Práca v Českej republike

janasilnajana
21. mar 2018

Ahojte chcem sa vás opýtať. Chystám sa bývať ku priateľovi(Čech) do českej republiky. Chcem si tam aj nájsť prácu. Co je potrebne vybavovať v českej republike? ako to funguje? Musím si vybavovať prechodné bydlisko? Ďakujem za odpovede

natalia2285
22. mar 2018

Trebaa sa tam nahlasit na cudzineckej policii 🙂

janasilnajana
autor
22. mar 2018

@natalia2285
i keď budem dosť často dochádzať domov? Nemôže to byť tak ze ako keby som dochádzala za prácou do Česka '' každý den'' ale pritom by som bývala u priateľa? Len zamestnanec by ma prihlásil do českej poisťovne a z tej slovenskej by som sa odhlásila? Ze by sa dalo vyhnúť papierovackam

daliav
23. mar 2018

Formular E106 z ceskej poistovny, ked budete zamestnana v CZ, by riesil problem s poistovnami. Na Slovensku budete pouzivat karticku poistenca EU.

natalia2285
23. mar 2018

Ja som v cz byvala pol roka a nebola som tam poistena, niesu to ziadne papierovacky to nahlasenie na cudzinecku len jeden papier vypisete a mate to tusim na 2roky a ak by ste tam chcela mat prechodny pobyt tak mna posielali este aj na migračné ale to som nešla.. myslím ze je lepsie sa nahlásiť na tu cudzinecku lebo ked vas stretnu niekde v meste a vypytaju si obciansky tak je to za 3000kc ak sa neprihlasite do pol roka ...ale ked som tam raz bola ra pracou tak to tusim nahlasil zamestnavatel ..pre istotu sa spytajte potom zamestnavatela ci to hlasia 🙂

janasilnajana
autor
24. mar 2018

No a chcem sa vás ešte opýtať ak idem za priateľom do Česka lenže ešte tam nemám prácu, takže sa musím chodiť na Slovensko hlásiť a lietať hore dole to by bolo finančné náročné keďže neviem ako dlho si budem hľadať prácu, ako by sa to dalo vyriešiť?

janasilnajana
autor
24. mar 2018

@daliav
Ze budem mohla chodiť aj v Česku aj na Slovensku k lekárom?

emmas145
25. mar 2018

:D prechodný pobyt nepotrebuješ... nikto to nerieši.. teda väčšinou. Práce je tu hodne - resp podľa toho čo vieš/aká si náročná. Nájsi si prácu už teraz.. pošli si životopis a ked prídeš do Prahy chod hned na pohovory. A aby si mohla chodiť aj na SK aj v čechách k lekárom musíš mať formulár S1. Ak budeš pracovať zamestnávatel ťa hned musí prihlásiť do českej poisťovne a tým pádom sa ty musíš hned odhlásiť zo Slovenskej. Jedine, že si podáš S1 v českej a tí ti ju musia schávliť (mne ju neschválili...) Ale ak tu chceš žiť, myslím že je tu viac možností klinik, lekárov a aj na lepšej úrovni....

daliav
25. mar 2018

@janasilnajana ano, mozes chodit aj tam, aj sem k lekarom. V Cesku,samozrejme, vsade bez problemov, a na Slovensku budes mat karticku poistenca EU, a niektore lekari ju nemaju rada, ale musia ta zobrat.

janasilnajana
autor
26. mar 2018

@daliav
No a chcem sa vás ešte opýtať ak idem za priateľom do Česka lenže ešte tam nemám prácu, takže sa musím chodiť na Slovensko hlásiť a lietať hore dole to by bolo finančné náročné keďže neviem ako dlho si budem hľadať prácu, ako by sa to dalo vyriešiť?

daliav
26. mar 2018

@janasilnajana pokial nemate pracu a CZ a poistenie, tak isto mozete si zobrat E106 zo Slovenska, a v Cesku budete hodit k lekarom ako poistenec EU.