Pozor na informácie, ktoré nie sú lekársky podložené

marelica
18. aug 2008

Ahojte, maminky, som pediatrička a zároveň nastávajúca mamina. Pri hľadaní kočíka a vhodnej výbavičky som narazila na túto stránku len pred nedávnom. Bohužiaľ sa mi podarilo "natrafiť" na niekoľko nepodložených informácií a názorov, s ktorými ako lekárka nemôžem súhlasiť (napr. nebaľte bábätko do perinky, ortopedické vyväzovanie bedrových kĺbikov je zbytočné, dieťatko môžeme nechať sedieť aj pred dovŕšením 6 mesiaca, chodítka-pavúky nie sú nebezpečné apod.) . Preto Vás chcem poprosiť, aby ste sa v záujme svojich bábätiek, všetky informácie, ktoré môžu mať významný vplyv na ich zdravie, radšej prediskutovali so svojim pediatrom. Ak k nemu takúto dôveru neprechovávate, bude lepšie, ak ho vymeníte. V krajnom prípade pomôžu stránky, ktorých garantom je lekár.

lefika
20. aug 2008

ok, sonoga, tak mi prosim napis, PRECO podla teba nema kojaca zena pit mineralku. ako ti to na tom skoleni napr. zdovodnili? mna by to naozaj zaujimalo. netvrdim, ze mam jedinu pravdu, ale pokial druha strana neposkytne protiargumenty, tak nie je o com 😒
AKO sa kyselina uhlicita z mojej mitickej dostane do traviaceho ustrojenstva dietata, resp. az do criev, kde by sposobila vetry????

sirinka
20. aug 2008

lefika...pisala si, ze sa oxid uhlicity extremne rychlo rozklada...hm, je to velmi stala chemicka zlucenina...nastuduj si toto... http://sk.wikipedia.org/wiki/Oxid_uhličitý
vylucuje sa z krvi zasadne vydychovanim
a jeho ucinky na organizmus si precitaj napr. tu http://www.monada.sk/?page=abeceda

michell
20. aug 2008

sirinka,napisala som moju skusenost s tou perinkou.nikto ta nenuti tomu verit,ale asi by si az vtedy uverila keby sa to stalo tebe.Mozeme byt radi ze mame zdrave deticky a ze nemusime s nimi behat po lekaroch.Taktiez viem ze sa v UK nebali do perinky.Vysvetlit si to neviem a sice je pravda ze je kazdej matky osobna vec ci sa rozhodne perinku pouzivat alebo nie.Ja som ju pouzivala aj preto ako dopadol syn mojej znamej.Kto tomu neveri tak to je samozrejme jeho vec len ako pisem clovek je niekedy taky neveriaci vzdy su spravne iba jeho rozhodnutia ze na radu inych neda.Tod moj nazor.

zuzidr
20. aug 2008

vždy si rada prečítam niečo zaujímavé aj na tomto fore aj v časopisoch,ale vždy vždy sa riadim sama sebou,nikdy nepočuvam mamu,svokru,kamošky a tak,vypočujem si rady zhodnotím a potom konám.....

minerálku som pila počas celého kojenia(kojila som rok)veeelmi bublinkovú vineu,samozrejme aj coca colu,aj kávu,jedla som všetko rad radom,žiadne obmedzavanie......malú nikdy bruško nebolelo,nikdy extra neprdela vždy dobre spala..... 😀 😀 😀 😀

v pavúku behala ako šarkan od 7meho mes.,od 11mes. mi sama chodí,žiadne na špičkách,alebo tak......

v perinke bola asi 4x,nestrhávala sa mi nikdy,a nemuseli sme ísť neurologovi...... 😅 😕 😀

je to vec názoru 😀 😀 😀 😀

aj ked sa tu bavíme s babmi,zistujeme že čo dr.to iný názor,niektoré brali Vigantol 1x za mesiac,niektoré 1xza týžden,niektoré aj 1x za den 😅 😕 🤐

lefika
20. aug 2008

sirinka, to bol preklep vcera vecer, malo tam byt kyselina uhlicita, samozrejme 😉 ved dalej to aj tak pisem...

andrii
20. aug 2008

Nechcem nikomu protitečiť,alebo nadržať,ale čo sa týka tých bublinkových nápojov, z vlastnej skúsenosti môžem povedať,že po nich nafukuje. Nemám to nijak vedecký doložené, nie som vedec, ale ak vypijem pohár sýtenej vody,tak ma potom neskutočne nafukuje a bolí celé brucho. Mám tri deti a pri všetkých som dávala pozor,aby som nič sýtené nepila, čo ani nebol problém,keďže mi to nerobilo dobre. Ak niekedy nebola možnosť a musela som sa napiť sýtenej vody,tak dcéry tiež nafukovalo a bolelo bruškoa poriadne prdkali.Manžel zase vypije aj 2 l sýtenej vody za hodinu a jemu to nerobí nič. Podľa mňa je to individuálne a každé telo reaguje na určité veci trochu inak. Každý človek je jedinečný, niekomu vadí to, inému zas ono. Tak nevidím dôvod sa tu na tomto hádať a chcieť nejaké vedecky podložené argumenty.
lefika, myslím,že nie všetko sa dá podložiť argumentmi, niekedy je vlastná skúsenosť lepšia,ako všetky vedecké štúdie. Nie nadarmo sa hovorí :Lepšie raz skúsiť,ako stokrát vidieť."

lefika
20. aug 2008

andrii, to sice ano, ale ako pises, kazdemu to robi nieco ine. preto pokladam za blbost pausalne neodporucat pit mineralky, ked niekomu to ublizuje, inemu nie. mne napriklad byva zle po pizzi a nikomu netlacim do hlavy, ze ju nema jest.
to pausalizovanie uz podla mna musi byt podlozene argumentami: ved nemozem brojit proti niecomu, co robi zle len mne a dalsim nahodnym ludom 😕

zuzidr
20. aug 2008

andrii ved to som aj ja myslela,vypočujem si názor iných ale potom skúšame.....samozrejme že keby po minerálkach nafukovalo aj mna aj malú,tak ich piť nebudem,keby mi po káve a cole malá nespala tak to na litre piť nebudem.....kedže sme s ničím klop klop problém nemali tak sme sa neobmedzovali.....

ale obdivujem kojace matky čo počas kojenia jedia len suchú ryžu,a vo vode uvarené prsia,a polievky len"aby mali mlieko" a aby neboli problémy.....samozrejme že to je každého vec.... 😅 😀 😀 😀 😀

michell
20. aug 2008

presne tak ako pisala adnrii som to myslela aj ja,nie na kazde dieta to plati a ze sa to stane niekomu tak nemusite sa sa hned vysmievat a posielat smailikov,napisala som skusenost s perinkou mojej znamej a ako odpoved som dostala vysmech tak ja uz neviem ved som sa pridala iba do debaty.

andrii
20. aug 2008

ďakujem,že ste ma všetci pochopili,ako som to myslela. Ja osobne,ak sa mi nejaká mamička sťažuje, že bábetko je zlé, tak jej tiež poradím,aby skúsila vypustiť to alebo ono z jedálneho lístka,alebo naopak,aby tam niečo pridala,ale vždy podotknem,že u nej to platiť môže,ale nemusí. Ale nech skúsi. Myslím,že na tejto stránke nikto nikomu nič prikázať nemôže, väčšina mamičiek si prečíta názor, postreh,radu,ale riadi sa svojim rozumom a inštinktom.

yesno22
20. aug 2008

dievcata nehadajte sa 😉
zuzidr si stastna mamicka, kedze si si mohla dovolit vselijake dobrotky pocas kojenia..mojho drobca bolelo brusko aj po "jednom hrasku" v polievke, takze som jedla len suchu ryzu a kuracie prsia uvarene vo vode...jaj a "vajcovu" polievku 😀 ...trosku sice prehanam, ale dietu som mala poriadnu, to je pravda 😉
perinku sme mali 4m...prve dva mesiace sa tak zahanal rucickami, ze sa sam budil a tak mu ich moja mamka (inak zasadne protiperinkova) zacala schovavat do perinky...cuduj sa svete, Jakub prespal aj 3-4hod v kuse...inak sme mali budicek kazdu 1.5-2hod 😅 ...
ale k teme...mam zdravotnicke vzdelanie, ale nemiesam sa do remesla pediatrov a lekarov, nastastie kazda mamicka ma na vyber, ktoremu pediatrovi zveri svoje dieta do ruk (horsie su na tom male mesta a dediny. kde nie je siroky vyber 😒 )...ja mam super pediatricku a verim skoro vsetkemu, co mi povie 😉 ale fora ako je napr aj modrykonik alebo babetko su super v tom, ze sa mamicka moze poradit, vykecat sa, vymenit skusenosti vo veciach v ktorych je pediater nemusi vediet poradit...nikto nie je vsevediaci 😉

womenne
20. aug 2008

podla mna jesmiešne že mamičky sa tu vyjadrujuo lekaroch ako by im chceli zle,ved na čo by si to vymyšlali?na to su lekari aby vam davali rady.onipredsa študovali všetko čo je potrebne pre prax,zachranuju kopec životov tak si mylsim že predca maju nejake skusenosti a nie ako mamička jedneho alebo 2deti.Jasne aj ja viem čo je pre malych dobre ale určite by som nezanedbala zdravotny stav svopjho dietata len kvoli tomu že si myslim že to nieje moderne,radšej ho budem balitdokial lekar nepotvrdi že klby su ok ako potom nariekat že som zavinila niečo.to iste plati o perinke inač by ju nedavali aj v nemocniciach,o klokankovani mate pravdu ale nie pocely den.

lefika
20. aug 2008

womenne, ale ked sa ti stane, ako mne, ze ides k 3 lekarom a dostanes 3 rozne rady, co urobis? nakoniec sa aj tak musis rozhodnut sama 🙄

womenne
20. aug 2008

to chapem to sa stalo aj mne aleje blbost tvrdit že netreba široko balit alebo bez perinky a mareilca mala pravdu.nehovorim že všetci dokotry su svety mne neverili že som tehotna a bola som v 7tyždni ale čo sa tyka takychto nazorov bola by som opatrnejšia.

lefika
20. aug 2008

ano, je to blbost tvrdit, ale lekari si podla mna sami znizuju autoritu napriklad aj tym, ze kazu balit nasiroko uplne kazdeho..a to sa uz robi naozaj len na slovensku. a aj tym, ze zasadne nic nevysvetluju. to ale nie je uplne ich chyba, ked maju 50 pacientov za den, nemozu kazdemu vysvetlovat co a preco a naco...to by bolo treba zmenit cely system 😒

lindda
20. aug 2008

Presne ako pisu ine baby kazdy lekar ma iny nazor a potom ty patras a hladas nejaky stred ☹ Niekedy ked som fakt potrebovala radu od lekarky ked bol fakt maly chori tak kazda povedala nieco ine bola som stoho uplne mimo vobec som nevedela co je dobre a conie. Preto je konik super povymiename si skusenosti.

vroni
20. aug 2008

Womenne, tak to vidíš, takto vznikajú nedorozumenia. Nikto tu netvrdil, že baliť naširoko je blobosť. Ale je blbosť (alebo aspoň zbytočnosť, ak chces miernejšie) preventívne široké balenie zdravých detí. Čiže častý lekársky výrok: "áno, všetko je v poriadku, ale pre istotu baľte ďalej naširoko" je logickým nezmyslom. Pre akú istotu? Vyvinutý kĺb je vyvinutý kĺb, nemôže sa nejakým záhadným spôsob "odvinúť" Súhlasím s tým, že snáď žiaden lekár ti nechce vedome zle. Ale úroveň informovanosti niektorých je zúfala a oni s tým najlepším umyslom rozširujú bludy prekonané už pred desiatkami rokov (a mnohí to veselo zvládajú NAPRIEK ďalšiemu vzdelávaniu) Považujem nášho pediatra za dobrého lekára, ale nechodím k nemu "ako do kostola", ale vždy si skúšam preveriť aj z iného zdroja, aké sú informácie (zatiaľ som rozpory nenašla. Len v očkovaní proti osýpkam sme sa nezhodli 😀) S tými perinkami ničiacimi kĺby 😉 - to sme dostali ako životne dôležité informácie v pôrodnici - že dieťa v nijakom prípade do perinky a deckári nám to (ešte stále v pôrodnici) pri každej prehliadke opakovali, Až som sa bála, že na nás po ceste domov nejaká perinka zaútočí, také strašidlo z toho robili 😀 😀 😀 Ale pri deťoch so silným Moorovým reflexom (to trhanie ručičkami) odporúčali na spánok ručičky fixovať (plienkou alebo uterákom), aby sa deti nestŕhali zo spánku....

lefika
20. aug 2008

vroni, kde si rodila, ked zakazovali perinky? mna sestricky v porodnici skoro zozrali, ked ma prichytili, ako kojim svoje dieta bez perinky (sialene mi zavadzala ta spusta latky)

janka1874
20. aug 2008

no moje skúsenosti sú také, že čo lekár to iná informácia ako keby každý niekde inde študoval a u mňa sa všetci sekli a nebol to jeden lekár ale min. 4 ktorý boli presvedčený, že tehotná nebudem nikdy a už vôbec nie, že aj porodím bez potratov a komplikácií a hľa podarilo sa aj bez ich blbých rečí, ktoré ma akutár tak desili ja proste lekárom neverím a nech je to ktokoľvek všetko čo mi povedia si ešte preverím.

dididi30
20. aug 2008

perinka sa v slovenskych nemocniciach pouziva z dovodu bezpecnosti, aby sa nestala nejaka nehoda...svokra mi vravela, ze niekedy v nemocniciach mohli do periniek balit len sestricky, mamicky nie z dovodu, ze co ak nahodou babo vypadne..teraz si ho balia mamicky sami, ale podla mna je to blbost, ved skor ti moze vypadnut z perinky ako z ruk 😒 mne sa s babom manipuluje lepsie bez perinky, moj nazor....

janka1874
20. aug 2008

my sme do perinky veľmi nedávali lebo malej v tom bolo tesno a horúco používali sme zavinovačku prvé dva mesiace lepšie sa nám v nej malú držalo, ale nejako nom neriešila kto na to čo hovrí išla som podľa toho, že malej v tom bolo dobre a mne sa s ňou tiež dobre manipulovalo 🙂 v nemocnici jej síce perinku dávali ale to boli len také tenké

sirinka
20. aug 2008

dididi30 veru, aj moju mamu zvozili, ked zistili, ze si ma rozviazala, keze logicky chcela vidiet svoje dieta...
vtedy to bolo aj ovela pohodlnejsie, kedze sestricky tie deti furt prenasali hore dole ako macky... 😨

lefika
20. aug 2008

sirinka, teraz maju ma pohodlne prenasanie voziky z billy: som neverila vlastnym ociam, ked som to prvykrat videla. este aj to logo billy na rucke nechali 😀

sirinka
20. aug 2008

lefika co??? tak to by som si tiez rada pozrela hehe

lefika
20. aug 2008

sirinka, uplne vazne, v trencianskej porodnici vozia dvojicky maminam na kojenie v takom voziku. kebyze som po cisarskom, tak si asi od rehotu roztrhnem jazvu...ale zas, sikovny napad, nie? 😉

sirinka
20. aug 2008

lefika no teda co ja viem, v ruzinove ma kazda mamina svoj vozik, tam sa zmestia aj dve babatka a setricky mali taku klasicku tu velku karu aspon pre desat miminiek...
no ale ked nedali dole ani logo, snad ho aspon trosku predtym vydezinfikovali... 😅

lefika
20. aug 2008

mna by zaujimalo aj, ako sa k nemu dostali: ci to bol sponzorsky dar od billy alebo co 😕

este k tej strave pri kojeni: aj vam v porodnici vyvarali fazulove polievky a podobne srandicky? zdovodnenie: "aj tak este skoro ziadne mlieko nemate" 😝

sirinka
20. aug 2008

lefika hej, strava v porodnici hotova katastrofa...vsetko bolo hrozne slane, korenene a nevhodne a nechutne

dididi30
20. aug 2008

no mne jedlo v porodnici chutilo aj ked ma prekvapili kapustove rezance 😕
no ale v anglicu vam ponuknu aj jahody a kadejaku zverbu ak mate chut 😕 😀 ale to je uz o inom 🙂

vroni
20. aug 2008

Lefika, vo Viedni 😀 A hneď na sále si dostala takú miniposteľôčku na kolieskach, do nej si babčo položila (oblečené celý čas len v body a dupačkách) a tú si zo sebou všade vláčila alebo nechala u sestričiek na izbe. Sestričky deti nikam nenosili, stále boli s mamou a keď chodil dvakrát denne vyšetrovať pediater, pekne si k nemu pricupitala aj s "károu" alebo po cisárskom pricupital on k tebe na izbu a vyšetril dieťa tam. Gynekológ, fyzioterapeut a psychológ chodili priamo na izby, takže nebol dôvod dieťa niekam odnášať. Vedľa izby sestier bola miestnosť na kojenie, kde ti dieťa dooblba prikladali na každý možný spôsob a keď sa konečne dobrovoľne prisalo (to moje nie, to nemalo sací reflex), radili maminkách sa pekne vyzliecť do pol pása, vyzlieť aj dieťa a kojiť ho spôsobom "telo na telo", vraj je to najlepšií a najekologickejš spôsob (ale len na izbe, nie na "verejnosti" 😀 ) a je aj najpríjemnejší.... Ja neviem, keby som tam na nich vybalila perinku, tak snáď na mňa zavolajú sociálku 😀 😀 😀