Pravoslávne náboženstvo. Čo o ňom viete?

mywiel
16. mar 2009

Vie mi niekto blizsie povedat k tomuto nabozenstvu? 🙂

dioliana1
16. mar 2009

akože čo chceš vedieť?

blovitc120
16. mar 2009

nie je toho viac na nete? či chceš info priamo od veriaceho?

mywiel
autor
16. mar 2009

Vsetko, co najviac? 😉 A ak su tu pravoslavny veriaci tak to je este lepsie, alebo ste boli tak zosobaseni atd....

blovitc120
16. mar 2009

A kde zmizla tá krásna foto v pase, čo tam bola pred chvíľou? Inak ja mám bývalého spolužiaka z VŠ ortodoxného pravoslávneho, škoda, že sem nechodí, ten nám toho narozprával, ale už si moc nepamätám

dioliana1
16. mar 2009

poznám pravoslavnych maju to tak ako rimokatolici , ale aj v staroslovienčine ako grekokatolici....

mywiel
autor
16. mar 2009

No vymazali mi ju ze nemozem tam mat len dieta... ☹

ikke
16. mar 2009

pravoslavna cirkev je krestanska cirkev, teda sa hlasi k uceniu jezisa krista, podobne ako ine krestanske cirkvi napr. katolicka (rimska i grecka), evanjelicka, reformovana, ...
pravoslavna cirkev vznikla pred takmer 1000 rokmi pri prvom velkom rozdeleni cirkvi. pravoslavna cirkev nepodlieha papezovi. existuje vlastne viac pravoslavnych cirkvi (ruska, srbska, rumunska, albanska, cesko-slovenska) a kazda ma na cele patriarchu.
hlavny rozdiel na vonok trebars medzi katolikmi a pravoslavnymi je v trochu odlisnom slaveni liturgie (bohosluzby, cize omse) a trebars v inom uctievani svatych a pod.

to len tak kratko, co ma momentalne napada 😉 urcite sa tu najde niekto, kto povie viac a z vlastnych skusenosti...

eva7780
16. mar 2009

ja som krsnou dvoch pravoslavnych,aj ked sama som katolička 😅 už som absolvovala aj ich 1.sv.prijimanie(neviem ci sa to tak u nich vola)

rybarka81
16. mar 2009

hlavou pravoslavnej cirkvi je ekumenicky patriarcha, ale kazda pravoslavna cirkev ma aj svojho vlastneho patriarchu (napr. srbsky Pavle). riadi sa podľa julianskeho kalendára, tj. napríklad Vianoce oslavujú pravoslávni veriaci nie 24. decembra, ale 6.-7. januára, takisto majú o 13 dní posunutu aj Velku noc a pod. pravoslávni duchovni neziju v celibate a maju rodiny.

mywiel
autor
16. mar 2009

Jeeej dakujem velmi zaujimavé rybarka to som nevedela, dik aj ostatnym. 😉

ewwe
16. mar 2009

mozem sa opytat ci mozem ja ako rimokatolicka zavolat ku krstu mojho dietata pravoslavnu ?

nnikka
16. mar 2009

zavisi to od knaza ale nie vzdy sa to da... co sa tyka rimokatolikov

eva7780
16. mar 2009

ewwe podal mna katoli to maju s narokmi tažšie,sestra mala pri krste syna evanjelikov,a su zapisany ako svedkovia nie ako krsny rodicia

nnikka
16. mar 2009

ewwe - u nas v obci jeden knaz nechcel dovolit ani tym co su rimo aby boli krsntny rodicia, lebo nemali vsetkych tusim 7 sviatosti (krst birmovka sviatost oltarna..... ) a druhy pripustil za krsnych aj grego... zavisi to dost od knaza

maja22
16. mar 2009

Nnikka, všetkých 7 môže mať asi len gréckokatolícky kňaz, resp. kňazi tých cirkví, čo môžu žiť aj v manželstve 😀 Akože nechcela som ťa uraziť, ale som sa tu zasmiala, urobila si mi dobú náladu, tak píšem 😉 🙂

tina_
17. mar 2009

no moj manzel je pravoslavny, ale chodi so mnou do rimo-kostola, ale moja svokra je pravoslavna, a vlastne aj cela manzelova rodina...
My sme chceli mat krstneho rodica mojho svagra-manzelovho brata, ale u nas to nedovolili, a aj som to citala na viacerych miestach v nejakom kodexe, ci co, ze nemoze...co nas dost mrzelo.
Inak co sa tyka sviatkov, je to super, ze je to posunute, lebo nikto nema problem s tym, ze ku komu ideme na Vianoce ci Velku Noc, najprv ideme k nasim a potom napr. 6.1. mame Vianoce u svokry. Akurat, ze som potom strasne prezrata, lebo maju x-jedal, co musis zjest (alebo aspon ochutnat).
Akurat, co sa tyka obradov, v bledomodrom je to to iste, akurat houby rozumies, lebo je to v starosloviencine, a vsetko sa min. trikrat opakuje, kazdy obrad, vela sa stoji alebo klaci, takze "omša", resp. po "ich"- liturgia, trva aj vyse 2 hodin...Takze na obrady tam nechodim, mam choru chrbticu, mam co robit ak stojim hodinu.
Ale aj sväti su ti isti, akurat maju napr. ine mena...na Vianoce nosi darčeky "Isusko" a Mikulaš je sv. Nikolaj...

lenkove
17. mar 2009

Ako pisala Ikke,
pravoslavna cirkev sa od rimskej-katolickej oddelila v jedenastom storoci. Spor bol tusim hlavne pouzivanie kvasenych chlebov pri premeneni.. Ak by ste si precitali exkomunikacnu bulu, tak by ste zaplakali.. bolo to take zbytocne a malicherne.. podla mna.. ale bolo to v 11 storoci, vtedy sa asi veci brali inak...

pravoslavny su inym slovom ortodoxny. a najznamejsie ortodoxne cirkvi su grecka a aramejska.. Ktore ale spolu maju tradicne zle vztahy, co je tiez velmi, velmi smutne ☹

hlavny rozdiel medzi pravoslavim a rimskym katolicizmom, okrem toho, ze pravoslavny neuznavaju Petra ako jedineho zastupcu Krista na zemi, je spor o povod Sv. Ducha, ked v katolickom vierovyznani Sv. Duch vychadza z Otca a syna a v pravoslavnom len z Otca. Dalej je to podavanie eucharistie /prijimania/ pod oboma sposobmi - aj malym detom, co este nemali spoved.. Prijimanie u dospelych je ale prisnejsie /asi ako katolicke pred 2. Vatikanskym koncilom/.

Liturgia ktoru slavia sa vola Liturgia sv. Jana Zlatousteho...

Celkovo sa moze zdat ze vo viacerych veciach benevolentnejsi (ako napr. umoznenie sobasit sa viackrat, aj rozvedenym), ale je to cirkev ortodoxna a dodrziavaju zasady evanjelia prisnejsie. Maju prisnejsi a dlhsi post, viacej sviatkov, viacej svatych, ktorych si kazda pravoslavna cirkev vyhlasuje sama. A napr.v Riusku a na Ukrajine nemoze do chramu vstupit zena s nepokrytou hlavou..
A ano, knazi sa zenia, ale maju aj rehole a dost prisne.. Bastou reholi /u nas v Europe/ je ostrov Athos, kde je vela klastorov roznych pravoslavnych cirkvi a vstup nan maju len muzi..

lenkove
17. mar 2009

nnikka
ty si pravoslavna?

slnieckova
17. mar 2009

lenkove 😵 u rimsko-grecko-katolikov Sv. Duch vychadza z Otca i Syna.. u pravoslavnych vychadza z Otca skrze Syna

lenkove
17. mar 2009

nnikka
prepac otazku 😎 som si uvedomila, ze sa nemam pravo pytat. 😎

lenkove
17. mar 2009

Filioque” - z koho vychádza Svätý Duch
”Pravoslávna cirkev učí o Svätom Duchu, že ”pochádza od Otca,” opierajúc sa o slová Ježiša Krista z Jánovho evanjelia: ”Keď potom príde ten Utešiteľ...Duch pravdy, ktorý od Otca pochádza, ten bude vydávať svedectvo o mne.” (Jn 5,26), ktoré potvrdzujú správnosť učenia o ”vychádzaní” Svätého Ducha. Toto učenie zachováva pravoslávna cirkev v ôsmom článku svojho vyznania viery, ktorým je neporušené nicejsko-carihradské vyznanie viery, uznávané všeobecnými cirkevnými koncilmi, ktoré rozhodli, že je neprípustné čokoľvek z vyznania viery vypúšťať, alebo k nemu niečo pridávať ”

matus1k
10. sep 2013

Nemyslím že je tam podobnosť s Rimokatolíkmi. Pravoslávna Cirkev nie je nič iné ako Cirkev ktorá sa snaží pridržiavať sa podobnosti pôvodnej, alebo Prvej svätej apoštolskej Cirkvi, a ktorá sa drží výsledkov všeobecných snemov ktorých nerešpektovanie je ako dôsledok považovaný rozkol alebo ináč východná schyzma v už spomínanom roku 1054. Obradová stránka je formalita, tieto rozdiely by som spomenul asi ako poslednú vec. Doliane odporúčam aby trošku pogooglila 😎 pretože liturgický jazyk v pravoslávnej cirkvi nie je Staroslovenský ale Cirkevnoslovanský. Tieto dva sa od seba teda dosť líšia. Samotnej mamičke ktorá založila túto tému by som odporúčal pozrieť si stránku http://bpm.orthodox.sk/bpm3/index1.php?go=otazk... .... konkrétne v sekcii ktorú som Vám poslal nájdete odpovede snáď na všetky otázky.

majaabianka
29. dec 2015

Ja som pravoslávna. Ak by ste potrebovali niečo vedieť a budem vedieť odpovedať určite odpoviem 🙂

shishina
22. dec 2016

Ja som tiez pravoslavna tak ako moja mama. Ked som sa narodila, katolicky knaz ma nechcel pokrstit lebo ze nasi nemaju svadbu v kostole, pretoze mama nie je katolicka. Tak sme isli do Gruzinska, tam ma uzasny pop pokrstil, dakoval nam a este mi aj nohy bozkaval. A teraz moja kamoska caka bejby a chce aby som bola u katolikov teda krstna mama. Lenze mi to asi neumoznia. A je to totalna blbost. Som z toho sklamana. Boha mame spolocneho. Sme jedno nabozenstvo. Preco by sme sa nemohli medzi sebou sobasit v kostoloch? A pokrstit sa ma kazdy pravo bez ohladu na to, co su zac jeho rodicia.

tatiana2921
10. jan 2017

@shishina ja som pravoslavna a bola som krstna v rimokat ale bola som len ako svedok krstna bola pisana katolicka nejaka znama kmotrej ale odniest som musela co kmotra odniest ma ale pisana v krstnom liste niesom jeto hlupost som pravoslavna aj moje dve deti a moj brat teraz malý babo budem zase krstna ale krstime v pravo a buduca svagrina sa bude sucasne krstit s malim lebo jej rodicia ju nepokrstily som pravoslavna a som nato hrda

zananana
25. jún 2019

Čo sa týka pravoslávneho vierovyznania ono samo o sebe tvrdí, že je jediné pravé keďže dodržiava starý kalendár, zvyky , tradície, liturgie a pod. S rimo sa nielenže líši vyšie spomínaným faktom, že duch svätý pochádza len z otca, ale aj otázkou pannenstva Bohorodičky, či prísnejšími pôstami, dĺžkou liturgie, jazykom alebo aj dreskódom... (Čo sa mi inak akože nepáči ak príde do rim kostola slečna s vystrihom po kolená... Atď.. V cerkvi to neexist). Ďalší rozdiel je pri samotnom prijímaní. Prijať môžu všetky deti do 6. rokov keďže sa predpokladá, že sú stále nevinné bez hriechu a až potom po prvej svätej spovedi (cháp prvé sväté prijímanie, ale toto majú naše deti absolvované pri krste, podobne ako aj birmovku) prijímajú výlučne len po vyspovedaní sa. Žiadne také ako bežná prax u grekokatolíkov: ,, ja som sa spovedala pred mesiacom, žiaden závažný hriech nemám tak teda idem prijať. ".
Totižto hriech ( ohováranie, závisť, krivda..) vykonaš len myšlienkou a to nestihneš vyjsť ani z kostola. A čo sa týka kalendára svojím spôsobom nikto nemá Vianoce skôr alebo neskôr pretože 6.1. po starom predstavuje 24. Decembra ☺️

susienkakeksik
15. okt 2021

@mywiel Pozdravujem. Aj keď je táto otázka staršia, odpoviem.
Pravoslávna cirkev formálne vznikla v roku 1054 (tzv. Veľkou schizmou) rozchodom s Rímskokatolíckou cirkvou. Pravoslávie možno rozdeliť na dva prúdy: Východné (napr. Grécka pravoslávna cirkev, Ruská pravoslávna cirkev, Srbská pravoslávna cirkev a iné) a orientálne (Koptská pravoslávna cirkev, Asýrska cirkev Východu a iné). Pravoslávni sú kresťania východných obradov (byzantský, arménsky a iné), no existuje i minorita západného obradu (napr. v Ruskej zarubežnej cirkvi). Vysluhujú sedem sviatostí (tajín): krst, myropomazanie (birmovku), Eucharistiu, spoveď, kňazstvo, manželstvo a pomazanie chorých. Eucharistiu vysluhujú pod obomi spôsobmi (telo aj krv), kňazom sa môže stať i ženatý muž, čo sa týka rozvodu, taktiež sú v ňom trochu otvorenejší a birmovanie a prvé prijatie Eucharistie sa vykonáva hneď spolu s krstom. Omšu nazývajú božská liturgia, svätá liturgia alebo jednoducho liturgia. Pravoslávne cirkvi sú jednotlivo pomenované podľa krajín alebo národov (Ruská, Srbská, Bulharská cirkev...) a každá cirkev má svoju synodu. Pravoslávne cirkvi neuznávajú primát pápeža nad celou cirkvou a ani jeho neomylnosť. V Nicejsko-carihradskom vyznaní nepoužívajú Filioque (i Syna). Pravoslávni v Česku a na Slovensku tvoria jednu cirkev (Pravoslávna cirkev v českých krajinách a na Slovensku), ktorá sa delí na pražskú archieparchiu, olomoucko-brnenskú eparchiu, prešovskú arcieparchiu a michalovsko-košickú eparchiu. Pravoslávna cirkev v ČK a na Slovensku sa radí medzi východné pravoslávne cirkvi. Pravoslávni v ČK a na Slovensku slúžia liturgie v staroslovienskom (či cirkevnoslovanskom) jazyku.

Netreba si zamieňať pravoslávnych a gréckokatolíkov. Nie je to to isté.

susienkakeksik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenkakamil123
28. apr 2022

Dobry deň možem sa poradiť ? 😊 rada by som vedela kedze som pravoslavna cirkev a moj partner je katolik a mame na plane sobaš 🤗 len nevieme či sa vlastne možeme zosobašiť v katolickom kostole kedže ja som pravoslavna cirkev a partner je katolik Ďakujem za vasu každu odpoved velmi mi to pomože ☺

alenkakamil123
28. apr 2022

@majaabianka Dobry deň možem sa poradiť ? 😊 rada by som vedela kedze som pravoslavna cirkev a moj partner je katolik a mame na plane sobaš 🤗 len nevieme či sa vlastne možeme zosobašiť v katolickom kostole kedže ja som pravoslavna cirkev a partner je katolik Ďakujem za vasu každu odpoved velmi mi to pomože ☺