Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

monkula
4. nov 2009

baby, založéme tému Extra ženy? 😀

krpito
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lul
4. nov 2009

monkula - aj keby to cloveku vtlkali od perinky do hlavy, niektori to jednoducho nepochopia. existuje dokonca na to aj diagnoza - dysortografia... bohuzial.

krpito
4. nov 2009

prepáč, monkula 😉

veronika81
4. nov 2009

no nedalo mi to 😀 http://slovnik.juls.savba.sk/?w=kľud&s=exact&c=...

ale babula, mala si pravdu, ty korektorka jedna 😉 zase som múdrejšia, ďakujem koník 😅

krpito
4. nov 2009

aha 🙂

lul
4. nov 2009

krpito - prosim ta, nenavazaj sa. takto to naozaj vyzera, ze ste (si) nechapave/a 😉

krpito
4. nov 2009

to aha bolo na dysortografiu 😉

lul
4. nov 2009

veronika - super, sikulka, ze si to nasla. jasne sa pise, aka je spisovna verzia 😉

krpito
4. nov 2009

lul, nikto sa nenaváža, ja som reagovala na monkulu, nie na Teba 🙂

lul
4. nov 2009

sorry, pisala si o mne 😉

krpito
4. nov 2009

lul, nebudem si kaziť večer žabomyšími vojnami, na to som dosť stará 🙂 prajem Ti príjemný večer 🙂

bejbypd
4. nov 2009

krpito do toho nebojme sa ničoho🙂))alebo teda slečny pokojne,upokojme sa a nech už je tu pokoj 😀

krpito
4. nov 2009

veď oboje je správne, či zasa nechápem 😀

krpito
4. nov 2009

vieš lul, prešli sme od podstaty veci 🙂 išlo o základy gramatiky 🙂 nie o študovanie čo je interpunkčné znamienko alebo diakritika 🙂

monkula
4. nov 2009

mne tie linky nejdú otvoriť,ale interpunkčné znamienka sú tieto: .,?!
a diakritika, to sú mäkčene, dĺžne a vokáň. 😀

lul
4. nov 2009

krpito - jasne, ja som zacala tiez s inou "podstatou veci" a tvojimi dohadami sme skoncili inde 😉 nevadi, ale rozoznat bodku od makcena by jazykova korektorka rozhodne mala vediet 😉

pekny vecer

krpito
4. nov 2009

lul, ospravedlňujem sa za nevedomosť, chýbala som vtedy v škole 😝

veronika81
4. nov 2009

môžem niečo na odľahčenie? 😉 teraz ma napadlo

Bolo to na základnej škole, určite druhý stupeň (!!) neviem ktorý ročník, ale to nie je podstatné.. spolužiak písal vetu na tabuľu, čo mu diktovala učiteľka - Dám ti darček.
Chlapec napísal: Dám ty darček.
Učiteľka: ale Peťko, veď to vyslovíme mäkko, "ťi"
a Peťko dopísal mäkčeň 😀 Dám ťy darček.

😅

inkinka
4. nov 2009

a slová tehuľka, snažilka, tehuľkovať, snažilkovať ako vlastne vznikli? Už som videla aj že tehotka 🙂

krpito
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
berenika39
4. nov 2009

lul, ty se nemusíš nějakou diakritikou nebo interpunkcí zabývat, když to stejně občas užiješ, občas ne.....

krpito
4. nov 2009

inkinka, určite je to nespisovne 🙂

lul
4. nov 2009

za zaklad gramatiky rozhodne povazujem vediet rozoznat bodku od makcena, ci ciarku od dlzna 😀 a ti, co chybali, by sa to samozrejme mali doucit a nie robit si posmech z inych 😉 mozno tiez len chybali 😉

krpito
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bejbypd
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lul
4. nov 2009

inkinka - podla mna tieto slova vznikli univerbizaciou, tehulka = tehotna zena, snazilka - snaziaca sa zena. asi ako panelak = panelovy dom, mineralka = mineralna voda. aj tieto "skratene" slova sa casom dostali z hovoreneho neoficialneho prejavu do slovnika spisovneho jazyka a stali sa spisovnymi. uvidime, co sa stane casom s tymito, nas jazyk je nastastie dost flexivny 😉

bejbypd
4. nov 2009

lul prečo furt akože provokuješ?veď my sme hovorili o úplne iných veciach a ty si tu začala zase o inom...ja neviem tu sa človek poháda už aj v téme o varení lebo do zeleninovej polievky ide len 5 mrkiev nie 6 😀

lul
4. nov 2009

krpito - keby si si precitala lepsie, pochopila by si, ze mam v podstate rovnaky nazor ako vy ostatne... nuz ale... 😵