😔

akože toto je naozaj hrozné a ak chcú toto dať ako povinné tak to je podľa mňa veľká hlúposť 😠

bejbypd
6. apr 2008

nehnevej sa martinadt ak ti toto pride az take hrozne ake hrozne by ti prislo keby sa raz v buducnosti tvoje dieta zacne stretavat s ludmi ktori su jednoducho fasisti lebo takych je stale viac 😠 bohuzial a aj mne to bolo luto ale aspon viem co sa dialo aspon z polovice viem aku hrozu ludia prezivali ...a je to myslim konecne inteligentni navrh panov politikov

martinadt
6. apr 2008

bejbypd ja sa nemám prečo hnevať, prepáč ale je to len môj názor mne sa to nepáči... tak ako si dala príklad že moje dieťa sa bude stretávať s ľuďmi ktorí by boli fašisti, ale si myslíš že takí čo tam ide a hrá sa na fašistu že po takejto exkurzii prestane?

bejbypd
6. apr 2008

to si nemyslim ze prestane no mozno taky co by v buducnosti mal nabeh byt fasista sa nim po tomto nestane 😎ja sa nechcem hadat ja mam len v povahe furt obhajovat svoje nazory nehnevaj sa 😀

mirka414
6. apr 2008

tiez sa mi nepaci ak deti hajluju a podobne veci,ale niekedy ma dospeli clovek dost,ked len o tychto veciach cita a nie to este aj vidiet...podla mna by to malo byt dobrovolne.ja som pred casom citala jeden clanok,co pisali ludia co prezili tie hrozi a doslova som zvracala,ked jedna pani musela byt pritomna ako doktor stepil ludi do srdca 😠 a ona tie mrtvoli musela odnasat ☹ ...

etuska
6. apr 2008

ja som za.Myslim,ze by sa mnohi z nich zamysleli napr. aj nad zmyslom roznych extremistických skupin 😉

martinadt
6. apr 2008

ja sa fakt nehnevám ja mám k tomu proste taký postoj, ja som bola donútená tam ísť a mne to naozaj nerobilo dobre a ešte k tomu v tých budovach je nedýchateľný aj vzduch a hemží sa tam príliš veľa ľudí neni je sa tam kde hnúť ... no proste mne sa tam nepáčilo isto ako mnohím iním a zase niekomu to neublížilo a neurobilo absolútne nič len si tam príšli porobiť pár obrázkov a aj tak sa tam bavili to máš tak ... 😅

cairka
6. apr 2008

ja som tam tiež bola ako druháčka na gympli, bol to strašne silný zážitok. takisto má táto časť dejín zaujímala dosť dávno pred tým. je to strašné tam byť, uvedomovať si, kde stojíš, čo sa tam odohrávalo, najsilnejšie to určite bolo pri "Stene smrti" ale myslím, že to nikomu nemôže uškodiť a naopak súhlasím s tým, že to môže pomôcť bojovať proti ľahostajnosti mladých. Prečo by neheilovali, keď nevedia, o čom vlastne nacistické hnutie je. Takže tiež som za. a Birkenau by mal byť tiež súčasťou exkurzie, pretože to bola ženská časť koncentráku.

briluxina
6. apr 2008

Podla mna to nie je atrakcia ale pripomienka toho aky ludia vedia byt zli lebo to iste sa moze jedneho dna zopakovat pretoze uz teraz niektori ludia neveria ze to je pravda co sa v tych casoch dialo.

etuska
6. apr 2008

Briluxina-presne tak 😉

dadulka19
6. apr 2008

fu,tak toto asi nie 😒 ..prípadne najskôr nejaký dokument a potom nech sa decká rozhodnú,kto chce ísť 😔 ...Na mňa je to moc už len v telke ☹ ...Ale každopádne by mládež mala o tom vedieť čo najviac 😉

liliandax
6. apr 2008

nedavno bol na STV2 dokument o Osviencime, malo to niekolko casti.. a poviem vam, len ked som to videla cez obrazovku, vsetky tie hrozy, fotky ci autenticke videa a vypovede, co prezili.. mala som dost ☹
Nie som si ista, ci ak by to bolo povinne, ci by to malo nejaky efekt, lebo taky pubertak, ked nechce, nepochopi...
... skor by to malo byt dobrovolne 😔

etuska
6. apr 2008

...to je fakt dobry napad-najprv nejaky dokument napr. na hodinach dejepisu a potom na zaklade dobrovolnosti exkurzia

lasenka
6. apr 2008

ja som tam bola minuly rok a poviem vam, ze je to naozaj silny zazitok, plakali sme tam vsetci, hlavne v miestnostiach s detskymi vecickami, tak ako tu uz bolo rozpisovane... ale podla mna mal by to vidiet kazdy clovek...

expertka8
autor
6. apr 2008

..lasenka....napises mi prosim hoci aj do IP...cenu vstupneho...prip. v ktory den ste tam boli???....mam na mysli "otvaracie hodiny"...mam v plane navstivit toto miesto 😔 ...dakujem

liliandax
6. apr 2008

... lasenka - mozes aj mne poslat, ako expertke? aj ja sa tam s manzelom chystame, diky

lilusiatko
6. apr 2008

Je to kus ludskych dejin, ktore boli neludske a mnoho ludi uz na to zabudlo alebo to radsej ignoruje,ale nasilie v poslednej dobre stale rastie ... a uz aj u deti, ktore maju nasilie kazdy den podavane v TV a v pocitacovych hrach...Osviencim by mohol byt pre stredoskolakov naozaj pripomienkov ako vedia byt ludia zli a mozno by aspon niektori pochopili,ze nasilie nic neriesi, len vytvara dalsie ☹

briluxina
6. apr 2008

Lasenka ak ta to nezatazi poprosim aj ja o info do ip dakujem.