Pozor na informácie, ktoré nie sú lekársky podložené

marelica
18. aug 2008

Ahojte, maminky, som pediatrička a zároveň nastávajúca mamina. Pri hľadaní kočíka a vhodnej výbavičky som narazila na túto stránku len pred nedávnom. Bohužiaľ sa mi podarilo "natrafiť" na niekoľko nepodložených informácií a názorov, s ktorými ako lekárka nemôžem súhlasiť (napr. nebaľte bábätko do perinky, ortopedické vyväzovanie bedrových kĺbikov je zbytočné, dieťatko môžeme nechať sedieť aj pred dovŕšením 6 mesiaca, chodítka-pavúky nie sú nebezpečné apod.) . Preto Vás chcem poprosiť, aby ste sa v záujme svojich bábätiek, všetky informácie, ktoré môžu mať významný vplyv na ich zdravie, radšej prediskutovali so svojim pediatrom. Ak k nemu takúto dôveru neprechovávate, bude lepšie, ak ho vymeníte. V krajnom prípade pomôžu stránky, ktorých garantom je lekár.

sirinka
18. aug 2008

dnes sa bezne bali nasiroko len do prvej kontroly, ked sa uvidi, ako sa vyvijaju bedrove klby. ak je vsetko ok, nie je nutne nadalej balit na siroko
ide o to, ze deti v maternici nemaju poriadne vyvynute tieto klby, inac by asi mali problem zmestit sa do bruska a tento proces pokracuje po narodeni...preto sa sleduje, ako sa vyvija klbove puzdro, aby sa predislo neskorsim horsim zdravotnym tazkostiam a liecebnym postupom...
prva kontrola klboveho puzdra je po dovrseni prveho mesiaca, podla mna sa to da vydrzat...

sonoga
18. aug 2008

ja som za balenie na siroko a proti baleniu do perinky. teda, nevedela som, ze balenie do perinky ma nejaky vyznam. ako som pisala vyssie, nam to neodporucali a mne sa to ani nepacilo.
ja som deti nosila skoro uz od narodenia tak, ze boli chrbtom oprete o moju hrud, cize hlavicku mali stale opretu. a ked ich uz zaujimal svet a chceli vidiet, tak sa snazili zdvihnut si hlavicku.
a obe moje deti mali problemy s klbami, tak sme ich museli balit do 6-tich mesiacov nasiroko. neviem, ci to pomohlo, ale nic ma to nestalo a radsej budem balit, nez by som si to potom mala vycitat.

elinka27
18. aug 2008

myslim,ze marelica to nemyslela zle, problem je v tom, ze aj pediatri su len ludia a tiez podaktori cerpaju zo svojich skusenosti.Ja patrim k tym co sa snazia veci vopred perdiskutovat s pediatrom, co sa tyka stravy,chodula a pod. ,lae musim podotknut, ze sa mi vela krat stalo,co doktor to iny nazor a tak je to vlastne aj s mamickami, kazda mame svoje skusenosti, mozeme si ich vymenit,ale to este neznamena ze zarucene zaberu aj na nase deti, ved predsa kazde je individualne a co plati na jedno to nemusi na ine, mame kazda svoj rozum a vyberieme si z nich to co sa nam hodi najlepsie. 😉

ayla
18. aug 2008

ahojte,
ja sa musim pridat k marelici ( a to nie som pediatricka ). Choditka su strasne...viem, ze si o tom myslite svoje, lebo "kazda" mamka tam chce aspon "na chvilku " odlozit babatko ( ja ho nemam , odmietam, ale pri prvom dietatku som sa mu z hluposti nevyhla a bola v nom vela a aj preto som strasne proti )-nastastie je ok, ale spickovala zadlho...
co sa tyka sedenia, dieta naozaj nema sediet, kym sa neposadi same a je jedno kedy, dokonca to moze aj vynechat a preferovat lozenie, a neskor sa sediet nauci...neviem, preco z toho robite taky vyvojovy medznik, mnohe sa proste takto "chvalia" 😔 -pritom sa babatku ublizuje...co nechcete pocut.
v nasich krajinach je velmi caste vrodene vyklbenie bedrovych klbov, castejsie ako inde, preto sa stale odporuca balenie nasiroko ...

mirrinka- neveris ziadnemu lekarovi? 😅 fiiiha, a kde ides s babom na ockovanie a na prehliadky alebo ked je chore? K babici z Hornej Dolnej? 😉 ja by som teda zivot dietata neriskovala pre nejaky siesty zmysel...

jasne, ze sa tu predavaju informacie medzi maminkami, ale...aj sa strasi a zavadza... 😖 pritom je tolko informacii...ale mnohe nechcu citat 😉

erikasadek
18. aug 2008

s tym chodakom s tebou suhlasim , viete o tom ze je zakazany v canade?

potom uz je na rozume kazdej mamicky co spravy, a co nespravy, kazde dieta je ine.

babulik22
18. aug 2008

ahojte,suhlasim z nazorom jahodky11.mne tato stranka dost pomohla.a presne je na rozume kazdej mamicky co spravy a co nie.a na choditko mam,taky isty nazor ako ayla.nam ho kupila znama je strasne kraaasne,ale malu donho skoro vobec nedavam.mozno raz za tyzden ked uz neviem ako ju zabavit.som radcej ked stvornoskuje a ked si potrebujem odbehnut,tak ju dam do ohradky.

ayla
18. aug 2008

erika, viem, ze je v Canade zakazany a normalne si zelam, aby ho zakazali aj inde 😒 ja viem,ze su dnes take krasne stylove - nacancane neviem ako a ludi to laka...lenze...no proste su aj ine hracky-napr. odrazadla su dobre, ktore dieta tlaci, samozrejme, ze ho k nemu nestaviame nasilu a neucime tlacit ( tak ako neucime sediet, chodit atd )...

erikasadek
18. aug 2008

juj som rada ,ze nie som sama v tomto ja by som ich tiez zakazala, ale co uz narobi
s, presne tak oni sedia a tlacia, viem , ze hovoryli , ze taketo deti nie je dokazane ,ze chodia skor, skor niekedy naopak, oproti detom ktore ich nepouzivaju.

tie odrazadla to je uz ina vec ta je dobra na posilnenie, svalov u deti tam aj vypotia, ze?

sasenka
18. aug 2008

Nie všetko čo radia naše mamy je zle, a nie všetko čo k nam dojde zo západu je dobré.
obe moje deti boli balené naširoko do 4 mesiacov, nechala som ich aj pokopkať, aby sa im pocvičili nožky a pohli črievka, ale inak boli v poštolkách. To, že su klbiky dobré na 1. kontrole znamená len to, že sa to dobre vyvíja, ale nie že je vývoj klbikov ukončený. Kedysi deti nosili nabalených latkových plienok, nuž poštolky ani tak nebolo treba, ale v dnešnej dobe ked sa nosia pampersky, gaťky treba. Ved to nie je žiadna námaha, dať na pampersu latkovku a gate na suchý zips! Navyše ked sa malý prekakal, kym kakal praženice, väčšinou mi to chytila latkovka a nie oblečko.
Obaja boli aj v perinkách, nie v klasike bielej páperovke (to len na krst), inak v rychlozavinovačke. Mne to ulahčilo ako prvorodičke manipuláciu s dieťatkom, pri 2. už som to zvládala lahšie. Ale oni boli v perinke kludnejší, mne sa lepšie kládli do postielky po napapaní. Neboli v tom samozrejme non-stop, aj som si ich bez perinky potulkala. Aj v krajinách, ked nepoužívajú "naše" perinky, deti nejakým spôsobom predsa balia. Tak prečo nepoužiť to naše, snad storočiami overené riešenie.
Čo sa týka chodítka, mali sme 😔 ale až vo veku, ked deti pevne sedeleia same vstávali na nohy, na velmi obmedzený čas, maximálne 15-20 minút, a využili sme dokopy 2 mesiace. Dcerka vela padala na hlavu, ked sa začala vstávať, nemohla byť ani sekundu bez dozoru, takže to boal taká ochrana , aj ked nie 100% najvhodnejšia. Ale jasne že neuznávama sadanie do chodítka od polroka a skor 😖

danielala
18. aug 2008

Presne tak, čo pediater, to iný názor. Ja práve tejto stránke vďačím za informáciu, že napr. chodítka sú nevhodné, moja pediatrička zastáva neutrálny názor. Podľa nej napr. môžem dávať malej paradajky už od 6 mesiacov...

bubba
18. aug 2008

suhlasim so zakladatelkou temy.viem presne o com hovorila tiez som sa stretla s vela"skreslenymi nazormi"ja som sem prisla ako prvorodicka.nemozem povedat,vela som sa tu dozvedela,hlavne ako na deti po psychickej stranke.ale co sa tyka rad typu"perinky a ostatne babatkovske pomocky,kremy a vsetko ostatne"vzdy som sa spolahla a konzultovala len s nasou pediatrou 😉 😉 je skvela 😉

ayla
18. aug 2008

ja si napr. myslim, ze perinky mozu a nemusia byt, ale nie su urcite zle. Moje prve dietatko bolo velke a v perinke by nebolo ani za svet, zato druhe-tak tu sme mali v zavinovacke az do polroka, jednoducho taaaak ju chcela- klasicku perinku som nemala, pretoze zijem v zahranici, ale doma by som ju kludne pouzila.
sasenka, inak ja myslim, ze v case, ked pises, ze tvoje dietatko bolo v chodacke, je to "ok", lebo sedela, vstavala, co uz sa jej mohlo poskodit...ale trepat tam dieta, co ledva dociahne na zem a odraza, je pre mna "samovrazda"-akoze hazard so zdravim dietatom a absolutne ocakavanie, ze nic mu nemozem poskodit, ale ba...a casto...a velmi... ☹
ja som napr. aj proti skoremu zavadzaniu prikrmov a nejake paradajky v siestom mesiaci...mi pride na hlavu 😝 preto vravim-jasne, ze zalezi od lekara, a nie kazdy je dobry...ale tie informacie su dostupne a matka nic nespravi zle, ked sa ich drzi...( prikrmu, chodacka, nedavat sediet , podopierat vankusmi...-jasne, ze take existuju, lebo sa predavaju, tak sa vyrabaju atd...)

kiwuska
18. aug 2008

toto som dala do temy o perinke, tak to si myslim ja
...... ide len o to, ze deti su pred narodenim v dost stiesnenom prostredi a tam citia bezpecie. po porode sa nahle dostanu do velkeho priestoru a ako vsetko nove, je to pre ne trochu sok. a z vlastnej skusenosti viem, ze ked chlapci plakali a zobrala som ich na uky a privinula a vtedy plakat zvycajne prestali. znova citili to tesne bezpecie. v podstate potrebuju nejaky cas na to, aby si na novy prietor zvykli. urcite perinka nie je povinna, ale asi sluzi vic na ucel, ktory som opisala

annag
18. aug 2008

marelica, veľmi s Tebou súhlasím konzultovať problematiku s pediatrami, lekármi, skrátka hľadať a pátrať. Pretože moja skúsenosť je, že ak s niečim nie som stotožnená, konzultujem problém vždy s viacerými lekármi resp. sa snažím získať informácie z odbornej literatúry. Ono je to ako v nemocnici, tam tiež rozhodujú o liečbe, najmä problematickej, viacerí lekári, nie jeden. Viac hláv viac rozumu, nikto nemá patent na rozum. No bohužiaľ naše zdravotníctvo je také, že veľa lekárov nemá motiváciu sa ďalej vzdelávať, takisto hľadať nové informácie. Mnohí skončia so vzdelávaním pri prvej, resp. druhej atestácii, veľa dobrých lekárov je za hranicami. Lekár veľmi ľahko stratí dôveru pacienta a ťažko si ju získava späť. Je smutné, že pacient sa nemôže vo všetkom spoľahnúť na svojho lekára a musí hľadať pomoc inde. Skúsenosti s mylnými informáciami od lekárov tu má množstvo dievčat a táto stránka je tiež aj o hľadaní porozumenia a povzbudenia, lebo to v ambulanciách našich pediatrov často chýba.

asitka
18. aug 2008

ako nič v zlom maminy..každá tu píšete súhlasím, nesúhlasím....ale každá zodpovedná matka, zdavo zmýšlajúca konzultuje zdravotné ťažkosti, starosti...a dilemy s pediatričkou, či pediatrom...toto fórum je dľa mňa...aspoň ja som to tak pochopila na vymieňanie názorov a nie na diagnostikovanie po písmenkách...tak fakt nerozumiem...o čom toľko točíte??? 😀

zukab
18. aug 2008

asitka, mam podobny nazor.
myslim si, ze kazda svojpravna matka pokial ma nejaku otazku co sa tyka zdravotneho stavu jej dietata, ide najprv za lekarom.
potom si moze vymienat nazory a skusenosti s inymi matkami tu na fore, ale neverim, ze niektora zoberie slova anonymneho webu vazne a bude sa nimi riadit bez ohladu na vlastny rozum a na nazor lekarov.

asitka
18. aug 2008

zukab...aj keď niejde najprv za lekárom...lebo večer si malá hlasnejšie prdla...či na noc sa vyhodila vyrážka...no ak má čas a surfuje tu...tak sa opýta...či nejaká mamina nemala podobný problém....ale verím, že každá s tým pootom ide za dr....a konzultuje...že čo to je,...čím to je...či môže na to dať to..či nepomôže ono...a dr...povie...ale fakt..je to tu len o vymieňaní skúseností... 😉

bubba
18. aug 2008

😀 😀 😀 sorry 😀

julie6
19. aug 2008

mne pediatricka /45rokov/nepovedala absolutne nic,ani o stravovani,aj na mna pozrela ze akosi som precitlivela ked som chcela ist na gastro,a predsa nam potvrdili reflux, aj 3 tyzdnovemu babu nasadila pre nalez v moci ATB,ze vraj preto nepribera,a aj potom sa vaha nerozbehla a na gastro sa lekarka zhrozila preco to urobila bez odberu krvi tak skoro,ze pritomnost bakterii ak nesposobuje problemy neznamena hned infekciu,aj nas neskoro poslala na kontrolu klbov,ze jej lekar na listok napisal s vykricnikom aby babatka posielala skor,chvala Bohu bolo vsetko OK,inak by uz bolo neskoro, taktiez 1x davala Rotarix a maturovala pri tom aj so sestrickou,
nuz a hlavne namiesto toho aby mi poradila co mam robit na podporu laktacie, tak nasadila hned prikrm UM.....
Netvrdim ze na konikovi nie su aj hluposti....ale to su nazory mamiciek, ktore oni nikomu nevnucuju,ja svoje vedomosti z netu overim aj na inych strankach a je ich milion,je pravda ze niekedy je to zavadzajuce aj zdlhave, ale bohuzial,mam pocit ze polovica slovenskych pediatrov fakt zaspala,ja som ucitelka,a netvrdim ze vsetci ucitelia su dobri,no tak citliva a dolezita profesia ako je pediater,to asi treba studovat stale nie????????

kika_anonym
19. aug 2008

julie6, presne ako pises, lekar ci ucitel je profesia, pri ktorem clovek musi neustale studovat, ved vyskum ide popredu.

titkovamiriam
19. aug 2008

julie presne tak,ja ked idem do sukromneho centra potom k nasej pediatricke tak tiez obcas kruti hlavou ako som sa k tomu dostala ako k hentomu a to je naozaj dobra lekarka len akosi nestiha 😉 .ja pracujem vo vyvoji fariem a ucime sa tu neustale kazdy mesiac je niaka ina technologia,vymysli sa iny postup a pod. 😀

kingstonka
19. aug 2008

julie6 uplne suhlasim

womenne
19. aug 2008

ahojte
Jamam uplne super doktora ma sice už okolo 65 ale je naprosto super možem prist knemu aj o polnoci je velmi skuseny,všetko potrebne ma doma.Ked sa maly narodili prišiel ku mne domov a sparvil prehliadku,vysvetlel mi postupy ako čo s prikrmamy +na každej poradni mivysvetlil prve prikrmy,všetko so mnou konzultuje aby som vedela čo sa robi okolo drobcov.Minule sa Sebastianko chytel horuceho kahanca-svokra neustriehla amal maly pluzgier po 3dnoch samu tam dostal zapal prišla som tam a mu to čistil mal taku mastičku ktoru nmemaju ani v nemocnici lebo mi to potvrdila kamoška ktora tam bola so synom.cez vikend sme boli na prevez zase unho doma aby sme nemuseli ist 35km do nemocnice 🙂 Nanho je prosto spolah neviem čo budem robit ked skonči prax lebo taky lekar nablizku nieje.

sonoga
19. aug 2008

presne tak. stary ci mlady lekar, mali by sa neustale vzdelavat. ja mam nastastie okolo seba lekarov, ktori sa vzdelavaju, takze nemozem na nich povedat nic zle.
a hlavne jeden pediater je taky, na ktoreho nedam dopustit. je to moj ocko 😉 a aj ked ma uz 56 rokov, tak vie o vsetkych novinkach, novych postupoch odporucaniach a ockovaniach. a myslim, ze aj iny rodicia maju na neho taky nazor (alebo ked k nam pridu do lekarne, tak sa nam len podlizuju a chvalia ho 😀 ). . len pre nas skoda, ze nie je obvodak, ale robi na oddeleni v nemocnici.

vroni
19. aug 2008

Marelica, ja len dúfam, že to bol vtip, že si pediater.... Alebo mi vieš povedať nejakú indikáciu, ktorú vylieči perinka alebo dôvod ortopedického balenia zdravého dieťaťa bez nálezu? (a preboha nie "českoslovenkú chorobu" spred 70 rokov. Trochu sme medzitým pokročili vo vývine.)

marelica
autor
19. aug 2008

Ahojte, to som teda netušila, akú búrku názorov spôsobí môj príspevok. Takže pre vysvetlenie.... Myslím si, že je super, ak aj my maminy môžeme prediskutovať svoj problém so spriaznenými dušami... 🙂, takže význam tejto stránky nespochybňujem, naopak rada si všeličo pozriem. Na druhej strane je veľmi dôležité, tak ako asi pri všetkých informáciách, naučiť prefiltrovať kvalitné poznatky, od ...jedna baba povedala.... Čo sa týka problematík, ktoré som načrtla, určite ste postrehli, že aj v oblasť prenatálnej a pediatrickej starostlivosti podlieha módnym trendom (napr. najprv bol pôrod prizodzený - mnoho úmrtí matiek a detí, potom bol plne kontrolovaný lekármi, neskôr prišla snaha poľučiť podmienky pôrodu, opäť sa vracia éra medicínsky riadeného pôrodu napr. epidurálka... ktovie, ako budu rodiť naše dcérky...) 😉

lefika
19. aug 2008

marelica, mne moja byvala pediatricka zakazovala pocas kojenie pit mineralku, lebo "bublinky prejdu do mlieka" 😕 😕 presadzovala kojenie striktne po 3 hodinach(keby som ju posluchla, dlho by som nekojla) a presadzovala ockovanie kazdou latkou dostupnou natrhu 🙄 aspon, ze je uz "byvala", ale teraz to tiez nie je bohvieco 😒

adulik23
19. aug 2008

takze ja mam tiez postreh z kategorie jedna baba povedala, ale mne teda dava zmysel:
ked je dieta zabalene v perinke, tak by malo mat postolky, lebo v perinke nemoze kopkat nozickami a tym padom mu jadierka "dobre nesadnu".
dieta, ktore nie je zosnurovane si nozickami kope ako chce, dava si ich do takych poloh, ako mu to je prirodzene a tak sa mu aj prirodzene vyvyjaju jadierka.
mne z toho vyslo, ze kto chce balit do perinky, mal by davat aj postolky a kto ma dietatko volne v postielke, tak nemusi. teda, ak to odporuci ortoped, lebo na slovensku je uplne bezne, ze pediater posle babetko k ortopedovi, ktory skonstatuje, ze vsetko je v poriadku a nasledne nato ide mamicka naspat k pediatrovi a ten povie, ze aj tak treba preventivne balit nasiroko!!! 😕
ale to je uz ina tema.

sonoga
19. aug 2008

lefika, pocas kojenia by si naozaj nemala pit perlive napoje, pretoze nafukuju.

sonoga
19. aug 2008

teraz ma napadlo, u nas davaju odporucanie k ortopedovi uz v porodnici pri prepustani. je tam napisane, kedy mame ist, kedy ordinuje len pre babatka atd. my tu mame len jedneho ortopeda pre babatka. vlastne akoby pediater s tym nemal nic spolocne. u vas v inych mestach vas posiela pediater?