Povinné exkurzie do Osvienčimu. Áno, či nie?

expertka8
6. apr 2008

...Stredoškolákov možno čakajú povinné exkurzie do koncentračného tábora v Osvienčime. Minister školstva Ján Mikolaj uvažuje, že takýto návrh zapracuje do reformy. Povinné výlety do Poľska by hradil štát....

...aj z vasix deti sa raz stanu stredoskolaci....aky je vas nazor???

tilly
6. apr 2008

neviem, či to pochopia pubiši, ale tých, čo hajlujú by som na taký týždeň zatrvárala do nejakej presnej kópie koncentráku, bola by som zvedavá, koľko by im to presvedčenie (čo 90% z hajlovačov netuší, čo vlastne robia) vydržalo....

či by mali chodiť povinne stredoškoláci??? prečo nie, je to história, je to síce niečo, čo by určite každý rád z tej histórie vymazal, ale to nejde, tak nech sa o tom vie čo najviac, aby sa takéto niečo už NIKDY nezopakovalo... táto téma, by sa mala rozoberať v rámci učiva dopodrobna, čo sa asi moc nedá, ale takáto exkurzia by to mohla deckám vysvetliť behom jedného dňa, aj keď stredoškoláci na to možno nie sú pripravení, možno v maturitnom ročníku, to už majú väčšinou 18-19 rokov, čiže sú dospelí...

mne o tom celom rozprávala babka, o tom, ako jej v koncentráku skončili dve sesternice (ukazovala fotky, krááásne baby to boli), ona mala ísť tiež, ale jej rodičia sa z toho nejako dostali, museli sa prihlásiť k nemcom či čo, mali nemecké priezvisko, no hrúza, susedov, kamarátov, rodinu im brali...
po vojne si to dobre "vyžrali", inak môj dedo (babkin milenec, nemohol si ju vziať, moja mama je nemanželské dieťa, viete si to predstaviť, nemanželské dieťa pred 60timi rokmi...) je žid, resp. bol žid, zomrel v amerike, keď bola mama veľmi malá
inak ten celý príbeh, to by bolo na slušný romanticko-historicko-vojnový film 😀

margaretka11
6. apr 2008

Bola som tam, videla som to a bola som otrasená. Napriek tomu som presvedčená o tom, že by toto miesto ľudia mali navštíviť. Nie som si istá s tým, či je dobré, aby to bolo povinné, jednak sú naozaj citlivé povahy, ktoré by to nemuseli uniesť a potom si ešte veľmi dobre pamätám na svoje školské časy a odpor ku všetkému, čo bolo "povinné" (pamätáte si na povinnú literatúru? Keď sme si viedli čitateľské denníky..). Možno by bolo dobré, keby štát dával takúto možnosť, avšak s tým, že je možné odmietnuť ísť na takúto exkurziu. Jednoznačne však nesúhlasím s tým, že Osvienčim je atrakcia, to v žiadnom prípade. Je to pamätník nevinných obetí druhej svetovej vojny a mal by pre nás všetkých slúžiť ako výstraha, aby sme nedopustili opakovanie sa dejín..

lilly
7. apr 2008

ja som tam bola aj s manzelom minuly rok na jesen, zajazd tam robil moj zamestnavatel. Bol to silny zazitok vsetko to tam vidiet, aj ked sme nemali velmi vela casu, kedze organizatori si naplanovali vela veci pocas toho zajazdu.. My sme si tam chodili sami, bez sprievodcu, vstupne je zadarmo, kedze je to pietne miesto. No predpokladam, ze za sprievodcu sa nieco plati. Pacilo sa mi na tom to, ze tam chodilo strasne vela ludi, najma mladych z celeho sveta a takisto tam boli sprievodcovia snad v kazdom jazyku od polstiny, anglictiny, slovenciny, az po japoncinu. Lutujem, ze nas nevzali aj do Birkenau, tam by boli este autenickejsie zabery. Lebo v Osviencime je to z velkej casti robene formou vystavy, alebo muzea, vo vacsine blokov su len rozne fotografie, popisy k nim a pod. Tam boli najhorisie tie hromady vlasov, topanok, okuliarov, kufrov.. alebo aj platno tkane z ludskych vlasov.. 😔
Podla mna by to mladym neublizilo, ak by to videli, mladi ludia co tam boli sa spravali normalne, adekvatne situacii, nie ako pubertaci.. Ak aj nebudu exkurzie povinne, urcite tam raz vezmem svoje deti. 😔

sue
7. apr 2008

Som za všetkými 1Otimi...
Keď sme tam z gympla boli:
1.uvedomila som si, že nič z toho čo som kedy prežila nie je strašné...
2.chalani mali tam "silácke" reči, ale bolo na nich vidno, že v kútiku duše cítili niečo iné a keď sa teraz po rokoch o tom rozprávame, vieme, že to malo zmysel, že sme tam boli, aj pre nich.
3.je to strašný kus našich dejín a treba sa s ním oboznámiť - doma z gauča, alebo v škole v učebnici je to niečo úplne iné...
Exkurzia je fatastická jednak ako pamätník, jednak ako výstraha a v neposlednom rade aj uvedomenie si pre rozmaznaných frackov, aký dokáže byť život a ľudia krutí...

maybee
7. apr 2008

Ahojte, ja som Osvienčim navštívila niekoľkokrát a stále sa tam vraciam. Je to smutné, je to strašné, ale tiež niekto povedal: Nesmieme zabudnúť na našu minulosť, lebo sa veľmi ľahko môže stať, že sa to udeje znova. Ja nemám nič proti tomu, aby tam decká chodili, ale až také vyspelejšie v 3. alebo 4. ročníku. 🙂

lilly
7. apr 2008

akekolvek informacie o otvaracich hodinach a cenach za sprievodcu najdete tu:
http://www.auschwitz.org.pl
Som sa tam docitala, ze tam nemaju chodit deti do 14 rokov.. No v tom nasom zajazde boli aj take deti okolo 10 rokov, ale nemala som ten pocit, ze boli zrele na takuto exkurziu 😒

sstefi
7. apr 2008

nepochopia? čo sú blbí, či čo? teda myslím si, že dnešné deti sú tak múdre a sebavedomé, že ak toto stredoškolák nepochopí, tak to nepochopí ani ked bude mať 30.(hlavne, že rozumejú napr. sexu a dorgám už v 13 a pod., ak nie skôr 😒 )
a mmch, ja som ZA.

melory
7. apr 2008

jasna vec, ze som za...videla som to v telke a hned som sa potesila, ze nieco take bude povinne.

lante
7. apr 2008

Ja by som sa tam chcela ísť pozrieť, práve preto, že je to kus dejín.
Či je dobré, aby to bolo povinné.............no všetko čo je povinné decká neznášajú, takže či by to bolo dobré netuším. Ale myslím, si, že stredoškoláci už majú dostatočný rozum nato, aby si uvedomili, čo za hrôzu to bolo. Aj keď budú medzi sebou viesť silácke reči ......... vo svojom vnútri každý normálny z nich pocíti úzkosť.

Inak ja by som na exkurziu zobrala aj baby, ktoré odmietajú potravu, aby boli "krásne" a bolo im viedieť všetky kosti................by možno tiež na tie "krásne kosti" pozerali inak.

cuchre
7. apr 2008

ja neviem...osobne tam nepotrebujem ist, mne staci pozriet film v tv a mam dost....ale ked si predstavim tych malych chalanov, co hajluju a pritom vobec netusia o com to bolo, tych by som tam nechala aj tyzden, a vobec by mi to nevadilo... 🙄

stenli
7. apr 2008

mrenka,vďaka, ja s tým súhlasím,aby sa tam chodilo povinne, mnohé deti ani stredoškoláci si podľa mňa nechápu, čo sa tam dialo a čoho boli nacisti schopní, určite by potom bolo menej tých, čo sa k neonacizmu a jemu podobným prúdom hlásia

melory
7. apr 2008

lenze tam je ten zmysel, aby to videli deti, aby to zasiahlo ich srdiecka a aby z nich neboli nacisti.

bihan
7. apr 2008

Dámy, vy si myslíte, že jedna návšteva koncentračného tábora niečo zmení v hlave tých heilujúcich výrastkov?
Ak je niekto schopný rozbiť palicou lebku a zmlátiť človeka tak, že si to musí odležať v nemocnici, podľa mňa s ním pár historických fotiek židovských detí veľa neurobí.
Možno ako prevencia, aby decká mali zafixované v hlave, že nacizmus je niečo zlé, ale to mi zase pripomína Kult hákového kríža (kto nevidel, odporúčam)... predsudky sa rodia v rodine a tie decká to majú v hlave dávno pred nástupom na SŠ.

deina
7. apr 2008

Neviem, ci by to malo byt povinne, ale myslim si, ze pre mnohych stredoskolakov je to fakt silny zazitok a nielen atrakcia. Ucila som na SS a kazdy rok tretiaci chodili do Osviencinu - nie povinne, ale kto chcel, siel, niekto aj preto, aby sa ulial a vsetci sa vracali otraseni. Ucitelka to potom s nimi preberala, ona sama je silna povaha, ale tam mala co robit so sebou a chalani, ktori mali predtym silacke reci, ani tym nebolo vsetko jedno. To miesto je dost hrozne na to, aby ludmi pohlo - aj vyrastkami.

vroni
7. apr 2008

Mňa tento nápad nijako nenadchýňa. Senzibilnejším deťom to môže spôsobiť traumu a násilnícky tajtrlík, ktorého rodičia nevedú k ľudským hodnotám to má aj tak na háku. Hlavne, že sa uleje na jeden deň zo školy. Nehovoriac o tom, že pri atribútoch "všetci" a "povinne" mi naskakuje husia koža. Hlavne v stredoškolskom veku je takmer každé dieťa rebelom a už len z princípu sa bude brániť akciám typu všetci a povinne. Obvykle náš život a názory neformujú jednorázové zážitky, ale dlhodobý vplyv. A tak na dieťa viac zapôsobia dennodenné správy a filmy plné násilia ako jednorázová návšteva Osvienčimu. V neposlednom rade som presvedčená aj o tom, že v prvom rade majú dieťa vychovávať rodičia a nie škola a návštevu takého miesta by som odporúčala s rodičmi a nie so skupinkou rovnako starých (pubertiakov), ktorí sa budú navzájom vyťahovať, ktorý je viac "cool" Áno, patrí to do dejín a deti by mali vedieť, o čom to je. Ale tento sposôb prezentácie (povinne celé triedy) sa mi nevidí vhodný.

ukana
7. apr 2008

ja si myslim, ze navsteva by mohla byt dobrovolna, ale kazda stredna skola by ju mala zardit do ucebneho planu. kto chce ist, moze, kto nie nemusi 😔

ikke
7. apr 2008

ja si myslim, ze je to nezmysel. za prve, uz vidim, ako MS SR tieto exkurzie preplaca... 😒 a za druhe, u pubertakov ma vsetko "povinne" skor opacny efekt...

gangulienka
7. apr 2008

Tak ja som zasadne proti. Ja ked len pocujem o tom, tak mi pride priserne zle, chce sa mi zvracat a v momente sa rozplacem. Nie som nijako vadna ani ziadna naivna citlivka, ale neznesiem pohlad na ludske utrpenie. A ist sa na to pozriet, len aby sa niekto poucil, tak to je zbytocne, to tak mozno pomoze 1 percentu pubertiakov. Dobrovolne nech to je pre mna za mna, ale kto nechce nech nemusi ist. Keby som to ja mala povinne tak pre mna za mna nech ma aj nenechaju zmaturovat, ja tam nepojdem.

ela.masa
7. apr 2008

ahoj moj nazor je ano ma to byt povinne lebo ak sa podari presvedcit co i len jedneho cloveka je to uspech a ma to vyznam.a naozaj je lepsie raz vidiet ako 100 krat pocut

prasiatko30
7. apr 2008

tiez si myslim ze by to mali dat skor do "ponuky" asi ako lyziarsky zajazd - blbe prirovnanie - a kto chce tak nech tam ide - lebo vsetci dobre vieme ako dopadnu taketo povinne vylety - skoro vzdy sa to zvrhne ☹ vsak aj my sme museli chodit davat poctivo kvety na hroby padnutych aby sme nezabudli na 2.svetovu vojnu 😖
ja som bola v osviencime dva krat - najprv v prvom tabore a potom aj v birkenau. ten prvy raz je pre mna absolutne nezabudnutelny a este teraz mi naskakuje husacia koza ked si na to spomeniem - boli sme tam 30.12 ako nam povedal jeden znamy zvlastne miesta si vyberame na vylety ku koncu roku 😖 - dorazili sme okolo jednej na obed a bolo zamracene, zima, vela krkavcov a strasne malo ludi - clovek fakt cakal kedy na teba vyskoci nejaky ten nemecky ovciak pripade ta zahaltuje nejaky nazi a odvedie na prijem - strasne pochmurne a clovek nemohol pochopit ako je vobec mozne ze nieco podobne sa mohlo stat ☹

zuzkafuny
7. apr 2008

Pre slabé povahy by to bohviečo nebolo 😖
Ja by som išla, ale mala by som zakryté oči celý čas a niekto by ma asi musel viesť... 😖 a asi by som dlho nespávala.
Stačilo mi pozerať dokumenty o tom na STV2

tweety22
7. apr 2008

ja som bola 2x v Buchenwalde (koncentracny tabor pri Erfurte) ked som mala 16 rokov, tiez som bola riadny pubertak a prave tam som si velmi dobre prehodnotila svoje priority... na kazdom znas zanechal tento vylet nejaku zmenu a myslim si, ze je spravne aby to nasi skolaci videli... kym to clovek neuvidi asi nepochopi o com to skutocne bolo... nech je clovek citlivy alebo nie, netreba zatvarat oci nad tym co sa stalo, to bola realita

zuzula28
8. apr 2008

Všetkých by som tam veru zobrala a povinne...predtým príprava na hodine dejepisu, aby pochopili prečo sa to stalo a čo tým chcel Hitler docieľiť...a potom nech na vlastné oči vidia a cítia tu atmosféru beznádeje a bezmocnosti nevinných ľudí...ak to 16-18 ročný človek bude aj po tejto príprave brať len ako spôsob ako sa uliať z vyučovania, tak chyba asi nastala niekde inde a už oveľa skôr...Len tam môže dnešný mladý človek, presýtený násilim skrz na skrz v bezpečí obývačky pochopiť a precítiť, čo je skutočná hrôza...ak to pomôže, aby môj syn nikdy neinklinoval k "slovenskej pospolitosti" a podobným obludám, ktoré majú potrebu niekam patriť a niekoho ovládať, tak tam teda pôjde, aj keby odtiaľ šiel domov s plačom...je to fakt, je to realita a robili to ľudia, ktorí sa večer spokojne najedli s rodinou, poláskali svoje deti a šli kľudne spať...a stane sa to znova...tak ako v vtedy, tak ako v Rumunsku tak ako v Kosove...možno raz aj u nás...ak naše deti nepochopia zavčasu, že to nie je normálne, zobrať niekomu život... ☹

yesno22
8. apr 2008

Pred dvoma rokmi som navštívila Terezín a Lidice...doteraz si presne pamätám, ako to na mňa zapôsobilo 😔
Stredoškoláci už nie sú deti, aby to nepochopili. Ak návšteva takéhoto miesta zmení čo i len jedného skorodospelého človeka k lepšiemu, stojí to za to. Aj keď si myslím, že s financovaním bude problém je dobre, že sa o tom vôbec hovorí.

mirka414
8. apr 2008

BIHAN ja som ten film videla a dala som ho aj riaditelovi jednej nasej skoly,pretocil uvodny sex a film ukazal osmakom a pacil sa.

karolinkafe
8. apr 2008

Ja suhlasim s Bihan. Pretoze si nemyslim, ze navsteva Osviencimu nieco zmeni v hlavach tych nasilnych ludi, ktori su schopni niekoho dokopat do komy. Urcite sa najdu ludia, ktorych to rozcitlivi, no myslim, ze sa najdu aj ti, ktorych to "nadchne" 🙄 . Lebo uz som pocula nazory, ze ake to tam je skvele 😒 a ze skoda ze to netrvalo dlhsie.... 😒 Jasne, ze su to len frackovia, ale bohuzial je to realita.

bellasandra
8. apr 2008

karolinkafe-- suhlas, Kto má dusu, srdce, pochopí aké zverstvo to bolo aj bez navštevy.
A vypatlané mozočky náckov, to nepochopia nikdy.

Ale ako dobrovolnu exkurziu- jasné kto má zaujem , nech sa ide pozriet. Ja osobne som nebola a neviem ci by som to zvladla to vidiet 😔

mysti
8. apr 2008

Ahojte, ja som tiež jednoznačne za...
My sme tam tiež boli keď sme boli na gymnáziu (myslím, že sme boli druháci) a bol to naozaj silný zážitok (tak ako to tu opisujú iné kočky). Naši spolužiaci - aj keď neboli nejaké výrastky - tiež so zatajeným dychom počúvali všeko, čo sa hovorilo. Mali sme sprievodcu takého staršieho pána ktorý myl v ruke čierny dáždnik (bolo obdobie dažďov), takže ešte to dotváralo tú atmosféru.
Som veľmi rada a vďačná, že som tam mohla byť, je to naozaj iné, ako to vidieť v telke - tam cítite tú atmosféru a naozaj z toho chodí mráz po chrbte.
Tak ešte raz, som jednoznačne za!

zuzula28
8. apr 2008

mysti, presne o tomto to asi je...keď človek ide okolo niektorej učňovky, radšej nevidieť ako sa to tam kanadami a holými lebeňami len tak hemží... ja som maturovala na gymku pred 11 rokmi, moja ségra pred 2 rokmi a ani jedna si nepamätáme jediného nácka v radoch študentov...primitívnosť ide ruka v ruke s násilím a túžbou patriť do skupiny, ktorá ma ochráni...nie je to na 100% paušálne ale na 80% určite...ak to odradí aspoň zopár mladíkov od radov neofašistov, tak to zmysel má...možno takýto mladý muž by o pár rokov niekomu ublížil alebo siahol na život, ale aj vďaka návšteve koncentračného tábora sa jeho život uberie iným smerom...každá snaha má zmysel