Povinné exkurzie do Osvienčimu. Áno, či nie?

expertka8
6. apr 2008

...Stredoškolákov možno čakajú povinné exkurzie do koncentračného tábora v Osvienčime. Minister školstva Ján Mikolaj uvažuje, že takýto návrh zapracuje do reformy. Povinné výlety do Poľska by hradil štát....

...aj z vasix deti sa raz stanu stredoskolaci....aky je vas nazor???

lenadka
8. apr 2008

ja som za aj ja by som isla, aj ked som pozerala tie dokumentarne filmy na2-ke vsetky diely a fakt som niekedy revala ako sprosta a pozerala som sa neveriacky ze co su schopni urobit si ludia navzajom 😔 ak si nejaky z tvorov na zemi zasluzi peklo tak je to jedine clovek, lebo take zverstva ako dokazu ludia spravit ziadne zviera neurobi 😢
sestra bola na takej exkurzii a aj kolega z prace a boli otrasení, videt to na vlastne oci a citit aj po rokoch ten nasladly puch mrtvol, tvare obeti, malicke deti...

kristina77
24. apr 2008

ja si myslím, že stredoškoláci by mali ísť do Osvienčimu. Niektorí ani nevedia kde sa nachádza. A mali by tam ísť hlavne preto, aby sa minulosť neopakovala. Aby videli, ako ty ľudia trpeli pre nič. Len pre človeka, ktorí si myslel, že je všetko a ostatní sú nič.
Len predstava, že príde ešte raz takí čas ako bol v tedy, a že mi budeme musieť ísť do toho koncentráku, aby sme tam zomreli, je hrozná.
Tak musíme tomu zabrániť, aby sa taký človek už nikdy nedostal k moci.
Možno aj s našich detí rastú takí ľudia.

rosinka
24. apr 2008

no podľa mňa to by to mal vidieť každý, lebo potom budú existovať stále prívrženci Hitlera, ktorý neveria, že sa také niečo vôbec odohralo.
neviem, či ste videli pred pár dňami televízne noviny, kde dávali o vojakovi, ktorý propagoval fašizmus. no tak to bol môj kolega-nadriadený, a ten stále tvrdil, že sa genocída vôbec nestala!!!!!!!!!!!! a pritom bol tmavej pleti, takže keby v tej dobe žil, tak by určite skončil v koncentráku.
takže každý by mal vedieť, do podrobna, čo sa vlastne vtedy odohrávalo, na tvrdo, bez citov

tribitka
24. apr 2008

jednoznačne áno...

janulka7
25. apr 2008

tak ja som teda v osviencime nebola. neviem ci by som to zvladla, ono od kedy mam dcerku tak znesiem velmi malo. ale drhy manzel mojej starej mami bol v osviencime, a podarilo sa mu utiect este s jednym , usli spolu do canady. tam ten druhy napisal o tych zverstvach knihu a boli tam aj fotografie. ta kniha je v polstine takze som vela nerozumela ale tie fotky to je horor. nema to nic spolocne s filmami. ja ked som to videla tak som asi mesiac nemohla spavat kvoli nocnym moram. niekde doma tu h¡knihu moji rodicia maju. mam dokonca od toho pana aj lyziciu s ktorou jedol v osviencime so znakom hakoveho kriza a cislom vezna. je to hrozne a jednoznacne by som do soviencimu poslala vsetky tie hole lebky aby videli k comu sa vlastne hlasia. Uznavaju nieco o com nemaju ani potuchy. takze jednoznacne ano...

danulienka
26. apr 2008

Podľa mňa by z toho bola trauma na celý život, svoje decko by som tam nepustila. Neexistuje. Čo za ľudia majú takého švihnuté nápady. 😠 😠

julia225
26. apr 2008

ja som chodila na vsetky skoly tz zakladna, stredna, vysoka na cirkevne a vzdy nas nutili tam ist a ja som potom tri dni vracala, urcite by som tam svoje dieta ani nepustila...!!!

tribitka
26. apr 2008

samozrejme, že by som tam neposlala dieťa...ale puberťákov okolo 16 rokov áno.... nech si vážia že žijú tak ako žijú....

diddi
26. apr 2008

ja som bola z gympla na exkurzii /z nem.jazyka/ v Buchenwalde...to bolo tusim v 1988...no dakujem pekne!!!!!!!!
ukazovali nam tie komory, pece a chirurgicke nastroje, s ktorymi.....no fuj!

magda22
26. apr 2008

mne nedalo neprispiet..
za prve, neviem co riesite, ked vase deti budu stredoskolakmi az tak o patnast rokov, a bohvie aka bude vtedy vlada..
za druhe, mne sa zda hlupe niekoho nutit tam ist, preco by to malo byt povinne? (vlada sa akosi zacala starat do vychovy nasich deti) ..ale nezda sa mi hlupe tam ist a vdychnut trochu tej atmosfery, aj ked to tam uz velmi autenticky nevyzeraa neposobi..
a za tretie, myslim, ze stredoskolaci by uz mali byt natolko zreli, aby pochopili, co sa tam dialo a aky to malo dopad..

a je ubohe, ked sa vyjadrujete o takejto veci, ze fuj,.. a som z toho vracala,.., a ake strasne a neviem ci by som to zvladla...a pod., ...prosim vas, nebudte smiesne

maca793
26. apr 2008

ja som proti, ani ja nemám na také veci žalúdok a tobôž deti

marcaradko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elise
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marcaradko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elise
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marcaradko
26. apr 2008

a ten osviedcim-povinne nie ,ale dobrovolne ano.sice tych hajlujucich povinne aj s ukazkami 😅

zuz11
26. apr 2008

a mozem ist uz spat alebo este bude nieco na zamazanie? 😀
a k teme... niektorych by som tam poslala prevychovat

akvi
27. apr 2008

ja som bola v osviencime 3 kra. Podla mna to ma stale desivu atmosferu a kazdy normalny clovek, ktory sa nad tym zamysli, pride mu to ozaj hrozne, ze niekto mohol robit taketo zverstva. tato exkurzia urcite nie je pre citlive povahy. Ale jedno je fakt, normalny rozmyslajuci clovek to nemusi vidiet, aby to pochopil. A ti, ktori to nechapu a prejavuju svoje sympatie s ludmi, co taketo hrozne veci sposobovali, takym by ani takato exkurzia nepomohla a este by sa na tom mozno dobre pobavili.

leishmania
27. apr 2008

reakcie ze trauma na cely zivot a pod. su smiesne...trauma na cely zivot tobola pre ludi co to prezili....keby vas dedko bol v koncentracnom tabore a vidite potom pubertakov ako hajluju....neviem ci by ste takto reagovali....plus tiez sa necitim prijemne ked s MM prechadzam okolo tlupy skinheadov a len dufam, ze nikomu z nich nehrabne...z toho tiez mozem mat traumu...

dara9402
27. apr 2008

nemozem tuto temu odignorovat, ja osobne si myslim, ze by povinne byt nemali uz len z toho dovodu, ze nie vsetky deti a stredoskolaci su vysinuty vyrastkovia, ale v kazdom pripade kazdeho jedneho hajlujuceho zasrana by som tam poslala a to ci uz by mal 10 alebo 20 je to jedno, tie 10 - 12 rocne deti kreslia a vyskrabuju hakove krize kade tade pritom nemaju ani paru o tom co to znamena tak by som ich tam ako zodpovedny rodic zobrala a ukazala k comu sa kreslenim tychto symbolov hlasi, ja osobne by som tam nikdy nesla, mne staci ak si na to co i len pomyslim a tisnu sa mi slzy do oci lebo jednoducho neviem pochopit co za NIECO moze nieco take vykonat, ani zvierata sa voci sebe takto nechovaju, ale aby som neodbocovala od temy, Bihi tu spominala film : kult hakoveho kriza priznam sa ten film doslova zboznujem a az sa mi nechce verit ze takyto pocin boli schopny natocit v amerike ale je v nom obrovsky kus pravdy, treba davat strasny pozor na to v akej rodine tie deti ziju, nepopieram ako pracujuca zena splacajuca bezmala 2-miionovu hypoteku som hrooooozne nabrusena na kazdeho darmozracskeho cigana, ktory sa ukazuje v telke ako on nic nema a ze by mu to stat mal dat ale aj napriek tomu by som pred dospievajucimi detmi nemala rasisticke poznamky lebo ten mozocek je ako spongia saje uplne vsetko a uplne zo vsadial a vsetky informacie si vykladaju po svojom.
Na ZŠ sa v poslednych ročnikoch na dejepise vyučuje sučastnosť vratane priebehu 2sv vojny ako dobry napad by bolo zaradit tematicku hodinu venovanu vo vseobecnosti vsetkym dosledkom ktore mala. Myslim si ze tematicky dokument s vykladom veterana by mal urcite lepsi ucinok ako navsteva Koncentracneho tabora. Osobne mi stacila jedna tematicka hodina na hodine obcianskej nauky ktora bola venovana narkomanom a tri dni som nespala a vzivote by som po droge nesiahla.

Takze zhrnutie: povinne nie, ako verejno prospesnu aktivitu urcite ano.

anaid
27. apr 2008

Osobne som na exkurzii bola ako 3tiacka z gympla. Ucitelia nam spravili velku prestavku medzi barakmi, mali sme si tam vytiahnut desiaty. Ostatny navstevnici sa nad nami pohorsovali ako tam vobec mozme jest.

diddi
27. apr 2008

magda, neviem preco by som mala byt smiesna, ked to bolo strasne a bolo to naozaj "fuj"...ten vyklad co nam robili k tomu a detailne ukazovali nastroje a hovorili, ako ich mucili - trhali zaziva nechty - to myslis, ze je "mnam"??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????pre prvaka na SŠ a potom sa ist oproti naobedovat??????????? a zabudnut na to co sme videli....to je "mnam"....a ak je to ubohe, tak tam chod a vdychni si tu atmosferu, nech vies o com pises nabuduce!!!!!!

julia225
27. apr 2008

nechapem ako by tych "vyrastkov" mohlo to nasilie, ktoreho stopy tam su, prevychovat... este si vezmu priklad a budu to oni praktizovat, baby ved niesme v socializme, preboha, vychovavat maju rodicia a nie nasilim...nasilie plodi nasilie...
asi sa tu dakto malo vzdelava... 😖 😔

leishmania
27. apr 2008

aj tak myslim ze to neprejde po 1. kvoli financiam, po 2. ked rodicia nebudu suhlasit, nasilu dieta neprinutia, ved maximalne da rodic dieta akoze je chore...

dara9402
27. apr 2008

julia225 o tom ze nezijeme v socialzme by sa dalo diskutovat, ked uz chcu zverejnovat zoznam zakzanej hudby a literatury pre deti a prikazovat do ktorej mozu byt nastrocny vonku ja ti fakt neviem neviem ci je toto demokracia 🙄

dara9402
27. apr 2008

a dalsia vec julca 😉 mnohy rodicia sa rodicmi len nazyvaju ale ani zdaleka si tu funkciu neplnia tak ako by mali

vanila
27. apr 2008

Ahojte! tak ja si myslim ze pri spravovani tohoto statu tak ako sa spravuje za nejakych 10 rokov osviencim zazijeme vsetci a nemusia stredoskolakou na povinne exkurzie do osviencimu tlacit. 😒

mixka
27. apr 2008

precitala som si tuto temu, vygooglila osviencim a ked som citala stranku, kde su aj prilozene fotky, mala som velmi tiesnivy pocit 😔 ja osobne a dobrovolne by som tam na exkurziu ist nechcela a deti by som nechala, nech sa rozhodnu same, ci sa na to citia. ale jedno viem urcite, ze nase deti budem vychovavat s laskou, budem sa snazit najst si ne cas, aj ked v dnesnej blaznivej dobe je to urcite tazke a ked sa budu o tomto ucit v skole, dufam ze pochopia, ake maju velke stastie, ze nieco take strasne nezazili a snad uz nikdy nezaziju 😔

diddi
27. apr 2008