Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

bodka13
12. apr 2012

@petkave no ak bude celkom minijatúrny tak hádam aj nič, a vôbec prečo by sa mal niekam zatúlať,keď všetko upratala 😀

petkave
12. apr 2012

@bodka13 Mala by založiť novú tému: Ako sa vybral minijatúrny kúsok skla na potulky kuchyňou 😀

petkave
12. apr 2012

Akože dnes im tie Y idú:

😀 to ze si doma s detmi vobec neznamena, ze musis byt umazana gazdynka a mastnymi vlasmi. 😀

majina.b
12. apr 2012

diktát 3 ročník
i / y
v-siaca v-sačka

podľa učitelky * visiaca vysačka

podľa mňa * visiaca visačka

tak aké???? Ď.

ikke
12. apr 2012

@majina.b ucitelka by mala menej citat internet a viac klasiku 😉 alebo este lepsie Pravidla slovenskeho pravopisu, ak si nie je ista 🙄
pravda je na tvojej strane
http://slovnik.juls.savba.sk/?w=visacka&s=exact...
asi si chuda myslela, ze to ma nieco spolocne s vysavacom...

petkave
12. apr 2012

@majina.b presne, ako píše @ikke 😀

alamo
12. apr 2012

@majina.b ucitelka by mela vratit diplom.
@ikke ma pravdu s tim internetem - mam pocit, ze blbost je nakazliva. Jeste jednou si prectu 'vytaminy' tady na konikovi a budu to psat taky, prisaham.

majina.b
12. apr 2012

@alamo
@petkave
@ikke

keď prinesie všetke diktáty domov / píšu na A5/ tak to tu vypíšem. v každom je niečo. ale dnes jej opravila z i na y.
alebo vlastivedu, používa slovíčka, čo veta dava úplne iný význam látke čo sa učia, napr. dolina, vrchovina ...španielska dedina
o matike už nepíšem.

majina.b
12. apr 2012

práve ma napadlo - perla - učili sa o Štefánikovi, u nej Bradlo / mohyla/ a bralo to iste. ak by som to nevidela na vlastné oči neuverím. Látka napísana na PC a vytlačená, deti učte sa....

inkinka
12. apr 2012

@majina.b a skade ste? Lebo Radošínci vravia Brallo 😉 no a potom píš ako počuješ. Takže možno tak.

liz_lemon
12. apr 2012

ked som toto videla, mala som dost, a rozmyslam, ci dotycna vobec niekedy bola u toho gynekologa, ked ani nevie, ako sa to pise :D
ahoj ja som včera presuvala pnku od obvodnej ku ginekologovi žiadne prerušenie len ona tam napisala že kam ma presuva a potom mi tam dal moj gin pečiatku

ikke
13. apr 2012

prosim vas, ako vzniklo v cestine slovo "juknete" ? 😅 to sa mi tiez zda ako cisty internetovy patvar...

reruna
13. apr 2012

@ikke juknout je kouknout, podle mě je to nářečí, ale jistá si nejsem jaké...rozhodně to znám i z normální řeči, ne jen na netu a ještě před netem

berenika39
13. apr 2012

@ikke já jsem čistokrevný pražák , resp. pražanda - tady se to používá běžně - jako hovorový tvar "koukni, podívej se". s netem to myslím nemá nic společného, prostě to používá plno českých lidí.
mě se to nelíbí, nepoužívám to, přijde mi to infantilní, stejně jako toloučení na konci mailu nebo zprávy papa 😝

berenika39
13. apr 2012

@ikke jukni třeba sem (pardon, nedalo mi to 😀 😀 )
http://www.haluzmeni.estranky.cz/clanky/odlehce...

ikke
13. apr 2012

@reruna
@berenika39
oukyš 😅

eaka
13. apr 2012

@berenika39 No ja na konci mailu píšem "pa", je to krašie a podľa mňa aj menej infantilné 😀 Ale teda len osobám, ktoré sú mi dosť blízke.. V sms casto v rýchlosti napíšem "cus" ako "čus" (z nemčiny), ale keďže v sms píšem bez diakritiky, tak to môže niekto pochopiť ako "čuš", tak radšej napíšem "pa" a mám aj o písmenko menej, čo sa v sms vždy hodí...
😀 😀 😀

berenika39
13. apr 2012

@eaka no já se přiznám, že když píšu s někým, kdo papapuje, tak mám tendenci se mu přizpůsobit, aby měl radost 😀 😀 😀 , tak to taky napíšu🙂. jednoduché pa je krásný kompromis🙂

ined77
13. apr 2012

"ja bych se vas chcela zeptat ako zacina těhotenstvi strasne semi toci hlava zacala sem vela jist a malo pit.muze to bejt timtehotenstvim?a nekdy mam bolesti v podbřisku,pichani a strasni křece ze se nemohu nekdy ani hnout odepiste mi ci ma nekdo neaki stimto skousenosti.ahojte"
😀

ined77
13. apr 2012

"mela sem poměr smanzelem po skonceni minulej menstruace kolem 25ho a od vtedy mi zle nebyvalo jenomtet to zacalo vcera ze se mi toci hlava a boliva me v podbřisku."

😀 já chci mít taky poměr s manželem 😀

alamo
13. apr 2012

@ined77 Mozna je to manzel nekoho jineho 😀 .

ined77
13. apr 2012

@alamo ...Aha, to mě nenapadlo😀

kvojtanikova
13. apr 2012

ceske maminky - aky je rozdiel medzi "jelikož", "poněvadž", "ačkoliv", "nýbrž" ??? ci vsetky tri sa pouzivaju synonymne? naco existuje tolko vyrazov na to iste? a "jestliže" /"pakliže"? to je tiez to iste ci nie? Minule som na to narazila tak ma to zaujima. Dakujem.

jijitka
13. apr 2012

@kvojtanikova jelikož a poněvadž jsou synonyma k "protože", nýbrž je synonymem k "ale" a ačkoliv je syn. k "i když".

petkave
13. apr 2012

@jijitka tak to si určite nezapamätám 😀

petkave
13. apr 2012

Chyby a preklepy možno spravila dotyčná preto, že jej popri písaní mladý nadával:

Poradte mi ked mam takeho priatela co my nadava tak je to normalne ze nemam chut s ni m sexsovat hbusi sa mi to fuj

jijitka
13. apr 2012

@petkave v běžné řeči se nejvíc používají výrazy, které jsem napsala do uvozovek. Ta synonyma k nim jsou spisovnější.

bodka13
14. apr 2012

mne je do 😢 😢 😢
......tak snad do 3 mesiacov zmyzne...

didiana333
14. apr 2012

názov témy tu na MK.....Raštep pery 3.stupen.... 🙄

berenika39
14. apr 2012

😝 Jinak mi máme jedlíka. 😝
komentář: mi ne.