Práva a povinnosti mladých občanov - od 16 rokov

magimary
17. aug 2009

Neviem,či tu podobná téma je (ak áno, kľudne ma presmerujte), ale potrebujem zistiť, aké sú "práva" malých občianov (deti, resp. mladí tínedžeri od 16r., ktoré dostanú občiansky preukaz) v zmysle sebazastupovania a samorozhodovania...
viem, že deti sú od tohto momentu trestne stíhateľné (to ma švak nezaujíma), potrebujem si doplniť práve opačné info,
-do akej miery sa môžu títo mladí občiankovia brániť/hájiť/vyjadrovať svoju vôľu, či názor pred verejnými (štátnymi) inštitúciami - konkr. pred rozhodnutiami v destkých domovoch
- do akej miery im musia / môžu v domove akceptovať ich rozhodnutia (napr. rozhodnutie byť v konkrétnej rodine a nie v detskom domove a pod.)
- skrátka, na čo všetko majú mladí ľudia s OP nárok...

a ak nejaké práva a nároky majú, kde si ich môžu požadovať, kde si môžu na ne nárokovať...atd

Ja neviem, či som sa jasne vyjadrila, ale rada dovysvetlím, ako to myslím...
budem vďačná za každú (aj minimálnu) informáciu, či skúsenosť.
Vďaka!

maznacik007
17. aug 2009

mary viem ze sud prihliada pri rozvode na nazor dietata uz pred 16 narodeninami. otazka tu ale zneje ze zakonnym zastupcom tychto deti je socialka.. /predpokladam teda urad/

zakon o rodine § 43
Maloleté dieťa, ktoré je schopné s ohľadom na svoj vek a rozumovú vyspelosť vyjadriť samostatne svoj názor, má právo vyjadrovať ho slobodne vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. V konaniach, v ktorých sa rozhoduje o veciach týkajúcich sa maloletého dieťaťa, má maloleté dieťa právo byť vypočuté. Názoru maloletého dieťaťa musí byť venovaná náležitá pozornosť zodpovedajúca jeho veku a rozumovej vyspelosti.
§44
Náhradnou starostlivosťou je

a) zverenie maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti inej fyzickej osoby než rodiča (ďalej len náhradná osobná starostlivosť ),
b) pestúnska starostlivosť a
c) ústavná starostlivosť.

(4) Sú 😉 d pri rozhodovaní o tom, ktorý zo spôsobov náhradnej starostlivosti zvolí, vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa.

kazde z tychto deti ma svojho porucnika.. §57 a v tom zakone su spisane jeho povinnosti..

podla mna by sa mohli odvolat na svojho porucnika.. /co bude najskor socialny odbor/ s tym.. za ich zaujem je taky a taky.. /podla oho o co ide.. a porucnik
k je povinný vykonávať svoju funkciu riadne a v najlepšom záujme maloletého dieťaťa. Za jej riadny výkon zodpovedá súdu. Rozhodnutie poručníka týkajúce sa každej podstatnej veci maloletého dieťaťa vyžaduje schválenie súdu.

maznacik007
17. aug 2009

ako neviem presne o co ide. ale skusit by sa to dalo keby sa obratili na svojho porucnika /na socialku/ /normalny urad.. nie v DD s odovodnenim.. svojej ziadosti tak urad by mal na to prihliadat..

maju pravo pracovat napr. ako tak ti poviem.. skusit ziadost.. ak nie smerovat vyssie.. prip. publikovat..

magimary
autor
17. aug 2009

dík, si zlatá!!! 🙂
toto by im mohlo pomôcť...
aspoň aby sa vedeli na ničo "odvolať"... 😉

andzi
18. aug 2009

magimery: platí Občiansky zákonník, ktorý hovorí, že maloletí majú spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú primerané ich rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej veku. Prax je však taká, že pri komunikácii s úradmi musí byť každý návrh, žiadosť, podanie a pod. podpísané zákonným zástupcom.

lenkove
18. aug 2009

Magi
zda sa mi, ze od 16 rokov mozu byvat sami a mat vsetky prava ako plnoleti,(okrem volieb) ak o tom rozhodne sud. patri tam aj uzavtrenie manzelstva,napr. ale v obcianskom zakonniku by to malo byt.. skusim pohladat v mojich papieroch..

magimary
autor
18. aug 2009

vďaka!

adamwww
2. mar 2014

@magimary dobry den vam prajem žijem vo velkej britanii mam na vas otazku ked uz mam 16. rokov a chcem ist domou tak ma pustia cez hranice sameho ?? prosim odpovedajte mi lebo sa hadam z rodicmi

magimary
autor
2. mar 2014

@adamwww v tejto oblasti sa príliš neorientujem, ale poznám mladých ľudí, ktorí v tomto veku v pohode prešli cez hranice,
no a ak by si šiel lietadlom, tak tam to môže mať každá let. spoločnosť určené inak,
ja som napr. na nete našla toto:

-Na AIR Slovakia

" Doprovod detí
Deti do 8 rokov musia byť sprevádzané počas prepravy cestujúcim starším ako 15 rokov. Deti vo veku od 8 do 12 rokov môžu cestovať samé za predpokladu že sú sprevádzané na letisko odletu dospelou osobou od ktorej dopravca obdrží písomné prehlásenie, že iná dospelá osoba bude deti očakávať na letisku miesta určenia. Dopravca môže požadovať, aby vek dieťaťa bol vierohodne preukázateľný. Nesprevádzané dieťa mladšie ako 8 rokov môže byť prijaté k preprave za podmienok stanovených dopravcom pre konkrétne prípady. "

adamwww
5. mar 2014

dakujem za raduu škoda že ja idem na busse :D

coceska
16. dec 2015

ked mam 16 rokov tak mozem byt snim ci nie ale chodim do skoli som 8 rocnik tak nemozem prosim od poved