Pozor na informácie, ktoré nie sú lekársky podložené

marelica
18. aug 2008

Ahojte, maminky, som pediatrička a zároveň nastávajúca mamina. Pri hľadaní kočíka a vhodnej výbavičky som narazila na túto stránku len pred nedávnom. Bohužiaľ sa mi podarilo "natrafiť" na niekoľko nepodložených informácií a názorov, s ktorými ako lekárka nemôžem súhlasiť (napr. nebaľte bábätko do perinky, ortopedické vyväzovanie bedrových kĺbikov je zbytočné, dieťatko môžeme nechať sedieť aj pred dovŕšením 6 mesiaca, chodítka-pavúky nie sú nebezpečné apod.) . Preto Vás chcem poprosiť, aby ste sa v záujme svojich bábätiek, všetky informácie, ktoré môžu mať významný vplyv na ich zdravie, radšej prediskutovali so svojim pediatrom. Ak k nemu takúto dôveru neprechovávate, bude lepšie, ak ho vymeníte. V krajnom prípade pomôžu stránky, ktorých garantom je lekár.

titkovamiriam
19. aug 2008

so starsimi si nepamatam a mareka pustali domov ako 3t. z nemocky tak sme tam vyfasli zoznam kedy na usne,kedy ockovat tbc,neurologicku,ortopeda.... tak sme to postupne absolvovali,samozrejme ze to vedela aj pediatricka ved som jej bola zaniest papiere a prisla sa k nam domov pozriet a ta mi priniesla zasa recepty na d a k vitamin,termin poradne...-bol to prvy mesiac poriadny zhon 🙂

adulik23
19. aug 2008

aj u nas je to tak.
pediatericka nam vypisala vymenny listok k ortopedovi a tym to pre nu akoby zhaslo.
nema specializaciu, tak nezavadza. 😉

marorlinko
19. aug 2008

marelica, aj ja si myslim,ze si si asi nepochopila naco ta stranka je, mne tiez osobne pomohla od skusenosti inich a nato nemusia byt ani pediatri,aby mi poradili, mnohe tuna maju viac deti,viac skusenosti,tak preco si nenechat poradit aj, na margo ,ze spytat sa radsej pediatra, tak na mnohe moje otazky ten pediater sam nevedel odpoved, iba,ze mozno, skus a pod., dalsi moju otazku povazoval za blbost, k nicomu to neviedlo, napr. pri zmene mlieka,ked maly mal asi 5mesiacov,tak odpoved nebola ziadna, rovnako pri otazke, ci smiem dat malemu min vodu bez bubliniek a vodu z vodovodu, tak ten pediater nevedel ani sam a vkuse ta odpoved bola ina, dalej,ked mal maly 8mesiacov,pytala som sa,ze moj maly este sam nesedi, ze ak mam obavy tak sa am spytat porodnej asistenky, tak naco ten pediater, ked nevie nijako poradit, nastastie sedel sam ked mal 8 a pol mesiaca, bez ich pomoci.
moj maly nikdy perinku nepouzival,lebo tun av uk ani nevedia co to je, pouzivaju iba deky do ktorich sa deti balia, deti su v poriadku,ak by bola ta perinka taka dolezita, tak by bola aj tuna, co nie je.moj sedel ako bolo tuna uz pisane oblozenimi vankusmi,takze mal chrbticu pevnu este predtym ako nesedel sam,mnohe deti uz sedia same aj v 5mesiaci a co teraz nenechat ich? moj sa narodil v 34tt ale brala som ho ako donoseneho,kedze nemal ziadne problemy, nemyslim si,ze som nieco zanedbala,alebo ine mamicky tuna, jednoducho ony najlepsie vedia,co je dobre pre ich deti,ak nie su si iste radi sa poradia,ak neveria uz ani pediatrovi,tak preco si nenechat poradit od ludi ktore maju skusenosti niekedy ovela viac,nez nejaky pediater.
navyse nikdy mi pediater neukazal,ani nepovedal,ako mam balit dieta,ako sa on starat atd. vsetko som musela robit sama a prist na vsetko sama aj s manzelom, je to nase prve dieta, takze bez tichto rad tuna by som bola velakrat stratena, velmi mi pomohli zaco som vdacna tejto stranke.

sirinka
19. aug 2008

mne vypisala vymenny listok nasa pediatricka aj sa zaujimala o vysledky, ale nedavala ziadne dopo a odporucenia...to skor ten ortoped mal kadejake nesuvisiace otazky a odorucal nas na neurologiu a cvicit vojtovku... 😠

michell
19. aug 2008

ahojte,pisali ste tu o perinkach,aky maju vyznam,tak ja co viem tak peinka sa len tak na paradu nedava pre babatka.Do tretieho mesiaca sa deticky balia do perinky kvoli obranemu reflexu.To znamena ze dieta ked sa narodi tak tak potrebuje citit istotu ako v maternici.Niektore deti ktore nie su v perinke|nie vsetky,niektore to vobec nerobia| tak lapaju s rucickami do prazdna.Aj nasa mala to robila.Tento reflex by sa mal vraj do troch mesiacov vytratit prave tym ze dieta balite do perinkyMam znamu ktora nebalila maleho do peinky a malemu sa tento reflex nevytratil a tak museli behat po neurologii. ☹

dididi30
19. aug 2008

michell ja som v anglicu a tu vobec nebalia do perinky ani na siroko a myslim, ze to balenie do prerinky ma len zopar krajin vratane slovenska........zeby vsetci anglicania chodili k neurologovi? 😕 😅

lefika
19. aug 2008

sonoga, ak nafukuje, tak mna, nie babo. ved preboha ziveho, co to je za kravinu? garantujem ti na 100%, ze aj keby si pila len perlive napoje, mlieko mat sytene nebudes 😀 to by si potom musela mat sytenu aj krv, a to by uz bola ina "sranda" 😉

mywiel
19. aug 2008

Ja zijem vo Svajciarsku a tu perinky nepoznaju ani balenie na siroko a mala ma klby v poriadku, kontroluju to tu casto. 🙂

mywiel
19. aug 2008

Kamoska zas balila svoju dcerku na siroko v lete a mala bola z toho cela zaparena a liezla jej dole koza ako sa v tom potila chuda, tu nik na siroko nebali a nepoznam nikoho v okoli co mal deti so zle vyvinutymi klbmi, je to viac dedicna zalezitost, a pediater to vzdy pozrie ked ideme na kontrolu. 😉

mywiel
19. aug 2008

S tou perinkou sme obcas skusili ale kedze bolo teplo tak len do tej obliecky som ju zamotala a mala sa ukludnila no tiez to nie vzdy pomoze, ale s balenim na siroko si to neviem predstavit lebo ma koliky a potrebuje hybat nozickami aby sa vyprdkala, vacsinou ked jej dam prec pampersku tak sa jej ulavi ked je cvicim s nozickami...

sonoga
19. aug 2008

lefika, ver tomu, ze nafukuje aj dieta. tam neide o to, ze bublinky neprechadzaju do mlieka, ale ide o to, co tie bublinky sposobuje, cim je mineralka sytena.

sirinka
19. aug 2008

mimochodom k perinke, moj nazor je, ze novorodenec a dojca potrebuje najviac a co najcastejsie citit svoju matku a babatko sa vie krasne upokojit ked citi jej kozu na svojej...to perinka totalne vylucuje...kozne receptory su v tomto veku najlepsie vyvinuty zmyslovy organ a dietatko je pokojne a stastne privinute k svojej matke. zaroven vraj nejaky vedci potvrdili, ze miminka, ktore spali v posteli so svojou matkou privinute k hrudniku dychali pravidelnejsie a ze sa tym da predist syndromu nahleho zlyhania dychania, tie deticky sa prisposobili dychu matke...
podla mna je sado maso ked sa babatkam zavazuju ruky do perinky, to je obmedzenie slobody cloveka. podla mna neexistuje dovod na taketo zaobchadzanie s dietatom, a to, ze sa dietatko obcas zlakne vlastnych ruk... 😕 alebo ako pise michell obranny reflex...tak to som este teda nepocula...ze ten maly musel behat po neurologoch iste nema na vine nepouzita perinka 😖

sirinka
19. aug 2008

lefika suhlasim so sonogou, sytene napoje su pocas dojcenia uplne nevhodne, naozaj mozu sposobovat naduvanie babatka a problemy s travenim...

asitka
19. aug 2008

ináč...keď už o tej minerálke....mne ešte v pôrodnici vraveli...piť veľa tekutín...hlavne minerálne vody 😀 pretože džúsy nám neodporúčali a čo sa týka tých periniek...môj súkromný názor je asi taký, že je to vec matky, či si do nej dieťatko baliť bude...či nebude...pretože, kým je dieťa maličké, lepšie sa s ním keď je zabalené v perinke manipuluje, či sa dá pekne polohovať, aby nemalo vyleženú hlavičku...ale myslím, že iný podstatný význam ovplivnňujúci intelekt dieťaťa asi nemá 😀 a fakt si neviem predstaviť...a to si fakt už predstavujem akokoľvek, aký má vplyv na klby??? to by sme asi museli mať špeciálne školenia, ako ich utiahnuť, aby to nejak zovrelo a pôsobilo..veď je to len mäkká perinka a nie korzet....či ako??? či som už blonďatá??? 😀 a čo sa týka ortopeda...mne tiež po prvotnom vyšetrení ešte v pôrodnici...dali papiere na ortopediu...plus kontakt na ortopeda...obvoďáčka o tom samozrejme vedela...ako aj o ostatných vyšetreniach, ktoré sme absolvovali....

babulik22
19. aug 2008

ahojte,perliva mineralka by sa nemala pit pocas tehotnosti a aj citrusove dzusy.ale ked zena koji je potrebne vela vela pit.perinka bola super vec.ja som ju pouzivala,lebo sa mi z malou dobre manipulovalo.a fakt bola vyhoda v polohovani.

lefika
19. aug 2008

baby, citat z kellymom.com: Can drinking carbonated sodas cause gas in baby? No. For something to pass into your milk, it must first pass into your bloodstream. It's the carbonation in sodas, etc. that can cause gas in mom. The bubbles in a carbonated drink cannot pass into your milk and affect baby. If this could happen, you'd have carbonated blood and carbonated milk!

mmch, mineralky su sytene oxidom uhlicitym, ktory sa extremne rychlo rozklada, nie nejakou super extra brutal chemikaliou, ktora sa dostava do krvi!!! toto je podla mna najrozsirenejsi mytus o dojceni, aky poznam 😒

sonoga
20. aug 2008

babulik22, no, je rozdiel mineralna voda a perliva voda. su mineralne vody aj nesytene.

lefika, aj ja ti mozem najst plno stranok, kde pisu, ze perliva voda nie je vhodna pri dojceni. okrem ineho, odporucaju ju nepit aj poradkyne dojcenia, sestricky, lekari.

trixi
20. aug 2008

aj ja musim reagovat na tuto temu. Tiez nedoverujem lekarom, tiez mi doktorka povedala, ze potratim, ked nepotratim tak predcasne porodim a bude zazrak ak sa narodi maly OK. Zmenila som lekarku, presla k lekarom do zahranicia a tam ma vsetci upokojili, konzultovala som problemy s lekarmi na nete a moja skusenost je, ze mnohi lekari na Slovensku zaspali dobu, su skostnateli a neochotni prijimat nove poznatky a smery. Stale si melu to svoje. A nedajboze lekarovi poviete svoj nazor, tak je schopny z toho dostat infarkt, ze pacient ma svoj nazor.
O baleni na siroko viem svoje-nemala som vyvinute klbiky, musela som dokonca nosit "francuzske cizmy" a napriek tomu mam nohy do X, ako aj moja mama. Nohy do X nemaju nic spolocne s balenim na siroko, to len na okraj tych mamiciek, ktore tu pisali, ze skoro vsetky nemky maju nohy do X.

A stranka Modry konik mi pomohli, neriadim sa tym vsetkym co je tu popisane, ale je dobre komunikovat s ostatnymi mamickami, ktore uz maju nejake tie skusenosti a netvrdim ze vsetky nazory (aj tie moje) su spravne.
Riadim sa hlavne svojou hlavou, svojim rozumom a nastastie o vychove a starostlivosti o svoje dieta rozhodujem ja a robim to s obrovskou laskou a snahou dat mu to najlepsie.

lefika
20. aug 2008

sonoga, kyselina uhlicita je vysoko nestabilna, rychlo sa rozklada najma pri zvysenej teplote a nizsom tlaku. to vidis aj na tom, ako rychlo vyprcha z napojov a co sa stane, ked potrasies flasu a potom ju otvoris(zmena tlaku). schvalne si zahrej mineralku na tych 37 stupnov, co mas v zaludku a uvidis, co z nej ostane. mmch, prave preto sa zo sytenych napojov grga 😉
a je mi jedno, kto vsetko odporuca mineralku nepit: to, ze z bubliniek v mineralke bude mat babo (a aj matka) vetry je blbost na n-tu. ak mi to vsak potvrdi a predovsetkym ZDOVODNI niekto, kto sa v tom vyzna, tj nepr. chemik, necham sa rada poucit. rada by som vsak videla tie argumenty 😎

inak, zakladatelka temy by sa k tomuto mozno mohla vyjadrit 😉

lefika
20. aug 2008

a este: to ze nieco tvrdi poradkyna dojcenia alebo lekar, nie je argument. sorry, ale ja pocuvam na logicke zdovodnenia, nie na odvolavanie sa na kvazi "autority" 😉

dididi30
20. aug 2008

sirinka suhlasim , co sa tyka perinky, kontak matka diete je navhodnejsi, ziadne uviazovanie ruciciek do perinky 😠 robila som to mojej dcere a banujem, chuda moje....teraz to nerobim, som sa poucila, malicky je na mne nalepeny bez perinky a celu noc, a ked chce tak si najde aj cicik 😀
myw tak vo svajci tiez sa nepouzivaju perinky ani balenie na siroko?? hm inak tu nejako klby nekontroluju len v nemocke po narodeni, vraj ich mame ok, tak dufalm,ze ok aj ostanu 🙂 , sak na nich stoji ako vojak 😀 😵

stresmenka
20. aug 2008

Tak maminy pridavam sa aj ja do tejto temy s balenim do perinky som za lepsie sa manipuluje s babom a nekrivy sa mu chrbatik, ale to je moj nazor, balenie na siroko ja to robim, lebo pouzivam, len latkove plienky , ale neviem si predstavit maminy, ktore pouzivaju pampersky aby balily deticky do pampersiek na to davali latkovu a na to este postolky to mi pripada dost blbe ved to babatko musi mat zaparenu dupu, lebo je to nevzdusne. A keby sa trvalo striktne na baleni na siroko tak nechapem preco vyrabaju pampersky od 2kg? A co sa tyka mineralnej vody tak ja pijem len tu a v porodnici mi nikto nepovedal ani slovo aby som ju nepila a podotykam, ze pijem, len bublinkovu a pritom sa ma na vizite pytali ci pijem a co pijem, lebo som im povedala aby mi caj nenosili lebo ho nemam rada ☹ .
Tak to je moj nazor 🙂

dididi30
20. aug 2008

stresmenka, no to balenie na siroko sa uznava , na slovensku , cechach a ukrajine a mozno este niekde, to neviem, ale v ostatnych krajinach nie, vraj menovane krajiny su na to najviac nachylnejsie, tak preto, ale zas to bolo za socializmu a iba sa to dostalo az do demokracie, take zastarale pravidla, no asi tak 😀 😎

stresmenka
20. aug 2008

Dididi ved mas pravdu preto som pisala, ze si neviem predstavit maminy aby balili babatka na siroko tie co pouzivaju pampersky. Ja som to myslela tak, ze keby sa to u nas muselo tak na co sa vyrabaju take male. Ved po odchode s porodnice robia ultrazvuk klbou po narodeni aspon v nasej ked su OK tak nechapem preco treba deti balit na siroko, ak by dobre neboli tak to mamine povedia nie? U nas sa chodi na dalsiu kontrolu az v 3 mesiaci neviem mozno v niektorych mestach skor. Sestrin syn mal problem po narodeni povedali jej uz pri prepustani, ze ma balit na siroko po mesiaci sla na kontrolu a tiez to dobre nemal, tak jej doky povedal, aby ho balila dalej ale uz v 3 mesiaci to bolo OK tak uz nemusela 🙂 .

lefika
20. aug 2008

stresmenka, ja som tak asi mesiac balila: pamperska, latkovka a postolky. nastastie bola treskuca zima, atkze zapareniny sa nekonali, ale v lete by som na to urcite kaslala. inak, asi pred rokom mali na ct v relacii sama doma ako hosta ortopedku a ta povedala, ze balenie na siroko je uz prezitok a ze to neodporuca. moderatorka sa jej na to este raz spytala, asi ci dobre pocula 😀 u nas to tiez nie je jednoznacne: kedze sme sa casto stahovali, kym sme kupili byt, bola som na 3 kontrolach u 3 roznych ortopedov a kazdy radil inak: a nielen mne, ale vsetkym mamickam (pocuvala som, kedze tie kontroly su masovka: 5 mamiciek naraz)

lucinkaaa
20. aug 2008

suhlasim s marelicou. informacie a skusenosti inych matiek su sice na nezaplatenie, napriek tomu, tak ako pise: vsetky informacie, ktore mozu mat vyznamny vplyv na zdravie dietata diskutujem s lekarkou. jasne ze s nou nemusim diskutovat aku znacku plienok mam kupovat, ale take choditko, stravu alebo sedenie, to som jednoznacne diskutovala s lekarkou a pridrziavam sa jej rad. rovnako s viazanim, ked mi ortoped pri prvej prehliadke povedal ze uz balit nemusim, iba ak by som chcela a ja som povedala, ze som rada ze nemusim no napriek tomu mi doporucil este balit do 5. tyzdna, tak som urobila presne tak ako mi povedal a neriesila som to, ze sesternica v zahranici nebalila vobec...

janka1874
20. aug 2008

no musím sa zapojiť nedá mi to diskutovanie s lekárom mne celý život práve lekári dobabrali a to som mala len 2 roky a odvtedy sa s nimi pasujem teda s lekármi a od 17-tich rokov ma presviedčali o tom že deti nikdy mať nebudem k tomu sa pridalo zopár "dobrých" ženských diagnóz a tým sa stále len oni utvrdzovali, že deti mať nebudem nech ani nedúfam a hľa po pĺ roku snaženia mám teraz doma dcérku ktorá má už skoro 8 mesiacov, ale aby som prešla k veci literatúru ktorú väčšina mamičiek čítala už počas tehotenstva nepíšu tupci takže už tým treba začať netvrdím, že sa netreba radiť s lekárom ale netreba mu ani 100% veriť lebo ak by to tak bolo tak deti nemám ptreba dať aj na svoj úsudok a na svoje pozorovacie schopnosti čo sa dieťaťu páči a čo nie v čom sa cíti dobre a v čom nie k tomu baleniu na široko je to niež o niečom, ale opäť je to o tom ako dieťa rastie a ako sa mu spevňujú kĺby
čiže záver riadte sa hlavne podľa seba matka má prirodzený talent rozumieť dieťaťu aj bez slov

sonoga
20. aug 2008

tak mne tie kvazi "autority" stale dobre poradili, nemam s nimi problemy, tak ked ked nieco odporucaju, naco pokusat. mne netreba logicke zdovodnenie, mne stacia skusenosti. nie moje skusenosti. a ani to nemusia byt skusenosti kvazi "autorit". stacia mi skusenosti mamiciek.
vela javov nema logicke zdovodnenie a respektujem ich.
okrem ineho, kazda mamicka vie, co ju nafukuje a co nie a automaticky to prenasa na dieta, typu, co nerobi dobre mne, to nerobi dobre aj dietatu.

lefika
20. aug 2008

sonoga, prave preto, ze vela ludi zmysla stylom: autority radia dobre a naco logicke zdovodnenia, mame taku vladu, aku mame 😠 ale ok, tvoj problem.
mne islo len to, poukazat na jeden mytus, a to, ze ty nie si pristupna argumentom a sama ziadne neposkytujes, len poukazuje na to, ako sa tie myty medzi ludmi udrzuju...

sonoga
20. aug 2008

no, ja chodim minimalne 2 krat do roka na skolenia (momichodom chodia tam aj moje kvazi autority), ktore sa zaoberaju kojencami a dojcatami, novymi trendami vo vyzive, odporucaniami, ockovanim, starostlivostou o zdravie atd., atd. takze mne to staci.