Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

tana85
8. aug 2014

ak mozem, tak pridam - a to su len perly z dnesneho dna 😀 torta s rastlinov slahackov, dat typy na dobre akcie a nakoniec deťičky a zlaťíčka

didiana333
9. aug 2014

No dnes ma toto dostalo... užasni vykend ....😀 a ešte sloveso GRCJA....:-P akože dieťa vracia...umíram tu.....😀

nanulik
9. aug 2014

docitala som sa ze jedna pani isla do "chorvacka"

stzu27
9. aug 2014

@nanulik buď rada, ešte mohla ísť aj do Chorvádzka...

nanulik
9. aug 2014

@stzu27 este lepsie😝

extrate
11. aug 2014

...my sme celá rodina študovaný zdravotníci...

dúfam že tú medicínu naštudovali lepšie 😀

extrate
11. aug 2014

.

nanulik
17. aug 2014

😝 2he babo na 1vy šup😝 😲 😲 😲 mal by tam byť návod ako sa to číta....

nanulik
17. aug 2014

@extrate no ak ovládaju medicínu ako gramatiku tak potom sa čudujeme kam speje zdravotníctvo

stzu27
23. aug 2014

no videl toto Boh.....

...... straštna nezotpovedlnosť .........

janoolienka
25. aug 2014

baby potrebujem pomoc keď som Cvanigová a skloňujem od Cvanigi alebo od Cvanigy? 🙂 raz mi tam viac pasuje i raz y 🙂

ivett1
25. aug 2014

@janoolienka tomu moc nerozumiem, to je zahraničné priezvisko?...lebo, ak by bolo "slovenské", tak nemalo by to byť skôr ....Cvaniga - Cvanigová ... tak od (koho čoho) Cvanigu (u nás by to malo byť m.rod vzor hrdina) alebo ...Cvanig - Cvanigová... tak potom od Cvaniga (to by malo byť vzor chlap...)... čiže žiadna dilema s i, y 😉

PS: ale, aj tak ... g je tvrdá spoluhláska, tak tam by malo byť vždy y ... (až na pár výnimiek🙂...)

stevvvka
25. aug 2014

ja mám rada slovenčinu, aj gramatiku, ale niekedy mi uletí tiež. a ťažko sa mi skloňuje zahraničné meno, ktoré počujem prvýkrát. mňa skôr vytáčajú dĺžne a čiarky na nesprávnom mieste. videla som slovo strachopútka. ACH. veď nech tí ľudia trochu rozmýšľajú, že ak je to PUD, pud strachu, tak asi nebude strachopút....

stevvvka
25. aug 2014

@jabadaba neznasam vyraz na blink. pochopim, ak si niekto myli blint, blind....a este ked niekto povie so mňou 🙄

janoolienka
25. aug 2014

@ivett1 no viem že by malo byť od Cvanigu, ale u nás nárečovo povedia od Cvanigy(i) 🙂 čiže som sa nad tým zamýšľala aké iy by tam pasovalo. Tiež som bola skôr za y ale keď som si to napísala, čudne to vyzeralo 🙂 tak chcela som sa spýtať múdrejších odo mňa 🙂
ale ďakujem pekne

ivka225
25. aug 2014

moji favoriti: niaky, neaky, uzastny

liz_lemon
25. aug 2014

@ivka225 a este nieaky 🙂

nanulik
26. aug 2014

nechcete si v bazáriku kupiť 😝 topyk 😝 ?

nanulik
26. aug 2014

@stevvvka v našom kraji starší ludia hovoria ja mám rada, on má rada, my máme rada, boli by rada... 😝 to mi uši trhá ale tolerujem ked to su dochodcovia, ale ked to povie mladý človek brrrrr

ivett1
26. aug 2014

@stevvvka keď povie, to ešte beriem, lebo napr. moja mama je zvyknutá všetko "zmäkčovať" , takže tiež sa jej to sem-tam podarí 🙂 .... horšie, keď sa to už napíše...

zuzik307
30. aug 2014

jaaj, ze pis ako pocujes 🙂 botasky Helov Kitty 😀

heni79
1. sep 2014

@zuzik307
Píš ako počuješ 😀 .
To mi pripomenulo jednu študentku, ktorá raz tvrdila, že Bernolák uzákonil pravopis na základe princípu "PÍŠ, AKO VIEŠ"! (áno, celé trvdenie je nezmysel). Ja som presvedčená, že túto zásadu uplatňuje minimálne polovica osadenstva na internetových fórach. 😀

dana_l
12. sep 2014

@ivett1 po g nemusi byt len tvrde y. pozri na gitara. takze @janoolienka mozes dat i alebo y.

nanulik
12. sep 2014

ľúbozvučné slovo na dnešný deň 😝 chýbe 😝 ...... nie to nie je preklep....

ivett1
12. sep 2014

@dana_l minulý rok sa to dcérka učila ...g je tvrdá spoluhláska, vždy sa má písať tvrdé y ...okrem výnimiek - väčšinou prevzatých slov z iných "jazykov" (učili sa ich, ale neviem či to boli len príklady výnimiek alebo všetky?...skôr by som sa priklonila k tomu, že len pár príkladov ...a bola tam aj "gitara"😉...) ... mimochodom, preto som sa hneď na začiatku aj spýtala @janoolienka, že či je jej meno "zahraničného pôvodu" ...

liebling98
12. sep 2014

Baby, ako sa hovori "you made my day". Suhlasim so vsetkym, co ste napisali, gramatiku niektori diskutujuci rubu horsie ako Janosik zemepanov. Dokazem odpustit preklepy, ciarky, prizurim oko nad Y v koncovke pridavneho mena v mnoznom cisle, pokial je to sem-tam a nie pravidlo. Co ma vytaca su predlozky s/z, mi/my, koncovky -ou/ov a i/y v prvom pade a siedmom pade mnozneho cisla - moje oblubene: prikrmi a zaciname z prikrmamy...
Tiez mam rada, ked mamicky rozdavaju rozumy, biju sa slovne do prs, ake su studovane a napisu status priam prepchaty gramatickymi a pravopisnymi nezmyslami. To si neuvedomuju, ze tym znizuju vaznost vlastnych slov? Ach, sancta simplicitas...

Ak niektora zalozite skupinu s touto diskusiou alebo uz tu taka je, dajte mi vediet, velmi rada sa pridam.
Pekny den vsetkym

dana_l
12. sep 2014

@ivett1 prave preto ze je zahranicne by som nepovedala ze sa nam ma vztahovat ze po g sa musi pisat len y.

ivett1
12. sep 2014

@dana_l no, akurát, že to nie je ani zahraničné priezvisko a ani sa nepíše s i/y na konci ...prečítaj si, prosím ťa, príspevok, v ktorom mi janoolienka odpovedala...

inkinka
14. sep 2014

tentox...čítaj tento krát

rebekanr
17. sep 2014

- Uz som Bakalar ETYKY!
- uny velkost
-V dobrom nosenom vztahu