Pracujete niekto len v programe Gimp?

lusinda2000
17. apr 2009

Milé mamičky, touto cestou a teda aj témou Vás chcem poprosiť o rady ohľadne práce v programe GIMP. je tu už podobná téma,ale väčšinou tam nepracujete s gimpom. budem rada,ak moja téma uspeje. fakt by som potrebovala poradiť. robíte niektorá len v gimpe?

petot
10. máj 2009

Vdaka 🙂

cessy
10. máj 2009

http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Conten...

petot tu pozri... 😉

co je URL???? 😕

petot
10. máj 2009

URL=Uniform Resource Locator.
Presne to, čo ste mi napísali 🙂

cessy
10. máj 2009

😉 🙂

lusinda2000
autor
11. máj 2009

bambusko ani cez menu sa k tomu neviem dopracovať.

janka_fr
11. máj 2009

Lusinda, ked si otvaras nejaky obrazok-foto, kliknes na SUBOR a potom OTVORIT AKO VRSTVY, potom ked si chces dat nejaky ramik zase kliknes na subor a otvorit ako vrtsvy a vyhladas si prislusny ramik, podla toho kde ho mas ulozeny. Na pravej strane, vrstvy, kanaly....mas potom vsetky vrstvy ktore si si vytvorila. Ak chces s nejakou vrstvou pracovat tak na tej pravej strane si kliknes na tu prislusnu vrtsvu a potom ju mozes upravovat. Ak chces zmensovat foto, kliknes na pravej strane na vrstvu kde je foto a potom zmensujes. Tak isto to robis s ramikom. Ak chces aby foto bola pod ramikom tak na tej pravej strane len presunies vrtsvu foto pod vrstvu ramik.

Inac ja som sa to tiez zacala ucit len pred mesiacom a isla som presne podla babycafe navodu, je to tam naozaj vyborne popisane a aj nazonre ukazane.
Rozne ramiky si stiahni z netu.
http://www.digiscrapdepot.com/freebies/date/100...
tu si mozes postahovat rozne freebies, s ktorymi mozes pracovat, preklikaj si to najdes tam aj ramiky.

Tych stranok na stiahnutie freebies je strasne vela, ale tie si najdes v teme digiscrapbook pre zaciatocnikov.

lusinda2000
autor
16. máj 2009

kočky obraciam sa na vás ešte s takou prosbou,ako sa robí výber? mám fotku a chcem z nej vybrať napr.len postavu, urobila som to s tými nožnicami,aj mi to pekne vybralo,ale ďalej som sa svýberom nepohla.neviem ho dostať z tej fotky von a dať ho inde. napr.mi pomôže len ho dať mimo tej fotky,aby mi ostal iba výber tej postavy a žiadne pozadie,to si dám aké budem chcieť. ďakujem za pomoc🙂

lusinda2000
autor
18. máj 2009

nie je tu nikto,kto mi poradí s mojím problémom?

lemge
18. máj 2009

lusinda pridaj si k fotke predtym ako pojdes vystrihovat postavu alfa kanal.ked vystrihujes noznicami, treba spojit prvy bod strihania s poslednym,a nasledne na to kliknnut raz do stredu vstrihovaneho predmetu.potom bude vyber vyzerat ako pochodujuci mravci.
potom das invertovat
potom vystrihnut-to uz mas na len postavu a vcetko ostatne ti zmizlo.
tych mravcov pochodujucich odstranis cez vyber-none.
no a potom vsetko co ti po krajoch vytrca,vugumuj.a nezabudaj-musis byt vo vrstve co gumujes,(s ktorou prave pracujes)teda v tej vystrih.fotke.
tak to robim ja.tiez som sa ucila cez baby cafe,dokonca som si aj par stran odtial vytlacila,aby sa mi lepsie ucilo.
vidim ze mas odhodlanie sa ucit-urcite sa do toho dostanes. 😉

lusinda2000
autor
18. máj 2009

lemge, ďakujem,krásne si mi poradila,ale mám ešte jeden problém. keď už mám vystrihnutú fotku,ako ju dám na podklad,kde ju chcem mať? nejde mi to. keď dám otvoriť ako vrstvy a vyberiem si ten podklad, fotku mám pod ním a nejde mi to dať fotku na vrch obrázku.ako nato? ja som z toho debilček....

monkula
18. máj 2009

lusinda, musíš sa na boku prekliknúť do vrstvy, na ktorú chceš dať fotku, teda naapríklad máš ako podklad dajme tomu dúhi, tak naboku by si mala mať malý obrázok dúhy, označenej ako vrstva 1, na tú klikneš a potom dáš len úpravy, vložiť obrázok 😉

janka_fr
18. máj 2009

Lusinda ak chces presuvat vrstvy, staci ak na pravej strane vo vrstvach kliknes na vrstvu, ktoru chces presunut lavym tlacitkom mysky, podrzat a presunut kam chces, nad ktoru kolvek vrstvu alebo pod 😉

lusinda2000
autor
19. máj 2009

kočky prišla som na jeden môj problém.ja na pravej strane nemám žiadne vrstvy. viem,že som ich tam mala,ale raz som omylom zavrela tú kartu alebo čo to vlastne bolo a teraz to tam nemám. no kartu vrstiev,kanálov,ciest tam mám,ale tam to neni. čo s tým?

lusinda2000
autor
19. máj 2009

opravujem sa,nejaké tie vrstvy som tam našla,aj som klikla na tú,ktorú som chcela presunúť na obrázok,ale nejde to.stále mi ostáva naspodu tá fotka.

zoeno.1
19. máj 2009

lusinda a nedala si si nahodou tu fotku prvu-teda ako pozadie?....lebo ja ked dam prvu fotku (alebo papier),tak to je ako pozadie a s tym nepohnem,pohnem len s vrstvami nad tou prvou ....

janka_fr
19. máj 2009

Lusinda ako pise Zoeno, tu fotku mas otvorenu asi ako pozadie, na pravo pri malej ikonke foto by si mala mat napisane - "pozadie", vtedy s tym nemozes hybat- presuvat.
Ja som sii vzdy kvoli tomu otvarala vsetko cez : subor - otvorit ako vrstvy a vtedy sa vam vsetko otvori ako vrstvy a da sa s tym hybat a presuvat. Lusinda daj vediet ci ti to ide presuvat.

janka_fr
19. máj 2009

ak to mas aj ako pozadie otvorene, tak si vsimni ze pod vrstvami mas male ikonky: papier, sipka hore, dole,obrazok, kvetinku a kos.Ak kliknes na ikonku-pozadie a potom na sipku hore, tak tym presunies to pozadie o jedno vyssie 😉

lusinda2000
autor
19. máj 2009

no kočky mám to ako pozadie,ale skúšala som to otvoriť ako vrstvy a tiež mi to nejde,tak neviem,kde robím chybu..

eva7780
19. máj 2009

kočky ako sa v gimpe zmenšujú fotky?neviem si s tým poradiť 😠

lusinda2000
autor
20. máj 2009

eva,no neviem ako pracuješ ty,ale ja si dávam prvú fotku a zmenším si ju tak,že na ňu napr.kliknem pravým a vyhodí mi menu/alebo cez menu v lište/, dám obrázok a tam je veľkosť obrázka a už len si zmenším.

janka_fr
20. máj 2009

Eva ak ju chces zmensit ako obsah, napriklad ze ju chces dat niekam do galerky na net, tak kliknes na: obrazok - velkost obrazku a otvori sa ti tabulka, tam mas ako prve sirka, vyska a mas tam urcite hodnoty, ja si davam 600 a 600.Potom uz len das skalovat.
Ak ju chces len zmensit a pracovat s nou dalej, tak na lavej strane mas ikonku pre zmensovanie fotky(dva stvorceky, jeden malinky a druhy je vacsi), na nu kliknes a okolo foto ti nabehne stvorcek a uz len zmensujes podla potreby.

lusinda2000
autor
20. máj 2009

kočky,tak keď to robím naopak,že dám najprv podklad rámik,tak mi to ide urobiť. len sa chcem ešte spýtať,"vystrihnutú" fotku mám takú "hranatejšiu",ako ju upravím? len gumovaním?

lemge
21. máj 2009

baby poradte mi:ako a kam si ulozim z rozpracovaneho obrazka vrstvu ktoru chcem este niekedy pouzit do ineho obrazka?napr.upravenu vystrihnutu postavicku...

zoeno.1
21. máj 2009

lusinda,ked chces mat pekne vystrihnuty obrazok,tu mas pekny navod:
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Conten...

lembe,to ti neporadim-neviem ako.

janka_fr
21. máj 2009

Lemge ked mas otvorene vrstvy a len tu jednu si chces ulozit, tak klikni na:subor - novy, otvori sa ti okno a daj "budiz". Potom si tu vrstvu ktoru chces len pretiahni na to nove otvorene okno, budes tam mat biele pozadie, tak to si potom len odstran a mozes si tu vrstvu samostatne ulozit. Mozno to ide aj inac spravit ale takto to funguje tiez 😉

lemge
22. máj 2009

super janka,dakujem,ake jednoduche to bolo... 🙂

lusinda2000
autor
23. máj 2009

kočky a viete tu niektorá už aj retušovať fotky?

lusinda2000
autor
25. máj 2009

kočky,nikde nikoho? ktorá viete retušovať fotečky???

janca704
25. máj 2009

Ahojte, aj ja som gimposamouk, celkom sa da. Akurat mam stiahnutu angl. verziu Gimpu, k ceskej sa neviem prepracovat. Ale nevadi, aspon sa coto naucim po angl.
Ale mam otazku - co je to ten alfa kanal a na co sa pouziva? 😅

No a ako mala Lusinda problem s vystrihovanim, ja mam problem s trhanym papierom 😝 to laso sa nejako divno pouziva 🙄 😅 😅

janka_fr
25. máj 2009

Ahojte,

Lusinda ak chces napriklad vyhladit vrasky, alebo upravit nejake fliaciky na tvari, tak pouzi na to farebnu pipetu a potom rozprasovac. Do pipety si naberies farbu a tu potom pouzijes s rozprasovacom.

Janca da sa stiahnut aj ceska verzia, na baby cafe mas navod ako na to. Vo vrstvach mas moznost si pridat alfa kanal a ten sluzi na pridanie priesvitneho pozadia. Ak mas napriklad papier a ked ho chces gumovat, tak sa stava ze to gumujes do biela a prave na to sluzi alfa kanal.Pridas si hi k tomu papieru a ked gumujes, tak do priesvitna. 😉

Hodim vam sem link, je to ukazka GIMPu a na co kliknete tak sa vam ukaze vysvetlenie co je co a su tam aj ukazky.Janca tebe to pomoze ak by si nahodou nieco nevedela v angline. Je to v cestine.
Tak klikajte, klikajte 😉
http://jaroslavuher.cz/gimp264/index.htm