Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

jabber
6. sep 2008

haluska - 😀 😀 , to je přece jasný, když jsou to ta kamna 😝 😀

jabber
6. sep 2008

nobody - to je pinena a ne pinema 😝 😀 , jinak bych se cinema souhlasila 😀

jabber
6. sep 2008

nee 😕 😀

nobody
6. sep 2008

😀 jéé, tak to beru zpátky ..no je ta přepracovanost
😀
tak potom ta panenka ... montreálská
😝

johanda
6. sep 2008

jabber - něco jako špinavá, ušpiněná? haluš míňata nevím
co je babali?

haluskacz
6. sep 2008

minata je zmrzlina 😀

johanda
6. sep 2008

halus, tak to bych neuhodla, u nás je zmrzka tuene (studené)

haluskacz
6. sep 2008

hehe tak to bych neuhodla zase ja 😀

jabber
6. sep 2008

😀 😀 😀 ta dětská řeč je fakt super, některý slova jsou dokonalý 😀 , synovec zase místo telefon říkal tenehok 😀 - to slovo se mi strašně líbí a používám ho 😀 😀

nobody
6. sep 2008

a vekeke? 🙂

dgm
6. sep 2008

Tak ja mam tri deti a a kazdy si rikal po svem slovo kecup. Takze Pekuc, kepuc, cekup. Uz nevim, ktere co, ale kazdy mel svoje vlastni, nekde to mam zapsane ...

johanda
6. sep 2008

nobody - veveka nebo vykakat? 😀

haluskacz
6. sep 2008

tady se to zvrhlo... 😀

nobody
6. sep 2008

vekeke je večerníček 😀
se pudu vykakat 😀 😀 😀 😀

dgm
6. sep 2008

Ted se to zvrhlo... 😀 😀

haluskacz
6. sep 2008

😀

teri3
6. sep 2008

Na margo učiteľov jazyka a gramatiky - ak by to záviselo od učiteľa, tak ak bola učiteľka jazyka výborná, mali u nej všetci jednotky? Ovládajú všetci dodnes gramatiku perfektne? Dyslexia a dysgrafia sú normálne uznávané poruchy, pri ktorých treba špeciálne prihliadať na potreby žiaka. Dysortografia (neschopnosť osvojiť si gramatické pravidlá) je tiež veľmi rozšírená, ale tá sa nezvykne sledovať v špeciálnych poradniach...to bolo na obhajobu učiteľov.

Ale tiež ma často zarážajú tie gramatické chyby, a často sa na nich dobre pobavím, pretože vidím, že mnohé sú len z nepozornosti - napríklad niekoľkokrát spomínaný "vybračný pás" 😅

johanda
6. sep 2008

nobody, co z tebe občas vypadne... 😀

nobody
6. sep 2008

johnado.. už vypadlo 😉 😀
mě by zajímalo, jestli má graMatika něco společnýho s matikou

johanda
6. sep 2008

diskuze začíná mít hovněnkoidní charakter 😀
nobody- s tou matikou - to víš, že jo

nobody
6. sep 2008

já se v jazycích extra nevyznám..v těch lingvi-cosi 😝
johando ..a jak s tou matikou? Se počítají písmenka? Dělají se rozbory výskytu třeba písmena "a" v nějaký větě?
sobota ráno a já se dostávám do trdlovský nálady 😀

haluskacz
6. sep 2008

jejda, grama - tika, matema - tika. Ta slabika "ma" je tam ciste shodou okolnosti.

nobody
6. sep 2008

haluško, a já to tak měl pěkně vymyšlený ..a zas nic ☹ ☹ ☹

haluskacz
6. sep 2008

teda ona to neni jen cista shoda okolnosti, protoze je to dana reckou gramatikou 😀 grafein (psat) -> gramma (to, co je psano), mathein (ucit se) -> mathema (uceni, poznani, veda)

toz jsem se vycerpala 😀

s.arik
6. sep 2008

nebreč nobody, matematika je královna věd a proniká do všech okolo
docela hojně i do lingvistiky, právě tak jako do biologie, teorie her, výroby čehokoliv, antropologie... v podstatě všude.

johanda
6. sep 2008

taky do teorie chaosu, aby toho nebylo málo
a matematika je taky od mathema, doslovný překlad je milující poznání...já teda matiku miluju, i když jí zpravidla nerozumím

haluskacz
6. sep 2008

s tim prekladem "milujici poznani" si nejsem tak jista. To by byl mathematikos, ovsem ten vyznam bude asi ponekud preneseny. Asi jako "konikarka" je zena, ktera miluje toto diskusni forum.

johanda
6. sep 2008

slovo matematika vznikla z řeckého mathematikós, ne? Pravda, pamatuju si to matně 🙂

haluskacz
6. sep 2008

jsme se do toho nejak zamotaly 🙂 ja zase nevim, jestli tu nesirim trochu bludy, ucebnici rectiny nemam po ruce 😀

s.arik
6. sep 2008

co bych byla bez wikipedie? blb 😀

Matematika (z řeckého μαθηματικός (mathematikós) = milující poznání; μάθημα (máthema) = věda, vědění, poznání) je věda zabývající se z formálního hlediska kvantitou, strukturou, prostorem a změnou. Matematika je též popisována jako disciplína, jež se zabývá vytvářením abstraktních entit a vyhledáváním zákonitých vztahů mezi nimi.