Pozor na kliešte!

spantex
27. máj 2008

Ahojte.
Ja som dnes ráno našla na hlavičke Patrika kliešťa. Veľmi som sa zľakla. Utekali sme k našej pediatričke, ktorá mu ho raz-dva vybrala. Povedala, že ho máme tak asi týždeň sledovať, keď sa mu vytvorí začervenania na hlavičke,máme ho odniesť naspäť. Dúfam,že bude všetko ok.
Nechodíme s ním do lesa, len do parku. Tých kliešťov je teraz strašne veľa.

dadulka19
15. jún 2008

ahojte,no kliešťa sme dnes vyťahovali aj našemu mimču 😒 ,má tam teraz slabunký fliačik,ale ma to dosť vystrašilo 😖

svistinka
20. jún 2008

ahojte- Kliest sa ma vyberat pinzetou, kývavími pohybmi zboka nabok a po vytiahnutí vydezinfikovat miesto vpichu. 😉 .
My ideme zajtra do lesa s mojou 9. mesacnou dcerkou a chcela som kupit pre nu nejaký prípravok v lekarni, ale tam mi povedali, ze takej malaj nemam nic davat ani na saty, ze jej mam dat dlhe tricko, nohavice a sietku na kocik a po výlete poriadne skontrolovat.

malena
8. júl 2008

Bývame na dedine, ako dieťa som bola v jednom kuse v lese, záhrade, na dvore, čiže stále v prírode a nikdy som kliešťa nemala, /a ani môj brat/, ani komáre na mna príliš nešli 🙂 asi mám nanič krv.

Aj moja dcérka je neustále vonku a tiež zatiaľ žiadny kliešť na obzore, ...asi zdedila tú krv po mne.
Len aby som to nezakríkla, lebo hned zajtra budeme nejakého vybarať.

trixi
9. júl 2008

ahojte, budem sa hrat na mudru: tu su moje znalosti o kliestoch: kliest nie je nebezbecny, pokial nevyvrhne obsah zaludka do krvi "obete". Preto sa nema zatierat kremami, olejmi, pri duseni obvykle vypudi obsah zaludka, ktory obsahuje nebezbecne bakterie. Apropo, kliest neskace, nie je to blcha. Nezije na stromoch a nespusta sa z listov (kedysi sa to tak rozpravalo), zije v trave. Vplyvom oteplovania sa klieste dostavaju do vyssich zemepisnych sirok, tam, kde este nedavno neboli. Osobne pouzivam pre maleho Off, nie na pokozku, davam mu to na oblecenie. Niekde som zahliadla, ze uz aj pre ludi su naramky, ktore odpudzuju klieste (neoverena info). Vyberat by sa mali nie vytocenim ale vykyvanim.

bubba
16. júl 2008

trix to som aj ja pocula ze klieste sa zdrziavaju v poraste ludom siahajucim tak po clenky a nie ziadne padanie zo stromov a podobne filozofie akurat ze ten kliest si najde to svoje miestecko na tele uz sam kde sa dostane.
ja som na malu nastriekala minule OFF a skoro ju zozral horsky mravec(sme boli totiz na hriboch 😅 😅 )mala asi 8 stipancov na brusku a to uz nehovorim o tom ze som sa ofrkala a j ja aj manzela a vsetci sme sli dostipani domov jak neviem co....ale kliest ani jeden jedneho som si zhodila z rukava pri nastupovani do auta po prichode domov sme sa hned povyzliekali,prezreli,prezliekli....
inac malu som chcela dat zaockovat proti klies.encefal.a nechcela(ma2r)povedala ze az na buduci rok bude lepsie 😅 lebo ze to ma nejake neziduce one ....no neviem teraz nasjst slovo ale sak vsetky maminy na MD chapete nie??? 😀 😀

lenadka
19. júl 2008

ahojte ja idem prave z pohotovosti malej vyberali kliesta z hlavicky-bol dost velky a hlboko ☹ celkom lahko-nikdy ma to nenapadlo takto: dalli na vatu mydlovu vodu a kruzivym pohybom masirovali-no ak to tak mozem nazvat lebo po 2-3 otockach bol bleskovo vonku...fuuj potom este metal nozickami sviniar🙄 😠 vysiel krasne cely, ja uz som mala vlasy dupkom ako jej ho budu pizzetou a ihlou 😲 ale asi som ho predtym prizabila, kedze som jej umyvala hlavku a samponom som jej ju masirovala 😉 lebo ocividne sa to klieskom nepaci....dr. povedala ze bol nejaky polomrtvy...dufam ze to skonci ok ☹

lucqa
29. okt 2008

Ahojte, ja znova otvorim tuto temu. Ja som malemu vybrala kliesta dnes. Mal ho prisateho na hornom viecku medzi mihalnicami. Myslela som si, ze je to len zaschnuta karpina, ale pre istotu som to potiahla pinzetou. Az ma zamrazilo, ked som videla tie hybajuce sa nozicky 😢 Mal ho 3 dni, ale nebol vobec napity, tak som rychlo volala pediatricke. Ona bola zrovna vcera na skoleni, tak vraj boreliozu maju len 2% kliestov a trosku ma ukludnila, ale vraj ak chcem, tak mu okamzite nasadi liecbu. Ja som povedala, ze zatial nechcem, aby som zbytocne nezatazovala pecen, ale najblizsich par tyzdnov budem mat oci jak na stopkach a pri najmensom naznaku chripky bezim predpisat antibiotika.

lienocka235
6. apr 2009

takze znovu otvaram temu... nasa cicusa mala v hlave kliesta svrbelo ju to a ona si ho tak nacla s rukov.. vybrat sa uz cely nedal.. ostala mu tam cast hlavicky. bol dost hlboko.. dezinfikovala som je jto dala som je tam antisepticky tea tree olej. stazuje sa ze ju to miesto boli a ma to take no navrete... tak som zvedava co z toho bude.. rozmyslam ci zajdem zajtra k lekarke... nasej ona je aj infektologicka..
mali ste to uz niekto takto .. co sa s tym robi.. ci sa to necha len vyhnisat.. 😒

katka1981
16. apr 2009

Mozu sa repelenty pouzivat pocas tehu???????????????????

jasumat
16. apr 2009

Ja som kdesi čítala, že treba používať šampóny a telové mydlá s teetree, ono to dosť intenzívne vonia a kliešte to vraj nemajú radi 😒

zuzu13
16. apr 2009

klieste nemaju radi pach tela poziti B vitaminu{u dospelych aj piva}...a deti? no najlepsie repelent...tehu dtto...ved su repelenty aj pre malinke deti...takze treba pouzit tie 😉

bubatko
22. apr 2009

kocky len taka jedna poznamka, to ockovanie nefunguje proti lymskej bolerioze len proti kliestovej encefalitide...

julie6
23. apr 2009

dievcata, bacha, ja som tiez do lesa nechodila, otec raz bol na huby, ja som ich cistila vonku alebo asi zo siat skocil niekde na kreslo alebo neviem inak si vysvetlit lebo sa mi prisal pod koleno a kedze to nie je vobec vidno nasla som si ho az po 3 dnoch, sestra mi ho vybrala, posielala ma na pohotovost no kedze som nemala ani teplotu nic, tak som nesla, skontrolovala kliesta bol cely tak som to nechala tak, a o 3 roky nevysvetlitelna unava, bolesti svalov, kazdy mesiac herpesy a az po 3 mesiacov vysetreni cez neurologiu/kde ma povazovali pomaly za hypochondra/,ortopediu, az reumatolog sa len tak spytal ci som nemala kliesta a ja ze ano ,ale davno.....nuz a v krvi protilatky proti borelioze, a to uz nebolo sradna, prostse III stadium, magneticka rezonancia ci mi to nenapdalo chrbticu,mozog,kosti, katastrofa mesiac konske ATB infuzne, a doteraz/po 4 rokoch od liecby/to nie je OK, bolesti klbov, a furt sa tam nieco najde cize to nezabili uplne,a opakovane ATB.
Nuz a ked idem s malym von tak ho kontrolujem jak blazniva

denisocka
23. apr 2009

moja segra ma traz odvolala z grilovačky o polnoci s plačom,že ma na zadku kliešťa a boji sa že umrie-tak som letela jak blazon,dojden,zadok červeny,ona si to skuša kadečím mazať,škriabať ,,, kuknem,tam už len bodka, tak ideme vyberať hlavičku ....asi 2 hodiny som naprázdno kruživim pohybom proti smeru hodin,ručičiek čio jak krutila,asi pol centimetra od bodky, ked už som aj ja z nej bola na prašky,zavolala som na 155 aby mi poradili,a oni že nie okolo,ale chytiť pinzetou a kružiť...ale tam už nebolo aj tak čím kružiť,unavene sme zaspali a segra rano klusala k dokymu a najlepšie bolo,ked sa vratila a zahlásila medzi dverami , že : Deni,vraj to je jebak nie kliešť 😀 -takže toto len mimo temu

ja som raz mala 3 male na ciciku,chytila som ich na jedinej stanovačke v zivote,dokyna mi ich vyškrabala pinzetou

no a ako sa maju vyťahovať,t už bolo spomínane,vatu namočiť do vod,namydliť a šuhať rýchlo po klieštovi,on sa nožičkami zavadí do vaty a vypadne-teda ostane vo vate. takto to robím ja v robote.... takže asi tolko

denisocka
23. apr 2009

jezus,sorry za tu gramatiku, s dvoma prstami pišem horšie ako s jedným,a ešte aj mysľou som niekde mimo

ivec79
19. máj 2009

ahojte baby, mam velky pruser, vybrali sme malemu klesta pod bradou na krku, ale ostala nam v kozi cast nozicky. bolo to v nedelu vecer a dnes v utorok ma teraz vecer 38,5 stupnovu horucku. boli sme v kolektive nachladenych, rastu nam stollicky, a najvacsi problem je samozrejme ta malinka cast nohy kliesta.Okolie rany nema nijako sfarbene ani zapalene. radte, prosim.
😢

pietra
19. máj 2009

ivec, necudujem sa ti, ze panikaris, ja by som na tvojom mieste urcite tiez. ale nezda sa mi, zeby sa reakcia na kliesta prejavila takto skoro, hlavne ako miesto rany nie je zacervenane. pre istotu by som ale co najskor zbehla k doktorke
na cast "zaseknuteho" kliesta sa pouzivala taka smradlava hneda masticka, nie som si ista nazvom, zeby ichtyolova? 😕 ta mala zabranit, aby sa rana zapalila a zacala hnisat a zaroven zvysok kliesta vypadol

zuzu13
23. máj 2009

no co sa tyka kliesta...radsej idem na pohotovost...z nasledovneho dovodu...synovi z kliesta, ktory bol prisaty necele 3 hodiny a vybraty odborne na pohotovosti po 3 mesiacoch ochrnula polovica tvare...
nechem strasit, ale myslim si, ze "hrdinstvo typu : ved je to len kliest " uz davno nie je sranda...a kazdy odbornik vam povie jedno....cim blizsie k hlave...tym horsie...PS> syn ho mal na stehne.... ☹

len.petra
23. máj 2009

zuzu13,, a to ochrnutie bolo kratkodobe? to som este nepocula, aby z kliesta ochrnula tvar 😕

matica2
23. máj 2009

moja mama už pár kliešťov povyberala ale ja by som s tým utekala na pohotovost sama by som ho nevyberala

zuzu13
24. máj 2009

len.petra...trvalo to dost dlho...v nemocnici 6 dni a potom 2 tyzdne rehabilitacie...a to bol na tom velmi dobre...lebo je dost pripadov, kedy ochrnu uplne ine casti tela...resp. cele telo... 😒

silvika077
24. máj 2009

ahojte, neviete ako to je s očkovaním proti kliešťom???

zuzu13
25. máj 2009

ockuje sa 3 davkami...niektore poistovne to detom preplacaju...jedna vakcina stoji okolo 25Eur{takze 25 x 3}...
po prvom ockovani sa dava druha davka od 1-3 mes po prvej...potom tretia je od 9-12 mes od druhej...

silvika077
25. máj 2009

zuzu13.... dakujééééeeem 😉

dafy
29. máj 2009

ahoj dievcata vidim ze pisete o ochrnuti no pridavam sa z vlastnej skusenosti.od kliesta som ochrnula na 5mesiacov komplet a to este k tomu v tehotenstve bola to brutalita ani nevedeli ci sa z toho dostanem vobec a hlavne babo.no kliest nie je sranda teraz to uz viem

zuzu13
1. jún 2009

dafy...nemam slov... 😒 hrozne co dokaze taky maly tvor...

miriam17
27. jún 2009

baby prosim Vas neviete my poradit..??dneska rano som nasla wiki v usku zo zadnej strany kliese...vybrali sme ho ..no nie celkom ...ostalo jej tam este nieco....taka mala hneda bodka...co s tym......moji znamy my povedali ze mam ist na hirurgiu s nou aby jej to vybrali....
neviete poradit co a ako dalej...dakujem pekne..

tintinka
27. jún 2009

no ja by som urcite sla k lekarovi s tym
maly mal kliesta na hlavicke vo vlasoch a nevedeli sme vybrat, lebo ma ostre vlasky, zavadzali, tak sme radsej sli na pohotovost
teraz su tie klieste dost nebezpecne, tak sa neoplati otalat. drzim palce nech to daju von a nech je to ok

bubaczik
27. jún 2009

no ja by radšj na tu chirurgiu šla 😅 ja osobne chodim deckam kliešte vyberať len tam,ja mam panicky strach s nich 😔 ..maju tam so mna radosť 😀 ale ž som 2 roky nebola 😉 😀

jarus74
27. jún 2009

tak len pekne chodte zajtra na chirurgiu lebo to uz vy& doma nevyberiete a mozno bude treba aj antibiotika ked to scerveneje nevahaj achodte radsej tam.