Prasacia chrípka

loginka
29. apr 2009

Radsej by sa to malo volat mexicka - ten gramaticky tvar mi vadi 😠
Akurat zajtra letim do Ameriky - sice na Kubu, tam to zatial nehlasia
Este ze sme si nevybrali Mexiko...

rimmel
11. dec 2009

jezis maria ved je to traaaapnee!!! cela prasacia chripka ludia to tak nafukuju

rocne zomrie ovela viac ludi na normalnu chripku a nikto sa nad tym nepozastavuje...tiez mate ovela vacsiu sancu chytit normalnu chripku ako prasaciu ...nakolko je viac druhov "normalnej chripky" a iba jeden prasacej.
ludia sa davaju ockovat ako divi a pritom sa proti normalnej zaockovat nedaju...
a ze 51 rocny chlapik zomrel? asi mal zdravotne problemy a preto chripku nezvladol, tak isto ako by to nezvladol pri normalnej chripke. a ze sa rusia rozne podujatie? moje nervy ja sa len divim tym ludom 😕

aponchie
11. dec 2009

dodrzujte hyg.navyky a vse bude v klidu

leniciatko
12. dec 2009

rimmel,lenže ono je to tak. najväčší pandemický nástup chripky H1N1 sa očakáva v strede januára..... ☹

bramburka
12. dec 2009

presne jak psala Anndrea, uz me to leez krkem, pořád se na mě z médií valí, jak onemocním! taky z toho podvědomě stresuju a zpravy uz normálně fakt nečtu ani na ně nekoukám, radši si pustím pohádku, to je stejné. Ale štve mě to, od října prudí a prý nesmím do obchodáků, jako do kdy? ja prostě nemůžu pul roku nechodit nakupovat. děs.

rimmel
12. dec 2009

leniciatko a?? 😀

petot
12. dec 2009

Vakcína, pokiaľ viem, vyžaduje 2 dávky, s odstupom 3 týždne? (opravte ma). Takže prví budú plne zaočkovaní niekedy v druhej polovici januára a poslední niekedy v marci.

Osobne neverím v účinnosť vakcíny, ale nechať sa očkovať (a oslabovať tým organizmus) uprostred kulminačného obdobia chrípkovej sezóny mi príde ako adrenalínový šport. Napokon, keď si pozriete možné nežiadúce účinky (ochrnutie 1:10 000?) tak je to adrenalínový šport samo osebe.

rimmel
12. dec 2009

petot no ty kokos ina kava fuj....ja fakt nechapem napriklad tehotne mamicky ze sa davaju...ja by som sa velmi bala. 😕

leniciatko
12. dec 2009

....a nič....

aponchie
12. dec 2009

tak mala je nachlazena kasle ma zvysenou teplotu manzela skrabe v krku a jde na nej chripka a me od rana neskutecne rozbolel krk uz nemuzu ani polknout a do toho kojim no nevimc o si mam dat zatim sem mela paralen jox a bioparox a je to cim dal horsi ..cesnek kvuli kojeni nemuzu 😠

rimmel
12. dec 2009

aponchie preco nemozes cesnak? ja ho papam 😕

petot
12. dec 2009

aponchie: Moja obligátna rada: skús vitamín C. Veľa. 3 gramy každé 2 hodiny, ak nepomôže, viac (najlepšie aspoň s kúskom jedla). Asi najlacnejšiu a najbezpečnejšiu formu takto narýchlo nájdeš v DM drogérii, majú tam práškovú kyselinu askorbovú 100g, bez umelých sladidiel, príchutí apod. Malá čajová lyžička je cca 2 gramy. Daj si to do čaju s citrónom a pi. Okrem toho, pi po celý deň veľa, aj 2,5l postupne počas dňa, lebo vitamín C je diuretikum (močopudný). Na posilnenie účinku je dobrý selén, aj 400ug denne. Účinok by si mala pocítiť do 15 minút po dávke, ak bola dostatočná (mala by si sa začať cítiť zreteľne lepšie). Ak nebola, tak ďalšiu dávku zvýš. Dávkuj odhadom, podľa pocitov. Ak nastane redšia stolica alebo hnačka, dávky zníž, ale tak, aby sa zachoval účinok. Zinok, pyridoxín, B-komplex, D-vitamín, sú všetko vhodné doplnky liečby.

Takéto dávky vitamínu C sú nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa a medi, deficiencii G6PD. Dávka nad cca 30g denne sa nemá začať naraz užívať pri nádorových ochoreniach, lebo by mohla spôsobiť odumretie tumoru a septický šok; dávka sa tu môže len postupne zvyšovať.

Nie som lekár a táto liečba je oficiálne len "experimentálna". Viac info: kap. Rýchlokurz, kap. Vedľajšie účinky, kap. Črevná tolerancia. http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

Okrem toho, účinné kloktadlá sú aj jódglycerín rozriedený vo vode, peroxid vodíka 1% (rozriediš 1 diel 3% v 3 dieloch vody). Ale to len možno raz, dvakrát za deň, aby nepoškodili sliznicu.

musko
13. dec 2009

petot 😉 -som presne toto písala apon do IP - som nedočítala diskusiu..... Ale úplne s tým súhlasím - odskúšala som to na sebe a svojom mhd 🙂

petot
13. dec 2009

musko: Takze aj Tebe funguje? Super 🙂

musko
13. dec 2009

No, ja som - netušiac o megaskorbickej liečbe toto skúšala už ako stredoškoláčka - lepšie mi to pálilo a ľahšie sa mi učilo, keď som si ho dávala, akurát som zabudla piť - už ako VŠ a vyrobila som si kamene, takže som to uťala.... No a teraz som si to overila po prečítaní Tvojich odkazov a super. A pijem ako dúha ( vodu 😀 😀 )

aponchie
13. dec 2009

rimmel preto pac mala po nem ma silene prdy bolesti briska a celou noc nespi 😎
Cecko sem nasla doma s pozvolnym uvolnovanim tak to beru a strikam Jox a je to lepsi jen krk ovsem,jinak slabost a zvysena teplota je porad 🙄 este kuknu co najdu za vitaminy,ale nikam nejdu ven jako s dvema detma sama vubec .. 😒

aponchie
13. dec 2009

mam Cecko 600mg retard a je tam napsane jednou denne jednu tabletu toz vic bych asi nemela ne?

leishmania
13. dec 2009

Megadávky vitamínu C
a ich toxicita
Často sa udáva, že otrava megadávkami
vitamínu C je neznáma a jedinou kontraindikáciou
je precitlivelosť na kyselinu askorbovú.
V Encyklopédii klinickej toxikológie, ktorá bola
vydaná v USA v r. 2002 (15) sa nežiadúci efekt
megadávok vitamínu C opisuje takto (krátené):
dávka 1 000 mg denne spôsobuje bolesti hlavy,
slabosť, nespavosť, dráždenie sliznice ezofágu
a žalúdka, pôsobí laxatívne, diureticky a acidifikuje
moč. Množstvo 4–12 g/denne spôsobuje
precipitáciu urátov, oxalátov a cystínu v močových
cestách a tvorbu kameňov. Vysoké dávky
zvyšujú cholesterol, znižujú sérový bilirubín
a môžu maskovať poškodenie pečene. Taktiež
môžu spôsobiť glykozúriu a alergické prejavy
(tiež ich additíva, ktoré sú uvedené na príbalových
letáčikoch jednotlivých prípravkov). Boli
referované prípady infertility u žien, ktoré brali
2 g vitamínu C po dobu 6–17 mesiacov. Užívanie
megadávok vitamínu C počas gravidity môže
viesť u novorodencov k tzv. „rebound scurvy“
(8).Megadávky vitamínu C
a ich toxicita
Často sa udáva, že otrava megadávkami
vitamínu C je neznáma a jedinou kontraindikáciou
je precitlivelosť na kyselinu askorbovú.
V Encyklopédii klinickej toxikológie, ktorá bola
vydaná v USA v r. 2002 (15) sa nežiadúci efekt
megadávok vitamínu C opisuje takto (krátené):
dávka 1 000 mg denne spôsobuje bolesti hlavy,
slabosť, nespavosť, dráždenie sliznice ezofágu
a žalúdka, pôsobí laxatívne, diureticky a acidifikuje
moč. Množstvo 4–12 g/denne spôsobuje
precipitáciu urátov, oxalátov a cystínu v močových
cestách a tvorbu kameňov. Vysoké dávky
zvyšujú cholesterol, znižujú sérový bilirubín
a môžu maskovať poškodenie pečene. Taktiež
môžu spôsobiť glykozúriu a alergické prejavy
(tiež ich additíva, ktoré sú uvedené na príbalových
letáčikoch jednotlivých prípravkov). Boli
referované prípady infertility u žien, ktoré brali
2 g vitamínu C po dobu 6–17 mesiacov. Užívanie
megadávok vitamínu C počas gravidity môže
viesť u novorodencov k tzv. „rebound scurvy“
(8).Megadávky vitamínu C
a ich toxicita
Často sa udáva, že otrava megadávkami
vitamínu C je neznáma a jedinou kontraindikáciou
je precitlivelosť na kyselinu askorbovú.
V Encyklopédii klinickej toxikológie, ktorá bola
vydaná v USA v r. 2002 (15) sa nežiadúci efekt
megadávok vitamínu C opisuje takto (krátené):
dávka 1 000 mg denne spôsobuje bolesti hlavy,
slabosť, nespavosť, dráždenie sliznice ezofágu
a žalúdka, pôsobí laxatívne, diureticky a acidifikuje
moč. Množstvo 4–12 g/denne spôsobuje
precipitáciu urátov, oxalátov a cystínu v močových
cestách a tvorbu kameňov. Vysoké dávky
zvyšujú cholesterol, znižujú sérový bilirubín
a môžu maskovať poškodenie pečene. Taktiež
môžu spôsobiť glykozúriu a alergické prejavy
(tiež ich additíva, ktoré sú uvedené na príbalových
letáčikoch jednotlivých prípravkov). Boli
referované prípady infertility u žien, ktoré brali
2 g vitamínu C po dobu 6–17 mesiacov. Užívanie
megadávok vitamínu C počas gravidity môže
viesť u novorodencov k tzv. „rebound scurvy“
(8).
V Petrohrade potratilo 16 z 20 žien,
ktoré brali 6g kyseliny askorbovej denne viac
ako 3 dni. U rôznych metabolických ochorení
(deficit glukózo-6-fosfát dehydrogenázy)sa po
megadávkach vitamínu C objavila hemolytická
anémia vedúca až k akútnemu obličkovému
zlyhaniu. S uvedenými údajmi možno polemizovať,
opisujú sa tiež u jednotlivých prípadov,
boli však uvedené v toxikologickej učebnici.
Niektorí autori uvádzajú, že nadmerné užívanie
vitamínu C môže pôsobiť ako oxidant, teda
úplne opačne.
Vitamín C „zabíja“ fajčiarov! Podľa austrálskych
vedcov môže kombinácia kyseliny
askorbovej (hlavne dávky nad 4 g denne)
a kadmia (obsiahnutý v cigaretovom dyme,
batériách, farbivách, plastoch) stimulovať kancerogenézu.
A netreba zabúdať na to, že kadmium
sa vylučuje z organizmu veľmi pomaly
a pretrváva v ňom desiatky rokov.

prof. MUDr. Ján Buchanec, DrSc., MUDr. Ján Mikler, MUDr. Peter Ďurdík, MUDr. Miriam Čiljaková
Převzato z časopisu Klin Farmako Farm,
2005; 1: v tisku.

leishmania
13. dec 2009

rozhdne by som nikomu umelo megadavky neradila...ked vitamin C tak hlavne v prirodzenej forme...

inkinka
13. dec 2009

v jednom clanku sa pise doslova, ze:
žádná vakcína proti chřipce nepůsobí tak účinně jako vitamín D
len neviem, ake davky, pri prilis vysokych hrozi predavkovanie 😒
link na clanok:
http://www.celostnimedicina.cz/vakcina-proti-pr...

petot
13. dec 2009

leishmania: Mýty a legendy. To sú prevažne veci prevzaté z anekdotálnych prípadov, s mnohými nejasnosťami a bez konkluzívnych dôkazov.

V Petrohrade potratili ženy s rizikovým tehotenstvom. Aké dávky užívali? 6 gramov po 3 dni? Asi to bolo jednoducho primálo na to, aby to mohlo zvrátiť ich problémy. Ktovie, akými ďalšími vecami trpeli ako spolufaktormi svojich problémov. V akej forme užívali? Aké tam boli prídavné látky? Vieme to? Každopádne, je to anekdotálny prípad, nie klinická štúdia.
Keď anekdotálne dôkazy, tak potom môžem povedať, že Dr. Klenner priviedol k úspešnému pôrodu cca 300 žien, ktoré mali problémy s nedonoseniami, niektoré mali za sebou 4-5 potratov. Dostávali dlhodobo dávky 4, 6 a 10-15g podľa trimestra.

Rebound scurvy je teoretická obava bez dôkazov. Ale samozrejme nie je vhodné dávky znižovať veľmi prudko pri dlhodobom užívaní. Nie je dôvod, prečo by novorodenec nemohol dostávať ku strave (mliečku) 50mg vitamínu C. Navyše, mamička, ktorá užíva také vysoké dávky, má aj vyšší obsah C v mliečku.

Uráty, oxaláty, je plno štúdií, ktoré toto nepreukázali, a neviem o žiadnej, ktorá by to konkluzívne preukázala, alebo dokonca u zdravých ľudí. Dokonca Massey na pacientoch s kameňmi sa veľmi snažila dokázať škodlivosť, ale dokázala len to, že vitamín C nespôsobil ani nárast kameňov, ani vznik nových. Drvivá väčšina týchto zistení bola spôsobená zastaralými (chybnými) laboratórnymi postupmi, ktoré spôsobujú konverziu vitamínu C v moči na oxalát. Kryštály sa precipitujú aj u zdravých ľudí, už i len na základe poklesu teploty moču (v odberovej fľaštičke) a zmenám jeho pH.

Zvyšovanie cholesterolu - toto je úplne odtrhnuté od reality. Vitamín C práveže podporuje konverziu cholesterolu na žlčové kyseliny. Zaujímalo by ma, aké dávky použili, keď došli k podobnému (z môjho pohľadu) nezmyslu.

Hemolýza pri metabolickej poruche - deficiencii G6PD - bola diskutovaná, pripúšťa sa ako možný nežiadúci účinok u takto postihnutých ľudí, ale je veľmi slabo preskúmaná. Johnston toto skúmala u G6PD deficientných ľudí pri dávkach 2-4g denne a žiadne následky nezaznamenalMožnože vyššie dávky by už boli rizikové. Napokon, pri deficiencii G6PD sa nemôžu užívať ani niektoré lieky.

Nadmerné užívanie pôsobiace ako oxidant? Áno, takýto efekt sa dá cielene využiť napríklad pri otrave oxidom uhoľnatým, ale to sú dávky rádovo v desiatkach gramov, podané intravenózne, rýchlou injekciou. Efekt je okamžitý, účinný (zvrátenie otravy, človek v poriadku do minút), ale krátkodobý (po vykonaní práce sa vitamín C rýchlo vráti do svojej normálnej redukčnej funkcie). Také plazmové hladiny sa ústnym užívaním, ani infúziou, absolútne nedajú dosiahnuť, ani keby si zjedla pol kila vitamínu C.

Austrálska štúdia o fajčiaroch bola metodicky katastrofálne chybná a široko kritizovaná, hoci médiá ju samozrejme využili ako veľkú senzáciu.

Ja to beriem tak, že farmakopriemysel vidí nebezpečnú konkurenciu a straší. 🙂

petot
13. dec 2009

inkinka: Už 2000IU denne u dospelých vraj funguje ako veľmi spoľahlivá (90%) prevencia chrípky.

leniciatko
13. dec 2009

petot,ale my sme sa učili v škole,že užitie vyššej dávky ako 500mg je zbytočné,lebo sa aj tak prebytok vylúči močom. tak neviem načo maxi dávky... a zbytočne zaťažujeme obličky. všetkého vo veľkom množstve škodí.
a 3g á 2hod. my pripadá scestné,ved to je 36 000 mg, to musí zabiť aj koňa. 😠

petot
13. dec 2009

leniciatko: Koňa to nezabije, lebo on si také dávky pri chorobe vyrobí v pečeni sám 😀

Ak hovoríme o vC ako lieku, tak musíš na to pozerať cez farmakológiu, nie cez dietológiu. Účinnosť lieku závisí zvyčajne od dosiahnutej koncentrácie v plazme. Aj antibiotiká nakoniec vycikáš, podstatné je, čo stihnú spraviť.

Platí to aj pre vitamín C. Tuto máš názornú ukážku, aký vplyv majú jednotlivé dávky na hladinu v plazme: http://www.annals.org/content/140/7/533.full

inkinka
14. dec 2009

Petot, dakujem, 90% je velmi slusny vysledok. Nevies nejake blizsie informacie, ako ho aplikovat, ci len v sezone, alebo celorocne a podobne?

musko
14. dec 2009

lenciatko, my sme sa tiež učili, že max 1000 mg, viac telo nepotrebuje....
Laicky povedané, myslím, že my máme telá tak zanesené tým čo jeme a dýchame, že si v plazme musíme urobiť o hodne vyššiu hladinu vit C, aby boli tkanivá si ju schopné vychytať a dopraviť na miesto uršenia, aby splnil svoju úlohu....
Čo sa toho cholesterolu týka, 100% súhlas s petot- to nás učili už pred 15 rokmi. Štútia s fajčiarmi tiež, tam je skor problém s vit A, nie s cečkom.

petot
14. dec 2009

inkinka: Určite aspoň v zimnej sezóne (október-marec, skrátka keď sme väčšinou tela zahalení).

Ono ani v lete to nie je s vitamínom D také ružové, pretože krém s filtrom 8 a vyššie už prakticky úplne blokuje tvorbu vitamínu D. Na druhú stranu, vystaviť aspoň na 20 minút väčšinu tela slniečku (bez krému) stačí na vytvorenie dostatku vitamínu D. Tmavšie typy potrebujú slniť viac. Pozor treba dať len na spálenie, to je veľmi škodlivé.

bambusko
18. dec 2009

na tomto sme sa dnes doma pobavili - najme na "solidnej vzorke" 😕

V Maďarsku používajú vlastnú vakcínu, ktorá je síce lacnejšia, ale nie je registrovaná v žiadnej inej krajine. Profesor bioetiky Gergély Bognar z Univerzity v New Yorku situáciu u našich južných susedov nazval "Veľký maďarský experiment". Vakcína totiž rozdelila ľudí podľa ich politických preferencií. Tí čo sympatizujú so súčasnou vládou sa očkovať nechávajú a sympatizanti opozície zase vakcínu odmietajú. Dôvod je ten, že vládni predstavitelia sa nechali zaočkovať pred televíznymi kamerami
, kým opozičníci vakcíne nedôverujú.

O situáciu v Maďarsku sa už zaujímajú aj v prestížnom vedeckom žurnále Nature. Sú zvedaví, ako sa pandémia v Maďarsku vyvinie a v ktorom politickom tábore bude viac
nakazených. Desať miliónov ľudí je už totiž solídna vzorka na porovnanie účinnosti vakcíny proti novej chrípke, ktorá si v Európe vyžiadala už 1379 obetí.

http://spravy.pravda.sk/v-cesku-vakciny-koncia-...

petot
10. jan 2010

Iba 3% zdravotníkov na Slovensku sa zaočkovalo.

http://www.sme.sk/c/5182237/sef-hygieny-sa-cudu...

Ako asi vnímajú lekári takéto znevažujúce výroky zo strany hlavného hygienika? Veď v podstate naznačil, že nedokážu objektívne zhodnotiť ani svoje vlastné očkovanie!

Na druhú stranu, keby to bola naozaj pravda a 97% zdravotníkov by bolo ľahko ovplyvniteľných médiami, potom ako môžu dobre poradiť nám ohľadom nášho očkovania?

Mne sa však zdá, že médiá hlásali skôr "očkujte sa kým je čas".