Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

blovitc120
22. mar 2012

Dnes som čítala a dosť ma pobavilo 😕

"Pred chvilou sme sa 6ty krat zakakali az na chrbatik, tlacia sa nam 2 zubky"

Dosť blbé 😀.
Inak som poriadne alergická na tie prípony za číslami ako 2ja, 2mi, 3jaky, o 2hej a podobne, to má aký zmysel tam písať?

eaka
22. mar 2012

@blovitc120 ale lepšie prípony sú: 2vaja, 2vomi a také, čo obsahujú aj časť toho čísla a to už mohli autorky rovno napísať celé slovom.. o 2uhej... 5aty 😉
a aký to má zmysel? asi je to kratšie ako bodka... prípadne nič... 😉

petkave
22. mar 2012

Neviem, či sa to tu už rozoberalo, ale ja sa zase dosť bavím na skratkách.

MM - materské mlieko, môj muž

Potadiaľto je to v poriadku. Ale keď niekto v diskusii napíše otázku:

A čo na to hovorí tvoj mm?

Tak sa dobre smejem 😀 , lebo si hneď predstavím, že dve ženy majú zrejme spoločného muža 😅

petkave
23. mar 2012

@inkinka @zuzanocka @majdula @camelinka @bodka13 @ela2710

Tak táto to zabila:

Baby aj vasi mm su taky klepnuty? 🙂)lebo ten moj mi pripada ako keby s nim puberta rucala 😀

camelinka
23. mar 2012

@petkave 😀 😀 😀 ja teda nechci byt za nejakou superspisovnou furii,ale nektery nejen zdejsi projevy mi trhaji oci 😅 😅 😀 .
Mmch ted uz konecne chapu oznaceni mm (muj manzel) 😀 😀 😀 😀 ,nikdy sem to nejak nezkoumala,ale ani to nepouzivam 🙂

petkave
23. mar 2012

@camelinka 😀

Ďalšia perlička: Podľa tohto skloňovania by dotyčná jazdila na bicykle, na autá, na autobusy, na vlaky...

Možu tehulky jazdit na bicykle???

Ale už končím, musím ísť žehliť...

camelinka
23. mar 2012

@petkave tak ve slovenstine chyby nenajdu,ledaze me to triskne do oci 😀 😀

petkave
23. mar 2012

@camelinka tak to áno, to skloňovanie posúdia skôr slovenské mamičky. Ja mám vždy bordel s tými vašimi koncovkami v slovesách: napr. psaly, psali? Netuším, ako to má byť 😅

majdula
23. mar 2012

@petkave Treba je napul Ceska - na bicykle jako na kole 🙂

Pro me je MM jen a pouze mliko 😎

majdula
23. mar 2012

@petkave Psaly zeny, psali muzi a deti 😉

camelinka
23. mar 2012

@petkave njn to dela problem i cechum 😉 😉 😉
@majdula presne, ani sem nevedela ze mm je i oznaceni pro neco jinyho nez mliko 😅 😀 😀

camelinka
23. mar 2012

@majdula deti psalY 😉 😉

petkave
23. mar 2012

@majdula no lebo na mk.cz sa namiesto skratky mm používa úžasný novotvar manža - od pôvodného slova manžel je to iba o písmeno menej, ale nevadí, ženy to aj tak používajú. 😀

petkave
23. mar 2012

@camelinka akurát som sa chcela spýtať, ako je to s deťmi. 😅 U nás je takéto pravidlo tiež, ale nie pri slovesách, ale skôr pri prídavných menách: ženy a deti sú samy, rady a chlapi sú sami a radi. Inak sa to nepoužíva.

camelinka
23. mar 2012

@petkave tak manzu pouzivam taky,libi se mi to 🙂

majdula
23. mar 2012

@camelinka Uaaaa pardon 🤐 mam se propadnout nebo zahrabat...? 😅
Asi pouziju tradicni vymluvu, ze pisu rychleji nez myslim 😀

camelinka
23. mar 2012

@majdula jezis sak vklidu, se stane 😉 😉

jijitka
23. mar 2012

a zase oblíbené mm: "vďaka môjmu tolerantnému mm sa tak stalo" - i když, možná dotyčná měla tak tolerantní mléko, že si mohla pořídit auto 😀 😀 Já takové štěstí neměla, mléko sice bylo taky asi tolerantní, ale furt jezdím starou herkou ☹

petkave
23. mar 2012

@jijitka ja jazdím na aute mm 😀 Lebo ani mm a ani mm nie sú natoľko úžasní, že by mi kúpili nové auto, ktoré by som mala iba sama pre seba 😀 Ale je fakt sranda preložiť si to: vďaka môjmu tolerantnému môjmu manželovi sa tak stalo 😀 😀 😀

jijitka
23. mar 2012

@petkave tak to už zbývá zkusit snad jen UM 😀 😀

jijitka
23. mar 2012

v názvu tématu: Zaklonená hlava dopredu. To je, prosím pěkně, jakým směrem??? 😨 😅

berenika39
23. mar 2012

@jijitka ted jsem to četla....další problém k řešení v diskusi☹(((

eaka
23. mar 2012

@jijitka 😀 dieťatko je akosi naopak... 😀 😀

ikke
24. mar 2012

@jijitka @petkave UM by potom mohol este byt umely manzel...

petkave
25. mar 2012

Táto pani ma baví:

Poradte mi prosim. Poobede nas caka navsteva u svokrovcou a svagrovcou ako to tam mam vydrzat ked uz ani moj MM sa tam neciti dobre,vsetko je to len sama predvarka a FALOS,uz teraz ma boli zaludok s toho.

😀 😀 😀

Schválne. Koľko chýb ste narátali?

ikke
25. mar 2012

@petkave svokrovci aj svagrovci su v tomto momente uz urcite kvalitne predvareni...

bodka13
26. mar 2012

nie som si istá,či to tu už náhodou nebolo 😕
"Nikdy nepoužitý bicykel s pomocnými kolieskami, má pekné detaily..." - však to je negácia negácie teda je vlastne používaný stále 😕 😀
a ešte tam bola perlička v ďalšom inzeráte,na ktorú som najskôr pozerala a nechápala prečo sa mi to slovo nepozdáva 😀 😀 😀 .....bycikel 😀

berenika39
26. mar 2012

🙂 tak mě to natchlo..... 🙂

syslica
26. mar 2012

@ikke A predvarený je aj môj MM ... opäť koníkovská klasika, ktorá sa tu neustále rozoberá... už len čakám, kedy nejaká žienka omylom napíše "tvoj MM", to by bol parádny marriage á trois ! 😀 😝

werumka
26. mar 2012

@syslica Tohle je tedy jízda. Já se velmi často setkávám se spojením: "Náš XY trpí na prdíky od 8.tt." Někdy holt maminky neumí přepnout z těhotenského režimu na režim poporodní 😀