Pozor na informácie, ktoré nie sú lekársky podložené

marelica
18. aug 2008

Ahojte, maminky, som pediatrička a zároveň nastávajúca mamina. Pri hľadaní kočíka a vhodnej výbavičky som narazila na túto stránku len pred nedávnom. Bohužiaľ sa mi podarilo "natrafiť" na niekoľko nepodložených informácií a názorov, s ktorými ako lekárka nemôžem súhlasiť (napr. nebaľte bábätko do perinky, ortopedické vyväzovanie bedrových kĺbikov je zbytočné, dieťatko môžeme nechať sedieť aj pred dovŕšením 6 mesiaca, chodítka-pavúky nie sú nebezpečné apod.) . Preto Vás chcem poprosiť, aby ste sa v záujme svojich bábätiek, všetky informácie, ktoré môžu mať významný vplyv na ich zdravie, radšej prediskutovali so svojim pediatrom. Ak k nemu takúto dôveru neprechovávate, bude lepšie, ak ho vymeníte. V krajnom prípade pomôžu stránky, ktorých garantom je lekár.

asitka
20. aug 2008

prosím vás...čítam tu asi všetky príspevky...a fakt mi ktosi zdôvodnite...načo je dobré balenie do perinky...ako som tu už napísala...dľa mňa...len pre lepšiu manipuláciu s bábatkom...a na polohovanie bábatka...inú funkciu toho fakt nevidím...a aj v pôrodnici...ako tu ktorá si mamička argumentovala...že veď aj v pôrodniciach sa balí do perinky...no zas dľa mňa...tým sestričkám sa premelie toľko detičiek cez rúk...že pre nich je to už rutina baliť do perinky, pre lepšiu manipuláciu....chodievala som kojiť malú na oddelenie patologických novorodencov...a keď ich tam mali 4 až 7...si fakt neviem predstaviť...ako by ich naraz krmili....tam to šlo štýlom...nakrmili...a v tých pevných perinkách nechali odgrnuť vo vyvýšenej polohe...napolohovali....a bábo spinkalo...lebo si nejak neviem predstvaviť ako chcete bábo napolohovať, aby nemalo vyleženú hlavičku...nasilu ju otáčať mi príde drastické....ale fakt iný význam zavinovačiek nevidím....tak mi skúste tak nejak blbovzodrne, že načo??? myslím, že to bude zaujímať aj ostatné mamičky...

a ešte čo sa týka chodúlok....ja som ju používala pri synovi...a žiadne špičkovanie...ani nič podobné...dála som ho do nej vtedy, keď som videla, že dosiahne pekne nožičkami na zem...alebo som mu ju napolohovala do polohy, aby dočiahol...to, že niektoré tam švihnú deti a ono ledva dočiahne na zem...tak sa nečudujte, že špičkuje a nenadávajte....ale ináč mi to príde ako fajn pomôcka...

a vôbec...sa mi zdá, že sa tu nejak míňa pointa témy..... 😀

dididi30
20. aug 2008

aistka, moja dcera v chodunke pekne dociahlka na zem aj ak spickovala 😉 bola tam od 7 mesiacov, lebo bola drobunka 🙂
no v anglicu chodunky nepouzivaju skor take ako dve palicky spojene umelohmotnou dostickou na ktorej su vselijake obrazky ci hracky, ono to pouzivaju stari ludia alebo chory co sa ucia chodit alebo s nejim inym problemom

lefika
20. aug 2008

asitka, ako tu uz bolo pisane, perinka moze (ale nemusi) byt pre dieta dobra v tom, ze sa v nej citi bezpecnejsie. pre tu moju to ale neplatilo. my sme praktizovali satkovanie a spolocnu postel 🙂
s tumi sestrami v nemocke mas pravdu, akurat ze by nemuseli mamickam zakazovat si vybalit z perinky ich vlastne dietatko 😠

dididi30
20. aug 2008

inak baby v tej teme sa dobre pise , ze?🙂)) 😀 😀 😀 😀 😀

sirinka
20. aug 2008

asitka podla mna sme celkom v teme, rozoberame nazory, ktore su alebo nie su vedecky podlozene.... 😅

asitka
20. aug 2008

nebola téma o laických výrokoch nás mamičiek???? myslím, že je téma o perinkách....či téma o klllbikoch...preto som sa pýtala...

lefika...ja som malú fakt balila len pre lepšiu manipuláciu pri krrmení...a potom som ju nechávala navolno...a na noc som polohovala..a keď som sa pýtala mojej dr. povedala, že je to moja vec a ako uznám za vhodné, ale že baliť ju nemusím ak je malej tak pohodlne a napríklad v pôrodnici, kde som ja rodila s rozbalovaním problém nebol..a sestričky aj samé rozbalili dieťatko aby si trochu pokopalo nožičkami.....a to, že ručičky dávali do perinky, mne odôvodnili, aby sa bábatká neškrabali nechtíkami...aspoň na tom oddelení patologických novorodencov....kde ich mali na starosti sestričky.., čož mi prišlo logické....ako to mali maminky po izbách neviem...ja som mala izbu sama...

asitka
20. aug 2008

didi...ako nič v zlom...fakt....ale načo si ju tam potom dávala, keď si videla, že špičkuje??? ako ak sa to stane raz začas a iná pekné si fičí...tak pochopím...ale ak matka vidí, že dieťa je neustále špičkuje, tak načo to používa??? a potom nadáva na chodúľku??? a fakt to neber v zlom....

mareli
20. aug 2008

moj nazor:
perinka je prezitok nasich starych mam. ja som pouzila iba 2tyzdne aj to iba rychlozavinovacku. a prave to pouzivanir periniek na nasom uzemi SR,CR,Polsko,Ukraina, Madarsko sposobilo choroby klbov. pretoze v tych perinkach sa kedysi babatka stahovali. nakoniec sa z toho stala geneticka zalezitost a ludia v tychto krajinach uz mame genet. predispoziciu na mozne zle vyvinutie klbov. ktore sa zas zacalo riesit pouivanim postoliek.
najskor nas "dokalicili" stahovanim do perinky a potom to chceli napravit roztahovanim postolkami 😀

mareli
20. aug 2008

choditka? onicom, mi to pripada akoze mamicka tam supne dieta aby mala pokoj. to bol teda "vynalez" ked uz, tak potom interaktivne choditko, konstrukcia na koleckach, ktorej sa dieta pridrza, posuva ju pred sebou a chodi!!! pretoze v obycajnom choditku sa chodit veru nenauci.

sirinka
20. aug 2008

moje dietatko chcelo byt stale na rukach, a to doslova a dopismena. neskoro sa zacala otacat, neplazila sa, zacala rovno lozit. lenze dovtedy jej bolo dlho. tak ked som si obcas chcela v klude umyt tvar a zuby, pripadne ist na wc, dala som ju do choditka, to bolo jedine, co sa jej pacilo...viem, ze je to totalne nezdrave, ale raz alebo dvakrat denne tam tych desat minut bola...nikdy nespickovala a teraz krasne chodi...

mareli
20. aug 2008

ale uz to tu bolo viac krat spomenute a ja tiez suhlasim. kazda matka sa rozhodne, co urobi, co da papat, kedy pojde dieta spat, aku plienku pouzije, ci bude kojit ci sunarovat, ci oblecie jednu vrstvu alebo tri atd...ja sa nikdy nestaram do "metod inych mamin" a nepytam sa, preco robia to ci ono to iste ocakavam aj od nich.
na koniku je to ine, tu piseme, ak chceme poradit alebo sa len podelit so svojou skusenostou ci nazorom na nieco.

spathiger
20. aug 2008

...sirinka, aj ja som toho názoru... nič netreba preháňať, takže tiež som proti tomu, aby sa dieťatko predčasne, keď na to nie je ešte pripravené a na pridlho dávalo do chodítka... ale taktiež by som nestresovala maminy, ktoré chodítka majú a príležitostne využívajú... tiež jedno chystám malému, už som kúpila látku, aby som ho troška poreparovala... aj staršie deti som OBČAS šupla do chodítka, to isté mám v pláne s najmladším (ak sa mu bude páčiť)... len na pár minútiek denne, keď budem potrebovať obe voľné ruky a malému sa napr. na podložke na zemi nebude páčiť...

kaja7685
21. aug 2008

zaujimavo sa vyvinula tema 😀
ani ja som nepouzivala perinku a nikomu to nevadilo. nasiroko som balila dovtedy,pokial USG neukazalo, za je vsetko OK.
no a s tou perlivou vodou? suhlasim so sonogou. pocas kojenia som ju nepila. starsieho strasne nafukovalo, ked som ju pila, tak pri mladsom som ani neskusala. a tiez mi lekari povedali, ze by som nemala.
sorry lefika, ale pytas si logicky argument od sonogy, preco kojacia matka nemoze pit perlivu vodu, ale ona nikde nenapisala, ze nemoze, ale za by nemala. a tak je to aj s mnohymi dalsimi odporucaniami. myslim, ze ona ti tu nemusi pisat ziadne protiargumenty, pretoze ona ta nepresviedca, ze je to tak, len pise, ze jej to staci, pokial jej to doki alebo niekto iny odporuci.
ja mam doteraz tiez len vyborne skusenosti s lekarmi. urcite, ak ma niekto negativnu skusenost, tak im az tak, resp. vobec neveri. ale ja zatial nemam dovod.
ozaj, lefika, veris v Boha?

lefika
21. aug 2008

kaja, preco takato otazka? 😕 ale nie, neverim 🙂
a kaja, mne prave nestaci, ak mi niekto nieco odporuci, pokial neviem preco: to by ten clovek musel byt velka autorita pre mna. keby si ludia nekladli otazky a slepo by verili autoritam, este sme v jaskyniach....keby to neurobili za poslednych 50 rokov, tak kojis v 3hodinovych intervaloch, dieta dostava od 4 tyzdnov citronovu stavu, potieras mu dasna vinom, aby sa prerezali zuby a zavazujes tesne do perinky s vystretymi nohami a potom sa cudujes, ze co ich ma vyklbene 😉

zuzula28
21. aug 2008

no zaujímavá debata, rozbehnutá rôznymi smermi, tak sa aj ja zapojím...ja osobne dávam na autority, lebo nad životné skúsenosti z praxe človeka-odborníka, ktorému prešli rukami tisícky detí, prežil a riešil množstvo bežných ale aj raritných prípadov, nad to proste niet...dám si samozrejme poradiť množstvo vecí aj tu na MK, ohľadom toho, čo sa kde oplatí kúpiť, čo dobré uvariť a aj odborné veci tu na MK, ale výhradne od mamičiek, ktoré sú tu lekárky, lekárničky, alebo odborníčky v tej otázke, ktorá ma zaujíma...veď ich je tu dosť...názory týchto maminiek tu vyslovene aj cielene vyhľadávam alebo aj požiadam cez IP...matke nevzdelanej v danim obore uniká množstvo životne dôležitých súvislostí o ktorých logicky nemôže mať z bežne dostupných zdrojov ani poňatia...otázka prečo je samozrejme na mieste, ale je množstvo klinicky potvrdených faktov, kde na otázku prečo, nie je jednoznačná odpoveď, lebo výskom tak ďaleko nedošiel...napr. dnes ráno som počúvala na FUN-ku jednu p. primárku, ktorá rozoberala, že hoci mechanizmus pôsobenia ešte vedci nevedia potvrdiť, ale je dokázané v číslach, že deti, ktoré používajú a vyžadujú si v noci cumlík (hoci priznala, že hlavne prvé 4 týždne života to vidia veľmi neradi), tak sú chránene pred SIDS, je to proste dokázané, ale nevedia ako to funguje...alebo taký žen-šen, jeho pozitívne účinky sú známe už storočia, ale mechanizmus blahodárneho účinku sa dodnes nedarí biochemicky presne popísať, proste sa to presne nevie...Čiže aj k tej minerálnej vode ja poviem len z vlastnej skúsenosti, že som sa jej vyhýbala prvé tri mesiace kojenia (keď aj dieťatko najviac trpí kolikami), ako aj čerstvému pečivo, strukovinám a všetkému čo sa kde mihlo hlavne v snahe uľahčiť môjmu dieťatku trávenie a nerobiť mu zbytočne problémy, keď ma to stálo len toľko námahy, že som to proste nejedla, jedla iné a vymiešala bublinky...a hotovo...potom som pomaly zaraďovala všetku stravu, lebo aj jeho trávenie vyzrelo a dokáže sa vysporiadať už v podstate zo všetkým, čo do seba nafutrujem 😀 😀 😀
Perinka bola pre mňa prvé týždne života výborná vec, jednak mi uľahčila manipuláciu (ako prvorodička som bola predsa len tošku ohreblo) a aj malý sa v nej cítil dobre a pokojne...údajne to deťom trošku simuluje pocit v brušku, sú tam schovaný, cítia sa tam bezpečne uložený ako v maminke...určite to blbosť nie je...niektoré deti ju vyslovene zbožňujú a cítia sa tam dobre...balenie na široko...v SR sa rodí 2% detí s vrodeným vykľbením bedrového kĺbu (aj môj prípad", tam je to určite na mieste...to že sa vonku neviaže vôbec nie je veľmi šťastné, veď aj majú viac pacientov s potrebou vykonať totálnu endoprotézu vo vyššom veku, ja aj v tomto vidím určitú súvislosť...ale u nás sa určite viažu aj tie detičky, ktoré by nemuseli...matka sa snaží poslúchnuť lekára, tak viaže 😖
Ja som toho názoru, že hoci je to hrozné, tak v zdravotníctve platí to isté, čo v iných oboroch, sú šikovní, veľmi šikovní, ale aj neschopní babráci...ak nemám dôveru, idem tam, kde ju pociťujem...a tak je to normálne a v poriadku 😉 😉

zuzula28
21. aug 2008

lefika, autority sa preto stali autoritami, lebo nám niečo priniesli, niečo dokázali a celý život a svoje celoživotné dielo zasvetili práve púti za odpoveďami na otázku "prečo" 😉

lefika
21. aug 2008

ok, zuzula, tak ta poprosim jeden odkaz na seriozny zdroj a ja to uz necham tak. ja ti na oplatku mozem popisat mechanizmus rokladu kyseliny uhlicitej v traviacej sustave aj s pripadnymi odkazmi.
tiez je moja praca zalozena na hladani odpovedi na otazku "preco". kebyze sa prestanem pytat, mozem to rovno zabalit a ist past kravy.
a nerob si o lekaroch a ich celozivotnej puti iluzie 😖 mnohi sa nieco pred 30 rokmi naucili a budu to pretlacat az do smrti...ale taki ludia su v kazdej profesii...

sirinka
21. aug 2008

lefika pane boze o co ti ide....??? 😅 ked sa dlhodobo pozoruje vplyv sytenych napojov na travenie babatiek, tak to je proste fakt, napisali ti tu maminky, ktore s tym maju vlastnu osobnu skusenost, tak co nam potrebujes dokazat??? alebo skor sebe???
ked mas seriozne zdroje, vyskumi a poznatky, daj to dohromady, zverejni to, presvedc o tom siroku odbornu verejnost a my budeme pit vsetci sytene mineralky...
lekari sa vzdelavaju, nie vsetci su ochotni aj nove poznatky preniest do svojej praxe, ale myslim, ze v dnesnej dobe ich uz je ozaj len malo takych.

michell
21. aug 2008

sirinka suhlasim s tebou a taktiez so zuzulou

zucha
21. aug 2008

baby, presne o tom ma byt tato tema. Ze sa poradte so svojim lekarom, ktoremu doverujete. Bohuzial, naozaj nazory ich samych sa lisia. Napriklad mne lekarka zakazala davat dietatu do 1 roka sol do jedla. Toho sa drzim a na to prisla moja kamaratka, ktora zacina s prikrmamy uplne rozhorcena, ze jej lekarka, ktora ma cca 50 rokov jej povedala, ze sol moze do jedla kludne davat, nech to ma nejaku chut.............
Takze som rada, ze tu je tato stranka, kde si mozem precitat nazory a skusenosti inych mamin, ale naozaj ich neberiem, ako nieco, co v zasade plati a ze to mam tak robit, lebo to robi niekto iny. Ono zalezi dokonca aj od regionu, kde kto zije. Napriklad v Ba je velmi kvalitna voda, prisne kontrolovana a netreba kupovat dojcensku, ale niekde na lazoch ju uz kopovat treba. Aspon sa odporuca. Takze ........................... nech robi kazda z nas tak, ako si mysli, ze je najlepsie pre svoje dieta.

zuzula28
21. aug 2008

lefika, tak o celoživotnej púti lekárov teda ja žiadne ilúzie nemám, majú nehorázne náročné štúdium, otrasné pracovné podmienky a celoživotné vzdelávanie je samozrejmosťou, ba dokonca aj povinnosťou každého lekára, lebo za to dostávajú kredity, ktorých musia v určitom časovom rozmedzí dosiahnuť príslušné množstvo. Je to predpis komory, ako lekárskej, tak aj lekárnickej. Naša pediatrička, keď sa niečo opýtam, vždy odpovedá, že napr. donedávna to bolo takto, ale podľa najnovších výskumov, čo nám prezentovali minulý týždeň na tzv. "sústavnom vzdelávaní", tak ešte lepšie je to takto a takto...a to sa mi páči 😵 😵

vroni
21. aug 2008

Zuzula, máte evidentne dobrú pediatričku. To je šťastie. Lenže aj najlepší lekár je len človek a a) nemôže vedieť všetko a b) môže sa mýliť. Na to sú dobré fóra, človek sa dozvie, ako je to inde (inde to nemusí byť ani správnejšie ani lepšie a niekedy dokonca ani inak 😀 ) Mňa dráždi, keď lekári bohorovne tvrdia kapitálne sprostosti (nie všetci a nie vždy) a nie sú ochotní pripustiť, že aj bohovia (čiže oni) sa môžu mýliť, majú prekonané názory alebo jednoducho nesprávne informácie. Marelica nám tu predviedla učebnicový príklad nesprávnej informácie 😀 , keď sa ako pediater vyjadrila o absolútnej nevyhnutnosti perinky alebo širokého viazania (vždy, všade, pre každé dieťa), ktorú koniec-koncov ani sama nedokáže vyargumentovať. Ono aj pri deťoch nič nie je čierno-biele a správnych možností býva viac. Či má s bublinkami pravdu lefika alebo sonoga netuším, chémia nie je moja parketa 😀 , ale môjmu dieťaťu litre vinei nevadili (vraj je dobrá na mlieko. Poctivo som ju pila na litre, mlieka som síce mala ako dobrá dojnica, neviem, či práve vďaka vinei 😀 , ale rozhodne sa jej už viac v živote nedotknem 😉 Bléééééé )
To so zozbieraním a uverejnením informácií: možem sem nahodiť x linkov v rôznych jazykoch a z mnohých krajín sveta, ako sa deťom, ktoré začínajú chodiť nemajú obúvať topánočky. Skús to prezentovať pred "bežným" slovenským pediatrom. Povie ti, že nie, nôžku treba fixovať a basta. Že lekári vo zvyšku Európy a USA dávno dokázali, že to nie je pravda - to ho nezaujíma. Kým to nepripustí on sám, tak to tak nie je a hotovo. Maximálne sa zmôže na "argument", že lekár je on a nie ty (blbá mater) a teda on tomu rozumie a ty v tom máš hokej. A takýchto lekárov na SK akoby klonovali 😠 😠 😠 (čím sa ospravedlňujem všetkým normálnym lekárom, ktorý majú skutočne ťažké povolanie, pracujú v zlých podmienkach a napriek tomu ostávajú odborníkmi i ľuďmi)

erikasadek
21. aug 2008

Vroni suhlasim , stebou je to pravda, dieta ked zacina chodit nema mat topanky, az ked chodi samo sposobuje to neskor deformaciu nozky aj ja to citam vsade , len na slovenskych je to naopak.

co sa tyka perinky, ja tiez zijem v zahranici, ja mam krasnu este moju krasnu cipkovanu, nadhera , obe moje deti ju pouzili kratko , boli to velke babetka, ale je to pomoc pri kojeni dieta sa nehybe ma spravnu polohu, a hlavne nekope, ja pri cisarskom som plakala bez perinky, aj pekne hajaju, , ved nemusia byt zviazane silno normal, hned maju kludnejsi spanok, tu to skoro nepoznaju takze boli skor v uzase, ze nieco take existuje, ked sme pri tom, nie len na slovensku a okoli existuje perinka, ale aj severnej afrike zeny zviazuju svoje deti a silno, neviem o tom aby mali ich deti problemy.
tu je problem v tom , ze doba sa zmenila , na slovensku prislo mnoho novych veci, to neznamena , ze su vsetky dobre, tiez netreba zahadzovat, vsetko co stare generacie pouzivali a davali detom , je to sranda , na zapade je opacny trend, vracaju sa k starym praktikam, nasich predkov, boli ekologicke a omnoho lepsie pre deti.

je to kazdeho osobna vec, jednelu vyhovuje to a druhemu nie, to neznamena, ze treba, vsetko hanit.
vsetko ma svoje pro a proti;
ja osobne vodu z vodovodu svojim detom nedam ked viem ,ze je plna dusicnanov , pesticidov, a chloru, niekedy staci investovat to filtracnej kanvice ja je cista k spotrebe aj pre kojenca.

sirinka
21. aug 2008

ok, kedy je teda ten spravny cas, obut dietatku jeho prve topanky?

erikasadek
21. aug 2008

ked zacina samo chodit tym myslene, samo nie ked ho tahas za rucku ale ked chodi samo, pripadne ked sa samo chyta vasej ruky, a tiez ma byt topanka pevna a nie o 2 3 cisla vetsia, max o 1 maly priestor pre nohu aby ju spravne drzala, netlacila,
kazde dieta sa narodi s normalnou nohou oni nie su ploche , maju tam len tukovy vankus, takze to skresluje, len spravna obuv ju formuje a nespravna deformuje.

vroni
21. aug 2008

Mne povedal ortopéd, že ideálne je dieťa neobúvať vôbec 😀 😀 😀 , ale v každom prípade (už vážne) doložil, že topánky sa majú používať len ako ochrana - proti chladu, špine, vlhkosti a pod. Čiže dieťa má skutočne behať čo najviac bez topánočiek, doma len protišmykové ponožky a ak papučky (je zima), tak len čo najľahšie a najmäkšie. Topánky obúvať až keď dieťa samostatne chodí (presne ako písala erika). Členok sa spevňovať nemá, členok je na to, aby sa hýbal. Dieťa, ktoré sa učí chodiť nie je také rýchle, aby si podvrtlo členok, ale keď sa ho nenaučí ovládať hneď (lebo je spevnený), tak si ho s oveľa väčšou pravdepodobnosťou vyvrtne pri najbližšej príležitosti (dieťa bude väčšie, ťažšie, rýchlejšie a členok menej trénovaný) Platí samozrejme len pre nôžičky normálne vyvinutých detí. Svaly chodidla sa vyvíjajú do troch rokov, dovtedy má aj dieťa nárok "čaptať" a mať "ploché" nohy. Stačí vložiť do googla patričné heslá a zasypú ťa (aj) lekárske články na túto tému v angličtine, nemčine, francúštine....

susik77
21. aug 2008

vroni:diky, moja mala neznasa topanky,. som sa bala, ze sa jej zle vyvinu nozicky. uz chce behat, zatial sa ale drzi za obe rucicky, sama este nedokaze

erikasadek
21. aug 2008

dakujem ti vroni; aspon sa uz necitim sama ked to tvrdim. 😉

dididi30
21. aug 2008

baby v anglicu nenosia babatka a deti ani len ponozky a to ani v zime, mozno vam to pride slahnute ale fakt to tu tak je, keby ste vdieli verili by ste.....a to nie len jedno ale skoro vsetky okrem deti inej narodnosti 😀 vraj tak deti otuzuju a pancuchy? ha to co je? to nenosia, ledva dievcatka k sukniam ale aj to vynimocne, vacsinou cizmy na hole nohy a suknicka.....hruza des, no coment 😒 😕

erikasadek
21. aug 2008

anglicania , su dost slahnuty samy o sebe tak co sa cudujes? 😀